Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sfaturi achizitie boxe hi-fi pent...

Baterie externa solara vs baterie...

recomandare placa captura video

Trecere apartament pe numele meu
 Seria 3 - E90 / 91

LakeSide 11 Straulesti

arii

Sapa peste pardoseala
 Smart phone pentru auz deficitar

Manager transport marfa. Pareri. ...

BIOS F.24 pentru HP Pavilion g7-2...

Meta Quest 3 512 gb
 Father's Day

Clipboard files copy/paste, filen...

Boardgame-uri despre cuvinte

Care-i treaba cu Reddit-ul? (nu m...
 

Primii pasi in constructia unei case P+1 Bragadiru

- - - - -
  • Please log in to reply
4 replies to this topic

#1
ambber

ambber

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 24.03.2016
Buna ziua,

Sunt noua pe acest forum, desi am urmarit foarte multe discutii in ultima vreme.
Tocmai ce mi-am achizitionat un teren de 500 mp cu un drum aferent de servitute de aprox 90 mp. Momentan sunt in faza de depunere acte pentru obtinere certificat urbanism. Consider ca urmatorul pas ar fi identificarea unui arhitect sau unei firme de arhitectura care sa imi poata realiza proiectul casei. Vreau ceva destul de simplu in stilul casei Amber. Am atasat imagini orientative, proiecul final fiind modificat putin ( 1 singura baie la etaj si fara terasa iar la parter fara garaj...in principiu)

As fi foarte recunoascatoare daca ma puteti sfatui in privinta unui arhitect / firme de arhitectura. Ma intereseaza de asemenea si preturile. Am tot cautat pe internet si am gasit pe majoritatea site-urilor undeva intre 8 si 10 E/mp.

Va multumesc

Attached Files



#2
mihnearau

mihnearau

    viitor banat

  • Grup: Validating
  • Posts: 5,485
  • Înscris: 19.12.2015
edit
am vazut in titlu

Edited by mihnearau, 24 March 2016 - 12:44.


#3
ambber

ambber

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 24.03.2016
O intrebare pentru cei care se afla sau s-au aflat in situatia mea. Am uitat sa mentionez ca am 2 copii iar prin urmare aceasta casa va fi construita pt 4 persoane....Credeti ca este ok ca si dimensiune/compartimentare?

#4
lenny13

lenny13

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,564
  • Înscris: 30.09.2013

View Postambber, on 07 aprilie 2016 - 21:22, said:

O intrebare pentru cei care se afla sau s-au aflat in situatia mea. Am uitat sa mentionez ca am 2 copii iar prin urmare aceasta casa va fi construita pt 4 persoane....Credeti ca este ok ca si dimensiune/compartimentare?

Mie, sincer, imi place compartimentarea,cu exceptia garajului. Si noi am avut un garaj prevazut, apoi din dorinta de a izola foarte bine casa (o usa de garaj nu izoleaza niciodata suficient), am transformat garajul intr-o incapere inchisa, denumita generic camera tehnica. Legat de dimensiuni, nu stiu, pentru ca nu le vad. Poate sa fie o casa de 80 mp amprenta sau de 130 mp amprenta. Sfatul meu este sa nu depasiti 100 mp la parter, daca se poate, cat mai putin. Dar nici sa va faceti o casa stramta. Compartimentarea este pe gustul meu, in schimb.

   Proiectul nostru a costat 11 euro/mp si a fost unul complet, cu tot ce trebuie pentru autorizare, dar si electrice, termice.

      Ca si costuri de ridicare, considerati cel putin 150 euro/mp la rosu, manopera plus materiale, sau 450-500 euro finisata total, manopera si materiale incluse, de asemenea. Insa nu finisaje extrem de scumpe.

Edited by lenny13, 07 April 2016 - 22:13.


#5
anifad

anifad

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 10.01.2016
Eu la parter as pozitiona bucataria in apropierea garajului si de  intrarea principala,  pentru a putea fi usor de alimentat, cred ca este neplacut sa treci prin living cu bagaj cand te intoci de la cumparaturi si acasa ai musafiri. Ce amprenta  va avea  ? Suprafata locuibila pe persoana, in Romania este de 11,56 mp, este cu mult sub cifra din alte tari din zona (Polonia-18,2 mp; Slovacia-21,0 mp; Cehia-25 mp; Bulgaria- 16,7mp), dar cred ca o casa de maxim 100 - 120 mp amprenta este suficient pentru 2 ad + 2 ch.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate