Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...
 Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...
 switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa
 cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS
 

Cum sa construiesti o casa pe structura de lemn

- - - - -
  • Please log in to reply
84 replies to this topic

#37
BodCasa

BodCasa

    Tartaria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,759
  • Înscris: 15.04.2012

View PostKendo, on 27 martie 2016 - 17:15, said:

@BodCasa, nu ma refer la executie, doar la ideea de arhitectura zonala, in care ai o parte din case cu arhitectura traditionala si autorizezi o arhitectura moderna ... Posted Image


Extremele acestea dau bine cateodata.....
Am vazut si in Paris, cladiri de 200 ani si chiar langa un bloc de birouri cu fatada de sticla....

#38
lamaisonecologique

lamaisonecologique

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 142
  • Înscris: 01.09.2012
Bun ,sapatamana aceasta am terminat lambriul exterior(250m2) si am pus ferestrele (Salamander bluevolution RAL7016 )

Attached Files



#39
lamaisonecologique

lamaisonecologique

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 142
  • Înscris: 01.09.2012
Am terminat exterioarele cu placute decorative,un perete cu imitatie caramida si santem la interioare sa punem folia pt etanseitatea la aer
Am terminat un Car port de 28M2 pentru masini

Attached Files



#40
lamaisonecologique

lamaisonecologique

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 142
  • Înscris: 01.09.2012
Ciudat nu mi-a luat toate pozele

Attached Files



#41
SD_SALLY78

SD_SALLY78

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 38
  • Înscris: 17.11.2006
Salutare,
mie imi place tare mult ce vad ... Zi-mi te rog, daca as dori ai putea sa-mi construiesti si mie in IASI?
- vreau o casuta doar parter, max. 140m2
- faci doar pe baza unui proiect sau faci tu si proiectul (functie de cerintele mele)...?
- da-mi un msg in privat, c-am la ce pret m-as "invarti" la supraf. asta si alte detalii le vb in privat !

Merci

#42
lamaisonecologique

lamaisonecologique

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 142
  • Înscris: 01.09.2012
V-am raspuns prin MP.
Da pot sa va fac casa la Iasi fara nici un fel de problema in schimb pt o oferta am nevoie de ceea ce v-am scis in mesaj

#43
cristi1493

cristi1493

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 30
  • Înscris: 06.04.2007
foarte frumos ceea ce ati facut acolo, felicitari

Imi spui te rog care este producatorul ptr usa de la intrare? sa gaseste o astfel de usa si in Romania?

Multumesc anticipat

#44
lamaisonecologique

lamaisonecologique

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 142
  • Înscris: 01.09.2012

View Postcristi1493, on 22 aprilie 2016 - 22:06, said:

foarte frumos ceea ce ati facut acolo, felicitari

Imi spui te rog care este producatorul ptr usa de la intrare? sa gaseste o astfel de usa si in Romania?

Multumesc anticipat
Acest model de usa il gasesti in Romania cred ca toti fabricantii de ferestre il fac .Daca vrei iti dau o adresa in MP .

#45
lamaisonecologique

lamaisonecologique

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 142
  • Înscris: 01.09.2012
Astazi am terminat santierul ,sa facut curatenie ,am pus zincul pe acroatere,am facut testul BLOWER DOOR cu un rezultat de 0.23 ceea ce este un rezultat exceptional tinand cont sa pasivul este la 0.15.
In total ne-a trebuit 5 saptamani sa terminam o casa de 130m2 construiti ,terminata pe exterior ,cu izolatia,sapa si folia pusa/
Ramane in sarcina clientului sa faca electricitate,placourile si finisarile.

Attached Files


Edited by lamaisonecologique, 23 April 2016 - 19:18.


#46
wizardofoz

wizardofoz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,626
  • Înscris: 15.01.2015
Frumos. Cit rezista lambriul ala? La ce clima se potriveste?

#47
lamaisonecologique

lamaisonecologique

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 142
  • Înscris: 01.09.2012

View Postwizardofoz, on 23 aprilie 2016 - 20:17, said:

Frumos. Cit rezista lambriul ala? La ce clima se potriveste?
Lambriul este din larice lamelar clasa 3 natural ,in principiu durata nelimitata ,poti sa-l pui in orice zona a tarii.

Attached File  IMG_0028.jpg   479.11K   90 downloadsCateva poze cu folia interioara

Attached Files



#48
SD_SALLY78

SD_SALLY78

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 38
  • Înscris: 17.11.2006
Imi place ...max!
- ai mai reusit sa dai de cap la ce ti-am trimis pe email?

Ms

Edited by SD_SALLY78, 23 April 2016 - 21:44.


#49
brawnie

brawnie

    Ing.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,395
  • Înscris: 25.09.2008

View Postlamaisonecologique, on 21 martie 2016 - 01:35, said:

Deschid acest subiect pt a putea discuta si compara diferite materiale si technici de la constructia unei case pe structura de lemn/.Acest topic poate ajuta toti iubitorii de case de lemn ,cei care vor sa faca o casa in regie proprie sau pt cei care au de gand sa construiasca cu un constructor .
Eu am avut impresia din ce am citit pana acum...ma rog nu prea au ce citi ca nu ai dat detalii.....ca iti faci reclama...
Data viitoare daca vrei sa deschizi un subiect sa ajuti da-ne mai multe detalii...fie ele si poze ...Nu zic ca nu este frumos lucrat...bravo se poate...dar detalii...ca fotografii panoramice pot sa vad si pe google street view...uite de exemplu pe mine ma intereseaza cum sunt facute grinzile alea de tip I...ce grosime are OSB, ce dimensiune are talpa fermei, cum ai facut imbinarile...chestii de finete..

Edited by brawnie, 25 April 2016 - 01:11.


#50
DIY

DIY

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,751
  • Înscris: 29.11.2007

View Postbrawnie, on 25 aprilie 2016 - 01:10, said:

Eu am avut impresia din ce am citit pana acum...ma rog nu prea au ce citi ca nu ai dat detalii.....ca iti faci reclama...
Data viitoare daca vrei sa deschizi un subiect sa ajuti da-ne mai multe detalii...fie ele si poze ...Nu zic ca nu este frumos lucrat...bravo se poate...dar detalii...ca fotografii panoramice pot sa vad si pe google street view...uite de exemplu pe mine ma intereseaza cum sunt facute grinzile alea de tip I...ce grosime are OSB, ce dimensiune are talpa fermei, cum ai facut imbinarile...chestii de finete..

Corect.
Mai multe detalii de constructie !!
Mai ales ca (de gustibus ...) pe mine nu ma incanta genul acesta de lambriu (desi imi plac foare multe placarile cu lambriu din lemn !!) care prea aduce a parchet ... nu-mi place usa de la intrare ... si nici caramida aparenta din pozele astea. Ma rog .. astea tin de arhitect, dar nu m-am putut abtine Posted Image

In Europa, grinzile I-joist, grinzi de tip I, din OSB, sunt standardizate. Pentru dimensiuni, grosimea OSB-ului, grosimea talpii (doua dimensiuni uzuale) poti intreba chiar in Romania: ijoist.ro
Le poti cere si detalii tehnice (care-ti vor veni in limba engleza, insa).
Mai greu e sa te lamuresti cu sistemele de prindere, fiindca I-joist-urile trebuie imbinate cu piese speciale, astfel incat incarcarile / descarcarile sa se faca in / prin placa de OSB (talpa avand numai rol de rigidizare, fiind lipita de OSB) si nu in talpa. Ei bine, aici ... afla ca nu gasesti piesele de prindere pe uneva in Romania.
http://www.strongtie...ngers/359/liste
Din pacate, chiar si cei de la ijoist.ro mi-au recomandat niste site-uri cu conectori pt lemn obisnuiti ...

Edited by DIY, 25 April 2016 - 19:44.


#51
brawnie

brawnie

    Ing.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,395
  • Înscris: 25.09.2008
nu e normal pana la urma sa nu aduca si conectorii...daca tot aduc grinzi de tip I ar trebui sa aduca si conectori....inteleg ca nu prea se cere in Romania asa ceva dar.....

Uite ca ma bag si eu in seama cu o lucrare la care am facut expertiza, proiectul de reabilitare si mansardare precum si urmarirea executiei pentru o cladire veche din caramida de undeva de prin jud. Galati...nu se ridica la nivelul pozelor postate de @lamaisonecologique ...dar...isi au locul pe acest topic.
Deci se ia o constructie veche din 1955 din zidarie portanta si se doreste consolidarea, mansardarea si schimbarea de destinatie... Nu am sa insist prea mult pe partea de consolidare pentru ca nu face obiectul topicului dar ca idee consolidarea a implicat subzidirea fundatiilor, reparatii locale la zidarie, camasuirea cu plasa sudata a peretilor si turnarea de centuri de beton la partea superioara a acestora. Ce se vede in primele poze nu este "opera" mea...fostul proprietar a incercat o consolidare dupa ureche...ce a iesit te doare capul...in fine s-au dat jos grinzile armare ce se vad in poze si s-au turnat centuri pe peretii camasuiti...nu langa ei...nici nu vreau sa im aduc aminte ce era acolo.
Sa trecem la mansarda....ca despre asta vrem sa vorbim...mansarda s-a realizat din lemn pe sistem framing cu dulapi de 5x15 cm, placati cu OSB la interior si exterior, 15 cm de vata minerala in structura peretilor si 10 cm pe exterior. Minunea asta de cladire are o sala de peste 150 mp cu dimensiunile de 7.70 x 19.80. Bineintes ca nu exista stalp in mijloc asa ca am fost nevoit sa merg pe grinzi cu zabrele din lemn (daca stiam de ijoist poate rezolvam mai frumos si aveam sa il concurez pe @lamaisonecologique Posted Image ) Am atasat ferma cu dimensiunile elementelor (poza 7), fermele sunt dispuse la distanta de 3.95 metri intre ele (poza 8). Prinderea fermelor de centurile de beton turnate anterior s-a realizat cu ajutorul unor confectii metalice din tabla realizate la comanda (poze 9-15).
Pentru realizarea suportului dusumelei etajului s-a facut un caroiaj din dulapi de 6x22 dispusi la 70 cm distanta rigidizati orizontal la 1.15 m de alti dulapi tot 6x22. (poze 16-22). Peste acest caroiaj s-a batut scandura - dusumeaua (poze 23-27)...Povestea mai continua maine daca sunt interesati.

Attached Files


Edited by brawnie, 25 April 2016 - 21:17.


#52
cristobob

cristobob

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,487
  • Înscris: 06.01.2014
Off-T: Nu cred ca un "privat " ar baga banii intr-un astfel de "obiectiv". Sper sa gresesc, dar, cred, aici s- a incercat sa se demonstreze ceva cu banii altora.

#53
brawnie

brawnie

    Ing.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,395
  • Înscris: 25.09.2008
@cristobob...vorbim cand se termina episodul urmator...deocamdata trebuie sa imi fac curaj sa caut si sa sortez dn poze...beneficiarul nu este un privat...este o persoana juridica si nu este o cladire de locuit ci pe vremuri a fost bar, discoteca, etc...acum e un pic altceva.

#54
DIY

DIY

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,751
  • Înscris: 29.11.2007
A fost proiectul tau? Intreb fiindca mi se pare o lucrare mult supradimensionata d.p.d.v. al rezistentei. Asta fara sa ma pricep la structuri si - mai importnat ! - fara sa stiu incarcarile utile pentru respectivul spatiu. Din experienta mea (intr-un domeniu conex) pot spune, totusi, ca toate rigidizarile acelea intre grinizile cu zabrele par ... excesive. Asta, mai ales, in situatia in care se pune dusumea batuta peste. La fel, si conectorii metalici. Conectori care vor da bataie de cap aheologilor mielniului viitor, care vor avea sanse bune sa gaseasca urma fine din ei ...
Ai pomenit de sistemul framing, asa ca eu astept pozele urmatoare fiindca, deocamdata, sistemul asta nu apare nicaieri.

Din pacate, trebuie sa-ti spun ca ideea aceasta cu vata de sticla intre doua straturi de OSB este un mare Posted Image Posted Image  NU! Din nou din pacate ... de structura (referindu-ma aici la straturile din componenta peretelui si aparitia / eliminarea umiditatii din aceste structruri) peretelui exterior trebuie (mai ales in cazul constructiilor din lemn!!) sa se ocupe inginerul "anvelopist", adica inginerul cu cunostinte aprofundate in ceea ce priveste aerul umed si procesele specifice acestuia. Pana la proba contrara, acesta este inginerul de instalatii in constructii Posted Image In fine, asta conteaza mai putin decat faptul ca structura mentionata de tine (de altfel, destul de populara in Romania Posted Image ) nu este acceptata prin alte parti.

In rest frumos lucrat si astept, dupa cum am mai spus, si alte poze.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate