Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...
 Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica

Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 

Telekom România - acoperire și extindere infrastructura FTTH.

* * * - - 3 votes
  • Please log in to reply
5887 replies to this topic

#5707
kikosro

kikosro

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 98
  • Înscris: 24.11.2014
Sau era vremea cand in Romania lucrurile se faceau calumea , cand se facea un asemenea proiect dirigintele de santier la vremea aceia facea harta , cu masuratori precise de adancime  si latime + poze (in caz ca era aparat in dotare) sau delimitari fata de puncte cheie din imprejurimi ...

Recent telekom-ul sa apucat de cablat si comuna sulita pe ftth ...

#5708
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,839
  • Înscris: 14.10.2008

 mariusr1976, on 29 octombrie 2021 - 05:27, said:

Acum doua zile se umbla la magistrala de fibra care merge spre Trusesti, Ștefănești, in localitatea Vânători.
Dar se pare ca au tras fibra la șantierul care este deschis acolo, pentru cei care lucrează la DN.
Ma mir, ca dupa atatia ani, nimeresc direct cablul bagat in pamant acum 26 de ani....
Imi pare SF acum 26 de ani cand eu stiu de notiunea de fibra optica abia din 2003 cand RDS tragea aici prima retea HFC.

#5709
mariusr1976

mariusr1976

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,425
  • Înscris: 26.04.2016

 kikosro, on 29 octombrie 2021 - 23:06, said:

Sau era vremea cand in Romania lucrurile se faceau calumea , cand se facea un asemenea proiect dirigintele de santier la vremea aceia facea harta , cu masuratori precise de adancime  si latime + poze (in caz ca era aparat in dotare) sau delimitari fata de puncte cheie din imprejurimi ...

Recent telekom-ul sa apucat de cablat si comuna sulita pe ftth ...
Hai și cu Gorbanesti.
Sincer, cam e singura comuna rămasă fără fibra prin zona.

 Neaceasca85, on 30 octombrie 2021 - 01:26, said:


Imi pare SF acum 26 de ani cand eu stiu de notiunea de fibra optica abia din 2003 cand RDS tragea aici prima retea HFC.
Crezi ca eu știam ce fac....
Habar nu aveam, dar erau o foarte mulți, cred ca era o echipa de 50 de oameni.
Se sapa la mana, cu cazmaua. În locurile mai drepte aveau o sapatoare, chiar părea SF pe atunci

Edited by mariusr1976, 30 October 2021 - 06:49.


#5710
Tudor112

Tudor112

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 664
  • Înscris: 17.06.2018

 kikosro, on 24 octombrie 2021 - 22:08, said:

Recent telekomul sa apucat de cablat si comuna vorniceni din judetul botosani  ftth +satele din imprejurimi ... Urmeaza si alte comune foarte mari si extinse
Opa, bravo lor, dar de Stiubieni, Negreni stii ceva? E jale pe la colegi pe acolo🤣

#5711
mariusr1976

mariusr1976

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,425
  • Înscris: 26.04.2016

 Tudor112, on 30 octombrie 2021 - 10:03, said:


Opa, bravo lor, dar de Stiubieni, Negreni stii ceva? E jale pe la colegi pe acolo🤣
Mai știi ceva de ceilalți?


#5712
hornet1

hornet1

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 158
  • Înscris: 11.08.2016
RDS nu a fost nici pe departe pionierul fibrei optice in RO, ei doar au democratizat accesul prin coborarea preturilor. Haiducia a inceput cu ei, tragi fibra  pe orice stalp gasesti, daca iti aduci aminte si te mai intreaba cineva eventual mai si autorizezi, si mai ales bagi plugul peste camp si ingropi fibra ... asta mai recent
Insa in mod normal orice lucrare cu autorizatie pp un proiect avizat conform cu normativele in vigoare;executia conform legii tb supervizata de un diriginte de santier care tb sa se asigure ca ceea ce este in teren este conform cu ceea ce a fost autorizat. Pb este ca procesele astea dureaza si costa f mult, asa incat cateodata se mai ard pe parcurs unele etape 😀


#5713
Tudor112

Tudor112

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 664
  • Înscris: 17.06.2018

 mariusr1976, on 30 octombrie 2021 - 16:35, said:


Mai știi ceva de ceilalți?
Nope, DIGI e cam pauza aparent…

#5714
Maschine

Maschine

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,194
  • Înscris: 26.01.2018

 Tudor112, on 30 octombrie 2021 - 18:49, said:


Nope, DIGI e cam pauza aparent…
Diji csf n-ai csf, ei misca da nu undeva vrem noi 😂🥲

#5715
Alex_23

Alex_23

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,343
  • Înscris: 01.09.2012

 hornet1, on 30 octombrie 2021 - 17:33, said:

RDS nu a fost nici pe departe pionierul fibrei optice in RO, ei doar au democratizat accesul prin coborarea preturilor. Haiducia a inceput cu ei, tragi fibra  pe orice stalp gasesti, daca iti aduci aminte si te mai intreaba cineva eventual mai si autorizezi, si mai ales bagi plugul peste camp si ingropi fibra ... asta mai recent
Insa in mod normal orice lucrare cu autorizatie pp un proiect avizat conform cu normativele in vigoare;executia conform legii tb supervizata de un diriginte de santier care tb sa se asigure ca ceea ce este in teren este conform cu ceea ce a fost autorizat. Pb este ca procesele astea dureaza si costa f mult, asa incat cateodata se mai ard pe parcurs unele etape 😀
Când au tras cei de la Telekom fibra la mine in oras găsisem la un momentdat pe net pe site ul AFM ( autoritatea fondului de mediu ) autorizația cum ca au voie sa îngroape fibra în canalele proprii  , nr de km pentru fibra trasa subterana , aeriana , etc
Și din câte îmi aduc aminte erau vreo 17 km fibra subterana si 700 de m aeriana

Edited by Alex_23, 30 October 2021 - 19:03.


#5716
mariusr1976

mariusr1976

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,425
  • Înscris: 26.04.2016

 Tudor112, on 30 octombrie 2021 - 18:49, said:


Nope, DIGI e cam pauza aparent…
Mda, ma astepam....
Păcat ca am fibra la stalp si....


 Maschine, on 30 octombrie 2021 - 18:55, said:


Diji csf n-ai csf, ei misca da nu undeva vrem noi 😂🥲
Imi pare ca..... atat a fost....
Pana la următoarea zvâcnire, mai așteptăm...

 hornet1, on 30 octombrie 2021 - 17:33, said:

RDS nu a fost nici pe departe pionierul fibrei optice in RO, ei doar au democratizat accesul prin coborarea preturilor. Haiducia a inceput cu ei, tragi fibra  pe orice stalp gasesti, daca iti aduci aminte si te mai intreaba cineva eventual mai si autorizezi, si mai ales bagi plugul peste camp si ingropi fibra ... asta mai recent
Insa in mod normal orice lucrare cu autorizatie pp un proiect avizat conform cu normativele in vigoare;executia conform legii tb supervizata de un diriginte de santier care tb sa se asigure ca ceea ce este in teren este conform cu ceea ce a fost autorizat. Pb este ca procesele astea dureaza si costa f mult, asa incat cateodata se mai ard pe parcurs unele etape 😀
Pacat ca habar nu au avut ce sa faca cu acea fibra....
De fapt statul, isi bate joc de tot si de toate....

Edited by mariusr1976, 30 October 2021 - 19:14.


#5717
Maschine

Maschine

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,194
  • Înscris: 26.01.2018
Eh, eu is un caz fericit cu ftth tlk functional..da’ restu care credeau ca au baza in digi pt ftth, rau de ei, eu am scapat, nu ma mai intereseaza subiectu, sa traga unde vor de acu :)

#5718
mariusr1976

mariusr1976

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,425
  • Înscris: 26.04.2016

 Maschine, on 30 octombrie 2021 - 19:26, said:

Eh, eu is un caz fericit cu ftth tlk functional..da’ restu care credeau ca au baza in digi pt ftth, rau de ei, eu am scapat, nu ma mai intereseaza subiectu, sa traga unde vor de acu :)
Eu, încă sper, dar moare și speranța.
Mai aveam speranțe și de la proiectul care îl prezentasem acum 2-3 ani, o firma mica, dar se pare ca a murit din fașă acel proiect.
Cică au acoperit câteva comune, dar.... după, nimic.
Acum, a ramas sa aștept telekom-ul.....

#5719
Narcys15

Narcys15

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 03.12.2020
Hmm.. daca s-a apucat de cablat comuna Sulita inseamna ca vor ajunge cumva si in Lunca? :)

#5720
mariusr1976

mariusr1976

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,425
  • Înscris: 26.04.2016

 Narcys15, on 30 octombrie 2021 - 23:06, said:

Hmm.. daca s-a apucat de cablat comuna Sulita inseamna ca vor ajunge cumva si in Lunca? :)
După logica de pana acum a Telekom, probabil veți fi săriți.
Ei, acoperă o comuna apoi sar una doua, apoi iarăși....

#5721
Maschine

Maschine

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,194
  • Înscris: 26.01.2018
Numa rugaciunile va salveaza, logica tlk nu exista :)

#5722
florini78

florini78

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 614
  • Înscris: 11.04.2013
Mie dupa ce am trecut la Digi si am cerut reziliere mi-au facut oferta -40Ron pe luna pe serviciile mele, cica va trage Orange fibraPosted Image am spus nu multumesc, de 5 ani v-am cerut internet mai rapid si m-am saturat la cat m-ati tras.
Imi pare rau ca nu i-am spus sa-mi ofere serviciile gratis pana cand trag fibra daca tot au luat de la mine 500Ron extra pe an.

Edited by florini78, 31 October 2021 - 15:29.


#5723
Maschine

Maschine

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,194
  • Înscris: 26.01.2018

 mariusr1976, on 30 octombrie 2021 - 22:12, said:


Eu, încă sper, dar moare și speranța.
Mai aveam speranțe și de la proiectul care îl prezentasem acum 2-3 ani, o firma mica, dar se pare ca a murit din fașă acel proiect.
Cică au acoperit câteva comune, dar.... după, nimic.
Acum, a ramas sa aștept telekom-ul.....
Joi între 8-10 am ftth :) de abia astept sa vin cu teste de pe o retea noua

#5724
mariusr1976

mariusr1976

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,425
  • Înscris: 26.04.2016
Vei renunța la akta?
Poate plătesc domni cu Loganul alb sa ia cutiile alea...

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate