Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
charger "laptop de muzeu"...

apartament vandut de tatal sotiei...

Socializare -grupuri

Puteti sa-mi indicati numele soft...
 Pret zugravit

Megalopolis (2024)

Integra A8690

Solutie asamblare perete - cada.
 Balans la ridicare picior dupa ac...

Izolatie intre OSB si placa de be...

instalatie incalzire apartament 2...

HEV D Segment - intrebari/pareri ...
 Hyperos consum excesiv baterie?

Contractul pentru Salubrizare est...

Elicopterul care-l transporta pe ...

Sfaturi achizitionare apartament ...
 

Flat Design vs Skeuomorph Design aka 3D sau Realism.

- - - - -
  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
5 răspunsuri în acest subiect

Sondaj: Flat Design vs Skeuomorph Design (12 membri au votat)

Care dintre cele doua designuri le preferati ?

  1. Flat Design (7 voturi [58.33%] - Vezi)

    Procentaj al voturilor: 58.33%

  2. Skeuomorph (5 voturi [41.67%] - Vezi)

    Procentaj al voturilor: 41.67%

Votează Vizitatorii nu pot vota

#1
DianaXO

DianaXO

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 3.821
  • Înscris: 09.12.2012
Ce parere aveti despre noul trend pe care mai toate site-urile,companiile s.a.m,d il adopta ? Si incotro credeti ca se indreapta acest "flat design" ?

Inteleg ca se doreste oarecum simplificarea interfatei,dar recent am vazut ca se doreste chiar culori in simple,colturi patratoase,fara nici macar un efect 3D,o umbra,o reflexie,ce naiba ? ne intoarcem in anii 1980 ? cand erau Monitoare alb negru,si PC-uri gen 1 mb ram,10 mb hdd,1 mhz cpu ?

Sincer mie mi se pare o prostie,adica acum cand avem PC-uri/Dispozitive capabile  pentru o interfata 3D,niste destepti sau gandit sa se reintoarca la 2D pentru ca e mai usor cica,pe mine deja ma dor ochii cand vad unele site-uri pline de alb si cu text simplu,cu niste meniuri si iconite cat juma de ecran.

Parca vad ca mai incolo vom trece la culori de 16 biti ca e la "moda" . Si da am postat aici pentru ca ma refer strict la Windows 10,Microsoft are cea mai mare legatura cu acest "design" fiind prima companie care a adoptat acest desgin,desi au cam dat-o in bara,ei tot insista chiar si in Windows 10,si daca Microsoft si-a dat cu stangu'n dreptul,toti facem la fel chiar si Google,Apple au implementat revolutionarul design din 1980 !.

Editat de Petran_Marius, 24 februarie 2016 - 23:15.


#2
Mur

Mur

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Mesaje: 10.144
  • Înscris: 16.01.2012
Asta e trendul, si daca asta avem, cu asta defilam.

Referitor la Windows, Vista mi-a placut cel mai mult ca aspect.

#3
DianaXO

DianaXO

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 3.821
  • Înscris: 09.12.2012
La fel si mie, insa Aero a fost inplementat cel mai bine in Windows 7,care din punctul meu de vedere are o interfata destul de simpla si chiar utilizabila atat pe PC cat si pe dispozitive touch.

#4
cristirg

cristirg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 7.711
  • Înscris: 16.11.2012
mie imi place flat design

[ http://s17.postimg.org/scvuhbt7z/flat_design.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

-si in web design e mai usor de creat un site in flat design decat in 3d, cu tot felul de butoane...

#5
DianaXO

DianaXO

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 3.821
  • Înscris: 09.12.2012
Hai sa nu par chiar asa,as accepta un mix intre cele doua design-uri,cea ce mi se pare ca softpedia utilizeaza,dar flat simplu e prea de tot !
Vazusem undeva ca unii useri habar n-au unde sa mai dea click cand dau peste niste site-uri (full flat)....
Un exemplu cum ar arata o combinatie intre cele doua designe-uri ar fi aceasta
[ https://s-media-cache-ak0.pinimg.com/736x/43/78/26/4378269f113bb99e420c897756286b59.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Daca tot se vrea o "evolutie" si o simplificare a interfatei,de ce nu s-ar face ca in imagine  ?  ar fi de 10x mai bine asa,o combinatie intre cele doua.

Editat de Petran_Marius, 24 februarie 2016 - 23:56.


#6
denisen

denisen

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.706
  • Înscris: 13.08.2015
Flat design a venit si s-a cam si dus. Reprezentativ: Windows 8.
Post-flat (flat cu mici variatii de relief) a venit si el si s-a cam dus si el. Reprezentativ: Material Design.
Acu nus ce e la moda.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate