Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...
 Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata
 Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura
 Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici
 

Telekom România - acoperire și extindere infrastructura FTTH.

* * * - - 3 votes
  • Please log in to reply
5887 replies to this topic

#5725
Maschine

Maschine

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,194
  • Înscris: 26.01.2018

View Postmariusr1976, on 03 noiembrie 2021 - 07:24, said:

Vei renunța la akta?
Poate plătesc domni cu Loganul alb sa ia cutiile alea...
Păi deja cu cablu de net akta o sa trag fo tlk prin copex in casa :), gandeste-te că acum la digi dau 25lei pe dth și 20 pe net, la telekom primul an o sa dau 32lei pentru gigabit si iptv cu 115 canale si hbo go gratis 1 an..oricum nu o sa se compare calitatea serviciilor pe ftth cu ce imi poate oferi digi acum….., sa fie sanatosi, nici de backup nu is buni, in caz de “pica” tlk prefer sa stau pe aia 200mbps de la vdf pe 4g+, daca o sa pice dar slabe sanse :)

#5726
mariusr1976

mariusr1976

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,425
  • Înscris: 26.04.2016
Ce tare sunt ăștia de la Telekom....
Rețeaua de cupru care deservește trei localități a fost tăiată pe o distanta de 400 m.
Bun, hoția nu are sa dispară, dar Telekom în loc sa pună bucata tăiată de cablu înapoi, trimite o echipa externalizata sa pună un stâlp într-una din localitățile unde nu mai exista rețeaua activa...
Mda, un joc de-a manda tanda...

#5727
Maschine

Maschine

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,194
  • Înscris: 26.01.2018
Observ că și localitatea mea activată recent pe ftth cât și restul localitatilor din judetul Bacau cu ftth Telekom apar la acoperire la orange, momentan fara adrese, trebuie sa incerc sa ma abonez la un agent de teren sa vad daca merge :)

#5728
Maschine

Maschine

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,194
  • Înscris: 26.01.2018


Miscă Telekom în sfârșit și în Bacau :), au mai acoperit Ciucani unde rețeaua e activă deja și acum acoperă Valea mică și probabil Cleja, deja trag fo pe stalpi și lasă loc de suporți, good job tlk, aka viitor oro :), culmea că pun totuși etichete tlk, probabil pt tlk sunt avizele

Edited by Maschine, 08 November 2021 - 14:02.


#5729
mariusr1976

mariusr1976

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,425
  • Înscris: 26.04.2016
La mine în zona cele trei localități rămâse fără net, cică asa vor rămâne pana la "noi" ordine.
Posibil sa tragă fibra direct...

#5730
End-L-user

End-L-user

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,757
  • Înscris: 30.01.2008
Ca nepriceput in ale retelisticii, am si eu o intrebare de om simplu: eu stau la bloc in Bukresh, si am FTTB + clasica sarma in apartament. Am vreo sansa de a-i convinge pe cei de la TLK sa-mi traga in vreun fel fibra pana in casa? Ca m-am saturat sa stau in "pana la" 100 Mbps.

Edited by End-L-user, 18 November 2021 - 07:56.


#5731
Alexis

Alexis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,213
  • Înscris: 22.01.2004
Sunt in aceeasi situatie, doar ca abonamentul il am la Orange, nu la telekom. Este fibra pana in bloc iar apartamentele sunt conectate prin vechile sarme din cupru. Am tot vorbit cu cei de la relatii cu clientii, nu se poate face absolut nimic. Le-am zis ca platesc eu costurile instalarii de fibra pana la mine in apartament, nu se poate. I-am intrebat daca nu pot sa trag eu un cablu de retea de la ei din router pana la mine, ca distanta e mica, sunt doar 2 scari, dar raspunul a fost negativ. Pur si simplu nu vor sa faca nimic, nici fibra, nici UTP. Este dezinteres si nu vor sa se implice in nici un fel sa imbunatateasca reteaua.

De ce au bagat internet pe sarmele de cupru daca pana in bloc e fibra... nu pot sa inteleg. Era chiar asa de greu sa faca reteaua din bloc pe UTP cum avea Digi la inceputuri? Oricum au cablat pentru televiziune, nu era chiar asa de mare problema sa mai traga si un cablu de retea.

#5732
florini78

florini78

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 611
  • Înscris: 11.04.2013
Nu upgradeaza nimik pana cand nu raman fara clienti.

#5733
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Pe UTP nu trag pe nicaieri aiurea, nici n-ar avea unde sa iti infiga utp-ul.

Iar pentru instalare fibra au nevoie de acceptul asociatiei de proprietari, ceea ce e o piedica in multe situatii. La mine in bloc fiecare scara e separata, unele scari i-au acceptat si au FTTH Telekom, altele nu. La mine sunt doar VDF si RDS, pe Telekom/Orange nici nu ii iau in considerare cu vdsl 20Mbps.

Edited by MembruAnonim, 18 November 2021 - 11:02.


#5734
Alexis

Alexis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,213
  • Înscris: 22.01.2004
Dar Digi cand aducea fibra in bloc si de la fibra cabla tot blocul cu UTP unde infigea UTP-ul?

Imi inchipui ca daca au primit aprobare sa traga cablu coaxial pentru TV este absolut imposibil sa obtina aprobare si pentru fibra. Motivul se numeste incompetenta si lipsa de interes, las ca merge si asa. Doar suntem in Romania, nu?

Edited by Alexis, 18 November 2021 - 11:28.


#5735
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Pai Digi avea ditamai cabinetele cu mediaconverter, ulterior ONT, switchuri, amplificatoare CATV. In cazul asta, mai ales daca tu esti singurul care cere sa fie conectat pe UTP de la o anumita distanta, nici nu merita sa se complice cu o solutie de bransament atipic.
Nici RDS nu ar fi făcut asta in locul lor cu siguranta.

A doua varianta e plauzibila, poate fi si lipsa de interes daca li s-a permis sa vina cu CATV si nu au adus si FO.

Edited by MembruAnonim, 18 November 2021 - 12:23.


#5736
tenie5022

tenie5022

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 492
  • Înscris: 11.08.2009
Reteaua FTTB a RDS contine switch-uri cu management , reteaua Telekom are alta arhitectura (este de tip VDSL) si nu contine switch-uri unde sa poti conecta utp-ul . Chiar daca ai fibra pana in bloc iar reteaua este de tip VDSL nu are cum sa-ti traga fibra pana in apartament . Pentru a putea sa te instaleze pe ftth este nevoie ca infrastructura de fibra optica sa fie de tip GPON nu PIZZA BOX .

#5737
End-L-user

End-L-user

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,757
  • Înscris: 30.01.2008
La blocul meu, distribuitorul e amplasat undeva la etajul 1 (cred, e un capac cu niste zimti ca de radiator pe el, intr-o nisa). Nu e o magaoaie de cabinet pe postament langa intrarea in bloc, cum e in alte parti.

Edited by End-L-user, 18 November 2021 - 13:22.


#5738
kikosro

kikosro

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 98
  • Înscris: 24.11.2014
Recent telekomul a activat reteaua in judetul botosani in comuna vorniceni si satele apartinand acesteia + au cablat de blandesti pana la sulita inclusiv dracsani si chelis cu ftth ... Urmeaza hlipiceni :)

#5739
mariusr1976

mariusr1976

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,425
  • Înscris: 26.04.2016
Lunca va fi sărita, conform politici Telekom.


#5740
Narcys15

Narcys15

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 03.12.2020
Si ma intreb daca mai exista sanse ca si Lunca sa fie cablata :|
Desi cred ca sunt sperante desarte.

#5741
Neaceasca85

Neaceasca85

    Muzeul Lampilor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,710
  • Înscris: 14.10.2008

View Posttenie5022, on 18 noiembrie 2021 - 12:20, said:

Reteaua FTTB a RDS contine switch-uri cu management , reteaua Telekom are alta arhitectura (este de tip VDSL) si nu contine switch-uri unde sa poti conecta utp-ul . Chiar daca ai fibra pana in bloc iar reteaua este de tip VDSL nu are cum sa-ti traga fibra pana in apartament . Pentru a putea sa te instaleze pe ftth este nevoie ca infrastructura de fibra optica sa fie de tip GPON nu PIZZA BOX .
Da corect, in scara este un DSLAM ce da ADSL/VDSL prin sarmele de cupru. Acel aparat are doar iesiri pe RJ-11 nu RJ-45-UTP, deci se ramane la 100 mbps pana ar aduce fibra pentru GPON pe care sa puna ONT-uri la fiecare.

RDS cum se spune mai sus, venisera in acele vremuri cu infrastructura de tip GPON, ONT si switch-uri dupa el (impartind 4 iesiri de LAN UTP in cate era nevoie pentru apartamente) si uita asa dadeau UTP.

Telekom avand CATV pe coaxial, inseamna ca langa acel DSLAM e vreun media converter optic-RF pentru televiziune, deci tot nu se poate conecta UTP.

View PostEnd-L-user, on 18 noiembrie 2021 - 13:20, said:

La blocul meu, distribuitorul e amplasat undeva la etajul 1 (cred, e un capac cu niste zimti ca de radiator pe el, intr-o nisa). Nu e o magaoaie de cabinet pe postament langa intrarea in bloc, cum e in alte parti.
Magaoile stradale pe postament, adesea inscriptionate cu ROMTELECOM BROADBAND, erau DSLAM-uri mari ce dadeau si poate inca dau ADSL/VDSL la cartiere intregi, fiind prima forma de broadband de dupa dial up la Romtelepom.

Adica infrastructura de dinaintea FTTB-ului cu care se confrunta userul nostru.

#5742
End-L-user

End-L-user

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,757
  • Înscris: 30.01.2008

View PostNeaceasca85, on 20 noiembrie 2021 - 22:16, said:

Da corect, in scara este un DSLAM ce da ADSL/VDSL prin sarmele de cupru. Acel aparat are doar iesiri pe RJ-11 nu RJ-45-UTP, deci se ramane la 100 mbps pana ar aduce fibra pentru GPON pe care sa puna ONT-uri la fiecare.

RDS cum se spune mai sus, venisera in acele vremuri cu infrastructura de tip GPON, ONT si switch-uri dupa el (impartind 4 iesiri de LAN UTP in cate era nevoie pentru apartamente) si uita asa dadeau UTP.

Telekom avand CATV pe coaxial, inseamna ca langa acel DSLAM e vreun media converter optic-RF pentru televiziune, deci tot nu se poate conecta UTP.


Magaoile stradale pe postament, adesea inscriptionate cu ROMTELECOM BROADBAND, erau DSLAM-uri mari ce dadeau si poate inca dau ADSL/VDSL la cartiere intregi, fiind prima forma de broadband de dupa dial up la Romtelepom.

Adica infrastructura de dinaintea FTTB-ului cu care se confrunta userul nostru.

Sa ma tuf, atunci ar fi mai simplu sa trec direct la Oringi Lov, decat sa astept sa modernizeze infrastructura din sarma in fibra prin cine stie ce secol.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate