Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...
 Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi
 

Cum sa construiesti o casa pe structura de lemn

- - - - -
  • Please log in to reply
84 replies to this topic

#19
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,915
  • Înscris: 03.12.2005
Doar pe componenta manopera. La materiale faci direct conversia din pretul de acolo in pretul de aici. Unele sunt mai scumpe, altele mai ieftine.
Dupa aia te complici cu detalii specifice santierului in cauza gen cost rezultat din transport/paza/depozitare/manipulare.

O aceeasi doza de cola costa 2lei la non stop, 6 lei intr-un bar, 4 eur la bordul unui avion si poate 5 eur langa Eiffel la o terasa. Servita de o persoana ce castiga de la 200 la 3000 eur. La fel si aici.

#20
lamaisonecologique

lamaisonecologique

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 142
  • Înscris: 01.09.2012
Astazi am pus evacuarile de apa si am terminat primul strat de etanseitate de la acoperisul plat.Izolatie este in fibra compresata de 6cm cu un strat de carton bitumat  si se va pune maine .

Attached Files


Edited by lamaisonecologique, 22 March 2016 - 20:19.


#21
doarUNom

doarUNom

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,899
  • Înscris: 21.01.2014
Poti explica si cum dati pantele de scurgere la pluviale de pe acoperis si cum se colecteaza-evacueaza acestea spre partea inferioara a constructiei ? cum se monteaza sifonul racord din poza  5 si cum se conecteaza la elementele verticale de colectare..

#22
TheWarrior

TheWarrior

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,051
  • Înscris: 16.10.2007
eu nu inteleg un lucru. Cine poate comanda asa ceva? Terasa la o casuta din lemn. Izolatia terasei o sa imbatraneasca la un moment dat si o sa intre apa in vata aia de o sa se faca ca savarina insiropata.
Se construieste rapid, nu te murdaresti pe maini, miroase a conifere in jurul tau, cred ca in 3 zile o echipa de 6 oameni o face la gata, dar nu cred ca are viata lunga casuta asta.

#23
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,915
  • Înscris: 03.12.2005

 TheWarrior, on 23 martie 2016 - 14:42, said:

Izolatia terasei o sa imbatraneasca la un moment dat si o sa intre apa in vata aia de o sa se faca ca savarina insiropata.

Pui EPDM si nu mai ai treaba. Daca ai si bariera de vapori bine lucrata sub, lemnul nu are ce pati.

#24
lamaisonecologique

lamaisonecologique

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 142
  • Înscris: 01.09.2012

 TheWarrior, on 23 martie 2016 - 14:42, said:

eu nu inteleg un lucru. Cine poate comanda asa ceva? Terasa la o casuta din lemn. Izolatia terasei o sa imbatraneasca la un moment dat si o sa intre apa in vata aia de o sa se faca ca savarina insiropata.
Se construieste rapid, nu te murdaresti pe maini, miroase a conifere in jurul tau, cred ca in 3 zile o echipa de 6 oameni o face la gata, dar nu cred ca are viata lunga casuta asta.
Vad ca ti-e iti plac dulciurilePosted Image chiar crezi ca o sa lasam isolatia asa?Vin inca 2 straturi in cruce de carton bitumat in 4mm .

 doarUNom, on 23 martie 2016 - 14:33, said:

Poti explica si cum dati pantele de scurgere la pluviale de pe acoperis si cum se colecteaza-evacueaza acestea spre partea inferioara a constructiei ? cum se monteaza sifonul racord din poza  5 si cum se conecteaza la elementele verticale de colectare..
Pai din rigle ,am 2 evacuari pt 70m2 de acoperis plat.Mergem cu o panta de 1cm /1m,ceea ce nu poti sa observi din poze ca avem de fapt 3 panti diferite ca sa aduc apa in colt (vezi poza) siuna in coltul mic .Faptul de a da panta din rigle iti permite o ventilatie suplimentara care este necesara pentru cofortul de vara.

Bun astazi a plouat un pic si nu am luat riscul de a avansa cu acoperisul terasa.In schimb am pus tigla ,si folia pe exterior.

Attached Files



#25
autom2

autom2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,555
  • Înscris: 26.01.2007
Nu vreau sa ma bag peste profesionisti dar trebuie sa aruncati un ochi si aici. Pe langa costul total, este nesemnificativ. http://forum.softped...-pentru-terase/

#26
TheWarrior

TheWarrior

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,051
  • Înscris: 16.10.2007

 lamaisonecologique, on 23 martie 2016 - 20:21, said:

Vad ca ti-e iti plac dulciurilePosted Image chiar crezi ca o sa lasam isolatia asa?Vin inca 2 straturi in cruce de carton bitumat in 4mm .
Bine, poate te cred. Dar sa nu imi spui ca terasa va fi circulata, ca joaca copii sotronul pe ea ca nu mai cred.
Dumneata, ca meserias, ti-ai face asa ceva acasa in Romania?
Meseriasii de la Certeze nu am prea vazut sa isi faca la ei acasa casute din lambriuri de lemn inchise cu osb .......

Acum poate gresesc, si in sudul Frantei poate ploua doar de 2 ori pe vara si o ninsoare de 15cm iarna.

Edited by TheWarrior, 24 March 2016 - 09:24.


#27
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,915
  • Înscris: 03.12.2005
Membranele bituminoase nu sunt circulabile. Trebuie acoperit cu orice ii poate asigura protectia mecanica, cel putin. Incepand cu un deck de lemn, de exemplu.

#28
lamaisonecologique

lamaisonecologique

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 142
  • Înscris: 01.09.2012

 TheWarrior, on 24 martie 2016 - 09:23, said:

Bine, poate te cred. Dar sa nu imi spui ca terasa va fi circulata, ca joaca copii sotronul pe ea ca nu mai cred.
Dumneata, ca meserias, ti-ai face asa ceva acasa in Romania?
Meseriasii de la Certeze nu am prea vazut sa isi faca la ei acasa casute din lambriuri de lemn inchise cu osb .......

Acum poate gresesc, si in sudul Frantei poate ploua doar de 2 ori pe vara si o ninsoare de 15cm iarna.
Binenteles ca pot face terase circulabile cu conditia sa-ti faci terasa pe ploti reglabili si poti sa pui si lemn si dale de granitPosted Image
Lasa mai nene meseriasii de Certeze ,nu toata lumea au banii lor si mai ales gustirile lor matalica vorbeste de ce sti nu vorbi in numele altora
Uite poze

Attached Files



#29
TheWarrior

TheWarrior

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,051
  • Înscris: 16.10.2007

 lamaisonecologique, on 25 martie 2016 - 11:29, said:

Uite poze
Da, domne, frumos.

Se pare ca e vorba de ultimul racnet in materie de arhitectura si materiale, ca prin zona mai toate casele sunt tuguiate.

#30
Kendo

Kendo

    Aspargus de Pontaforte

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,063
  • Înscris: 03.06.2003
bun ... frumoasa constructia ... dar se incadreaza ca nuca in perete cu casele din vecini.
cred ca si in Franta cei care dau autorizatii is tot latini  Posted Image

#31
BodCasa

BodCasa

    Tartaria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,759
  • Înscris: 15.04.2012

 lamaisonecologique, on 21 martie 2016 - 11:02, said:

Nu in jur de 130000 euro ce ce este foarte putin pt ca finisajele interioare le face clientul in regie proprie.
Aici o casa la gata in caramida sau lem este incepand cu 1200 euro /m2 si asta intrare in gama poate ajunge la 1500 -1700 euro/m2 in functie de finisaje
Trebuie sa tii cont de manopera care este enorma aici salariile sant de 1500 euro net +1500 statul pe luna pe cap de salariat =3000 euro 1 salariat Posted Image


Lemnul lamelar nu se foloseste la structura ci la grinzi,lemnul este KVH .Sarpanta este din grinzi I ceea ce este foarte scump dar permita o deschidere de 8/8m fara pereti portanti sau stalpi dar costa un brat si un picior

Pai.... 1200€/m² este pentru șantiere facute de "straini", si in special cei din Est-ul Europei....pentru ca la Francezi, o casa la nou, NU POATE INTRA sub 1500€/m², si se duce pana la 2500€/m², in functie de finisaje...

Si inca un detaliu.... 1500€/luna, este salariul unui holoangăr....... lopătar, care matura șantierul, SAU a unui Est European care vine prima data in FR...... ca si "meseriaș", cunoscător in ale construcțiilor, ajunge si depășește câteodată 2500€/luna, deci se ajunge la 5000€/luna pentru statul Francez, care spre deosebire de cel Roman, stie sa isi ia partea leului din orice.....

 Kendo, on 25 martie 2016 - 12:33, said:

bun ... frumoasa constructia ... dar se incadreaza ca nuca in perete cu casele din vecini.
cred ca si in Franta cei care dau autorizatii is tot latini  Posted Image


Ai sa fii surprins daca ai sa afli ca aici este reglemantata pana si culoarea de pe fatadele caselor......deci nu este loc de intors......
Daca in proiect scrie ca iti faci o casa de 8.77m h, si tu o ai de 8.90mh, ai o problema FOARTE mare, si va trebui sa o rezolvi.....

#32
Kendo

Kendo

    Aspargus de Pontaforte

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,063
  • Înscris: 03.06.2003
@BodCasa, nu ma refer la executie, doar la ideea de arhitectura zonala, in care ai o parte din case cu arhitectura traditionala si autorizezi o arhitectura moderna ... :)

#33
the_lion

the_lion

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,488
  • Înscris: 04.05.2007
Am si eu o intrebare: cum sunt preluate eventualele diferente de nivel ale placii de beton de pe care se pleaca cu structura de lemn. Nu ma refer la 1-2cm....dar daca sunt diferente mai mari, iar cadrele respective sunt facute sa fie dreptunghiuri perfecte....inseamna ca abaterea respectiva s-ar duce catre plafonul/ pardoseala de peste etaj.

#34
lamaisonecologique

lamaisonecologique

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 142
  • Înscris: 01.09.2012

 the_lion, on 28 martie 2016 - 00:06, said:

Am si eu o intrebare: cum sunt preluate eventualele diferente de nivel ale placii de beton de pe care se pleaca cu structura de lemn. Nu ma refer la 1-2cm....dar daca sunt diferente mai mari, iar cadrele respective sunt facute sa fie dreptunghiuri perfecte....inseamna ca abaterea respectiva s-ar duce catre plafonul/ pardoseala de peste etaj.
In nici un caz,eu in toata cariera mea , am gasit decat o singura data o placa fara diferenta de nivel Posted Image si asta pt ca placile din beton erau semi fabricate si se puneau cu macaraua.
Cand ajungi pe placa iti iei  nivelurile si diagonalele si atunci vezi ce diferenta de nivel ai ,noi ne facem o sapa din ciment sub peretii ext si int in functie de diferenta gasita.Daca te uiti atent in primele poze puse de mine cu pozele de montaj vezi  acest lucrul

Edited by lamaisonecologique, 28 March 2016 - 01:00.


#35
wizardofoz

wizardofoz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,626
  • Înscris: 15.01.2015

 Kendo, on 25 martie 2016 - 12:33, said:

bun ... frumoasa constructia ... dar se incadreaza ca nuca in perete cu casele din vecini.
cred ca si in Franta cei care dau autorizatii is tot latini  Posted Image

Pe mine ma calca pe nervi ideea asta de "incadrare". E mult mai frumos un cartier eclectic. Prin America de nord vezi suburbii d-astea toate facute la copy paste, pictate la fel etc. E nasol.

#36
DIY

DIY

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,748
  • Înscris: 29.11.2007

 wizardofoz, on 28 martie 2016 - 01:06, said:


Pe mine ma calca pe nervi ideea asta de "incadrare". E mult mai frumos un cartier eclectic. [...]

Foarte corect! In plus, daca as avea o putere, as darama jumatate din casele facute dupa 90 si le-as inlocui cu case precum asta din pozele de mai sus.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate