Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
suport/cutie fixare SSD in locul ...

De ce ard asa de violent masinile...

Sfat achizitie bicicleta MTB

Imi tot apare ipconfig
 Degresant auto eficient

Pistol care sa pulverizeze vopsea...

Cursuri inot apa netratata

Telefoane vechi, fixe si mobile c...
 Sa desparțim cuvintele in cuvinte

Apartament complex rezidential no...

[UNDE] reciclare cd / dvd

Foliere geamuri
 Microsoft Defender

cartela Internet Europa

Sondaj EV

Testerul pe VAG arata devieri la ...
 

construire birou fara fundatie , am sau nu nevoie de autorizatie de constructie?

- - - - -
  • Please log in to reply
14 replies to this topic

#1
tonu_adrian

tonu_adrian

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 57
  • Înscris: 16.06.2010
Buna ziua, vreau sa construiesc  un birou din panouri sandwich , dimensiuni 4x5m, acesta va fi pe amplasat ppe o placa de beton deja turnata de 5x10m, am sau nu nevoie de autorizatie de constructie?
Am fost la primarie si in principiu nu au stiut ce sa-mi raspunda, am fost la un birou de cadastru si proiecte case, doamna de acolo a zis sa-i dau drumu la constructie ca nu am nevoie de nici un fel de autorizatie ba chiar mi-a indicat ca langa ei are cineva o constructie asemanatoare si nu a avut nevoie de acte, motivand ca la nevoie  respectiva constructie poate fi dezasamblata in cateva ore...

#2
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,904
  • Înscris: 07.02.2003
Din cate stiam constructiile astea tip container cu caracter temporar/baraci nu au nevoie de autorizare dar insista totusi al primarie ca ei trebuei sa elibereze autorizatii deci trebuie sa stie pe ce elibereaza.

Edited by andreic, 24 March 2016 - 20:12.


#3
Sucre-Bolivar88

Sucre-Bolivar88

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,787
  • Înscris: 06.12.2015
foarte bine ii rapid si ieftin, nu trebuie sa proiectezi bunkar cum fac altii, cat mai economic cu atat mai bine

#4
neur0

neur0

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,795
  • Înscris: 01.11.2011

 andreic, on 23 martie 2016 - 12:09, said:

Din cate stiaa consctuctiile astea tip container cu caracter temporar/baraci nu au nevoie de autorizare dar insista totusi al primarie ca ei trebuei sa elibereze autorizatii deci trebuie sa stie pe ce elibereaza.
Nu-ți trebuie autorizație pentru așa ceva?

[ http://www.mstore.ro/wp-content/uploads/2015/05/rezidential.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#5
Serafim606

Serafim606

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,704
  • Înscris: 25.11.2014
Pentru ce e in poza sigur trebuie autorizatie.

#6
hydema

hydema

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 275
  • Înscris: 18.11.2015
Orice constructie care are fundatie are nevoie de autorizatie de constructie.

#7
bobocul

bobocul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,392
  • Înscris: 16.09.2003
Conform legii 50, este nevoie de autorizare. Aceste constructii nu se amplaseaza direct pe sol. Art.11 (2) spune clar," (2) Se pot executa fara autorizatie de construire si lucrari pentru amplasarea de tonete, pupitre acoperite sau închise,destinate difuzarii si comercializarii presei, cartilor si florilor, care sunt amplasate direct pe sol, fara fundatii si platform, precum si fara racorduri si/sau bransamente la utilitati urbane, cu exceptia energiei electrice.".


Art. 3. - Autorizatia de construire se elibereaza pentru:
a) lucrari de construire, reconstruire, consolidare, modificare, extindere, schimbare de destinatie sau de reparare a
constructiilor de orice fel, precum si a instalatiilor aferente acestora, cu exceptia celor prevazute la art. 11;
b ) lucrari de construire, reconstruire, extindere, reparare, consolidare, protejare, restaurare, conservare, precum si orice
alte lucrari, indiferent de valoarea lor, care urmeaza sa fie efectuate la constructii reprezentând monumente istorice, inclusiv
la cele din zonele lor de protectie, stabilite potrivit legii;
c) lucrari de construire, reconstruire, modificare, extindere, reparare, modernizare si reabilitare privind cai de comunicatie,
inclusiv lucrari de arta, retele si dotari tehnico-edilitare, lucrari hidrotehnice, amenajari de albii, lucrari de îmbunatatiri
funciare, lucrari de instalatii de infrastructura, noi capacitati de producere, transport, distributie a energiei electrice si/sau
termice, precum si de reabilitare si retehnologizare a celor existente;
d) împrejmuiri si mobilier urban, amenajari de spatii verzi, parcuri, piete si alte lucrari de amenajare a spatiilor publice;
e) lucrari de foraje si excavari necesare în vederea efectuarii studiilor geotehnice, prospectiunilor geologice, exploatarilor
de cariere, balastiere, sonde de gaze si petrol, precum si alte exploatari de suprafata sau subterane;
f) lucrari, amenajari si constructii cu caracter provizoriu necesare în vederea organizarii executiei lucrarilor de baza, daca
nu au fost autorizate o data cu acestea;
g) organizarea de tabere de corturi, casute sau de rulote;
h) lucrari de constructii cu caracter provizoriu: chioscuri, tonete, cabine, spatii de expunere situate pe caile si spatiile
publice, corpuri si panouri de afisaj, firme si reclame, precum si anexele gospodaresti ale exploatatiilor agricole situate în
extravilan;
i) cimitire - noi si extinderi.

Edited by bobocul, 23 March 2016 - 13:17.


#8
claudiu1

claudiu1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,807
  • Înscris: 01.10.2004
Intreaba la primarie daca ai voie sa-ti amplasezi PE teren o constructie provizorie si posibil sa-ti raspunda ca ai nevoie de autorizatie.
Uite in http://www.focsani.i...ruire/&page=503 la pozitiile 165 si 166 sau in http://www.sloboziai...tii/ATC2008.htm la pozitia 8176 si 8036 autorizatii pentru amplasare garaje prefabricate, adica tot constructii fara fundatie, care se amplaseaza.

#9
PDDiy

PDDiy

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 30
  • Înscris: 21.12.2015

 tonu_adrian, on 23 martie 2016 - 12:00, said:

Buna ziua, vreau sa construiesc  un birou din panouri sandwich , dimensiuni 4x5m, acesta va fi pe amplasat ppe o placa de beton deja turnata de 5x10m, am sau nu nevoie de autorizatie de constructie?
Am fost la primarie si in principiu nu au stiut ce sa-mi raspunda, am fost la un birou de cadastru si proiecte case, doamna de acolo a zis sa-i dau drumu la constructie ca nu am nevoie de nici un fel de autorizatie ba chiar mi-a indicat ca langa ei are cineva o constructie asemanatoare si nu a avut nevoie de acte, motivand ca la nevoie  respectiva constructie poate fi dezasamblata in cateva ore...
Constructia este in Oras sau la tara?

#10
tonu_adrian

tonu_adrian

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 57
  • Înscris: 16.06.2010
La tara.
Am fost la primarie si NU au stiut sa-mi de-a un raspuns concret deoarece nu s-au mai confruntat cu o asemenea situatie, la biroul de cadastru unde am fost sa cer un sfat au zis ca nu e nevoie , o tineau cu caracterul "nepermanent" al constructiei..

Edited by tonu_adrian, 23 March 2016 - 14:17.


#11
TheWarrior

TheWarrior

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,106
  • Înscris: 16.10.2007
daca ei spun ca nu e cazul sa iei autorizatie, tu o ti langa ca vrei?
Daca face cineva vreodata reclamatie poate atunci sa iti ceara sa iei autorizatie.

Daca nu vrei sa iei atunci autorizatie (sunt ceva costuri), o desurubezi si o faci bucati, ce mare lucru.

Edited by TheWarrior, 23 March 2016 - 14:36.


#12
bobitzaaa

bobitzaaa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,218
  • Înscris: 23.02.2007
Daca nu o sa ai autorizatie, nu o sa ai utilitati, presupunand ca terenul e gol. Teoretic nu se autosesizeaza nimeni sa vina sa te verifice ce faci la tine in batatura la sat. Daca iti face un vecin binevoitor reclamatie atunci vei lua amenda si vei fi obligat sa sistezi lucrarile pana la autorizare.

#13
tonu_adrian

tonu_adrian

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 57
  • Înscris: 16.06.2010
acest birou vreau sa-l fac la 3 metri de casa..pe o platforma deja betonata

#14
xjl

xjl

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 778
  • Înscris: 21.07.2013

 tonu_adrian, on 24 martie 2016 - 15:51, said:

acest birou vreau sa-l fac la 3 metri de casa..pe o platforma deja betonata
Fa-l si nu mai cere parerea nimanui. Nu este ilegal. Este considerata o constructie provizorie pe spatiu privat.

#15
bobocul

bobocul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,392
  • Înscris: 16.09.2003
Esti amabil sa-mi arati in ce lege, ordonanta, etc, se considera ca o "constructive provizorie pe spatiu privat" nu necesita autorizatie? Ma intereseaza si pe mine, eu caut si nu gasesc nimic legat de acest lucru.

Edited by bobocul, 25 March 2016 - 09:01.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate