Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle
 Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...
 Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?
 A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...
 

Urbanism criminal in Bucuresti, si chiar in alte orase !

- - - - -
  • Please log in to reply
100 replies to this topic

#1
tavktm

tavktm

    Old school member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,824
  • Înscris: 25.07.2006
Nu inteleg cum in ultimii 10 ani s-au tot dezvoltat, si se dezvolta inca, cladiri absolut ilogice si interzise de orice regula corecta de urbanism si de bun simt pana la urma.

Am atasat cateva poze mai jos, facute zilele acestea prin Sector3 Bucuresti, desi marturisesc ca am vazut zeci, poate sute de astfel de cladiri in tot orasul, si chiar si in alte orase.
Avem si zone intregi, cartiere, care sunt construite aiurea.

Cum reusim noi oare sa perpetuam greselile si porcariile regimului comunist, care a costruit inghesuit si de prost gust in mai toate cazurile ?
Ce ne lipsete oare sa construim cladirile viitoare asa cum ar fi corect, moral si logic ?
Suntem oare prosti, sau lacomi, sau dezinteresti sau negativ interesati ?

Eu nu sunt de meserie arhitect/constructor, si nici jurist, dar in parcursul vietii mele si din toate experientele avute, imi dau seama ca viata oamenilor in general este afectata serios de conditiile de locuit, atat cele din interiorul casei fiecaruia cat si a celor din exterior.
Imi pot da seama ca orasele si localitatile in care traim sufera ingrozitor, impreuna cu locuitorii acestora, de multe ori fara ca acestia sa-si mai dea seama.

Se poate face ceva, la nivel legislativ, ca acest fenomen sa fie stopat ?
Nu putem face petitii ? Nu putem incerca sa schimbam legile cumva ?

Attached Files


Edited by tavktm, 06 March 2016 - 13:15.


#2
Nero-d

Nero-d

    je m'en fiche/pohui

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,138
  • Înscris: 30.01.2004
pai colegule... recunosti ca nu esti de meserie... atunci cum vrei sa intelegi???

banuiesc ca nici nu ai un teren in proprietate pe care sa doresti sa construiesti ceva, nu?

daca ai avea, ti s-ar parea normal sa poti sa construiesti ce vrei!!!... fara sa-ti impuna cineva ce si cum!, nu?

nu-ti convine peisajul?!? schimba-l... muta-te la viena spre exemplu!

de aia nu esti, de ailalta nu esti... in calitate de ce ne vorbesti?

Edited by Nero-d, 06 March 2016 - 13:28.


#3
sanderoalex

sanderoalex

    Nefumător înrăit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,653
  • Înscris: 26.03.2009
legislatie  exista,numai  ca  nu  e  respectata.  pana  nu  se  ajunge  la  streang  sau  glont  (in  general),  legea  va  fi
bariera  la  care  se  opresc  cateii  si  peste  care  sar  dulaii.  

#4
fansat

fansat

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,333
  • Înscris: 31.08.2006

View Posttavktm, on 06 martie 2016 - 13:12, said:


Se poate face ceva, la nivel legislativ, ca acest fenomen sa fie stopat ?
Nu putem face petitii ? Nu putem incerca sa schimbam legile cumva ?

             E lupta cu morile de vant, tinand cont de mafia uriasa din Romania. Pai stiu o cladire din sectorul 2, dar sunt convins ca sunt cu sutele ca ea, care are o gluma de fundatie, ea avand de fapt patru etaje. Asa s-au facut majoritatea cladirilor care nu respecta nici cele mai elementare norme in constructii: s-a plecat de la un proiect initial de parter + un etaj-doua, si s-a ajuns in final la bloace, plusand evident in stanga si-n dreapta mita cat cuprinde, sa fie toata lumea multumita, sa mance si gura coruptilor o paine. Cetatenii din zona unde a aparut cladirea-fantoma au reclamat peste tot, fiindca evident ca li s-a luat si lumina soarelui cu ditai bloaca langa niste casute modeste, dar crezi ca i-a pasat cuiva ? A platit mafiotul respectiv, as putea spune chiar calaul respectiv, acum cativa ani vreo 4 000 de lei amenda, si cu asta basta. A ramas cladirea in picioare, bine, mersi. Gurile rele din cartierul respectiv spun ca individul barosan care a trantit blocul ala hidos (o oroare arhitectonica) ar fi fost securist. Nici nu mai conteaza ce a fost, fiindca azi securistii batrani se imbarliga in interese de afaceri mafiote cu lupii tineri zis capitalisti.

#5
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
In Ploiesti s-a construit o bucata de bloc la 20 cm de blocul existent. Adica la geamul de la baie in gradina blocului a aparut inca o bucata de bloc pe 4+1 nivele. Si in ciuda opunerii locatarilor  acum  a ajuns in etapa de finalizare. Deci cu putina bunavointa s-ar putea sa te alegi oricand cu un bloc in fata ferestrei de la bucatarie....
Bani sa fie, coruptia e in floare...

Edited by bumpocbum, 06 March 2016 - 13:39.


#6
tavktm

tavktm

    Old school member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,824
  • Înscris: 25.07.2006

View PostNero-d, on 06 martie 2016 - 13:21, said:

pai colegule... recunosti ca nu esti de meserie... atunci cum vrei sa intelegi???

banuiesc ca nici nu ai un teren in proprietate pe care sa doresti sa construiesti ceva, nu?

daca ai avea, ti s-ar parea normal sa poti sa construiesti ce vrei!!!... fara sa-ti impuna cineva ce si cum!, nu?

nu-ti convine peisajul?!? schimba-l... muta-te la viena spre exemplu!

de aia nu esti, de ailalta nu esti... in calitate de ce ne vorbesti?

Pai colegule, vorbesc si eu in calitate de cetatean (nascut aici) al Bucurestiului !
Si cam ce meserie ar fi trebuit sa am ca sa inteleg fenomenul ? Cea de mafiot sau de rechin imobiliar ?

Cat despre teren in proprietate, am destul, dar ai dreptate, nu pe care sa vreau sa construiesc astfel de porcarii !

Edited by tavktm, 06 March 2016 - 13:43.


#7
fansat

fansat

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,333
  • Înscris: 31.08.2006

View Postbumpocbum, on 06 martie 2016 - 13:38, said:


Bani sa fie, coruptia e in floare...

        Corect. Nu cred ca exista vreun oras din Romania, oricat de mic, unde sa nu fie asemenea situatii. Nici o suta de ani de parnaie n-ar fi de ajuns pentru fiecare dintre banditii, as putea spune chiar criminalii, care si-au pus semnatura pe proiectele unor asemenea monstruozitati.

#8
Nero-d

Nero-d

    je m'en fiche/pohui

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,138
  • Înscris: 30.01.2004
pai ma gandesc ca daca in blocurile alea se muta lume, inseamna ca e ok, ca le place, iar problema e la tine!... fie la gusturile tale neneducate suficient, fie la insistenta cu care duci grija altora...
adica e aiurea sa incerci sa ai o parere despre nevasta cuiva spre exemplu... daca lui ii place... nu-i obligatoriu sa-ti placa si tie... ca nu traiesti tu cu ea, nu?

Edited by Nero-d, 06 March 2016 - 13:46.


#9
Nissu

Nissu

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 44
  • Înscris: 22.09.2015

View Postfansat, on 06 martie 2016 - 13:29, said:

E lupta cu morile de vant, tinand cont de mafia uriasa din Romania. Pai stiu o cladire din sectorul 2, dar sunt convins ca sunt cu sutele ca ea, care are o gluma de fundatie, ea avand de fapt patru etaje. Asa s-au facut majoritatea cladirilor care nu respecta nici cele mai elementare norme in constructii: s-a plecat de la un proiect initial de parter + un etaj-doua, si s-a ajuns in final la bloace, plusand evident in stanga si-n dreapta mita cat cuprinde, sa fie toata lumea multumita, sa mance si gura coruptilor o paine. Cetatenii din zona unde a aparut cladirea-fantoma au reclamat peste tot, fiindca evident ca li s-a luat si lumina soarelui cu ditai bloaca langa niste casute modeste, dar crezi ca i-a pasat cuiva ? A platit mafiotul respectiv, as putea spune chiar calaul respectiv, acum cativa ani vreo 4 000 de lei amenda, si cu asta basta. A ramas cladirea in picioare, bine, mersi. Gurile rele din cartierul respectiv spun ca individul barosan care a trantit blocul ala hidos (o oroare arhitectonica) ar fi fost securist. Nici nu mai conteaza ce a fost, fiindca azi securistii batrani se imbarliga in interese de afaceri mafiote cu lupii tineri zis capitalisti.

Si la urmatorul cutremur mai serios, in ce crezi ca se va transforma cladirea domnului "cu pricina". De altfel ne mai si miram ca o treime din Bucuresti devine moloz la un cutremur de 7 grade...

#10
tavktm

tavktm

    Old school member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,824
  • Înscris: 25.07.2006

View Postbumpocbum, on 06 martie 2016 - 13:38, said:

In Ploiesti s-a construit o bucata de bloc la 20 cm de blocul existent. Adica la geamul de la baie in gradina blocului a aparut inca o bucata de bloc pe 4+1 nivele. Si in ciuda opunerii locatarilor  acum  a ajuns in etapa de finalizare. Deci cu putina bunavointa s-ar putea sa te alegi oricand cu un bloc in fata ferestrei de la bucatarie....
Bani sa fie, coruptia e in floare...

Absolult, problema nu este numai in Bucuresti, problema este la nivel national.

Idee este sa gasim solutii macar pe viitor, daca nu putem repara ce a fost gresit in trecut.
Sunt constient ca este aproape imposibil sa daramam ceva, dar macar sa nu mai construim aiurea !

#11
fansat

fansat

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,333
  • Înscris: 31.08.2006

View PostNissu, on 06 martie 2016 - 13:46, said:


Si la urmatorul cutremur mai serios, in ce crezi ca se va transforma cladirea domnului "cu pricina". De altfel ne mai si miram ca o treime din Bucuresti devine moloz la un cutremur de 7 grade...

    Ca va cadea cladirea acelui criminal, nu domn, atata timp cat nu a respectat normativele in constructii si doleantele vecinilor, putin mi-ar pasa. Tragic insa va fi ca monstrul ala hidos va cadea pe casele de oameni normali la cap pe care acum le obtureaza. Ce imi pare rau e ca acest nenorocit nu locuieste in acel bloc (ca doar n-o fi fraier , stiind ca la un cutremur mare se poate curata).

#12
tavktm

tavktm

    Old school member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,824
  • Înscris: 25.07.2006

View PostNero-d, on 06 martie 2016 - 13:45, said:

pai ma gandesc ca daca in blocurile alea se muta lume, inseamna ca e ok, ca le place, iar problema e la tine!... fie la gusturile tale neneducate suficient, fie la insistenta cu care duci grija altora...
adica e aiurea sa incerci sa ai o parere despre nevasta cuiva spre exemplu... daca lui ii place... nu-i obligatoriu sa-ti placa si tie... ca nu traiesti tu cu ea, nu?

Ai si tu dreptatea ta, insa pe de alta parte, constructiile astea aiuristice pot afecta negativ si pe cei din zolene respective, sau pe cei care circula in zonele respective, sunt suparatoare pentru arhitectura orasului, incurca circulatia pietonala sau parcarile etc etc.

Ca sa continui analogia, poate fi nevasta aleasa cat de neplacuta se doreste, dar sa vina la supermarket dezbracata este tot ilegal insa ! :)

#13
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
NU o sa putem schimba nimic, eu de ex. stau intr-un bloc pe care vor sa il reabiliteze seismic. Si imi cere primaria 34 mii de euro pentru asta, bani cu care se ofera sa ma crediteze 25 ani. Credit in euro...Blocul e din 64....  Cred ca daca darama blocul si il reconstruiesc de la 0 tot acolo ajung. Ca sa nu mai zic ca blocul e facut de stat, cumparat de la stat si acum tot statul zice ca e prost si trebuie refacut. Si ministru iese pe sticla si se bate cu pumnu in piept ca vrea sa ne ajute dar nu vor locatarii....niste ...imi lipsesc cuvintele sa le zic ceva de ...
Pe ministru il frige grija cum sa ne mai traga o amenda ceva....

Edited by bumpocbum, 06 March 2016 - 13:55.


#14
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,568
  • Înscris: 13.06.2004
Sectorul 2 e crimă... oare ce aşteaptă D.N.A.-ul?

#15
Nero-d

Nero-d

    je m'en fiche/pohui

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,138
  • Înscris: 30.01.2004

Quote

constructiile astea aiuristice pot afecta negativ si pe cei din zolene respective, sau pe cei care circula in zonele respective, sunt suparatoare pentru arhitectura orasului, incurca circulatia pietonala sau parcarile etc etc.

ei vezi? aici ai dreptate!
cu circulatia pietonala si parcarile... totusi, nu obliga nimeni pe nimeni sa circule sau sa locuiiasca in aceste zone!!! e alegerea fiecaruia, ca si nevasta

arhitectura... imbinam utilul cu placutul atat cat se poate!!... cand nu se mai poate, primeaza utilul!!!
considera-l pretul care trebuie platit!

frumoasa analogia cu supermarketul, dar daca era una bunoacă... pun pariu ca nu s-ar fi suparat decat nevestele frustrate Posted Image
nici un barbat in toater mintile n-ar fi pus mana pe telefon sa sune la 112... poate in alte scopuri

in eventualitatea unui cutremur, sunt destule blocuri si constructii cu arhitectura valoroasa care vor cadea!!!
astea mai noi nu-s atat de sigur

Edited by Nero-d, 06 March 2016 - 14:16.


#16
fansat

fansat

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,333
  • Înscris: 31.08.2006

View Postdjl, on 06 martie 2016 - 13:57, said:

Sectorul 2 e crimă... oare ce așteaptă D.N.A.-ul?

    Mai sunt cladiri cate vrei in sectorul 2 pe care scrie puscarie. Stii, spre exemplu blocul ala construit in spatele blocului cu restaurantul "Perla" ? E criminal si ala. Dar cate nu sunt...Pe strada Teiul Doamnei s-a ridicat o constructie, noroc (vorba vine "noroc"...) ca individul nu a construit-o cu mai multe etaje. E fix intre niste blocuri de opt etaje si nu obtureaza "decat" apartamentele pana la etajul doi acolo. Ani in sir cred ca s-au razboit locatarii ghinionisti de acolo cu mafiotul respectiv, si pana la urma raul a invins, ca in multe alte cazuri de acest gen din Romania.

Edited by fansat, 06 March 2016 - 14:15.


#17
TheShen

TheShen

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,084
  • Înscris: 25.02.2008

View PostNero-d, on 06 martie 2016 - 14:06, said:

ei vezi? aici ai dreptate!
cu circulatia pietonala si parcarile... totusi, nu obliga nimeni pe nimeni sa circule sau sa locuiiasca in aceste zone!!! e alegerea fiecaruia, ca si nevasta

arhitectura... imbinam utilul cu placutul atat cat se poate!!... cand nu se mai poate, primeaza utilul!!!
considera-l pretul care trebuie platit!

frumoasa analogia cu supermarketul, dar daca era una bunoacă... pun pariu ca nu s-ar fi suparat decat nevestele frustrate Posted Image
nici un barbat in toater mintile n-ar fi pus mana pe telefon sa sune la 112... poate in alte scopuri


Ce nu inteleg unii oameni ca tine este ca NU e alegerea majoritatii locuitorilor acelora sa stea in rahaturile alea de blocuri unde nu ai spatiu verde, loc de parcare si nici priveliste pentru ca vreun mafiot a construit ceva langa, ci pur si simplu pentru ca oamenii NU ISI PERMIT ALTCEVA si este treaba AUTORITATILOR sa le asigure un confort.

#18
fansat

fansat

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,333
  • Înscris: 31.08.2006

View PostTheShen, on 06 martie 2016 - 14:12, said:



Ce nu inteleg unii oameni ca tine este ca NU e alegerea majoritatii locuitorilor acelora sa stea in rahaturile alea de blocuri unde nu ai spatiu verde, loc de parcare si nici priveliste pentru ca vreun mafiot a construit ceva langa, ci pur si simplu pentru ca oamenii NU ISI PERMIT ALTCEVA si este treaba AUTORITATILOR sa le asigure un confort.

   Ce spui tu e perfect si e aplicabil intr-o lume mai buna si mai dreapta, ca sa zic asa, nu insa si in Romania mafiotilor.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate