Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Melodie dance veche

RIP Shifty Shellshock

Daca nu ar conta salariul, ce mes...

Racordare la apa termosemineu
 Mi-am luat 4x4 si vreau sa-l testez

Recomandare laptop cu luminozitat...

Cautarea pe google android nu merge

Caut serviciu serios de captura v...
 Frauda magazin online

AC Woods Venezia Smart - nu races...

podea ciment denivelata

Îndepartare bule folie reflectoriz...
 Revista imobiliara cu poze... cir...

Recomandare soundbar pentru laptop

Veți renunța in 2025 la...

Coaxial pentru cablare casa
 

A scapat cineva fara operatie, de hernie de disc?

  • Please log in to reply
42 replies to this topic

#37
nino852

nino852

    CENZURAT,autosuspendat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,713
  • Înscris: 10.05.2012
Braul in timp, daca e strans nu favorizeaza circulatia sangelui.
Alt set de exercitii poti face din pozitia culcat pe spate, genunchii indoiti cu talpile pe pat,inclini picioarele stanga-dreapta, intai separat ,apoi ambele o data,repetat cate 20 de seturi.
Si dupa ce se mai incalzesc muschii, poti face flexari ale picioarelor la piept, tot din pozitia culcat pe spate.
Atentie, e bine sa ai indrumarea unui medic fizioterapeut care sa vada rezultatele investigatiilor de pana acum, sa nu ai probleme !

#38
underb

underb

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,491
  • Înscris: 08.03.2015
Eu cu braul nu m-am inteles deloc. Tinea coloana intr-o pozitie corecta probabil dar agrava durerile.

#39
underb

underb

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,491
  • Înscris: 08.03.2015
N-as face niciun fel de exercitiu pana nu apar semne de ameliorare.
La mine nu au facut decat sa duca la reaparitia durerilor si agravarea amortelii.
Dupa ce s-au mai dus durerile mi-am reinvatat piciorul sa calce corect pt ca mai mult calcam pe laterala fata, spre degetul mic, coordonandu-l cu privirea ca sa zic asa. Daca nu-l vedeam, mergeam rau, aruncand piciorul si calcand pe laterala. Asta a generat problema de care ziceam cu traversatul strazii pt ca nu puteam sa ma asigur in timp ce mergeam, trebuind sa tin privirea in jos. Dupa un timp era suficient sa zaresc macar varful pantofului cu privirea periferica dar tot nu mergeam bine altfel. Exclus sa merg pe intuneric. Chiar am cazut odata in casa din cauza asta.
Obligatoriu incaltamimte comfortabila cu talpa de spuma care sa absoarba socurile.
Nu stiu sa dau cifre acum dar pe EMG, cand era rau, piciorul drept era la 20% fata de stangul.
Oricum, zic ca nervul s-a  rafacut destul de bine din moment ce ma pot ridica pe varfuri intr-un picior sau sa alerg pe distante scurte, mai mult pe varfuri pt a amortiza socurile. Sa nu-ti treaca prin cap sa te urci pe bicicleta ca nu scapi prea usor dupa aia.
Alta problema, mi-am stricat putin genunchiul in perioada in care reinvatam sa-mi coordonez piciorul pt ca mergeam asa si scapam genunchiul prea inspre spate si se forta articulatia. Ar fi bine sa folosesti o genunchiera sau ceva. La un moment dat ma supara mai tare genunchiul decat restul cand mergeam. Dupa aia imi puneam genunchiera si era mai ok. Sa o probezi cand o cumperi, sa nu fie prea steansa ca iti opreste circulatia.
Cu toate astea am trait bucuria de a face bataturi in talpa, si chiar a fost mare bucurie. In momemtul ala am perceput acele bataturi ca pe una din cele mai mari realizari de orice fel de pana atunci.

Edited by underb, 27 March 2016 - 23:07.


#40
nino852

nino852

    CENZURAT,autosuspendat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,713
  • Înscris: 10.05.2012
In prima faza(dureroasa) nici nu cred ca va recomanda vreun medic altceva decat repaus si antiimflamatoare gen Vimovo,supozitoare Voltaren si eventual relaxante musculare ca Mydocalm.
Acupunctura cred ca poate ajuta mult, fiind lipsita de efecte secundare ca in cazul medicamentelor.

#41
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,698
  • Înscris: 13.01.2011
La durere nici nu o sa poata sa faca gimnastica recuperatorie.
Dar este de logica elementara, de ce se face, se face si in spitale, apoi pacientul este sfatuit sa continue si acasa.

Ceva mai hard (este dureros), pentru refacerea sistemului nervos, veninul de albine, stiu ca multi nu cred, dar cei care vor sa inteleaga, sa foloseasca si mai vorbim apoi.
La mine a ameliorat spectaculos, rar mai simt jena la spate, daca fac o greseala la efort, ameliorare pe genunchiul sting, astea nu sint intimplari, nici placebo.

Daca dau acum un sprint pe distanta scurta, nu ma crede nimeni citi ani am  :D

#42
regelemar

regelemar

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 164
  • Înscris: 24.12.2013

 crisstonne, on 28 martie 2016 - 11:46, said:

La durere nici nu o sa poata sa faca gimnastica recuperatorie.
Dar este de logica elementara, de ce se face, se face si in spitale, apoi pacientul este sfatuit sa continue si acasa.

Ceva mai hard (este dureros), pentru refacerea sistemului nervos, veninul de albine, stiu ca multi nu cred, dar cei care vor sa inteleaga, sa foloseasca si mai vorbim apoi.
La mine a ameliorat spectaculos, rar mai simt jena la spate, daca fac o greseala la efort, ameliorare pe genunchiul sting, astea nu sint intimplari, nici placebo.

Daca dau acum un sprint pe distanta scurta, nu ma crede nimeni citi ani am  Posted Image
Dai mai multe detalii despre acest venin.Cum se foloseste,de unde se ia?

#43
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,698
  • Înscris: 13.01.2011
Pai, mergi la cineva la stupina si pune albine pe tine, sau mergi pe cimp si prinzi albine si le pui sa te intepe, sau cumperi preparat, la sticluța mica, se tine la frigider, te injectezi singur sau pui pe cineva din familie.
Folosesti seringi subtiri, pentru diabetici, are ac foarte subtire.
Sotia a avut si ea rezultate remarcabile, dupa ce a facut o forma semigrava de artrita reumatoida, nu mai putea sa stringa palma unei miini, era ca osificata pe exteriorul palmei, probleme cu mersul, imobilizata la pat mai mult de o luna.
Acum mai are putina jena doar la degetul mic, osificarea a disparut, recuperare 99,99%, a renuntat si la prednison, care este pacatos pentru oase.

Am facut amindoi o cura de trei luni, prima luna, o unitate pe seringa, apoi 1.5, altii folosesc scheme crescatoare si descrescatoare, noi nu ne-am complicat, o injectie pe saptamina.
O sa reluam tratamentul dupa citeva luni de pauza.
Am facut in zonele unde aveam dureri, deasupra cotului, deasupra genunchiului, in zona lombara, linga articulatia palmei.
ATENTIE! Trebuie sa faci test de toleranta, sa nu faci soc, daca ai mai fost intepat accidental de albine si nu ai patit nimic, inseamna ca nu esti alergic.
Trebuie sa ai rezistenta si la durere, doare o perioada dupa injectare, se umfla locul si se inroseste, apoi ai mincarimi citeva zile.

Edited by crisstonne, 02 April 2016 - 19:12.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate