Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Esenta budismului

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
37 replies to this topic

#19
MihaiProg

MihaiProg

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 345
  • Înscris: 08.02.2016

View PostLegine, on 25 februarie 2016 - 16:52, said:

Budhismul de mai sus seamana mult cu ortodoxia.
Asta pentru că de fapt nu sunt așa de diferite. Referitor la ceea ce trebuie să facem sunt 80% la fel. Budismul este mai tolerant cu alte religii. Diferențele există: budistii cred in reincarnare, creștinii NU; creștinii cred în Dumnezeu/suflet, budistii NU.

#20
Legine

Legine

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,968
  • Înscris: 26.12.2015

View PostIvanMihai, on 25 februarie 2016 - 17:57, said:


Asta pentru că de fapt nu sunt așa de diferite. Referitor la ceea ce trebuie să facem sunt 80% la fel. Budismul este mai tolerant cu alte religii. Diferențele există: budistii cred in reincarnare, creștinii NU; creștinii cred ĂŽn Dumnezeu/suflet, budistii NU.

Diferente nesemnificative.

#21
JurasikMan

JurasikMan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,289
  • Înscris: 30.10.2006
Pe mine m-a fascinat budismul de cand eram copil. Ca sa poti crea o religie noua , cu miliarde de adepti , in care initiatorul religiei este un obez care ii indeamna pe toti la cumpatare ....asta bate si ridicolul crestinismului . Posted Image

#22
MihaiProg

MihaiProg

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 345
  • Înscris: 08.02.2016

View Postaltnume, on 25 februarie 2016 - 17:36, said:

Dispari din identificarea (ta) ca fiind egoul, dupa cum constat ca numesti tu intr-un singur cuvant ceea ce mai sus ai numit "eliberarea de tot ce te leaga..."
Si cum numesti ceea ce ramane prin dizolvarea/disparitia egoului?
Cine mai gandeste/intelege, simte, percepe, rationeaza, ...?
Constat ca (unii?) yoghinii ii spun "stare de non eu".
În budism nu există noțiunea de suflet. Eu (personal) știu că avem suflet.
Dizolvarea totală a egoului nu este posibilă, prin dizolvarea egoului devii o persoană diferită - un neegoist.
Acum buddha merge prea departe: trebuie să-ți elimini TOATE dorințele! Eu cred că doar trebuie să fi atent ce îți dorești!

#23
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,104
  • Înscris: 09.01.2007

View PostOriginalCopy, on 25 februarie 2016 - 17:16, said:


Nu zic ca nu ai dreptate, zic ca trebuie sa existe punti prin care oamenii sa poata "migra" cu usurinta de la indobitocire la iluminarea in care te afli tu.


ummmm... io sunt crestin biblic fundamentalist; ceea ce subliniam este ca aceasta calitate de (simplu) om a lui Buddha anuleaza orice pretentie de autoritate a lui

#24
altnume

altnume

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,822
  • Înscris: 30.01.2010

View PostIvanMihai, on 25 februarie 2016 - 18:13, said:

În budism nu există noțiunea de suflet. Eu (personal) știu că avem suflet.
Dizolvarea totală a egoului nu este posibilă, prin dizolvarea egoului devii o persoană diferită - un neegoist.
Acum buddha merge prea departe: trebuie să-ți elimini TOATE dorințele! Eu cred că doar trebuie să fi atent ce îți dorești!
Deci expunerea din prima pagina despre buddhism nu coincide neaparat cu perspectiva ta ontologica.
Acum nu stiu, mai e cazul sa vorbim despre calea nirvanica? Cum consideri tu ca poti urma aceasta cale..., de "eliminare" a dorintelor, ce trebuie sa faci sau sa nu mai faci si cum?

#25
Nero-d

Nero-d

    je m'en fiche/pohui

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,138
  • Înscris: 30.01.2004

Quote

Budismul este singura religie digerabila.
user friendly adica...

totusi... ti se pare budha un role model? un exemplu demn de urmat?!?

#26
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,031
  • Înscris: 07.11.2006

View PostIvanMihai, on 25 februarie 2016 - 16:34, said:

Nirvana este starea care încheie șirul reîncarnărilor.
Nirvana este în afara oricărei posibilități de reprezentare mentală. Cu alte cuvinte nu poate fi descrisă!

Si io' care credeam ca Nirvana e aia a lu' Kurt CobainPosted Image


ps.
Oare suntem chiar asa de priceputi ca sa discutam si aceasta tema?
Sau doar discutam vorbe?


ps.

#27
Nero-d

Nero-d

    je m'en fiche/pohui

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,138
  • Înscris: 30.01.2004
hai sa lasam modestia deoparte...
daca nu noi? atunci cine? daca nu acum? atunci cand?... mai continui?

#28
MihaiProg

MihaiProg

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 345
  • Înscris: 08.02.2016

View Postaltnume, on 26 februarie 2016 - 05:14, said:

Deci expunerea din prima pagina despre buddhism nu coincide neaparat cu perspectiva ta ontologica.
Acum nu stiu, mai e cazul sa vorbim despre calea nirvanica? Cum consideri tu ca poti urma aceasta cale..., de "eliminare" a dorintelor, ce trebuie sa faci sau sa nu mai faci si cum?
Nu sunt budist deși am studiat mult budismul.
Nu sunt interesat să ating nirvana!
Eu cred că dorințele pentru lucruri materiale sunt negative, dar nu trebuie să duci lucrurile la extrem!

#29
altnume

altnume

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,822
  • Înscris: 30.01.2010
Deci scrii in acest topic despre esenta buddhismului asa numai ...jurnalistic.

#30
MihaiProg

MihaiProg

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 345
  • Înscris: 08.02.2016

View Postaltnume, on 26 februarie 2016 - 14:18, said:

Deci scrii in acest topic despre esenta buddhismului asa numai ...jurnalistic.
N-aș merge chiar până acolo! Era o perioadă când credeam tot ceea ce am scris în primul topic!
Sunt interesat de care este adevărul! Sunt încă în perioada de studiere.

#31
tashinorbu

tashinorbu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,395
  • Înscris: 29.01.2010

View PostIvanMihai, on 26 februarie 2016 - 14:30, said:


Sunt interesat de care este adevărul! Sunt încă în perioada de studiere.

Atunci poate ca ar fi bine de amintit ca "esenta budismului" cum spune titlul topicului nu este ceea ce ai scris tu in primul mesaj.
Budismul este mult mai vechi decat budha sakyamuni iar invatatura lui este doar o fateta a invataturii . o fateta care in general se adreseaza doar celor cu o capacitate mai redusa de intelegere sau precum se spune astazi, materialistilor.
Acest materialism include tot ceea ce stim despre lumea naturala, univers cat si despre mintea umana, senzatii, emotii sau subiectivitatea  personala...
Astfel invatatura lui budha sakyamuni este potrivita acestor materialisti caci elementele cu care opereaza sunt la indemana acestora si usor de inteles sau de lucrat cu ele.

#32
mario_bril

mario_bril

    Hermetic member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,421
  • Înscris: 13.05.2010

View PostLegine, on 25 februarie 2016 - 16:52, said:

Budhismul de mai sus seamana mult cu ortodoxia.
Sunt sute de feluri de buddhism, cu doctrine contradictorii, nu e numai asta esența buddismului.

Edited by mario_bril, 28 February 2016 - 21:56.


#33
MihaiProg

MihaiProg

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 345
  • Înscris: 08.02.2016
OPT LECȚII ALE LUI BUDDHA:
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/khmwDkmPhX0?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Le-am gasit interesante!

#34
R10

R10

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,683
  • Înscris: 29.03.2010

View Postaltnume, on 25 februarie 2016 - 17:36, said:

Cine mai gandeste/intelege, simte, percepe, rationeaza, ...?

Tot tu, dar privești lucrurile obiectiv. Prin meditație ajungi să vezi lucrurile așa cum sunt ele, fără implicarea propriilor judecăți.

View PostJurasikMan, on 25 februarie 2016 - 18:03, said:

Pe mine m-a fascinat budismul de cand eram copil. Ca sa poti crea o religie noua , cu miliarde de adepti , in care initiatorul religiei este un obez care ii indeamna pe toti la cumpatare ....asta bate si ridicolul crestinismului . Posted Image

Nu e chiar așa. Buddha este puțin gras, dar burta mare semnifică faptul că el este mereu prezent, prin diverse metode, una din ele fiind tehnica respirațiile complete.


Răspunsurile oferite nu reflectă credințele mele, ci sunt explicații ale celor care susțin această religie

Edited by R10, 04 March 2016 - 17:24.


#35
JhonLocke

JhonLocke

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,301
  • Înscris: 17.04.2011
cum se numesc "scripturile " lui Buddha ?

#36
MihaiProg

MihaiProg

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 345
  • Înscris: 08.02.2016

View PostJhonLocke, on 22 aprilie 2016 - 22:37, said:

cum se numesc "scripturile " lui Buddha ?
:

Quote

The Buddhist Scriptures: The Tripitaka [Sanskrit] [Pali: Tipitaka] is the Canon of the Buddhists, both Theravada and Mahayana.
Multe site-uri nu specifica numele scripturilor ci spun "Scripturile sale, Canonul Pali ..." - scripturile sunt scrise in limba Pali.
https://en.wikipedia...iki/Tripiá¹­aka

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate