Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

Urbanism criminal in Bucuresti, si chiar in alte orase !

- - - - -
  • Please log in to reply
100 replies to this topic

#19
Nero-d

Nero-d

    je m'en fiche/pohui

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,138
  • Înscris: 30.01.2004

Quote

NU ISI PERMIT ALTCEVA
vezi colegule? vezi? tot capra râioasa e cu coada pe sus!!!

acum tu te faci avocatul acestor nefericiti?
cine-i opreste sa-si permita?
vor bucuresti? sa suporte!...

Edited by Nero-d, 06 March 2016 - 14:26.


#20
Platon

Platon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,692
  • Înscris: 22.10.2002

View Posttavktm, on 06 martie 2016 - 13:12, said:

Nu inteleg cum in ultimii 10 ani s-au tot dezvoltat, si se dezvolta inca, cladiri absolut ilogice si interzise de orice regula corecta de urbanism si de bun simt pana la urma.

Am atasat cateva poze mai jos, facute zilele acestea prin Sector3 Bucuresti, desi marturisesc ca am vazut zeci, poate sute de astfel de cladiri in tot orasul, si chiar si in alte orase.
Avem si zone intregi, cartiere, care sunt construite aiurea.

Cum reusim noi oare sa perpetuam greselile si porcariile regimului comunist, care a costruit inghesuit si de prost gust in mai toate cazurile ?
Ce ne lipsete oare sa construim cladirile viitoare asa cum ar fi corect, moral si logic ?
Suntem oare prosti, sau lacomi, sau dezinteresti sau negativ interesati ?

Eu nu sunt de meserie arhitect/constructor, si nici jurist, dar in parcursul vietii mele si din toate experientele avute, imi dau seama ca viata oamenilor in general este afectata serios de conditiile de locuit, atat cele din interiorul casei fiecaruia cat si a celor din exterior.
Imi pot da seama ca orasele si localitatile in care traim sufera ingrozitor, impreuna cu locuitorii acestora, de multe ori fara ca acestia sa-si mai dea seama.

Se poate face ceva, la nivel legislativ, ca acest fenomen sa fie stopat ?
Nu putem face petitii ? Nu putem incerca sa schimbam legile cumva ?


Mai colega, Bucurestiu` e plin de emigranti, toata tara este adunata in Bucuresti, astia au nevoie de locuri unde sa stea, nu ai ce sa le faci, opreste exodul catre
Bucuresti si o sa ai un oras ca afara, pentru ca este clar ca nu avem infrastructura sa construim dincolo de centura,si asa intrarea si iesirea din oras sunt un adevarat calvar

#21
djl

djl

    Smrt faąizmu, sloboda narodu!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,226
  • Înscris: 13.06.2004
Cei care vor să construiască să respecte regurile. Dacă nu, demolarea!

#22
Nero-d

Nero-d

    je m'en fiche/pohui

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,138
  • Înscris: 30.01.2004
bineinteles ca respecta!!!... ai tu dovezi ca ar fi altfel???
in afara de niste kioscuri... ai auzit tu sa se demoleze ceva? nu!, deci sunt legale!

aici e vorba ca nu plac colegului!, nu ca ar fi ilegal construite sau fara respectarea proiectelor si/sau normativelor in constructii!

populatia tarii s-a inputinat drastic dar populatia bucurestiului dupa numarul constructiilor de locuinte si vandute, a crescut dramatic!!!

Edited by Nero-d, 06 March 2016 - 14:39.


#23
TheShen

TheShen

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,084
  • Înscris: 25.02.2008

View PostNero-d, on 06 martie 2016 - 14:24, said:

vezi colegule? vezi? tot capra râioasa e cu coada pe sus!!!

acum tu te faci avocatul acestor nefericiti?
cine-i opreste sa-si permita?
vor bucuresti? sa suporte!...

Pai si bucurestenii care stau acolo din anii 50-60 si s-au trezit cu locurile dintre blocuri retrocedate de mafioti pentru a construi blocuri si a le lua toata privelistea/spatiul verde si locurile de parcare, ce vina au?


Ce logica de doi lei au unii oameni, chiar ma inspaimanta. Nu e de mirare ca arata tara in halul asta. E contributia acestor oameni cu astfel de idei.


Londra, Paris, Los Angeles, tot asa haotic s-au dezvoltat in opinia lor. Uitati-va si voi in lumea asta sa vedeti ca orasele din tarile lumii se dezvolta dupa un plan administrativ bine pus la punct. Aici vorbesc de tari din Asia, Africa, Europa de Est. Doar Romania face exceptie ca de fiecare data intr-un sens negativ.

#24
fansat

fansat

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,048
  • Înscris: 31.08.2006

View Postdjl, on 06 martie 2016 - 14:28, said:

Dacă nu, demolarea!

   Vise, taica...Nu le mai demoleaza nici naiba, stai linistit. Mi-am adus aminte de inca o cladire trantita fara pic de respect fata de locatarii din apropiere. E vorba de Euro Tower (mama, mama, ce nume pompos, ca sa sune cool a occident...) de la intersectia strazii Barbu Vacarescu cu bulevardul Lacul Tei (in apropierea Circului de Stat). Aceasta cladire obtureaza total fatada unui bloc mai vechi de acolo. Locatarii de pe acea latura a blocului vechi se cheama ca n-au avut noroc in viata.

#25
maximg

maximg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,658
  • Înscris: 07.11.2007

View Postbumpocbum, on 06 martie 2016 - 13:53, said:

.........eu de ex. stau intr-un bloc pe care vor sa il reabiliteze seismic. Si imi cere primaria 34 mii de euro pentru asta, bani cu care se ofera sa ma crediteze 25 ani. Credit in euro.....................
Zi merci ca vor sa va ajute , desi din punctul de vedere al altora , este profund ilegal ca statul sa bage bani intr-o casa particulara ...
Corect era sa va oblige la consolidare sau demolare , pe motiv de pericol public .....din pacate !
Vindeti blocul in grup , cumparati teren si reconstruiti ...si pe vremea comunista se construiau blocuri particulare ( in asociatie )

#26
don_dannielo

don_dannielo

    Bah! Are we more than dumb sheep?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,456
  • Înscris: 27.06.2004
Ce trebuia sa vedem in poze, care de fapt e o singura poza?

Edited by don_dannielo, 06 March 2016 - 14:46.


#27
Nero-d

Nero-d

    je m'en fiche/pohui

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,138
  • Înscris: 30.01.2004

Quote

Pai si bucurestenii care stau acolo din anii 50-60 si s-au trezit cu locurile dintre blocuri retrocedate de mafioti pentru a construi blocuri si a le lua toata privelistea/spatiul verde si locurile de parcare, ce vina au?

colegule, nu am in intentie sa te jignesc catusi de putin, dar gandesti limitat!!!
eu ce vina am ca m-am nascut in romania??? asta e situatia! trebuie s-o suport!!!
pe vremea comunistilor, daca tot ai adus vorba, iti bagau cu forta o persoana in casa daca aveai spatiu excedentar!!!.. acele blocuri din anii 50 trebuie sa dispara!... sunt pericol public din mai multe puncte de vedere!
de locatarii din anii 50 nu mai zic!!!...
nu mai suntem in anii 50 daca nu ai observat!!!... traim alte vremuri acum... cu alte conditii!
nu mai zic de o multime de "pensionari" care ocupa apartamente mult peste nevoile lor si raman datori pe la intretinere din cauza asta... ca vor sa fie boieri!!!... sa stea in bucuresti!...

conditiile aastea sunt! altele nu-s!
cine vrea si isi permite si ii place? sa stea! cine nu? aus!

zecile de supermarketuri nu va mai deranjeaza... ca vin cu locuri de parcare gratis Posted Image

hai sa va zic cum e cu arhitecteala si urbanismul in UK
1 acolo sunt strazi intregi cu case identice... pe o asemenea strada nu poti construi ceva care sa iasa din tipar decat cu aprobarea vecinilor...
nici macar culoarea casei n-ai voie s-o schimbi!
2 iti cumperi o casa... o propietate cu priveliste... vezi tu lacul sau padurea de la balcon (aia n-au balcoane dar zicem si noi) sau un pom mai incolo... la cateva sute de metrii... daca o constructie se interpune si iti strica privelistea... ala care a construit trebuie sa te despagubeasca cu diferenta pe care ai pierde-o tu daca ai vinde casa!!!... adica casa se devalorizeaza din cauza pierderii privelistei si ala care a cauzat-o plateste diferenta!

Quote

Locatarii de pe acea latura a blocului vechi se cheama ca n-au avut noroc in viata.
ghinion! cum ar zice iohannis... nu ti s epare normal?
nu toata lumea poate fi multumita!

Edited by Nero-d, 06 March 2016 - 15:08.


#28
TheShen

TheShen

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,084
  • Înscris: 25.02.2008
Pai poate locatarii acelor blocuri au murit si acum acolo au ramas copiii lor, bucuresteni 100% ce s-au trezit cu gradina din fata blocului revendicata.


Vad ca incepi sa deturnezi discutia spre alte subiecte (demolare blocuri vechi, mutat proprietarii acestora, comunism, etc.). Subiectul topicului este lipsa de planificare urbana si mafia retrocedarilor asa ca limiteaza-te la asta.

#29
fansat

fansat

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,048
  • Înscris: 31.08.2006

View PostNero-d, on 06 martie 2016 - 14:52, said:

ghinion! cum ar zice iohannis... nu ti s epare normal?
nu toata lumea poate fi multumita!

   Bine, cu tine sunt lamurit demult. Ai o doza de cinism destul de ridicata. Dupa cum te exprimi, toti cei trecuti de o varsta sunt deja oale si ulcele, practic, niste gloabe batrane, care nici macar nu trebuie sa mai fie in randul oamenilor. Tu ai descoperit secretul tineretii vesnice si vietii fara de moarte si iti permiti sa privesti lumea de la inaltimea orizontului la care te afli. Cred ca si Dumnezeu e prea mic pentru aspiratiile si conceptiile tale.

#30
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015

View Postmaximg, on 06 martie 2016 - 14:43, said:

Zi merci ca vor sa va ajute , desi din punctul de vedere al altora , este profund ilegal ca statul sa bage bani intr-o casa particulara ...
Corect era sa va oblige la consolidare sau demolare , pe motiv de pericol public .....din pacate !
Vindeti blocul in grup , cumparati teren si reconstruiti ...si pe vremea comunista se construiau blocuri particulare ( in asociatie )

Halal ajutor, chiar nu stii ce vorbesti. Banuiesti ca esti dispus sa faci imprumut la primarie pentru 34 mii de euro. Pe 25 ani. Tu si primaria vad ca sunteti tare darnici pe banii altora. Corect era ca primaria daca isi baga nasu unde nu ii fierbe oala macar sa o faca corect si cinstit. Cum iti explici ca la expertizare valoarea pentru consolidare  era 17 mii de euro per apartament  iar dupa 4 ani a crescut subit la 34 mii euro ?  Si daca imi pica mie blocu in freza unde e pericolul public ? Vine o caramida cumva dupa tine ?
De ce ar trebui sa cumpar teren daca statul imi ia impozitu pe terenul de sub bloc ?  Mersi de sfaturi dar sunt PROASTE. Ca si legile  guvernului referitor la acest subiect.
De fonduri europene ai auzit ? Sunt o gramada de blocuri reabilitate termic pe fonduri europene, asa ca de ce primaria nu aplica si pentru noi astia care ne pica blocu in freza ? Macar pentru finisaje si reabilitare termica. Care costa dublu cat reabilitarea seismica, conform proiectului. Las-o balta ca nu ai habar de acest subiect.

Iar blocul nici macar nu se consolideaza pentru gradul 8 !.


@Nero-d expertizele stii cumva cum ar trebui sa fie facute ? .... Ca la noi s-a facut vizual si prin simpatie cu alte blocuri...

PS: am auzit de o noua tehnologie cu reabilitare fara mutare. Stie cineva de asa ceva ?

Edited by bumpocbum, 06 March 2016 - 15:31.


#31
Hedonist

Hedonist

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,490
  • Înscris: 10.03.2014
Pai sa o luam pe rand:

1. Constructii ilegale, cand nu se respecta CUT, regim inaltime, retragerile, o lege veche de 10 ani care obliga orice constructie noua sa aiba un loc de parcare sau sa plateasca despagubire 10.000 euro de loc de parcare lipsa catre primarie...
Aceste constructii exista pe un fond legislativ ce se amana la infinit si pt ca legea nu este clara in privinta demolarii, cine trebuie sa demoleze, in statele civilizate demolarea la fel ca orice impunere a unei decizii de judecata e obligatia statului care ulterior isi recupereaza costurile din alta parte! La noi desi instanta a hotarat sa dea jos cladirea, daca nu pica singura mai sta 100 de ani pana facem rost de bani.

Perdantii vor fi dobitocii care locuiesc acolo, si peste noapte se vor trezi cu echipa de demolari sa le tranteasca mamutul de prost gust, sunt liberi sa-l caute pe tiganu care le-a construit blocul sa ceara banii inapoi.
Sau cei ce n-au parcare, se vor trezi cu Primaria, cioc-cioc 10.000 euro, ca vrem sa facem parcari si ne trebuie bani!

2. In caz de cutremur, pe langa blocurile vechi se va intampla ca in Turcia in 2000, multe constructii noi, unele de regim mic, vor cadea, si va incepe o vanatoare nationala de vrajitoare...

3. Aceste blocuri au potentialul de ghetoizare cel mai rapid, si fiind majoritatea indepartate de oras, vor ramane pepiniere infractionale, un soi de No Go Zones...
_____________
Efectul asupra Bucurestiului este dezastruos, fata de alte orase, Capitala a fost mutilata excesiv si de ceausism si de capitalism, si nu cred ca are potentialul de a-si reveni, pt ca efectiv trebuie reconstruit aproape in intregime intreg fondul locativ.

Practic in mijlocul baraganului, Mamutul Bucuresti nu va avea nimic de oferit tinerilor, si se va ofili odata cu locuitorii existenti, cred ca declinul a inceput si e o chestiune de timp pana cand va ajunge inapoi la 1 milion jumate de locuitori pe Bucuresti-Ilfov cat avea in 1966

#32
ZIGZAG20

ZIGZAG20

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,971
  • Înscris: 20.04.2013
Cand o sa gandeasca toti asa atunci da vorbim de urbanism calumea.
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/Hy4QjmKzF1c?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by ZIGZAG20, 06 March 2016 - 16:04.


#33
balauru69

balauru69

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,869
  • Înscris: 27.08.2005
Din cauza de SPAGA. De aia sunt posibile aberatiile astea.

#34
djl

djl

    Smrt faąizmu, sloboda narodu!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,226
  • Înscris: 13.06.2004
De ce nu au fost daţi bani foştilor proprietari atunci când era vorba de spaţii mici dintre blocuri?   :huh:
Aiurea se construia şi în perioada interbelică... răsar blocuri între case... măcar alea aveau stil.

#35
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,774
  • Înscris: 25.01.2007
relax, asteptati urmatorul cutremur si o sa se rezolve o gramada din problema spatiului prin bucuresti...

#36
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015
Dupa mine ar trebui sa se darame tot ce e vechi si sa reconstruiasca. Eventul si cu finantare europeana macar partial.
Carpaceala asta la preturi exorbitante, umflate peste poate ca sa acopere gaurile din primarie e o mare magarie. Si se mai gaseste cate un ministru care in loc sa ajute populatia se gandeste cum sa le mai dea in cap.
Si situatia se regaseste peste tot. Asa cum zicea si @slay, relax, cu sau fara consolidare la un cutremur mare pica cu mic cu mare....

Edited by bumpocbum, 06 March 2016 - 16:25.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate