Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Lenovo Vibe X3

- - - - -
  • Please log in to reply
56 replies to this topic

#1
creivean

creivean

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 769
  • Înscris: 24.03.2008
Am achiziționat azi de la emag.ro http://www.emag.ro/t...o/pd/D58VK3BBM/ acest telefon.
Specificațiile complete le găsiți pe gsmarena.com http://www.gsmarena....ibe_x3-7755.php
Sper să găsesc aici mai mulți posesori, pentru a ne împărtăși impresiile :)
Pe moment eu sunt mulțumit de alegerea făcută. Am avut înainte un Lenovo Vibe Z2 ( de fapt îl mai am, sper să-l vând zilele ce vin ).
Să vedem cum se comportă după câteva zile...

#2
Teophileos

Teophileos

    I am who I am, so don't even try to think about bothering me

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,180
  • Înscris: 02.01.2007
Oare functioneaza si in modul 4 G in reteaua 'Digi mobil'? Te intreb pe tine ca proprietar de astfel de telefon,
nu ma trimite la alte site-uri sau alte pareri straine,
vreau sa aflu daca ai verificat chiar tu personal Posted Image telefonul tau in aceasta privinta ...

Edited by Teophileos, 06 March 2016 - 00:03.


#3
creivean

creivean

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 769
  • Înscris: 24.03.2008
Ca să-ţi răspund strict la întrebare, îţi spun că nu ştiu!
Am un SIM Orange şi unul Vodafone, cu care merge foarte bine.
Chiar dacă sunt din Oradea, fieful DIGI, nu folosesc serviciile lor ( ştiu, pare un fel de...blasfemie, să nu vorbesc cu 2 euro/lună...dar prefer să vorbesc când vreau eu, nu când îi liberă reţeaua Posted Image) ).
Şi, ca să...mă abat de la răspunsul direct cerut, îţi spun că...toţi, peste tot spun că merge pe banda 4G a celor de la DIGI, dar nu pot confirma personal asta.
P.S.: Dacă eşti din Oradea şi ai un SIM DIGI ( nano ), sunt de acord să-l probăm, cât bem o cafă în oraş.

Edited by creivean, 06 March 2016 - 07:10.


#4
kiario

kiario

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,531
  • Înscris: 19.08.2012
Sa-l stapanesti cu placere.

Frumos telefon.

#5
creivean

creivean

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 769
  • Înscris: 24.03.2008
Mulţumesc, jinduiesc la el de ceva vreme....
Iar ieri, am constatat că este pe stoc în showroom-ul Emag din Oradea şi mi-am făcut un cadou.
Acum, dacă dau Z2-ul cu 8-900 lei, preţul nu mai pare aşa mare...

#6
xymzar

xymzar

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,639
  • Înscris: 14.10.2004
Butoanele sunt luminate?

Multumesc

LE Am gasit pe YT raspunsul. Nu sunt luminate.

Edited by xymzar, 08 March 2016 - 20:21.


#7
creivean

creivean

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 769
  • Înscris: 24.03.2008

View Postxymzar, on 08 martie 2016 - 20:16, said:

Butoanele sunt luminate?
Multumesc
Nu, poate este unul din puţinele minusuri ale telefonului. Dar, eu în 3 zile m-am obişnuit deja cu ele aşa cum sunt.
Să revin cu ceva noutăţi.
Am pus iGO Primo pe el, merge ca uns. Am pus al doilea program d enavigaţie ( direct din magazin ) Be-On-Road, merge excelent şi asta.
Senzorul de amprentă merge de fiecare dată, dacă poziţionezi degetul în poziţia în care l-ai avut când l-ai înregistrat. Cică suportă 10 amprente, eu am setat doar 2.
Mi se leagă la net peste tot, la wifi mă refer, cu parolele importate de pe telul precedent.
Bateria nu am putut să o duc sub 40 % şi oricum eu sunt obişnuit să îl încarc în fiecare seară...
Al meu este versiunea pe alb ( cred că doar culoarea asta a adus emag.ro ), are un aspect foarte elegant, premium.
În pachet a venit şi o folie ( nu sticlă ) şi o husă de spate. Pe moment le folosesc pe amândouă, deoarece accesoriile sunt greu de găsit în RO.
Şi, nu în cele din urmă, garanţia este 24 luni, prin Depanero ( o fi bine, o fi rău...oricum...ea există :)) )
Aştept eventuale întrebări.

#8
adisor35

adisor35

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 60
  • Înscris: 13.01.2007
salut! despre calitatea displayului ce poti spune? multumesc!

#9
creivean

creivean

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 769
  • Înscris: 24.03.2008
Cu siguranţă că este unul foarte bun. Este un IPS LCD capacitive, cu rezoluţia 1080 x 1920 pixeli. Are şi Gorilla Glass 3.
Luminozitatea este foarte bună şi în lumină ( totuşi, încă nu am avut soarele ala orbitor de vară, ca să pot vedea exact ce şi cum în lumina soarelui ), dar mi se pare că ( prin comparaţie cu precedentul Vibe Z2 ), display-ul este ceva mai...puţin receptiv la comenzi. Adică, mi se mai întâmplă să fiu nevoit să apăs de 2 ori pentru o comandă.
O fi de la protecţia cu Gorilla Glass ( celălalt nu avea ), sau de la inabilitatea mea, nu ştiu...

#10
tommy25

tommy25

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 294
  • Înscris: 08.06.2008
Lenovo Vibe X3 review :
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/OCgoe3pw5U4?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#11
33marius

33marius

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 150
  • Înscris: 13.01.2013
creivean-Vreau sa-mi spui ce nu-ti place la telefon si care a fost a 2-a ta obtiune cand ai vrut sa-ti iei telefonul.Sunt cam surprins ma asteptam sa fie mai multe discutii aici...

Edited by 33marius, 23 March 2016 - 00:00.


#12
creivean

creivean

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 769
  • Înscris: 24.03.2008
Păi...m-am mai uitat la Xiaomi Redmi Note 3, dar m-am lăsat păgubaş când am văzut că nu are suport internaţional şi că romurile internaţionale nu sunt unele oficiale ci de developer.
Apoi mi-a plăcut mult, mult LG V10 vezi : http://www.gsmarena....lg_v10-7606.php sau : http://www.lg.com/us...between-moments dar era cam mare 5,7 inci şi single sim, ori eu vroiam un dual.
Ce nu-mi place :
- că nu găsesc nici un fel de accesorii pentru el. noroc cu folia şi husa de spate cu care a venit în pachet, altfel...
- că în pagina "telefon", adică de unde se iniţiază apelurile au mutat opţiunile telefon/jurnal apeluri/contacte/mai multe sus, asa că, cu o singură mână nu poţi ajunge atunci  când esti pe pagina aia, la contacte de ex. ai nevoie de a doua mână. la vibe z2 erau jos şi jonglam mai uşor cu ele. acum nu ştiu dacă-i baiu de la vibe UI al celor de la Lenovo, sau de la faptul că sunt versiuni diferite de android, dar pe mine mă deranjează;
- că în aceeaşi pagina dacă tastez numele unui contact nu mi-l găseşte, trebuie să mă mut, cum ziceam mai sus la contacte şi să caut acolo;
- şi că...emagul a importat 11 telefoane, eu am cumpărat unul şi mai rămăseseră pe stoc 10, aşa că...n-am cu cine mă conversa pe aici :) sunt foarte rare...în mâinile românilor, din câte ştiu eu.
Na, nu ştiu ce să mai zic de rău :)

#13
33marius

33marius

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 150
  • Înscris: 13.01.2013
Multumesc.Cred ca mi-ar place telefonul mai ales ca ma intereseaza mult camera care pe multe forumuri are nota 10.Jocurile nu ma intereseaza deloc.Mai trag cu ochiul la Xiaomi MI 5 dar nu stiu de ce am o retinere."kiario" mi-a recomandat Lenovo vibe x3 si de atunci il tot studiez.

#14
33marius

33marius

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 150
  • Înscris: 13.01.2013
Ma intreb de ce nu prea cumpara lumea telefonul asta...si pe xda se plang unii ca nu se ocupa nimeni de el ?

#15
darkjacobs

darkjacobs

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 28.08.2007
Banuiesc ca nu ai card sd pe el, dar pe mine ma intereseaza daca stii totusi sau ai idee daca se poate instala pe cardul sd. Am un galaxy s5 si vreau sa il dau lu taica-meu ca am luat teapa. Trebuie root-at dar nu vreau sa mai imi bat capul. Ma deranjeaza ca samsung imi baga aplicatii nefolositoare pe gat. Vreau sa stiu daca Lenovo are contract cu google sau daca iti baga aplicatii fortat pe gat si nu te lasa sa instalezi aplicatii pe cardul sd.

#16
creivean

creivean

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 769
  • Înscris: 24.03.2008

View Post33marius, on 25 martie 2016 - 13:38, said:

Io ce să zic, o fi prea scump ? N-o fi Lenovo prea popular, mai ales vârfurile de gamă ? Că cele ieftine, trec bine. Ce să zic...
Eu sunt la al doilea Lenovo, după ce anterior am avut 2 HTC şi înainte doar Samsung.
De la Lenovo, eu nu mă mai întorc la Samsung. Ever. La Lenovo, plătesc cât face!

darkjacobs said:

Având 32 GB, din care liberi în acest moment ( şi am iGO + încă un program d enavigaţie, cu hărţile aferente )20,30 GB, nici nu îmi pasă dacă merge cardul pe el.
Dar, cardul merge [ microSD, up to 128 GB (uses SIM 2 slot) ], însă eu am nevoie şi de al doilea SIM, aşa că am SIM în al doilea slot nu cadr de memeroie. Eu am Orange pe primul slot şi Vodafone pe al doilea.
Când am luat telefonul, am şters tot ce nu am avut nevoie, deci nu ştiu să existe vreo aplicaţie preinstalată care să nu poată fi înlăturată.
Dacă se poate instala pe card, nu am nici o idee. Chiar nu mă interesează, mai am 20 GB memorie internă, pot instala încă multe....

Edited by creivean, 26 March 2016 - 16:56.


#17
B_XXV

B_XXV

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,438
  • Înscris: 20.02.2010
Salut!sunt pe cale sa cumpar acest telefon.puteti sa imi spuneti cum e camera? Am gasit reviewuri diferite...unii o lauda altii zic ca e jalnica. Am de alws intre mate s si vibe x3.

#18
creivean

creivean

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 769
  • Înscris: 24.03.2008
Eu nu am luat telefonul pentru cameră. Pentru foto, din perspectiva mea, există DSLR-uri.
Dar, sunt mulţumit, raportându-mă la telefonul anterior. Sigur este un pas înainte.
Nu pot să fac alte comentarii, pentru că nu mă pricep foarte tare la ceea ce te interesează. Pentru mine, îşi face cu priososinţă treaba!

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate