Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Diferente diferentiale

Finala Eurovision 2024

De ce nu protestati?

Etanșare intre cada perete b...
 Backu-up box Fronius ?

Router de la Digi nu face fata la...

Magnolii

Achizitie LG OLED evo 55C31LA - e...
 Aplicatii PV Huawei Sun

Istoric deplasari - GPS

Surub autoforant-metric mixt

Lipsa semnal - strategie de marke...
 One week meal plan - Pachet

Apometru defect?

Nelamurire legalitate TVA casa noua

Huawei P20 Lite, ecran negru la a...
 

Dacia Duster 2017

* * * * - 6 votes
  • Please log in to reply
2199 replies to this topic

#1981
edri

edri

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,691
  • Înscris: 26.02.2008

 Labelleepoque, on 07 iunie 2018 - 13:11, said:

Dacia Duster primeste doua noi motorizari:
http://www.ziare.com...orizari-1516620

Despre noul turbo pe benzina 1.3 nu se mai aude nimic?

#1982
Labelleepoque

Labelleepoque

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 342
  • Înscris: 04.06.2018

 edri, on 07 iunie 2018 - 17:15, said:

Despre noul turbo pe benzina 1.3 nu se mai aude nimic?
Cred ca-l vor anunta curand si pe asta, din ce-am aflat pe „surse” va intra in fabricatie in trimestrul III. Sunt si eu interesat de aceasta motorizare.

Edited by Dany_Darke, 07 June 2018 - 18:02.


#1983
MicroEdge

MicroEdge

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,286
  • Înscris: 16.08.2016
Este deja disponibil pe Scenic și Kadjar :)

#1984
connectorxp

connectorxp

    Avid mountaineer.

  • Grup: Moderators
  • Posts: 14,908
  • Înscris: 14.11.2004
Va fi si 1.33 TCe, dar prioritate au modelele mai scumpe, mai ales ca Duster inca are un procentaj mare de vanzari pe motoarele dCi.

Edited by connectorxp, 08 June 2018 - 20:50.


#1985
Write&Run

Write&Run

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,407
  • Înscris: 06.05.2007
Am fost la drive test cu noul Duster, 1.5, 4x4. Nu mi-a placut, imi pare rau sa spun asta asa direct si fara ocolisuri. Masina aia are nevoie de mai multa putere. Nu aveau la test versiunea de 1.6 cu 130 de CP, dar cea de 110 de 1.5 pot spune cu toata sinceritatea ca nu as lua-o.

In plus, ce m-a deranjat, scaunele. Absolut incomode, chit ca au reglare pe inaltime. Imi pare rau, Dacia mentine in mod intentionat foarte jos nivelul de confort in masina. Banuiesc ca daca o iei la un drum de 500 de km, dupa 200 de km esti praf. Esti obligat sa opresti si sa te dai jos din scaunele alea. Marea problema a produselor Dacia ramane confortul, asta e parerea mea, si nu sunt la primul drive-test cu Dacia.

Concluzia mea e ca e mare pacat ca Dacia isi face asemenea probleme in ce priveste canibalizarea clientelei Renault. Cred ca daca ar veni cu niste masini mai confortabile, asta nu ar insemna automat ca si-ar faulta cifrele de vanzari de la Renault. Sunt aproape sigur ca clientii Renault ar ramane clienti Renault. Asta in timp ce Dacia ar manca si mai mult din clientela altor marci.

#1986
MicroEdge

MicroEdge

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,286
  • Înscris: 16.08.2016
Depinde de dimensiunile fiecăruia, scaunele Duster ului sunt ok pentru mărimea mea și nu am avut probleme sa îmi găsesc poziția de condus ok :)

#1987
Write&Run

Write&Run

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,407
  • Înscris: 06.05.2007
E adevarat, nu sunt tocmai un plapand, dar totusi, mi se pare normal sa poti sa stai comod in scaun. Sa ti-l poti regla. Ca nu vorbim de Citroen C1, ci totusi de o masina 4x4.

#1988
MicroEdge

MicroEdge

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,286
  • Înscris: 16.08.2016
Culmea e ca eu m-am simțit mai bine în c1 fata de c3 :)) La fel și în cazul Ignis vs Swift, ma simt mai comod în Ignis

#1989
Write&Run

Write&Run

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,407
  • Înscris: 06.05.2007
Si eu m-am simtit mai bine in Swift decat in Duster, daca tot ai zis. Swift, generatia precedenta.

#1990
connectorxp

connectorxp

    Avid mountaineer.

  • Grup: Moderators
  • Posts: 14,908
  • Înscris: 14.11.2004
Swift-ul anterior este o masina comoda si una din putine din clasa ei cu sistem 4x4.

Noul Duster este o evolutie fata de versiunea anterioara, dar scaunul ala este prea moale, iar suportul destul de sumar.

#1991
Write&Run

Write&Run

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,407
  • Înscris: 06.05.2007
Absolut. Si repet, te-ai astepta la o masina din clasa ei sa aiba niste scaune mai comode. La fel la Logan. De fapt la toate masinile Dacia e aceasta problema. Ca tot spune un coleg ca e din cauza ca sunt eu mai masiv, de aia nu "incap" si nu pot sta comod. In noul Clio stau f comod. So? :)

Apropo, Clio e cea mai bine vanduta masina din Franta. O performanta extraordinara, zic eu.

#1992
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

 Write&Run, on 10 iunie 2018 - 16:45, said:

Am fost la drive test cu noul Duster, 1.5, 4x4. Nu mi-a placut, imi pare rau sa spun asta asa direct si fara ocolisuri. Masina aia are nevoie de mai multa putere. Nu aveau la test versiunea de 1.6 cu 130 de CP, dar cea de 110 de 1.5 pot spune cu toata sinceritatea ca nu as lua-o.

In plus, ce m-a deranjat, scaunele. Absolut incomode, chit ca au reglare pe inaltime. Imi pare rau, Dacia mentine in mod intentionat foarte jos nivelul de confort in masina. Banuiesc ca daca o iei la un drum de 500 de km, dupa 200 de km esti praf. Esti obligat sa opresti si sa te dai jos din scaunele alea. Marea problema a produselor Dacia ramane confortul, asta e parerea mea, si nu sunt la primul drive-test cu Dacia.

Concluzia mea e ca e mare pacat ca Dacia isi face asemenea probleme in ce priveste canibalizarea clientelei Renault. Cred ca daca ar veni cu niste masini mai confortabile, asta nu ar insemna automat ca si-ar faulta cifrele de vanzari de la Renault. Sunt aproape sigur ca clientii Renault ar ramane clienti Renault. Asta in timp ce Dacia ar manca si mai mult din clientela altor marci.

1.6 130 Cp ? Din cate stiu inca nu exista aceasta motorizare pe Duster.  Ca idee poti sa incerci un Tce daca doresti mai multa putere. Eu unul cu un cuplu la jumatate fata de DCI , si ceva mai putin Cp, (1.6 105 CP, benzina) nu am nici un fel de probleme. Nici pe asfalt nici in off-road.

Ce are 1.5 DCI-ul ? De putere nu poate fi vorba, e mai mult decat suficienta pentru a duce 1400kg.

Scaune, aici asa e , nu sunt prea grozave. Se rezolva insa foarte usor. Huse cu suport lombar si lateral. Eu am de ceva ani si nu am nici cea mai mica problema cu scaunele.
Am facut multe drumuri in jur de 500km sau peste ...dupa care am luat-o la pas prin munti sau mai stiu eu pe unde...nici vorba de praf !

E adevarat ca am doar 1.80 si 95 kg....

Edited by bumpocbum, 11 June 2018 - 07:46.


#1993
Write&Run

Write&Run

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,407
  • Înscris: 06.05.2007
Pai si eu la fel am, 182 si 95 - 98 de kile, cam asa ceva. Deci inseamna ca mi se pare poate, ca nu am apucat sa conduc mai mult. Adevaru e ca test drive-ul a fost o gluma proasta, m-am invartit in jurul unei parcari si nu m-au lasat sa conduc calumea. In fine.

Problema mare dupa parerea mea la Dacia ramane confortul. Eu in nicio Dacie nu am stat bine. Poate ca mi se pare, poate am eu fitze, desi... nu am condus numai masini de zeci de mii de eur.

Edited by Write&Run, 11 June 2018 - 08:10.


#1994
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017

 bumpocbum, on 11 iunie 2018 - 07:45, said:



Scaune, aici asa e , nu sunt prea grozave. Se rezolva insa foarte usor. Huse cu suport lombar si lateral.
Mai da-o dracului de treaba daca trebuie sa iei huse cu suport lombar si lateral la masina noua . Mai bine ocolesti marca cu totul mai ales ca alternative sunt destule care stau mai bine si la alte capitole nu numai confortul scaunelor !

De aia am preferat Vitara care e peste Duster cu foarte mult dtpdv .

#1995
Write&Run

Write&Run

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,407
  • Înscris: 06.05.2007
Baxon, daca pt tine Vitara e mai ok, f bine. Dar nu da sfaturi de genul "ocoleste marca". In general, noul Duster mi se pare o masina ff faina. Da, e frumoasa chiar, feelingul la volan e f ok, nu am de ce sa ma plang. Daca ar avea un motor mai puternic si niste scaune mai bune, ar fi incredibila.

 bumpocbum, on 11 iunie 2018 - 07:45, said:

1.6 130 Cp ? Din cate stiu inca nu exista aceasta motorizare pe Duster.

Ai dreptate... mare pacat... eu credeam ca exista... :(

E enervanta chestia asta. Ca nu vor sa puna un motor mai performant pe masina asta. Imagineaza-ti cum ar fi cu un 2 L dCi. Ar rupe tot la vanzari.

#1996
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017
Daca ! Din pacate e aceeasi masina , cosmetizata la exterior ( degustibus ) insa  confortul interior e zero barat . As fi luat Duster chiar si diesel desi nu imi plac motoarele pe motorina , insa confortul interior , ergonomia , m-a facut sa ma reorientez rapid !
Imi place cum arata si noul si vechiul Duster , nu ma intelege gresit , dar atat , pe dinafara e ceva frumos , dar cand stai la volan si vrei sa mergi 1000 de km dintr-o bucata , iti tai venele pe lung !

#1997
Write&Run

Write&Run

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,407
  • Înscris: 06.05.2007
Da, aici sunt 100% pe aceeasi pagina cu tine. Asta e maaaaaaarele minus la Duster si la Dacia: confortul. De aia cine isi ia pentru drum lung, si sfatul meu ar fi sa evite Dacia. Pentru drumurile scurte, adica pentru ce au nevoie in 95% din cazuri romanii in Romania, Dacia e cat se poate de OK. La lipsa noastra de autostrazi, la drumurile proaste pe care le avem, Dacia e perfecta. Cand ai de mers maximum 150 - 200 de km in weekend, Dacia face fatza cu brio. Daca ai avea de mers zilnic 100 de km la munca, sau chestii de genul asta, atunci Dacia nu prea ar fi o solutie.

#1998
M0sGerila

M0sGerila

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,916
  • Înscris: 19.12.2007
Fiecare si orice produs se adreseaza unei categorii de oameni. Ce e bun pentru unul nu este bun pentru toti. Faptul ca avem pareri diferite vine din necesitatile diferite ale fiecaruia.
Personal si 100 km e prea mult de mers cu dusterul, fiindca trebuie sa te mai si intorci.
Fac lunar peste 1000 km, deci...

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate