Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
I-auziti voi! - nu vor romani...

Colon iritabil

Perioada de gratie inexistenta

Cel mai ieftin TV LED mic
 Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...

"enerlux p" afisaj interm...

Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...
 La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!

La multi ani de Florii!
 Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...

Laptop cu HDD atasare memorie MMC...
 

Totul despre Wizzair

* * * * - 5 votes
  • Please log in to reply
16139 replies to this topic

#11071
svalentins

svalentins

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 274
  • Înscris: 13.07.2009
Eu ii dau in judecata prin firma intarzie.ro . Ei opresc 100 si mie imi dau 300 ...

Dar daca pierdem vom plati cheltuielile de judecata pt wizzair

#11072
bv01

bv01

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,115
  • Înscris: 06.12.2012
LOL

#11073
svalentins

svalentins

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 274
  • Înscris: 13.07.2009

 something00, on 26 septembrie 2017 - 15:46, said:

Stie cineva daca ai voie sa iesi desi iti expira cartea de identitate inainte sa te intorci?

Nu ai voie .

Cu CI expirat nu te mai poti intoarce . Va trebui sa mergi la ambasada sa iti iei o foaie care tine loc de CI .

#11074
omg99

omg99

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,915
  • Înscris: 06.04.2005

 something00, on 26 septembrie 2017 - 15:46, said:

Stie cineva daca ai voie sa iesi desi iti expira cartea de identitate inainte sa te intorci?

Adica tu vrei sa te plimbi prin tari straine faca un act de identitate valabil? Cred ca risti cam mult. E ilegal si in tara dapai in alte tari.

#11075
Life2Live

Life2Live

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,063
  • Înscris: 26.04.2010
Buna, ca sa nu mai deschid un alt topic despre Wizz air, am si eu o problema, eu platesc biletele in lire, nu in ron, am doar cont bancar in lire, si am observat ca ei imi percep o taxa de tranzactie, banuiesc, de convertire valutara, dar eu cumpar in lire, si selectez in lire, de ce imi percep taxa cand cumpar un bilet ? Adica e un pret, il platesc, dar cand imi verific contul, am platit cu cel putin o lira mai mult, de fiecare data decat pretul afisat la Wizz air. Sper sa ma ajute cineva sa inteleg. Multumesc mult !

#11076
bv01

bv01

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,115
  • Înscris: 06.12.2012
Aici banca e de vină, nu Wizz Air.

#11077
something00

something00

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,496
  • Înscris: 14.11.2005
svalentins firma respectiva cum spune ca va gestiona cazul? Adica cum vor demonstra ca wizz air nu a facut suficiente lucruri ca sa previna defectiunea tehnica?
Iti dai seama ca orice companie aeriana trebuie sa faca controale tehnice obligatorii si revizii obligatorii. Se vor folosi de asta ca sa spuna ca defectiunea tehnica a fost accident neprevazut. Iar faptul ca este "neprevazut" ii scuteste de la platirea despagubirilor.
Eu zic sa te gandesti foarte bine ce faci. Cere explicatii clare firmei respective despre cum planuiesc sa constriasca cazul si cum divedesc ca defectiunea ar fi fost evitabila.

#11078
mofone

mofone

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,007
  • Înscris: 30.08.2011
Probabil au sabloane/cazuri anterioare similare, aplica aceiasi pasi, daca tu vorbesti cu "cineva" de la wizz fara suport legal, ei spun poezia, daca vii cu suport legal atunci se schimba persoana cu care "vorbesti" in cadrul wizz.

Edited by mofone, 27 September 2017 - 10:51.


#11079
bv01

bv01

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,115
  • Înscris: 06.12.2012

 svalentins, on 26 septembrie 2017 - 19:46, said:

Eu ii dau in judecata prin firma intarzie.ro . Ei opresc 100 si mie imi dau 300 ...

Dar daca pierdem vom plati cheltuielile de judecata pt wizzair
Adica vrei sa spui ca ai incredere mai mare intr-o firma de garsoniera decat in airhelp.com?
Aia cu "Dar daca pierdem vom plati..." face toti banii. LOL din nou!

#11080
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,611
  • Înscris: 15.06.2007

 feribalint, on 23 septembrie 2017 - 16:21, said:

Țeapă cu cine ai luat?
Cu Ryanair sau Wizz?
Din experiența, am 6 zboruri cu Ryanair doar în ultima lună....si la îmbarcare au prioritate cei cu îmbarcare prioritară. Apoi urmează cei cu copii mici...apoi restul...
O tactica de-a mea e sa ma duc ultimul la  "boarding". Ei avertizeaza ca doar primele 60 sau 80 de bagaje vor incapea in cabina. Tot ce e peste se da la cala.  Daca bagajul mic de mana de luat in cabina depaseste  kilogramele limita, oricum  se da la cala si nu mai conteaza.
Oricum nu vad sensul la priority boarding, din moment ce ai locul rezervat pe un anumit scaun.

#11081
13ochi

13ochi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 61
  • Înscris: 18.02.2009
Am patit si eu acum 2 saptamani cu WizzAir ce a patit Life2Live.
Trebuia sa platesc 1340 lei si am platit 1502 lei.
Golanii sunt cei de la ING care au perceput o tranzactie in valuta echivalentul a cca. 315 EUR la un curs record de 4.72 lei/EUR  (oficial 4,58) si cei de la WIZZAIR care, in momentul platii, desi suma afisata este in RON 1340 lei nu atentioneaza in nici un fel ca tranzactia este in valuta si este posibil sa fie perceput un comision sau un curs de schimb nesimtit, asa ca cel de la ING.
Am facut sesizare la ECC Romania (protectia consumatorului european ptr ca aia sunt din Ungaria) si mi-au atras atentia ca la "Termeni si conditii" la un articol exista atentionarea cu schimbul valutar dar imbecilii nu au stiu sa-mi explice si de ce WizzAir nu atentioneaza clar pe site ca urmeaza un schimb valutar, chiar daca suma este in RON.
Concluzia, daca aveti carduri in lei, cumparati de la o agentie romaneasca sau de la compania aeriana romana, asta avand in vedere si banca unde aveti cardul.
Banca este cel care a beneficiat de acel schimb valutar, fapt pe care nu-l aflati decat dupa o investigatie (nu stiti cine este vinovat de diferenta de pret care apare pe extrasul de cont).
Cu Wizz nu o sa mai zbor decat daca nu am incotro.
Sper ca am clarificat macar partial cum stau lucrurile.
Asta e! Bafta tuturor!

#11082
bv01

bv01

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,115
  • Înscris: 06.12.2012
Eu cu card Raiffeisen plătesc FIX cât scrie pe site la momentul plății. ING sunt recunoscuți că fac astfel de mânăreli. Sunt discuții kilometrice pe forum despre asta.

#11083
cattavencu

cattavencu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,774
  • Înscris: 19.09.2006
E doar unul din miile de motive pentru care trebuie trecut cat mai repede la euro, spre a disparea toata sleahta asta de nenorociti care fac bani din nimic (tot ce inseamna schimb valutar).

Edited by cattavencu, 27 September 2017 - 18:35.


#11084
omg99

omg99

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,915
  • Înscris: 06.04.2005
Intreb doar, are vreo relevanta in ce moneda este afisata suma pe site? Adica daca am cont in lei conteaza in ce moneda este afisata suma pe site?

#11085
mofone

mofone

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,007
  • Înscris: 30.08.2011

 13ochi, on 27 septembrie 2017 - 18:13, said:

Trebuia sa platesc 1340 lei si am platit 1502 lei.
Cum ai facut de ai ajuns sa platesti asa? Em am platit online cu ing, pretul care era afisat pentru zbor e identic cu suma trasa din cont. Era afisat in ron, etc.

#11086
orbanbalint

orbanbalint

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 738
  • Înscris: 26.09.2014
Dacă călătorești din România, plătești suma care este afișată pe ecran, în lei. Dacă călătorești din altă țară (ex. zbori din Ungaria în Izlanda), atunci plătești în valută, degeaba selectezi tu acolo RON.

#11087
danidnc

danidnc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 974
  • Înscris: 08.08.2005
Neata,
Pentru copiii mai mari de 2 ani mai poti lua gratuit caruciorul sport? nu gasesc informatii pe site, decat despre infanti(sub 2 ani)
Multumesc

#11088
omg99

omg99

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,915
  • Înscris: 06.04.2005
Vad ca mai nou nu se mai aloca loc aleator la rezervare iar check-in se face cu doar 48 ore inainte de zbor, cum? de cand?

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate