Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Permis de conducere nou

Packet Loss la Digi

Masurare parametri CATV prin Conn...

Youtube a inceput sa aiba lag!?
 Internet Archive - adauga item la...

Electrica Furnizare + Poșta ...

Probleme cu scurgerea de ulei pe ...

Blocuri cu apartamente de 5+ camere
 Casa noua finisata, teava incalzi...

Ce marca si model de DVD-RW sa cu...

Achizitie camera video auto (II)

Baza de date cu imagini pe bani
 Robotul martian european, revigor...

Are cineva o inregistrare Radio R...

Geoana: „Sistemul de vot es...

Imprimare mai multe pagini intr-o...
 

Totul despre Wizzair

* * * * - 5 votes
  • Please log in to reply
16167 replies to this topic

#11701
Tz3posu

Tz3posu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 909
  • Înscris: 20.03.2009
Pentru cei ce calatoresc cu un copil mic este permis sa treaca cu ceva mancare/lichide, nu stiu exact ce si cum pentru ca nu am fost niciodata in situatia asta si sper sa nu fiu vreodata.
Chiar si asa le poti cere insotitorilor de zbor sa iti incalzeasca niste apa daca ai nevoie sa ii prepari ceva celui mic.

Candva s-a fumat in avion corect. Tot in trecut se fuma si in spatii inchise, dar nu se mai fumeza. Perfect, mi se pare mai civilizat acum desi unii mai incalca regulile astea.

Regulile ce tin de securitate se updateaza nu se schimba sa iti limiteze drepturile. Functioneaza ca un antivirus la care tot primesti update-uri.

#11702
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,558
  • Înscris: 19.04.2009

View Postantiqque, on 10 iulie 2018 - 12:35, said:

Cand am plecat din Londra aveam ramasi 7.77 lire de care am cumparat o gramada de dulciuri, chipsuri, apa la 1.75L. Erau fix la preturile din magazine. La noi am luat o apa la 0.5 si un sandwich de banii aia Posted Image
E bataie de joc, la altii se poate sa fie preturi normale, numai la noi nu.

Mi se pare mie sau wizz a scumpit biletele fata de anul trecut? Am fost in septembrie anul trecut Timisoara-Londra-Timisoara cu 555 lei pentru 2 persoane + locuri + un bagaj.
Anul acesta vreau sa merg Timisoara-Bari-Timisoara si e 668 lei desi distanta e mult mai scurta si nu platesc si pentru bagaj.
Tin sa mentionez ca am Wizz Discount Club.
Depinde in ce perioada a anului, acuma, cat ii sezon, Wizzul are preturi foarte nesimtite...

View PostMizu, on 10 iulie 2018 - 13:43, said:

Ce se intampla cu un bilet pe care nu il mai pot folosi, pierd toti banii?
Depinde ce clasa tarifara ai rezervat.

Quote

Should you fail to complete the check-in procedures by the check-in deadline, or show up at check-in or at the boarding gate in due time for any reason, we will cancel your reservation, deny you boarding and refund the amount of the total fare after deducting the relevant fees, including the Seat Protection fee.

Doar Wizz Plus are Full Flex sau daca adaugai Wizz Flex in timpul rezervarii

Quote


2. Cancelling Your Flight and Requesting Refunds
a) With WIZZ Flex added to your booking you may cancel flights included in that booking up to 3 hours before the scheduled departure time of your outbound flight. The purchase price for the cancelled flight will be credited to your WIZZ Account. For bookings which included a WIZZ Discount Club membership or Privilege Pass membership, the price of the membership will not be refunded. The memberships remain valid in accordance with their respective T&Cs.
Posted Image The fee paid for the addition of WIZZ Flex in any booking is non-refundable.
c) WIZZ Flex does not apply to any service purchased from a third party in connection with the flight you wish to cancel (including, but not limited to, car rental fees and insurance fees). Please check the refund policies of third parties.
d) Credit will be added to your WIZZ Account for all flights and all passengers included in the booking with WIZZ Flex. Requests for cancellations and refunds will apply to all flights and all passengers included in the booking.
e) Refunds will be credited to WIZZ Accounts. Credit received following flight cancellation is valid for 90 days from the date of refund. Please note that the date of any new flights booked may be later than 90 days.

View Posttfmercedez, on 10 iulie 2018 - 15:07, said:

...

Exagerezi. Mamele cu infanti au voie sa aiba asupra lor mancare pentru bebelusi, inclusiv diverse lichide. Apa calda poti cere gratuit la orice stewardesa ca sa prepari laptele fresh, indiferent ca e lowcost sau companie de linie.
Mai mult, la Stansted nu te-a piuit ca te-ai parfumat ci pentru ca incaltamintea avea insertii metalice.


E o masura de securitate foarte ok chestia cu lichidele. Sunt substante incolore, inodore si fara gust care sunt posibili explozibili. Si sunt substante organice, fara ioni metalici. La scanner ti se vede o laie.

Am vazut acum in unele aeroporturi ca le-au mai lasat pe unele femei sa treaca cu diverse peste 100ml, gen, parfum sau dulceturi dar asta dupa verificarea anaitica (BUD, HND, MUC, IST stiu ca dispun de aparat)


ps. una din cele mai puternice substante explozive e lichida, incolora si inodora si nu are ioni metalici, e organica si la scanner se vede o laie. Ba mai mult, poti s-o colorezi in cola daca vrei sau cei sau altceva.

Edited by Lex404, 10 July 2018 - 15:28.


#11703
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,895
  • Înscris: 15.06.2007
Da si numele substantei incolore inodore care este un puternic explozibil.

Altfel.. au interzis astia pilotilor sa ramana singuri in cabina, de cand s-a incuiat copilotul  ala singur in cabina si a dat de pamant avionul acela de la Germanwings

https://en.m.wikiped...ngs_Flight_9525

Edited by tfmercedez, 10 July 2018 - 15:58.


#11704
Tz3posu

Tz3posu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 909
  • Înscris: 20.03.2009
Nu ma pricep prea bine dar probabil se refera la nitroglicerina.
In continuare nu faci decat sa pari penibil cu argumentele si "problemele" pe care le ai.
De aia nu ne facem noi bine, din cauza celor ca tine nemultumiti de reguli si reglementari.
Ia zi, esti si impotriva radarelor de orice natura si ceri si explicatii politistului de ce te-a oprit, nu?

#11705
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,558
  • Înscris: 19.04.2009
Nitroglicerina e cea mai comuna.

Și-au fost destule cazuri. In Aviație din pacate toate regulile se introduc după un incident.. ca lumea e prea inventiva și te miri ce inventează

#11706
MarmoreAl

MarmoreAl

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 52
  • Înscris: 19.07.2016
A mai fost cineva recent cu Wizz si a avut bagaj de mana dupa noile dimensiuni acceptate (fara Wizz Priority)? Mi-am luat un troler nou, din ABS si n-as vrea sa-l dau la cala da' parca vad ca asa va fi. Am uitat de treaba ca bagajul de mana iti poate fi trimis la cala. Mi-as fi luat unul de tavaleala, asta e prea dragut ca sa mi-l arunce astia ca pe sacii de cartofi.
Au bagat bagajele mai mari la cala sau nu?

#11707
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,558
  • Înscris: 19.04.2009
Fără Priority orice bagaj de mâna poate ajunge la cala chiar dacă e in dimensiunile și greutatea admisă.

Depinde de cât de ocupat e zborul, dacă sunt prea mulți și prea multe priority atunci bagajul tău va fi pus la cala gratuit.

#11708
MarmoreAl

MarmoreAl

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 52
  • Înscris: 19.07.2016
Super... Deci e la noroc. N-am mai fost pana acum cu Wizz. Doar cu Blue Air am avut un zbor intern, dar era oferta cu bagaj de cala inclus, alta poveste.
Merci.

#11709
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,895
  • Înscris: 15.06.2007

View PostTz3posu, on 10 iulie 2018 - 16:21, said:

Nu ma pricep prea bine dar probabil se refera la nitroglicerina.
In continuare nu faci decat sa pari penibil cu argumentele si "problemele" pe care le ai.
De aia nu ne facem noi bine, din cauza celor ca tine nemultumiti de reguli si reglementari.
Ia zi, esti si impotriva radarelor de orice natura si ceri si explicatii politistului de ce te-a oprit, nu?
Iar incepi cu mahalagisme? Eu ti-as da report.  Incerci sa jignesti?  Ce-i cu limbajul " din cauza celor ca tine"? Tu te uiti in oglinda?  
Spre luminarea ta , n-am mai luat o amenda de vreo 3 ani, sau 60000km.  Bine ca e plin forumul de useri ca tine.

#11710
Tz3posu

Tz3posu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 909
  • Înscris: 20.03.2009
Asta cu amenzile e irelevant. La cat își face treaba poliția romana dacă circuri pe timp de zi prin orașe si nu faci ceva iesit din comun poți sa circuri liniștit si fără permis ca nu te opreste nimeni. Deși nu văd legătura dintre ce am zis eu și faptul ca nu ai luat amenzi. Ma rog....

Te rog, da mi report ca nu trăiesc din contul asta in caz de ceva. Dar tu ești o specie rară( sau nu?) îți garatez și asta doar asa de când am început sa fiu eu mai activ și mai citesc pe aici din când in când. Te deranjează in general cam orice regula și nu le înțelegi scopul și logica.

Sa îți aduc amine când aveai probleme cu prețul prestat de wizz pe ceva ruta Timișoara-Anglia? De parca wizz e vreo companie No profit.
Sa îți aduc aminte când aveai probleme cu motivul pentru care se face checkinul.
Sa îți aduc aminte când aveai ceva probleme cu dimensiunea bagajelor și nu intelegai de ce sunt niște măsuri limitate? Cred ca aveai ceva probleme si cu noile reguli cu dus la cala fără priority, sper sa nu fac o confuzie aici.
Sa îți aduc aminte și când nu înțelegeai de ce o geanta de dama e considerat bagaj de mâna?
Sa îți aduc aminte când nu intelegai de ce unele zboruri ajung mai devreme deși pleacă cu întârziere?
Dacă ma apuc sa citesc in urma ai niște probleme din astea existențiale grave și nu prea înțelegi ce e cu lumea asta din jurul tău.

Edited by Tz3posu, 11 July 2018 - 06:36.


#11711
lumea_e_un_sat_mic

lumea_e_un_sat_mic

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 166
  • Înscris: 04.12.2017

View PostTz3posu, on 09 iulie 2018 - 16:13, said:

Nu, nu functioneaza asa. Nu te lasa sa treci cu recipiente mai mari de 100ml indiferent daca sunt pline ori goale.

Ce aberatie!
Poti lua cu tine cate recipiente goale doresti in bagajul de mana, indiferent de volumul lor.

Pe de alta parte, are cineva idee ce e cu brambureala zborurilor Bucuresti - Kutaisi din iulie si august?
Au anulat majoritatea zborurilor de joi, tur-retur !
Au anulat si unele zboruri de sambata, de ex KUT-OTP 4 august?
Zboruri la 199 lei sunt apropiate ca data cu unele la 1349 !

Attached Files


Edited by lumea_e_un_sat_mic, 11 July 2018 - 14:45.


#11712
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,558
  • Înscris: 19.04.2009
Ce sa aiba? Iti spun eu ce are.

Romanii sunt batuti in cap, asta are. Grad de ocupare mic.

De ce? Pentru ca romanul cand aude de georgia cel mai probabil isi inchipuie invazia rusiei, razboaie, NATO, penis calului, etc.
Eu cand am fost prima oara in georgia numai dintr-astea am auzit. Ca-i razboi, ca penis lela.

Asta are Posted Image

ps. Dar nu inteleg, din poza ta apare totul normal. Preturile, e mai complicat.

Dus e mai scump martea, ca faci un city breakin zona marti sambata. Sambata intorsul va fi scump.
Pe cand dusul sambata e mai ieftin ca nu pierde nimeni vinerea sa plece sambata si sa se intoarca martea

Edited by Lex404, 11 July 2018 - 17:44.


#11713
lumea_e_un_sat_mic

lumea_e_un_sat_mic

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 166
  • Înscris: 04.12.2017
Cand dai la "fare finder" apar active, problema e cand incerci sa faci rezervare...
De ex pe 4 august OTP-KUT e activ (la 1349 ron !!!!) dar zborul de intoarcere nu exista.
Dimineata am vrut sa fac rezervare 28 iulie - 4 august, acu' dupaamiaza na belea!

#11714
atupi

atupi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,601
  • Înscris: 17.08.2007

View PostMarmoreAl, on 10 iulie 2018 - 19:18, said:

A mai fost cineva recent cu Wizz si a avut bagaj de mana dupa noile dimensiuni acceptate (fara Wizz Priority)? Mi-am luat un troler nou, din ABS si n-as vrea sa-l dau la cala da' parca vad ca asa va fi. Am uitat de treaba ca bagajul de mana iti poate fi trimis la cala. Mi-as fi luat unul de tavaleala, asta e prea dragut ca sa mi-l arunce astia ca pe sacii de cartofi.
Au bagat bagajele mai mari la cala sau nu?
Fara Priority cel mai probabil ti-l ia la cala gratuit. Nu e musai, depinde de incarcarea avionului si depinde si de vigilenta celor de la boarding.

#11715
grg1985

grg1985

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 11.07.2018
Salutare! S-a mai confruntat cineva cu următoarea situație..... am achiziționat după bilete pt o cursă wizzair prin intermediul site-ului lor si in momentul cand am completat cele necesare, am dat autofill la nume si nu mi-am dat seama ca la soție s-a selectat numele ei dinainte de căsătorie. Nu mi-am dat seama si am dus până la sfârșit toată treaba. Am realizat abia în mail-ul de confirmare ce am făcut. Exista posibilitatea ca cei de la wizzair sa imi "ierte" greseala sau trebuie să plătesc suma cerută pentru modificarea numelui. Treaba e ca nici numărul de la call center nu functioneaza si nu stiu ce sa fac. Vreo idee/parere? Multumesc!

#11716
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,558
  • Înscris: 19.04.2009
Tot cu autocompletare pe chrome am pățit și eu. A scris (A.) și atât. Au completat ei gratuit in call-centerelor (cel din Malta)

#11717
MarmoreAl

MarmoreAl

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 52
  • Înscris: 19.07.2016

View Postatupi, on 11 iulie 2018 - 20:58, said:

Fara Priority cel mai probabil ti-l ia la cala gratuit. Nu e musai, depinde de incarcarea avionului si depinde si de vigilenta celor de la boarding.

Merci frumos! Vad ca pot achizitiona serviciul Wizz Priority si acum, desi am biletele luate. O sa iau dus-intors doar pentru bagajul meu, 48 de lei e fair ca sa am trolerul meu cel nou cu mine Posted Image). Plec la Milano, sigur va fi plin avionul...
Wizz Priority se cumpara la fiecare bilet luat sau e un serviciu ca Wizz Discount Club, valabil pe mai multe luni?
Wizz Discount Club nu ma mai ajuta acum ca mi-am luat deja biletele, dar daca esti membru, ai asigurat automat si Priority?

Edited by MarmoreAl, 11 July 2018 - 21:41.


#11718
lumea_e_un_sat_mic

lumea_e_un_sat_mic

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 166
  • Înscris: 04.12.2017

View PostMarmoreAl, on 11 iulie 2018 - 21:38, said:

Wizz Priority se cumpara la fiecare bilet luat sau e un serviciu ca Wizz Discount Club, valabil pe mai multe luni?
Se cumpara la fiecare bilet, daca doresti.

Wizz Discount Club nu ma mai ajuta acum ca mi-am luat deja biletele, dar daca esti membru, ai asigurat automat si Priority?
Nu


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

2 user(s) are reading this topic

0 members, 2 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate