Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ambalaj cu Garantie - Te-ai aplec...

Abonamentul ADAC. Merita?🤨

Buton alarma neidentificata Logan...

Horizon: An American Saga
 Programul GPU Teak III, de la Asus

Motor aer conditionat

Malmö, Suedia, city break, cuplat...

Caut medic chirurg
 Substante de baza la pastile de r...

Taiere meri gradina

Inginer PNA / CNS ROMATSA

"DIY" UPS 12V - Scoate cu...
 Grafic in excel

Extensie de browser care sa reduc...

Priza smart monitorizare consum e...

Unde reclam spamul electoral?
 

A scapat cineva fara operatie, de hernie de disc?

  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
42 răspunsuri în acest subiect

#1
regelemar

regelemar

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 164
  • Înscris: 24.12.2013
E careva pentru care singura speranta pentru durerile de spate,in speta, hernia de disc,era operatia chirurgicala? S-a vindecat cineva de aceasta boala chinuitoare prin alte metode,inafara de operatie?Oare exista vre-o reteta "minune" ? Eram in masina in dreapta asa relaxat,plecasem in excursie si din senin m-a luat o durere de spate,si pentru prima oara s-a lasat pe picior in jos.Durerile au devenit groaznice,am oprit la o farmacie de am luat niste calmante,mi-a trecut durerea dar am ramas cu piciorul drept,amortit mai accentuat de la genunchi in jos mai ales jumatate din laba.Mentionez ca in urma cu 3 zile sa vina necazul,am lucrat intr-o camera extrem de racoroasa,si am transpirat rau la spate.Asta s-a intamplat acum 5 luni.Am incercat cu antiinflamatoare,unguente,injectii.Ma lasa durerea pe moment dar amorteala din picior,nu.Ceva sfaturi?

Editat de regelemar, 24 martie 2016 - 21:30.


#2
barbosa

barbosa

    Serious Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 9.144
  • Înscris: 04.03.2006
Operatie. Urgent.

#3
Bob493

Bob493

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 6.392
  • Înscris: 12.07.2010
Du-te la un neurochirurg sa te vada sau cumpara-ti un scaun cu rotile performant. Cum plm sa stai 5 luni asa?! Nu pot sa inteleg ce e in capul unora...

#4
marcusdefeis

marcusdefeis

    Lunetist

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 12.028
  • Înscris: 14.07.2008
daca anatomic stii ce inseamna hernia de disc o sa ai singur raspunsul

#5
gigi_4476

gigi_4476

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.397
  • Înscris: 28.02.2007
eu am "fugit" de operatie 7 ani, dar pana la urma tot la cutit am ajuns... durerile devenisera insuportabile, o usoara amorteala a exteriorului talpii piciorului drept tot mi-a ramas, daca m-am dus cam tarziu...
sfatul meu e sa nu mai nu mai amani, du-te si opereaza-te, ca nu e mare lucru...
vezi, ca e topic special pt HD

#6
_Dadi_

_Dadi_

    Martian

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 7.154
  • Înscris: 01.05.2015
Vorbeste cu moderatoarea Diana,...te lamureste ea,....

Parca e si topic pe tema,...

#7
ragabader

ragabader

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.009
  • Înscris: 25.09.2008
Da,  cu manual terapie, merge daca coloana nu ti crescuta stramb.

Ai nevoie si de bai sarate.

Editat de ragabader, 24 martie 2016 - 21:48.


#8
marcusdefeis

marcusdefeis

    Lunetist

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 12.028
  • Înscris: 14.07.2008
de unde stii ca e deja hernie de disc si nu doar o criza de discopatie mai severa?

#9
Lumianu

Lumianu

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 559
  • Înscris: 10.03.2016
Radiografie?

#10
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 39.921
  • Înscris: 14.12.2007

 marcusdefeis, on 24 martie 2016 - 21:45, said:

de unde stii ca e deja hernie de disc si nu doar o criza de discopatie mai severa?
Corect.
Poate fi si o lombosciatica.
Oricum, diagnosticul medicului (doua pareri), e sfant.

Editat de ericmario, 24 martie 2016 - 21:53.


#11
zzhunt

zzhunt

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 10.261
  • Înscris: 28.03.2015
Mircea Badea cica in Romania ii recomandau doctori urgent operatie si s,a dus in Germania si l-au invatat aia pe acolo niste exerciti si a scapat. Poti incerca sa-l intrebi pe facebook ce exerciti a facut poate raspunde.
Mai e unu becali dar aici e cam ciudata situatia in puscarie era cat pe ce sa paralizeze si cum a iesit s-a facut bine.

#12
Lumianu

Lumianu

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 559
  • Înscris: 10.03.2016
Badea a fost altoit, de aia i-a trecut durerea. Initiator, ai radiografie  RMN?

Editat de Lumianu, 24 martie 2016 - 22:07.


#13
gigi_4476

gigi_4476

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.397
  • Înscris: 28.02.2007
La radiografie nu se vede mare lucru, trebuie RMN... dupa simptome, e clar ca nu scapa de cutit. Amorteala piciorului inseamna ca o bucata de disc s-a rupt si ii atinge nervul sciatic.

Editat de gigi_4476, 24 martie 2016 - 22:09.


#14
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 39.921
  • Înscris: 14.12.2007

 zzhunt, on 24 martie 2016 - 21:57, said:

Mircea Badea cica in Romania ii recomandau doctori urgent operatie si s,a dus in Germania si l-au invatat aia pe acolo niste exerciti si a scapat. Poti incerca sa-l intrebi pe facebook ce exerciti a facut poate raspunde.
Mai e unu becali dar aici e cam ciudata situatia in puscarie era cat pe ce sa paralizeze si cum a iesit s-a facut bine.
Ai ura pe virgula ? Stii.... semnul ala de punctuatie.
Oricum, postarea ta e degeaba si mai e si off-topic.

Editat de ericmario, 24 martie 2016 - 22:08.


#15
AroundYou

AroundYou

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.732
  • Înscris: 17.04.2015
@Initiator
Atat timp cat stiai ca suferi de hernie de disc trebuia sa fi invatat pana acum cum sa incerci, pe cat mai mult posibil, sa te protejezi. Presupun deci ca stiai de hernia ta si ca a fost diagnosticata deja de un medic, inclusiv prin rmn/tomografii. Daca ai ajuns cu amorteli de genu' in picioare, e grav deja si trebuie sa faci de urgenta ceva pentru asta. Ajuns deja in stare prea grava, si atat timp cat medicii nu mai pot face orice altceva decat operatie, sunt doua solutii:
-Cea traditionala si cunoscuta de mai toata lumea, operatia de retezare a discului/discurilor in cazul unor dureri extrem de mari, invalidante sau in momentul cand apare paralizia pe unul sau mai multi nervi. Aceasta metoda insa nu remediaza problema in sine a suferindului de hernie de disc.
-Artroplastia discala (tehnica de inlocuire a discului/rilor). Aceasta metoda remediaza permanent problema insa este una scumpa(cateva mii de euro). In Romania, din pacate, nu putem beneficia de aceasta metoda prin intermediul asigurarilor medicale. In strainatate (in tarile civilizate) aceasta metoda deja se foloseste pe scara foarte larga iar rezultatele sunt deosebit de bune. Am un prieten care a facut o asemenea interventie in Grecia, acoperita de asigurarea sa medicala, care dupa pauza de efort postoperatorie a redescoperit ca are o coloana sanatoasa.

#16
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 40.583
  • Înscris: 13.01.2011
Am avut probleme, rar mai am durere.
Dar tata a scapat din crize mari, s-a temut de operatie si a refuzat, a fost internat la C.F.R. 2, a facut infiltratii cu Diprofos si ,,gimnastica " speciala.
In primul rind, sa nu ridici greutati in afara centrului de greutate, te lasi din genunchi cu spatele drept.

Sa nu stai mult timp sedentar, un pic de sport nu strica.
Sa nu conduci ore in sir.

Editat de crisstonne, 24 martie 2016 - 22:21.


#17
gigi_4476

gigi_4476

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.397
  • Înscris: 28.02.2007

 AroundYou, on 24 martie 2016 - 22:10, said:

@Initiator
... Daca ai ajuns cu amorteli de genu' in picioare, e grav deja si trebuie sa faci de urgenta ceva pentru asta. Ajuns deja in stare prea grava, si atat timp cat medicii nu mai pot face orice altceva decat operatie

Corect !
In situatia initiatorului am fost si eu, primul doctor mi-a zis "operatie !", m-am dus la al doilea, verdictul a fost la fel, "operatie!", dar eu tot Batman, ca nu...L-am intrebat ce risc, iar el a zis asa:
-risti sa paralizezi;
-sa faci pe tine fara sa-ti dai seama
-afecteaza functia erectila, adica ramai impotent.
Primele doua, hai, treaca-mearga, dar cand am auzit-o pe-a 3-a, am zis, "gata, ma operez !"

#18
claudiu1

claudiu1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.807
  • Înscris: 01.10.2004
Sau poate incerci la celebrul vraci Marijana Kovacevic, ajunsa in Dubai. Aud ca face tot felul de minuni.
Habar n-am cat costa si ce recomandari iti trebuie.
Este bine ca diagnosticul sa fie confirmat de mai multi doctori.
Eventual il intrebi pe Base cum a facut de a ajuns in 2006 la clinica din Viena, ca pretul l-a zis - 20.000 euro  Posted Image
http://romaningerman...uga-in-austria/

Editat de claudiu1, 24 martie 2016 - 22:22.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

Utilizatori activi: 3

0 membri, 3 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate