Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Urbanism criminal in Bucuresti, si chiar in alte orase !

- - - - -
  • Please log in to reply
100 replies to this topic

#91
gicafranica

gicafranica

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,386
  • Înscris: 27.05.2014
E ajent omu, asta e meseria lui sa deranjeze oamenii.

#92
tavktm

tavktm

    Old school member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,824
  • Înscris: 25.07.2006
http://www.digi24.ro...rmate in cosmar

Se pare ca mai sunt si oameni de specialitate, mai sunt si judecatori ! Mai e insa si cale junga pana la normalitate.

#93
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Normal ca sunt. Chiar si aici pe forum avem un caz recent: Cricovului Residence, in care procesul in prima instanta a fost castigat de reclamantii in februarie 2016.

#94
tavktm

tavktm

    Old school member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,824
  • Înscris: 25.07.2006
Apropo de urbanism:
https://www.facebook...712?pnref=story

https://www.facebook...386?pnref=story

Ce atatea parcuri sau spatii libere de constructii ?

#95
korn

korn

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 280
  • Înscris: 29.12.2005
Din punctul meu de vedere, situatia este foarte maro in tara. Cine se plimba prin tara mai cunoaste. Cu exceptia unor mici insule: Bucuresti, Cluj, Iasi, Timisoara, etc. Drept consecinta toata lumea vrea in marile orase, practic, din punctul meu de vedere tot tineretul care pleca la munca in Italia in anii 200x, acum se muta in Bucuresti si in restul de cateva mici insule de prosperitate. Drept urmare, apare o presiune locativa uriasa pe care domnii dezvoltatori o speculeaza. Mai avem si nebunia de prima casa care permite oricarui individ cu 2000 de euro in buzunar sa se mute intr-un apartament si rezulta nebunia zilelelor noastre. Nu vreau sa ma gandesc cum va arata orasul, comuna, ghetou Popesti Leordeni in aproximativ 10 ani. Nu vreau sa ma gandesc cum va arata campul, numit cu indulgenta rezidential,  Militari Residence in 10 ani. BUcurestiul, caz pe care-l stiu indeaproape, devine un imens ghetou, ne bantustanizam oameni buni. Provincialii manati de instincte atavice ne napadesc, sunt ca o pecingine, nu mai putem scapa. Asta este.

Edited by korn, 09 March 2017 - 15:39.


#96
tavktm

tavktm

    Old school member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,824
  • Înscris: 25.07.2006
Corect, pe termen lung ne asteapta un adevarat dezastru !

Ce putem face insa ? Chiar nu sunt sanse ca Primaria Capitalei sa modifice din temelii PUG-ul si regulile de constructie ?
Chiar nu poate sa cumpere terenuri si/sau sa exproprieze pentru utilitate publica, cum ar fi sosele, parcuri, spatii libere etc ?
Chiar nu are puterea sa iasa de sug jugul banului la negru ?

Edited by tavktm, 09 March 2017 - 18:04.


#97
korn

korn

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 280
  • Înscris: 29.12.2005

View Posttavktm, on 09 martie 2017 - 18:02, said:

Corect, pe termen lung ne asteapta un adevarat dezastru !

Ce putem face insa ? Chiar nu sunt sanse ca Primaria Capitalei sa modifice din temelii PUG-ul si regulile de constructie ?
Chiar nu poate sa cumpere terenuri si/sau sa exproprieze pentru utilitate publica, cum ar fi sosele, parcuri, spatii libere etc ?
Chiar nu are puterea sa iasa de sug jugul banului la negru ?
Nu se mai poate face nimic. Omul de afaceri roman nu stie sa faca alte afaceri in afara de cele imobiliare. In plus toti provincialii saraci unde s-ar caza, pe camp unde.. Ei in orasele lor triste nu pot decat sa numere firmiturile de pe masa. Asta este, Ghinion pentru acest oras!

#98
MicroEdge

MicroEdge

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,282
  • Înscris: 16.08.2016
Fără acei "provinciali" bucurestiul ar fi 0 azi

#99
tavktm

tavktm

    Old school member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,824
  • Înscris: 25.07.2006
Pai care din ei, ca de 100 de ani tot vin "provinciali" pe aceste meleaguri !?
Si problema nu este neaparat ca vin, doar ca vin si se organizeaza prost, sau ma rog sunt organizati prost de la centru, de la transport pana la locuinte sau mancare, deseuri etc.

#100
alexandrinabob

alexandrinabob

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,125
  • Înscris: 06.02.2015
vina e impartita. oky dezvoltatorii nascuti in caruta fac mostruozitati ca atata ii duce capul, sa numere banii adica. Incalca regulile si gasesc imediat parghiile de mita in primarie. Dar si aia care cumpara in astfel de blocuri stiu bine la ce se expun, sunt gata sa se lase inselati. Si nu trebuie sa ne mai amagim ca ii va invata ceva vreun cutremur.

Va aduceti aminte cum zicea Isarescu pe boom de imprumuturile in franci si ei luau cu ambele maini? Ca pe urma sa urle doar,doar or tranfera povara lor si celorlalti.

Asa si astia, vor fi la fel ca cei cu imprumuturi in franci, vor urla sa le dea statul bani ca a fost corupt si nu a controlat dezvoltatorii. Vor cere case fix ca si acum cand cer mariri de salarii fara sa se gandeasca de unde vin.

Cei care vor plati vor fi evident cei care s-au ferit sa isi fure singuri caciula si au respectat regulile. Aceia vor trebui sa suporte impozite mai mari pentru ca statul sa construiasca si pentru care au ramas saraci lipiti dupa cutremur.

In conditiile in care forumul este plin de jurnale de case si ai de unde sa inveti, abia daca gasesti 2 case din 10 care respecta regulile de constructie.

Sa va dau motive gasite la cei care isi construiesc PENTRU EI ca sa va puteti apoi imagina ce poate face un dezvoltator pentru profit:
---de ce sa fac cu arhitect ce eu imi fac casa dupa gustul arhitectului?
---de ce sa mentin distantele, ce este lotul primariei? acelasi motiv se invoca si cand trebuie sa cedeze din lot pentru largirea strazii...
---de ce sa pun fier romanesc, ala cel mai ieftin ce are? mai bine pun fier ieftin dar cumpar gresie italiana, ca fierul nu se vede dar gresia da.
---de ce sa nu cumpar beton furat de la statie, ce mare chestie este si betonul asta, de ce sa stau 3 saptameni sa se usuce placa, eu vreau casa la gata in 3 luni, de ce sa nu torn beton si iarna doar are aditivi, de ce sa bag cat fier scrie in proiect aia este fundatie pentru bloc nu pentru casa;
---de ce sa pun rigips de 12,5 pe tavan, ala de 9,5e perfect, il pun repede meseriasii, costa mai putin;
---vreau pivnita dar de ce sa ii pun hidro+termoizolatie, ca la mine e apa la mare adancime, merge si asa;
---de ce sa sap fundatia la minim 1metru sub pamant, ca am doar 1 etaj, merge si doar juma' de metru;
---de ce sa nu scot casa in ciuperca pana in gardul vecinului, nus eu mai destept ca primaria?

Pot sa fac o lista de motive din astea de cateva pagini cel putin, pe toate le-am observat in ultimii 5 ani. CAnd eram mica am invatat de la bunica o zicala "unde nu-i cap vai de picioare", tot ce am zis mai sus are o consecinta, unele sunt grave altele sunt doar de costuri, dar absolut tot se plateste.

Edited by alexandrinabob, 13 March 2017 - 22:13.


#101
FronT

FronT

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,171
  • Înscris: 01.02.2017

View Postkorn, on 09 martie 2017 - 22:35, said:

Nu se mai poate face nimic. Omul de afaceri roman nu stie sa faca alte afaceri in afara de cele imobiliare. In plus toti provincialii saraci unde s-ar caza, pe camp unde.. Ei in orasele lor triste nu pot decat sa numere firmiturile de pe masa. Asta este, Ghinion pentru acest oras!

Iti inteleg frustrarile insa nu afluxul de provinciali este problema ci lipsa generala de educatie si administrarea defectuasa a orasului. Iti spun asta din prisma unui om nascut si crescut in inima Capitalei.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate