Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Cum sa construiesti o casa pe structura de lemn

- - - - -
  • Please log in to reply
84 replies to this topic

#1
lamaisonecologique

lamaisonecologique

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 142
  • Înscris: 01.09.2012

View Postlamaisonecologique, on 21 martie 2016 - 01:35, said:

Deschid acest subiect pt a putea discuta si compara diferite materiale si technici de la constructia unei case pe structura de lemn/.Acest topic poate ajuta toti iubitorii de case de lemn ,cei care vor sa faca o casa in regie proprie sau pt cei care au de gand sa construiasca cu un constructor .
Ce este interesant este faptul ca aceasta casa este construita in Franta unde normele RT2012 impun o legislatie stricta cu o consumatie in energie primara de maxim 50kWhEP /(m2/an) si o obligatie de un test de etanseitate BLOWER DOOR cu un rezultat inferior 0.60 Q4PA-surf .
Misiunea mea este sa ridic aceasta casa terminata in exterior cu lambriu si caramida ,ferestre si izolatie .Acoperisul este o parte intr-o apa cu tigla si jumatate in acoperis terasa .
Structura este din lemn KVH 220/45mm ,izolatie vata bazaltica 220mm pereti ext + 60mm exterior ,mai putin perete nord unde punem 100mm izolatie exterioara poliestiren ca sa putem lipi placutele de caramida.Acoperisul plat izolatia este de 300mm(intre ferme) +60mm izolatie exterioara(acoperis cald).Etanseitatea se face cu carton bitumat iar pe acoperisul in panta este tigla
Ferstrele sant SALAMANDER Bluevolution 92mm ,tripan geam 4 sezoane culoare RAL 7016
Fundatia este user tip (vide sanitaire) spat la 1m adancime si ridicata pe boltari ,planseul este portant din putrele beton cu poliestiren 17cm R=5.55
Beton peste poliestiren si plasa 10cm (toti betonistii o sa sara in sus)Posted Image
Aci aveti cateva fotografii ,imi pare rau pozele nu prea sant teribile dar doar astea am recuperat pt ca nu noi facem fundatiile

Deschid acest subiect pt a putea discuta si compara diferite materiale si technici de la constructia unei case pe structura de lemn/.Acest topic poate ajuta toti iubitorii de case de lemn ,cei care vor sa faca o casa in regie proprie sau pt cei care au de gand sa construiasca cu un constructor .
Ce este interesant este faptul ca aceasta casa este construita in Franta unde normele RT2012 impun o legislatie stricta cu o consumatie in energie primara de maxim 50kWhEP /(m2/an) si o obligatie de un test de etanseitate BLOWER DOOR cu un rezultat inferior 0.60 Q4PA-surf .
Misiunea mea este sa ridic aceasta casa terminata in exterior cu lambriu si caramida ,ferestre si izolatie .Acoperisul este o parte intr-o apa cu tigla si jumatate in acoperis terasa .
Structura este din lemn KVH 240/60mm ,izolatie vata bazaltica 240mm pereti ext + 60mm exterior ,mai putin perete nord unde punem 100mm izolatie exterioara poliestiren ca sa putem lipi placutele de caramida.Acoperisul plat izolatia este de 300mm(intre ferme) +60mm izolatie exterioara(acoperis cald).Etanseitatea se face cu carton bitumat iar pe acoperisul in panta este tigla
Ferstrele sant SALAMANDER Bluevolution 92mm ,tripan geam 4 sezoane culoare RAL 7016
Fundatia este user tip (vide sanitaire) spat la 1m adancime si ridicata pe boltari ,planseul este portant din putrele beton cu poliestiren 17cm R=5.55
Beton peste poliestiren si plasa 10cm (toti betonistii o sa sara in sus)Posted Image
Aci aveti cateva fotografii ,imi pare rau pozele nu prea sant teribile dar doar astea am recuperat pt ca nu noi facem fundatiile

Attached Files


Edited by lamaisonecologique, 21 March 2016 - 02:05.


#2
lamaisonecologique

lamaisonecologique

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 142
  • Înscris: 01.09.2012
Structura an inceput-o pe 14 martie acum o saptamana si am ridicat-o pe loc in 4 muncitori
Saptamana acesta o sa revin cu poze de hidro izolatie acoperis terasa si tigla (sper sa tina timpul cu noi)

Attached Files


Edited by lamaisonecologique, 21 March 2016 - 02:09.


#3
OriginalCopy

OriginalCopy

    I'm harmful, fear me please! :))

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,268
  • Înscris: 10.08.2006
Costul?

#4
lamaisonecologique

lamaisonecologique

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 142
  • Înscris: 01.09.2012
Pai  fundatia este 25000 euro cu tva (tinand cont de monopera franceza si materiale)
Lemnul 21000 euro (fara montaj)
Suruburi cuie 560 euro
SPAX 680 euro-
Izolatii interioara 2900 euro si exterioare -fara manopera
hidroizolatii acoperais plat (izolaitie + cartone bitumat 3400 euro)-fara manopera
tigla 2800 euro -fara manopera
plachete caramida  1200 euro-fara manopera
lambriu larice germania 12000 euro -fara manopera
ferestre 6800 euro

Pretul de materiale este de 51340 euro cu tva fara manopera pt 135m2

Edited by lamaisonecologique, 21 March 2016 - 09:14.


#5
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,023
  • Înscris: 09.01.2007
377 euro/ mp la gri sau cum ?!
nu ai pus toata manopera, in general e cam 30% => inca 100 euro/mp
si banuiesc ca mai urmeaza finisaje pe interior

Off topic: scump halatul

#6
usrnm

usrnm

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,761
  • Înscris: 29.06.2015
valeu, dar ce preturi sunt pe la francezii astia?

#7
FAP

FAP

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,212
  • Înscris: 07.09.2009
Cu finisaje interioare ,geamuri , usi , instalatii electrice&termice&apa,canal,wc,etc. se apropie de 100.000 de euro ?

Edited by FAP, 21 March 2016 - 10:51.


#8
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,023
  • Înscris: 09.01.2007
Ma intereseaza calitatea lemnului pt structura, nu pare lamelar !

#9
lamaisonecologique

lamaisonecologique

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 142
  • Înscris: 01.09.2012

View PostFAP, on 21 martie 2016 - 10:49, said:

Cu finisaje interioare ,geamuri , usi , instalatii electrice&termice&apa,canal,wc,etc. se apropie de 100.000 de euro ?
Nu in jur de 130000 euro ce ce este foarte putin pt ca finisajele interioare le face clientul in regie proprie.
Aici o casa la gata in caramida sau lem este incepand cu 1200 euro /m2 si asta intrare in gama poate ajunge la 1500 -1700 euro/m2 in functie de finisaje
Trebuie sa tii cont de manopera care este enorma aici salariile sant de 1500 euro net +1500 statul pe luna pe cap de salariat =3000 euro 1 salariat Posted Image

View Postoverseas, on 21 martie 2016 - 10:55, said:

Ma intereseaza calitatea lemnului pt structura, nu pare lamelar !
Lemnul lamelar nu se foloseste la structura ci la grinzi,lemnul este KVH .Sarpanta este din grinzi I ceea ce este foarte scump dar permita o deschidere de 8/8m fara pereti portanti sau stalpi dar costa un brat si un picior

#10
autom2

autom2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,555
  • Înscris: 26.01.2007
Superb proiect! Felicitari.

Rog sa imi spuneti ce lungime si diametru au cuiele care prind Osb-ul de structura, cat de des sunt batute si, binenteles, ce grosime are osb-ul.

Si, 2, daca imi este permis, aveti poze de la realizarea fundatiei si a elevatiei? Proiectul fundatiei si elevatiei este unul STAS din Franta?

Multumesc mult de tot si succes in continuare.

#11
SD_SALLY78

SD_SALLY78

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 38
  • Înscris: 17.11.2006

View Postlamaisonecologique, on 21 martie 2016 - 09:12, said:

Pai  fundatia este 25000 euro cu tva (tinand cont de monopera franceza si materiale)
Lemnul 21000 euro (fara montaj)
Suruburi cuie 560 euro
SPAX 680 euro-
Izolatii interioara 2900 euro si exterioare -fara manopera
hidroizolatii acoperais plat (izolaitie + cartone bitumat 3400 euro)-fara manopera
tigla 2800 euro -fara manopera
plachete caramida  1200 euro-fara manopera
lambriu larice germania 12000 euro -fara manopera
ferestre 6800 euro

Pretul de materiale este de 51340 euro cu tva fara manopera pt 135m2


- executati proiecte si in Romania, sau lucrati doar in Franta ?
-

#12
lamaisonecologique

lamaisonecologique

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 142
  • Înscris: 01.09.2012

View Postautom2, on 21 martie 2016 - 13:48, said:

Superb proiect! Felicitari.

Rog sa imi spuneti ce lungime si diametru au cuiele care prind Osb-ul de structura, cat de des sunt batute si, binenteles, ce grosime are osb-ul.

Si, 2, daca imi este permis, aveti poze de la realizarea fundatiei si a elevatiei? Proiectul fundatiei si elevatiei este unul STAS din Franta?

Multumesc mult de tot si succes in continuare.
Merci la o structura de 24cm noi prindem montantii cu 2 cuie de 10 si 2 suruburi de 12cm lungime
OSB nu le prindem cu cuie ci cu agrafe de 5cm iar OSB este de 15mm
Nu mai am poze cu elvatia fundatiei dar este foarte simpla
-ai talpa la 1m adancime (in functie de testul geotechnic) de 30cm latime si beton de 350
-5 randuri de boltari de 20cm
-putrele -grinzi beton cu inaltimea de 17cm ,puse la 60cm distanta intre care pui poliestirenul ,plasa si iar beton de 350 pe 10cm pt planseu
-avantajul acestei fundatii este ca este ventilata,accesibila sa poti baga toate evacuarile apa etc si foarte bine izolata

View PostSD_SALLY78, on 21 martie 2016 - 15:49, said:



- executati proiecte si in Romania, sau lucrati doar in Franta ?
-
Normal santem o societate romaneasca dar noi lucram la dupa un caiet de sarcini francez pt ca in Romania nu ai nici o legislatie sau o normativa sa-ti poti face o casa de caliatate.
Preturile sant in functie de caliatatea produselor si a manoperei

Edited by lamaisonecologique, 21 March 2016 - 17:00.


#13
autom2

autom2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,555
  • Înscris: 26.01.2007
Multumesc mult.

#14
OriginalCopy

OriginalCopy

    I'm harmful, fear me please! :))

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,268
  • Înscris: 10.08.2006

View Postlamaisonecologique, on 21 martie 2016 - 09:12, said:

Pai  fundatia este 25000 euro cu tva (tinand cont de monopera franceza si materiale)
Lemnul 21000 euro (fara montaj)
Suruburi cuie 560 euro
SPAX 680 euro-
Izolatii interioara 2900 euro si exterioare -fara manopera
hidroizolatii acoperais plat (izolaitie + cartone bitumat 3400 euro)-fara manopera
tigla 2800 euro -fara manopera
plachete caramida  1200 euro-fara manopera
lambriu larice germania 12000 euro -fara manopera
ferestre 6800 euro

Pretul de materiale este de 51340 euro cu tva fara manopera pt 135m2
E ok, e un preț accesibil pentru o casă în Franța.

#15
lamaisonecologique

lamaisonecologique

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 142
  • Înscris: 01.09.2012
Bun astazi i-am pus riglele pt pante (o mare durere de cap) dar pana la urma le-am pus,i-am terminat OSB pe acoperis si pe exterior ,am terminat isolatia exterioara in fatada ,fermacelul la intrare si i-am facut un acoperis de 1 metru la intrare sa puna lambriu cu spoturi Posted Image
Maine atacam hidroizolatia de la acoperisul terasa si punem folia pe exterior

Attached Files



#16
simache_2004

simache_2004

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 105
  • Înscris: 17.04.2008
Boltarii sunt de fundatie sau de zidarie? Elevatia pe margine are o armatura?

#17
TheWarrior

TheWarrior

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,032
  • Înscris: 16.10.2007
hmm, 25000 euro o fundatie pe boltari? probabil placa are vreo 10cm?, ca doar deasupra e o casa din uluci de lemn si placi de osb. Pai in Romania cu banii astia ridici o casa ca aia, la rosu, pe caramida, cu fundatie de beton armat.

Daca facem raportul intre salariul minim din Franta si cel din Romania, poate iesim la socoteala.

#18
laffin

laffin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,374
  • Înscris: 16.03.2007

View PostTheWarrior, on 22 martie 2016 - 10:56, said:

hmm, 25000 euro o fundatie pe boltari? probabil placa are vreo 10cm?, ca doar deasupra e o casa din uluci de lemn si placi de osb. Pai in Romania cu banii astia ridici o casa ca aia, la rosu, pe caramida, cu fundatie de beton armat.

Daca facem raportul intre salariul minim din Franta si cel din Romania, poate iesim la socoteala.

Desi nu stiu ce relevanta are... dar in Franta salariul minim este 1466 euro in timp ce in Romania 235 euro. Adica in Romania de 6.24 ori mai mic.
25000 / 6.24 = 4006 euro echivalentul costului in Romania pentru o fundatie (raportat la salariul minim pe economie). Acceptabil, nu?

Ipotetic, bineinteles.. in realitate costul este influentat de mai multi factori nu numai de salariu minim.

Edited by laffin, 22 March 2016 - 12:17.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate