Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Caut splitter semnal satelit

Instalatii sanitare

Program de slabire cu succes gara...

Reconditionare cada baie din fonta
 Problema imprimanta

Here goes nothing

BCR sau Raiffeisen

Visual Studio 2022 instaleaza Epi...
 Sfat alegere parbriz

EMAG - recenzii false facute de ei?

Recomandare telefon 900-950

Nivel de trai
 Semnal bun da'... prost

De ce statiile de radio FM nu ren...

Pe unde pot sa gasesc statistici ...

Este reconditionat acest laptop?
 

javascript pentru incepatori

- - - - -
  • Please log in to reply
25 replies to this topic

#1
mithnick

mithnick

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 312
  • Înscris: 09.09.2007
Salut. Ce recomandari a-ti face pentru incepatori ?(carti recomandate)

#2
bibi

bibi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,183
  • Înscris: 05.02.2003
Salut,

Daca stii engleza si zic ca ar trebui sa sti, lasa cartile ca dai banii degeaba.

Use the power of the internet.

http://www.w3schools.com/js/

https://www.youtube....earn javascript

Edited by bibi, 24 March 2016 - 08:44.


#3
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,269
  • Înscris: 24.02.2007
Prefer oricand o carte bine scrisa unor tutoriale de duzina.

#4
cristirg

cristirg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,711
  • Înscris: 16.11.2012
http://www.javascrip...lightenment.pdf

http://eloquentjavas..._Javascript.pdf

-e bine sa inveti si jquery,pt ca sunt o gramada de pluginuri folositoare

The best free Javascript resources : http://jsbooks.revolunet.com/

Edited by cristirg, 24 March 2016 - 10:06.


#5
poadol

poadol

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,104
  • Înscris: 13.12.2010

 dani.user, on 24 martie 2016 - 09:56, said:

Prefer oricand o carte bine scrisa unor tutoriale de duzina.
Exemple de tutoriale de duzina ai?

#6
DILAS

DILAS

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 320
  • Înscris: 03.12.2007

 poadol, on 24 martie 2016 - 16:38, said:

Exemple de tutoriale de duzina ai?

w3schools e cel mai de duzina pe care-l poti gasi.
http://www.w3fools.com/


Daca vrei o carte serioasa cauta Professional javascript for web developers a lui Nicholas Zakas. E biblia pt orice js dev. Nu te apuca de jQuery si prostii pana nu simti ca stii bazele limbajului bine.
CodeAcademy iarasi e bun pt incepatori.

Edited by DILAS, 24 March 2016 - 23:44.


#7
RCG

RCG

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,386
  • Înscris: 20.09.2006
Nu te apuca de jQuery. Este o abominatie infecta fara aproape niciun folos real.

Pune mana pe 'Javascript - The definitive guide' si 'Javascript - The good parts'. Sunt 2 carti de exceptie pe care le-am recomandat tuturor juniorilor (pe care i-am instruit sau pe care i-am avut la interviu). Multi din ei m-au recontactat sa-mi multumeasca pentru ele.

Daca vrei training asistat iti recomand Free Code Camp.

#8
DILAS

DILAS

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 320
  • Înscris: 03.12.2007
javascript the good parts nu este o carte buna pt incepatori. este buna pt cineva care stie programare si vrea sa invete si javascript, dar nu as recomanda-o niciodata unui junior.

jQuery este o abominatie infecta cu foarte multe foloase reale si care este in continuare ff popular. Problema daca inveti direct jQuery este ca n-o sa inveti niciodata programare sau o sa dureze pana o sa inveti programare in javascript si principiile care stau la baza programarii front end si esti condamnat sa ramai un scriptaci.

#9
masterclas

masterclas

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 12.09.2009
http://www.amazon.co...59074983&sr=8-1 O recomand cu incredere. Mi-am comandato si eu si momentan invat dupa ea.

#10
RCG

RCG

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,386
  • Înscris: 20.09.2006

 DILAS, on 25 martie 2016 - 22:00, said:

javascript the good parts nu este o carte buna pt incepatori. este buna pt cineva care stie programare si vrea sa invete si javascript, dar nu as recomanda-o niciodata unui junior.
Formularea corecta era 'the definitive guide' si pe urma 'the good parts'. Ma gandesc ca nu citeste nimeni 2 carti despre acelasi lucru in acelasi timp.

 DILAS, on 25 martie 2016 - 22:00, said:

Query este o abominatie infecta cu foarte multe foloase reale si care este in continuare ff popular. Problema daca inveti direct jQuery este ca n-o sa inveti niciodata programare sau o sa dureze pana o sa inveti programare in javascript si principiile care stau la baza programarii front end si esti condamnat sa ramai un scriptaci.
Popular nu-l face 'bun'. Care sunt foloasele?

#11
DILAS

DILAS

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 320
  • Înscris: 03.12.2007
@RCG daca ai citit o carte de js nu inseamna ca esti si pregatit pt the good parts, e nevoie si de ceva experienta, 1 an cel putin zic eu.
Cred ca poti sa raspunzi si singur care sunt foloasele jQ. Nu ma intelege gresit, am renuntat de mult la el, doar ca pot intelege de ce unii inca il folosesc si vad ceva valoare in asta. Ca sa nu mai vb de bootstrap sau diferite pluginuri.

#12
MrReason

MrReason

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,266
  • Înscris: 08.10.2010

 RCG, on 25 martie 2016 - 08:10, said:

Nu te apuca de jQuery. Este o abominatie infecta fara aproape niciun folos real.
right, right... de aia aproape orice job ce implica javascript cere si jquery... fiindca-i "fara folos"... :roflmao:

#13
RCG

RCG

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,386
  • Înscris: 20.09.2006
@DILAS: sa-nteleg c-am avut eu noroc de juniori-genii? "The definitive guide" este o carte pe care nu o parcurgi intr-o luna. Si daca o parcurgi ca pe "50 shades of grey" e clar. Tocmai ca nu stiu foloasele jQuery-ului. Nu le stiu pentru ca nu am putut gasi niciunele.

@MrReason: job-uri de 300 euro? Job-urile alea in care mentioneaza: "cunostiinte de Javascript si jQuery"? Lucreaza tata acolo ca o sa faci cariera de programator. Daca cineva iti imputa jQuery si tu accepti, fie nu ai perspective de viitor fie esti onanist.

#14
DILAS

DILAS

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 320
  • Înscris: 03.12.2007
@RCG nu cred ca the definitive guide o parcurgi intr-un an. Printre foloasele jq sunt in primul rand asa cum am zis bootstrap si pluginurile. Nu toata lumea isi permite luxul sa dezvolte de la 0.

#15
RCG

RCG

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,386
  • Înscris: 20.09.2006
Te-ai uitat pe cuprinsul cartii? Ai vazut ce contine? Crezi ca o parcurgi mai repede de 8 luni in mod constiincios?

Cat despre "luxul" respectiv: nu este un lux pentru programatori, dar este pentru scriptaci. Daca te rezumi la plugin-uri de pe net esti si vei ramane un scriptaci orice ai incerca sa faci (nu iti este adresata tie, era la modul generalist).

Bootstrap este util pentru partea de CSS si cam atat. Daca ai nevoie de un plugin sa faci o modala, o alerta etc. atunci e clar...

Ca sa intelegem: am o problema cu PROGRAMATORII care isi castiga existenta in astfel de moduri. Personal o consider o prostitutie informatica. Ah, ca esti carpaci si iti faci singurel un site acasa, go ahead.

Dar pe bune acum: sunt singurul care e satul de aceleasi rahaturi facute pe Wordpress, jQuery, Lightbox, jCarousel? Nu de alta dar cam asa lucreaza agentiile. Si apoi auzi clientii urland si dand din colt in colt ca merge ca dracu, ca har ca mar.

#16
DILAS

DILAS

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 320
  • Înscris: 03.12.2007
@RCG unul din lucurile care nu-mi plac in domeniu sunt devii care merg pe "high horses" si promoveaza un "elitism" fara aplicabilitate practica. Am avut multi colegi din astia si de regula e ala din echipa care se contrazice cu toata lumea pt tot felul de nimicuri.
Bootstrap e util pt mai mult decat CSS. Iar in programare dupa cum stii exista 2 principii destul de importante YAGNI si KISS. Nu are rost sa dezvolti o modala etc cand poate exista altii care au facut-o si ai un deadline de atins.
Si da wordpress e un cacat, la fel ca jq, asta nu inseamna ca nu are aplicabilitate practica sau ca nu poti sa faci lucruri cool cu ele atata vreme cat stii ce faci, Daca nu stii programare codul tau o sa fie de cacat, orice ai scrie.
Spor.

Edited by DILAS, 28 March 2016 - 15:45.


#17
RCG

RCG

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,386
  • Înscris: 20.09.2006
1. Da, recunosc, sunt perfectionist. Asta nu inseamna ca nu dau dreptate sau ma contrez aiurea. Chillax, discutiile in contradictoriu cu argumente sunt benefice atata timp cat tonul ramane la un nivel acceptabil de ambele parti.
2. Cele doua principii mentionate de tine sunt impotriva afirmatiilor tale. Serios, arunca un ochi peste ce inseamna.
3. Daca folosesti scripturi luate de pe net ca sa-ti atingi deadline-ul te afli intr-una din situatiile urmatoare:
- compania e rupta in cwr si accepta orice proiect ca sa traiasca
- nu iti poti respecta deadline-urile

Javascript-ul e un limbaj de scripting. Deci din start pleaca cu un handicap: haos. Daca nu respecti niste chestii de bun simt atunci ai pierdut lupta.

Vrei sa-ti dau un exemplu concret in care o librarie din asta a dat batai de cap unora? Foloseau o librarie de jQuery pentru desenat grafice in timp real. Dupa primele 30-60 secunde de randat grafice se ducea in balarii cu memoria si intr-un final crashuia browser-ul cu totul. S-au chinuit vreo saptamana sa rezolve situatia si cand au vazut ca au pierdut timp aiurea s-au apucat sa-si faca singuri o librarie de sine statatoare. A durat 4 zile. Deci in 4 zile au facut de la 0 ce nu au reusit sa repare in 5.

#18
DILAS

DILAS

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 320
  • Înscris: 03.12.2007
1. Si eu sunt perfectionist, doar ca nu-mi plac "elitismele" si discutiile aiurea pt ego-ul sau ideile fixe ale cuiva. La sfarsitul zilei cand ma duc la job conteaza produsul finit nu cat am stat sa pigulesc modulu la care lucram.
2. Oare? Amandoua zic ca nu e bine sa te complici inutil. Sa reinventezi roata de amoru artei e o complicatie inutila.
3. Sunt f multe companii mari care folosesc bootstrap. Ma indoiesc ca accepta orice proiect ca sa traiasca. De ce sa ma apuc sa implementez ceva atat de trivial ca o modala cand stiu ca a fost deja scrisa de o comunitate solida care a si testat-o pt mine? Cum iti respecti deadline-urile cand pt orice prostie te apuci sa faci un script? Si bootstrap e doar un exemplu, nu cred ca te-ai apucat sa implementezi lodash sau ceva mai complicat.

Js este un limbaj de scripting, asta nu inseamna ca e haos. E haos doar daca nu stii ce faci. In mare se aplica aceleasi regului ca in orice limbaj. Daca programatorul nu stie sa le aplice atunci nu e programator.

Cat despre exemplu, nu cred ca exemplele spun prea bune. Daca oamenii aia nu erau asa competenti si au ales o prostie nu cred ca e vina jq. Sa alegi jq pt animatii in timp real nu cred ca denota competenta.
Pot sa-ti dau si eu un exemplu, pe un proiect recent aveam de facut f multe grafice cu SVG. Am recomandat d3 chior pt ca imi place sa-mi scriu singur modulele. Mi s-a bagat pe gat nvd3 si mi s-a cerut sal patchiesc sa mearga cu ce aveam nevoie. Fiind o librarie scrisa prost m-am chinuit o luna sa fac niste chestii destul de simple. Dupa o luna au decis sa treaca pe highcharts. Cam intr-o luna jumate am terminat ce aveam de facut. dupa ce am sters tot ce facusem pe nvd3 iar proiectul fusese estimat initial la 3 luni. Daca stateam dupa d3 chior cred ca ne-ar fi luat 4-6 luni cel putin sa facem ce voiau. Cam care a fost decizia corecta in cazul asta?

Pt oamenii care tot citesc cum ne tot contrazicem pe aici, cred ca suntem amandoi de acord ca nu e bine sa invatati mai intai jq si dupa javascript. Invatati javascript si principiile programarii + design patterns. Orice carte de beginners recomandata pe aici e ok. Puteti continua dupa cu jq(care e inca folosit pe scara larga si o sa va ajute sa va angajati). Cam dupa un an jumate puteti citi javascript the good parts si o carte free a lui Addy Osmani de design patterns:
https://addyosmani.c...npatterns/book/

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate