Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Humane (2024)

Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3

Plata impozit PF
 Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...
 Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica

Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 

Dacia Duster 2017

* * * * - 6 votes
  • Please log in to reply
2199 replies to this topic

#2089
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Daca crezi ca unii sunt impresionati de faptul ca au dat 30-40 mii euro pe o masina te inseli amarnic. Iar amicul isi castiga foarte cinstit banii.

In poza era q3-ul langa Duster la distanta de o masina......

#2090
M0sGerila

M0sGerila

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,916
  • Înscris: 19.12.2007
N-ai priceput !

#2091
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Nu era mai simplu sa scri mai detaliat ce doreai sa zici ? Decat sa arunci cateva vorbe inutile ? Uneori sunt destul de obosit ca sa mai prind anumite subtilitati.

Edited by bumpocbum, 01 August 2018 - 18:53.


#2092
M0sGerila

M0sGerila

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,916
  • Înscris: 19.12.2007
Comparatia dusterului este inutila si neavenita, faptul ca mega dusterul tau a intrat prin niste gropi este total irelevant, ala e audi, a ta e dacie. Punct !
Nu exista termen de comparatie, poti sa urci tu la cota zece mii, cu spatele, pe zapada, e fix pix ...
Acum ai prins ideea ?

#2093
Write&Run

Write&Run

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,407
  • Înscris: 06.05.2007
Mosule, nu e chiar asa. Totul pleaca de la asteptarile clientului. Daca tu ai nevoie de lux, gadgeturi, luminite, beculetze, artificii, atunci Dusterul e fix pix. Daca iei offroader pentru offroad cat de cat serios, atunci Audi devine fix pix, pentru ca nu o sa te duci cu el prin padure sa te distrezi, decat daca esti Paris Hilton si nu mai stii cum sa toci bani.

Tu ai prins ideea? Nu mai comparati mere cu pere.

#2094
M0sGerila

M0sGerila

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,916
  • Înscris: 19.12.2007
Pai cine compara ? Eu l-am tras de picior pe pamant, ca prea o ardea high !
Auzi idee, dusterul mega superior q3-ului fiindca a trecut prin 5 gropi !
Asa si eu cu loganul eram superior fata de acum cu megane-ul , nu ?
Ca nu aveam confortul si nebuniile din asta dar dadeam cu el prin gropi de mama mama, urcam pe forestiere, bagam zapada la greu, caram cartofi si caramizi, ce mai , eram za shit iar acum, sarmanu, nu pot sa ma bucur de acele placeri ca deh, am clima bizona, scaune de piele, navigatie, jante pe 16, garda la sol cu 20% mai mica, niste porcarii domne'
Maine il pun pe olx, al dreak el de stift, imi iau doua logane si ma rad de aia cu alte masini.....

Edited by M0sGerila, 01 August 2018 - 23:23.


#2095
matrwe

matrwe

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 996
  • Înscris: 14.06.2012
Vezi ca "pelea" aia a ta e la fel de sintetica si buna ca aia pe care o poti pune pe Duster, iar navigatie (poate mai buna ca a ta, in mod sigur cu mai multe camere decat n-are a ta) o gasesti si in duster, confortul in scaune e comparabil si clima bizoana d-aia nu au toti posesorii de ferari made in turkey, mai sunt si unii care au ac manual. Posted Image A, da, sa nu uit: directia aia de la duster, cel putin asta nou, e fix la fel ca la minunea turceasca: tot asistata electric, tot la fel de vaga. Macar la duster nu se schimba bieletele antiruliu la fiecare revizie asa cum se schimba la alte masini care nu merg deloc in off road.

#2096
M0sGerila

M0sGerila

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,916
  • Înscris: 19.12.2007
Dupa 7 ore de condus in coaja aia turceasca m-am dat jos fresh de la volan, dupa o ora cu dusterul eram un car de draci...fiecare cu perceptiile lui !
Detii/conduci vreuna dintre ele sau opinezi din putul gandirii !?

Edited by M0sGerila, 02 August 2018 - 07:59.


#2097
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View PostM0sGerila, on 01 august 2018 - 20:24, said:

Comparatia dusterului este inutila si neavenita, faptul ca mega dusterul tau a intrat prin niste gropi este total irelevant, ala e audi, a ta e dacie. Punct !
Nu exista termen de comparatie, poti sa urci tu la cota zece mii, cu spatele, pe zapada, e fix pix ...
Acum ai prins ideea ?

Nu e deloc fix-pix. Pe mine ma doare la basca ca mai are o zgarietura in plus sau in minus (aproape) . Dar unul care da zeci de mii de euro pe o masina nu cred ca e foarte fericit sa o bage prin toate tufele, gropile sau mai stiu eu pe unde. Mai sunt si exceptii insa.  Nu era vorba de detalii tehnice, cai putere, etc...

Apropo, cati ani ai fratica de esti asa "hodorogea" ? Ca eu am depasit 1/2 secol si totusi dupa 400-500km dintr-o bucata cu o singura pauza de 5 min nu am nici pe naiba ?

Edited by bumpocbum, 02 August 2018 - 09:41.


#2098
mufasa

mufasa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,011
  • Înscris: 02.12.2014
Pe vremuri cand tigarile "straine" erau marfa de contrabanda si fumam 95% romanesti, cand prindeam un Assos (pentru cine nu stie li se zicea Marlboro grecesc) era wow. Ulterior, dupa multi ani, cand ma obisnuisem cu tigarile "straine", eram la un moment dat in Grecia si am cumparat un pachet de Assos, ca deh stiam ca sunt f. bune ... vai de mine ce porcarii. Aceiasi poveste si cu BT.
Totul este relativ, depinde ce referinta ai, cu ce esti obisnuit.
Este Dusterul o masina confortabila (sa vorbim de aceasta caracteristica) ? Da in comparatie cu unele si Nu in comparatie cu altele. Da pentru unele asteptari si Nu pentru alte asteptari. Samd.

#2099
M0sGerila

M0sGerila

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,916
  • Înscris: 19.12.2007
E irelevant nea bump, dar am constatat ca e mai relaxant sa stau cu dorsalul in scaune confortabile , poate la tine e invers, deh cu varsta poate privesti lucrurile altfel...
Legat de zgarieturi, pai e logic...tataie ,ca ai o masina de 3 ori mai ieftina, normal ca te doare la basca....
Ia cumpara-ti si tu o masina, nu un vehicul de dat prin gropi si harsait boscheti si vezi cum e !
Apropo, casco e scump ? Sau de ce strangea din buzitze amicu ?

Edited by M0sGerila, 02 August 2018 - 13:36.


#2100
Write&Run

Write&Run

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,407
  • Înscris: 06.05.2007
Chiar nu vad rostul certei. E clar ca un QX de la Audi nu se prea preteaza la off-road decat asa... ca sa urci niste borduri mai inalte eventual. In mod normal nimeni nu merge cu un Q in offroad, sa fim seriosi. E scump si e masina de sosea, ce mai tot acolo?

Duster insa le face pe ambele la un nivel satisfacator, in offroad unii spun ca e chiar wow. Totul se masoara prin prisma pretului. Nu uitati de asta va rog. Pretul e extrem de important.

Si Mosule, nu te doare la basca nici macar de un Duster cand e nou, nu prea il bagi fara mila pe coclauri, adica na... nush...

In general hai sa nu mai injuram atat Dacia. Face in continuare o treaba fantastica. Normal ca unii ca si Clarckson isi bat joc de Duster, dar nu prea cred ca e de luat in seama la faza asta. Ce spune Matt ala de la carwow insa are sens. Mai ales pentru piata din UK. Duster e facut mai ieftin insa pentru piete ca cea de la noi si Maroc si alte asemenea. La rusi, la fel. Nu pierdeti din vedere asta, cui se adreseaza si care e pretul.

#2101
M0sGerila

M0sGerila

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,916
  • Înscris: 19.12.2007
Exact asta spun si eu, ca se potriveste unor anumite categorii de oameni cu anumite nevoi .
De aici si pana la "e mai tare ca orice masina fiindca o am yo si dau prin gropi cu ea fara mila" e cale lunga...
Judecati prin prisma masinii fara 4x4 sa vedeti, tot asa ieftina si mega confortabila, potenta si dotata e ?

Edited by M0sGerila, 02 August 2018 - 15:34.


#2102
Write&Run

Write&Run

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,407
  • Înscris: 06.05.2007
OK, si tu zici ca Vitara e mai ok? Ca sa nu mai comparam cu Q3 ca intr-adevar nu are rost.

Chiar sunt curios voi care ziceti ca e o varianta mai buna pe la acelasi pret. Dar sa fie 4x4 cu ce comparati, nu 4x2.

#2103
M0sGerila

M0sGerila

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,916
  • Înscris: 19.12.2007
De exemplu Kadjar la 17 mii, varianta a doua de echipare fara 4x4 cum e ?
Repet , cine ia Duster nu il ia ca masina de familie daca e rational, il ia sa il hamaleasca. Personal il consider o masina de tras pe ea, exclus pentru plecat in concedii. Da, sa tragi un gratar, un weekend merge, dar sa pleci la mii de km cu el exclus !
Asa il vad eu dupa niste mii de km condusi atat urban cat si extraurban, dar fiecare percepe lucrurile altfel !
Uite, sa nu  ziceti ca is contra, mi-as lua un stepway full oricand !

#2104
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017

View PostWrite&Run, on 02 august 2018 - 17:46, said:

OK, si tu zici ca Vitara e mai ok? Ca sa nu mai comparam cu Q3 ca intr-adevar nu are rost.

Chiar sunt curios voi care ziceti ca e o varianta mai buna pe la acelasi pret. Dar sa fie 4x4 cu ce comparati, nu 4x2.
Te-ai urcat in Duster si in Vitara , ambele cu 4x4 , ai condus macar un TD ? Cand vei face asta nu o sa vrei sa mai auzi de Duster , niciodata !

#2105
Write&Run

Write&Run

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,407
  • Înscris: 06.05.2007
Am fost in Vitara, dar nu am condus. Am condus Duster insa. Pe mine la Suzuki ma deranjeaza plasticele, care sunt atat de proaste incat au primit denumirea "Suzuki plastics". Mai proaste cu mult decat la Duster. La confort cred ca e mai ok. Duster nu mi-a placut deloc la scaune/comfot, am mai spus asta.

#2106
Reactor2015

Reactor2015

    ReMember

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,692
  • Înscris: 06.01.2015
Plasticele de la Suzuki sunt la fel de proaste ca alea de la Dacia. Dar nu la toate. La S-Cross de exemplu nu-s chiar asa rele. Pe verificate.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate