Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...

Bing-Content removal tool

Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...
 

Cum sa construiesti o casa pe structura de lemn

- - - - -
  • Please log in to reply
84 replies to this topic

#73
brawnie

brawnie

    Ing.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,395
  • Înscris: 25.09.2008
cum spunea si colegul de mai sus trebuie sa vedem si cum e construita casa...in principiu 50k mi se pare ok daca zici ca intra si terenul in pret

#74
lamaisonecologique

lamaisonecologique

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 142
  • Înscris: 01.09.2012

View PostPlaton, on 05 mai 2016 - 21:12, said:

Undeva la 35 km de Bucuresti, si da, casa se preda la cheie, inclusiv cu centrala pe lemn cred, nu stiu exact,si in pretul casei intra tot, inclusiv terenul de 500 mp, eu personal as fi optat pentru o casa mai mica, nu stiu de ce, dar chiar nu imi trebuie suprafata asta, dar omul zice ca asa le face,
Felicitari ,la 50000 euro cu teren,cheie in mana,centrala pe lemne eu zic ca este afacerea secolului.Poate ca iti da si ceva bani de mobilaPosted Image .Acum fiecare face cum il doare capul daca va plac loteriile nu aveti decat sa jucati..

#75
cristobob

cristobob

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,435
  • Înscris: 06.01.2014
Off t :Nenea mezonecolojic, nu e cazul sa fi asa (initial am scris altfel ).
On t : Mie personal sa mi-o dea gratis ca locuinta permanenta si as refuza.  Daaar, daca socotelile pe termen mediu-lung (adica ceea ce va trebui platit peste cativa ani buni cand lemnul incepe sa se deterioreze si va trebui intretinut, pe langa faptul ca ai alte cheltuieli curente de intretinere) iti ies cu plus, da-i inainte.

#76
lamaisonecologique

lamaisonecologique

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 142
  • Înscris: 01.09.2012

View Postcristobob, on 09 mai 2016 - 15:28, said:

Off t :Nenea mezonecolojic, nu e cazul sa fi asa (initial am scris altfel ).
On t : Mie personal sa mi-o dea gratis ca locuinta permanenta si as refuza.  Daaar, daca socotelile pe termen mediu-lung (adica ceea ce va trebui platit peste cativa ani buni cand lemnul incepe sa se deterioreze si va trebui intretinut, pe langa faptul ca ai alte cheltuieli curente de intretinere) iti ies cu plus, da-i inainte.
Nu ma intereseaza ce ai scris matalica ,oameni cu mentalitatea ta in Romania sant o gramada de aceea tara asta nu mai da inainte .Ce vrei sa ne vinzi meritele unei case din betoane sau caramizi?Nu esti obligat sa pui lambriu in exterior daca tie frica se te murdaresti pe maini..sau exista lambriuri care nu au nevoie de nici un fel de intretinere .

#77
Platon

Platon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,692
  • Înscris: 22.10.2002

View Postlamaisonecologique, on 09 mai 2016 - 12:13, said:

Felicitari ,la 50000 euro cu teren,cheie in mana,centrala pe lemne eu zic ca este afacerea secolului.Poate ca iti da si ceva bani de mobilaPosted Image .Acum fiecare face cum il doare capul daca va plac loteriile nu aveti decat sa jucati..


Pai daca este o loterie, atunci casa asta de lemn, in final este de lemn, da-o in masa, cat ar trebui sa coste ? 200 de mii de euro? Intrebam si eu, nu de alta, iar cineva spunea mai sus ca americanii, canadienii ,etc stau in case de lemn de sute de ani, care este problema caselor de lemn inafara de intretinerea lor ?

#78
laffin

laffin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,374
  • Înscris: 16.03.2007

View PostPlaton, on 10 mai 2016 - 08:22, said:

Intrebam si eu, nu de alta, iar cineva spunea mai sus ca americanii, canadienii ,etc stau in case de lemn de sute de ani, care este problema caselor de lemn inafara de intretinerea lor ?

In afara de intretinere, calitatea lemnului si priceperea mesterilor, nimic.

Edited by laffin, 10 May 2016 - 09:35.


#79
mosaro

mosaro

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 139
  • Înscris: 27.02.2009
Salut ,sa nu ma certati , prea rau ,daca pun o intrebare prosteasca dar sunt habarnist si as vrea sa inteleg .Am vazut schema si fotografiile la acea consolidare ,mansardare si nu am inteles prea bine cum se sprijina grinzile acelea zabrelite .Adica vad sprijinul talpii superioare a grinzii dar nu si a celei inferioare .Eu daca mi-as fi construit orice din lemn si as fi folosit o grinda cu zabrele sigur as fi gresit si as fi pus talpa inferioara pe sprijin .Nu sunt structurist si nici nu vreau sa devin dar ma gandeam in viitor sa construiesc un fel de garaj pe care sa pot topaii fara frica si as fi folosit ceva grinzi cu zabrele .

#80
brawnie

brawnie

    Ing.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,395
  • Înscris: 25.09.2008
Pai talpa inferioara nu se sprijina pe nimic...reazemul e doar pe talpa superioara, talpa inferioara e "in aer" poate iti dai seama mai bine din imaginea atasata.

Attached Files



#81
mosaro

mosaro

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 139
  • Înscris: 27.02.2009
Multumesc pentru replica ,confirma ceea ce am observat si eu initial .Cum spuneam eu ma gandeam sa folosesc sistemul cu zabrele pentru a da un plus de rezistenta la incovoiere .Strict din punct de vedere al rezistentei ce rol au zabrelele si talpa inferioara in cazul de mai sus ?Asta nu am inteles eu .

#82
brawnie

brawnie

    Ing.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,395
  • Înscris: 25.09.2008
Ca sa intelegi despre ce e vorba iti atasez o comparatie intre o grinda cu zabrele si o grinda simpla cu aceeasi deschidere si aceasi incarcare liniara...dechiderea si incarcarea a fost aleasa intamplator...
Vei observa ca in cazul grinzii cu zabrele momentul incovoietor este 0 si am forta axiala in elementele grinzii cu zabrele (intindere si/sau compresiune) iar in cazul grinzii simple am moment (care conduce la aparitia sagetii la mijloc; grinda face "burta" cum se spune in popor) si forta taietoare pe capete.
Lemnul se comporta mult mai bine la eforturi axiale (intindere/compresiune) decat la eforturi incovoietoare (forta taietoare)...pentru ca grinda simpla sa ajunga la aceasi capacitate portanta ca si grinda cu zabrele trebuie marita mult sectiunea.

Attached Files


Edited by brawnie, 11 May 2016 - 15:02.


#83
BodCasa

BodCasa

    Tartaria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,759
  • Înscris: 15.04.2012

View Postlamaisonecologique, on 09 mai 2016 - 15:51, said:

Nu ma intereseaza ce ai scris matalica ,oameni cu mentalitatea ta in Romania sant o gramada de aceea tara asta nu mai da inainte .Ce vrei sa ne vinzi meritele unei case din betoane sau caramizi?Nu esti obligat sa pui lambriu in exterior daca tie frica se te murdaresti pe maini..sau exista lambriuri care nu au nevoie de nici un fel de intretinere .


Ce pitbul esti.....dar tu de unde iti cumperi lemnul????

Ce ar face FR fara cei ca tine ca cei ca mine, straini care muncesc aici????? Eu cred ca ar fi blocata 20 ani....

#84
cosmineuz

cosmineuz

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 135
  • Înscris: 25.02.2016
Buna ziua. Va rog sa ma ajutati intr-o problemuta. Mi-am facut anul trecut o mansarda la bloc cu pereti pe structura framing avand urmatoarea configuratie de la exterior la interior. Polistiren 10cm tencuit-OSB12-vata bazaltica 10cm-vata minerala5cm- osb12 - vata minerala de 5 intre osb si rigips-bariera vapori- rigipsla gata.
Pentru ca am considerat izolatia suficienta nu am gandit si posibilitatea unui AC de la inceput dar cam e nevoie.
Am 2 intrebari:
Un astfel de perete tine unitatea aia exterioara a unui ac?
Cum trebuie facuta trecerea pentru conducte fara sa nenorocesc izolatia?
Multumesc anticipat

#85
daris

daris

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 16.05.2008

View Postmosaro, on 11 mai 2016 - 14:24, said:

Multumesc pentru replica ,confirma ceea ce am observat si eu initial .Cum spuneam eu ma gandeam sa folosesc sistemul cu zabrele pentru a da un plus de rezistenta la incovoiere .Strict din punct de vedere al rezistentei ce rol au zabrelele si talpa inferioara in cazul de mai sus ?Asta nu am inteles eu .
Cu o intarziere de 2 ani, postez si eu (sunt ing ccia)....
Felicitari pt munca depusa. Cred ca ai observat singur unde s-a facut exces, supradimensionare...
Inginerul nostru, ca si cel din tarile dezvoltate, lucreaza cu ce are. Totusi in loc de placute metalice era mai rapid si mai ieftin cu niste coltare metalice
Framing-ul tin poti face singur mai simplu, google search: timber frame house. Vei gasi si diy si calcule
Acoperis poti face pe grinzi multicui, gen Mitek, iti trebuie o presa, placutele multicui si un program, sau sip panels
Planseul il poti comanda de la ijoist, posi strut de la Mitek sau il poti face tu (la fel: presa si program)
Una peste alta, tinand cont de complexitate si obstacole, a iesit bine.
Tot aici...in tarile "civilizate" te costa o caruta de bani sa restaurezi si nu o face oricine. Tu ai inceput deja. Have fun.
"lamaisonecologique" un oltean prost de gura ca majoritatea oltenilor. La noi e o vorba: gura bate curu' (si eu sunt oltean). Dar daca ii vei cere ajutorul, ti-l va da.
Asa sunt oltenii: gura mare, lauda multa dar si o inima imensa. Trebuie doar sa-i lauzi putin la inceput, apoi sunt la picioarele tale

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate