Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cu ce pot izola fonic peretii pen...

Telefon cu senzor compass BUN

Blocare google chrome cu master p...

Instalare Siemens NX pe macbook
 sfat achizitie telefon pana in 20...

Stoc Smart CAM TV

Ce corzi de chitara sa cumpar?

Galaxy A54 compass defect?
 Cum conectez un switch WIFI la 60...

Cumparare AC Gree [Buget maxim 30...

Telekom

Ce e aratarea asta ?
 Probleme timonerie schimbator sau...

Numar strada gresit in contractul...

Centrala Ariston Cares Premium 24...

La multi ani @Klasse!
 

Viza SUA - Viza b1 b2 si restul

- - - - -
  • Please log in to reply
4661 replies to this topic

#4609
Robert_Kiran

Robert_Kiran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,709
  • Înscris: 19.08.2007
Pentru cei care ati luat viza, cum ati procedat? Vreau ca anul acesta sa fac un sejur de 4 - 5 zile la New York. Din ce am citit pe aici viza se ia pe baza de programare care dureaza. Eu gasisem un sejur de 5 zile in luna iunie la un pret avantajos pe Altex Travel. Dar daca nu iau viza, raman cu banii dati. Am sunat la Altex Travel, ei nu se implica deloc in luarea vizei, cica e sarcina turistului!
Cum ar fi indicat sa incep procedurile de viza, si apoi sa cumpar sejurul? Dar cei de la viza nu vor o dovada cu sejurul?
Cum e de procedat?

LE pe site-ul MAE scrie asa:
„TOŢI SOLICITANŢII DE VIZĂ TEMPORARĂ SUNT CONSIDERAŢI POTENŢIALI IMIGRANŢI PÂNĂ CÂND, ÎN MOMENTUL SOLICITĂRII VIZEI, ACEŞTIA DEMONSTREAZĂ OFIŢERULUI CONSULAR CĂ NU AU INTENŢIA SĂ EMIGREZE ÎN SUA.

Deci daca ma duc la viza fara pachet turistic, nu prea am sansa de viza, nu?

Edited by Robert_Kiran, 02 February 2024 - 15:00.


#4610
kayman

kayman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,009
  • Înscris: 22.01.2008
Ai citit pe aici? La viza te duci cu pasaportul si atat. Nimic altceva. Inainte completezi o aplicatie online unde ti se cer tot felul de informatii. In baza lor consulul (algoritumul) determina ce risc prezinti. Mai mult, ti se spune clar sa nu te angajezi la cheltuieli (bilete de avion etc.) inainte sa iei viza.

#4611
Robert_Kiran

Robert_Kiran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,709
  • Înscris: 19.08.2007

View Postkayman, on 02 februarie 2024 - 15:20, said:

Ai citit pe aici? La viza te duci cu pasaportul si atat. Nimic altceva. Inainte completezi o aplicatie online unde ti se cer tot felul de informatii. In baza lor consulul (algoritumul) determina ce risc prezinti. Mai mult, ti se spune clar sa nu te angajezi la cheltuieli (bilete de avion etc.) inainte sa iei viza.
Esti sigur? Ia uite aici:

https://www.ustravel...o/business-visa

Dovezi ale veniturilor realizate, taxele şi impozitele plătite, dovezi ale proprietăţilor sau afacerilor deţinute.
Itinerarul călătoriei dumneavoastră şi/sau alte explicaţii cu privire la călătoria planificată.
Scrisoare din partea angajatorului dumneavoastră care să detalieze funcţia, salariul şi durata angajării dumneavoastră, durata aprobată a concediului, precum şi scopul profesional, dacă este cazul, al călătoriei în Statele Unite.

Documentele în original sunt întotdeauna preferate fotocopiilor, iar dumneavoastră trebuie să aduceţi aceste documente la interviu. Nu trimiteţi niciun document către Ambasadă prin fax, e-mail sau poştă.


Care ar fi pasii de urmat? De la zero?

#4612
danigoleman

danigoleman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,559
  • Înscris: 13.09.2022
1. Nu merita banii dati si zborul lung ptr doar 4-5 zile la New York. E mult prea putin, tine cont si de diferenta de fus orar (cand la noi e 7 dimineata, la New York e 12 noaptea) care iti poate  da de furca, mai ales la intoarcere si mai ales daca e prima data cand experimentezi asa ceva.
2. Pasi de la zero...poti cauta pe net, sunt o gramada de bloguri/articole unde multi descriu exact etapele si cum au facut ei.
In principiu trebuie sa ti faci cont pe o platforma, sa completezi un formular (Destul de stufos), sa platesti taxa de 180 dolari  si abia apoi poti sa te programezi ptr interviu Dar din cate stiu la momentul de fata primele locuri disponibile sunt abia prin vara-toamna...dar din cand in cand mai apar locuri(probabil anuleaza altii sau mai scot ei locuri ) si te poti reprograma de maxim 2 ori mai devreme(eu si multi altii asa am facut).  

3. Mie nu mi-au cerut absolut niciun document. Si am inteles ca la 90% nu le cere... Dar desigur, aveam un dosar cu toate pregatite:extrase de cont, scrisoare de la angajator, act de proprietate ptr apartament
4. Nu e nevoie sa rezervi nimic in avans, nu ajuta, nu ii impresioneaza cu nimic.
Nu vor dovada cu sejurul! (spre deosebire de alte vize lka alte tari, unde vor)
Tu trebuie intai sa intelegi daca esti eligibil, daca indeplinesti conditiile.
Pe ei ii intereseaza:
-sa ai legaturi puternice cu tara (proprietati/familie/loc de munca stabil)
-sa ai un venit suficient (cam salariul mediu pe economie e ok)
-sa nu ai rude pe acolo care sa fi facut prostii, de preferat sa nu ai deloc rude sau cunoscuti.
-aici nu stiu daca e ceva neaparat decisiv, dar sa mai fi calatorit inainte in afara tarii, sa nu fie USA prima tara in care vrei sa te duci.

In rest, o sa te intrebe de ce mergi acolo, unde anume vrei sa mergi. Cand o sa le spui NEw Yortk o sa te intrebe "dar de ce ai ales neaparat New York""ce e asa deosebit acolo", o intrebare care te poate lua putin pe nepregatite. Doar pe scurt cateva obiective, unde vei sta, cu cine vei merge etc.
Nu iti trebuie rezervari prealabile nici de zbor/cazare/pachet turistic.
Apropo vezi ca daca esti bun la organizare te poate costa mai putin pe cont propriu decat prin agentie, ce pret ai gasit? Zborul il gasesti si la 500 euro luat din timp de ex...si vezi ca pretul ala la agentie e "de la", in final te  mai mult.

Edited by danigoleman, 02 February 2024 - 16:39.


#4613
Robert_Kiran

Robert_Kiran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,709
  • Înscris: 19.08.2007

View Postdanigoleman, on 02 februarie 2024 - 16:32, said:

1. Nu merita banii dati si zborul lung ptr doar 4-5 zile la New York. E mult prea putin, tine cont si de diferenta de fus orar (cand la noi e 7 dimineata, la New York e 12 noaptea) care iti poate  da de furca, mai ales la intoarcere si mai ales daca e prima data cand experimentezi asa ceva.
2. Pasi de la zero...poti cauta pe net, sunt o gramada de bloguri/articole unde multi descriu exact etapele si cum au facut ei.
In principiu trebuie sa ti faci cont pe o platforma, sa completezi un formular (Destul de stufos), sa platesti taxa de 180 dolari  si abia apoi poti sa te programezi ptr interviu Dar din cate stiu la momentul de fata primele locuri disponibile sunt abia prin vara-toamna...dar din cand in cand mai apar locuri(probabil anuleaza altii sau mai scot ei locuri ) si te poti reprograma de maxim 2 ori mai devreme(eu si multi altii asa am facut).  

3. Mie nu mi-au cerut absolut niciun document. Si am inteles ca la 90% nu le cere... Dar desigur, aveam un dosar cu toate pregatite:extrase de cont, scrisoare de la angajator, act de proprietate ptr apartament
4. Nu e nevoie sa rezervi nimic in avans, nu ajuta, nu ii impresioneaza cu nimic.
Nu vor dovada cu sejurul! (spre deosebire de alte vize lka alte tari, unde vor)
Tu trebuie intai sa intelegi daca esti eligibil, daca indeplinesti conditiile.
Pe ei ii intereseaza:
-sa ai legaturi puternice cu tara (proprietati/familie/loc de munca stabil)
-sa ai un venit suficient (cam salariul mediu pe economie e ok)
-sa nu ai rude pe acolo care sa fi facut prostii, de preferat sa nu ai deloc rude sau cunoscuti.
-aici nu stiu daca e ceva neaparat decisiv, dar sa mai fi calatorit inainte in afara tarii, sa nu fie USA prima tara in care vrei sa te duci.

In rest, o sa te intrebe de ce mergi acolo, unde anume vrei sa mergi. Cand o sa le spui NEw Yortk o sa te intrebe "dar de ce ai ales neaparat New York""ce e asa deosebit acolo", o intrebare care te poate lua putin pe nepregatite. Doar pe scurt cateva obiective, unde vei sta, cu cine vei merge etc.
Nu iti trebuie rezervari prealabile nici de zbor/cazare/pachet turistic.
Apropo vezi ca daca esti bun la organizare te poate costa mai putin pe cont propriu decat prin agentie, ce pret ai gasit? Zborul il gasesti si la 500 euro luat din timp de ex...si vezi ca pretul ala la agentie e "de la", in final te  mai mult.
2300 euro doua persoane, transport direct cu avionul - fara escala. Altex Travel. Nu e prima tara, am mai fost in Germania, Franta si Italia. Excursii! Nici eu, nici sotia nu avem rude/cunoscuti in SUA!
LE in 5 zile am vizitat cam tot ce se putea in Paris. Inclusiv Disneyland. Cred ca vor ajunge si in New York ... sau sper. Vreau sa vizitez, atat!

Edited by Robert_Kiran, 02 February 2024 - 17:09.


#4614
mdt

mdt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,640
  • Înscris: 12.12.2006
Transport direct cu avionul inseamna ca probabil va duce cu Hisky.
Nici eu nu as merge pana in State pentru doar 5 zile, pentru mine nu ar merita oboseala.

De altfel subscriu total la ce a scris @danigoleman.

#4615
Robert_Kiran

Robert_Kiran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,709
  • Înscris: 19.08.2007

View Postmdt, on 02 februarie 2024 - 17:12, said:

Transport direct cu avionul inseamna ca probabil va duce cu Hisky.
Nici eu nu as merge pana in State pentru doar 5 zile, pentru mine nu ar merita oboseala.

De altfel subscriu total la ce a scris @danigoleman.
Da Hisky e operatorul de zbor. Ajunge undeva la ora 11-35 in SUA, iar plecarea e la ora 13-35.
De ce nu ajung 5 zile? In 5 zile am vazut Parisul (Louvre, Domul Invalizilor, Notre Dame, Disneyland, Arcul de triumf, Castelul Versailles, Turnul Eiffel o croaziera pe Sena)! Si nu a fost oboseala mare!

#4616
mdt

mdt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,640
  • Înscris: 12.12.2006
Nu discut daca ajung sau nu 5 zile pt vizitarea NY, dar oboseala drumului si adaptarea organismului la schimbarea fusului orar si la dus si la intors din punctul meu de vedere nu merita pentru doar 5 zile acolo. Dar daca pentru voi merita e Ok.

Drspte Hisky s-a discutat la subiectul respectivei companii daca isi vor gasi clienti pt zborul de NY, iata ca da.

Edited by mdt, 02 February 2024 - 17:25.


#4617
Robert_Kiran

Robert_Kiran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,709
  • Înscris: 19.08.2007

View Postmdt, on 02 februarie 2024 - 17:24, said:

Nu discut daca ajung sau nu acolo, dar oboseala drumului si adaptarea organismului la schimbarea fusului orar si la dus si la intors din punctul meu de vedere nu merita pentru doar 5 zile acolo. Dar daca pentru voi merita e Ok.

Drspte Hisky s-a discutat la subiectul respectivei companii daca isi vor gasi clienti pt zborul de NY, iata ca da.
Agentia a ales zborul, de ce, nu stiu! Agentia da biletele de avion.

#4618
kayman

kayman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,009
  • Înscris: 22.01.2008

View PostRobert_Kiran, on 02 februarie 2024 - 17:21, said:

De ce nu ajung 5 zile? In 5 zile am vazut Parisul (Louvre, Domul Invalizilor, Notre Dame, Disneyland, Arcul de triumf, Castelul Versailles, Turnul Eiffel o croaziera pe Sena)!

E corect spus 'l-ai vazut', ca atunci cand te uiti la niste poze... :) Daca vrei mai mult decat 'vazut'.... 5 zile sunt nimic, iar NY nu e Paris. Dar pt. o prima impresie, ca sa vezi cat de inalte sunt blocurile in realitate, sau cat de mica e statuia libertatii in realitate, e arhisuficient.

2300 de dolari pt 2 pers..... ce primiti de banii aia? Ca daca vreau sa-mi iau bilet la hisky de pe site, numai ala e peste 1000 / pers. acum. E si cazarea inclusa in pachet?

Si apropo de oboseala... la dus nu am avut nicio problema cu adaptarea rapida, si eram la 10 ore distanta la inceput, nu 7. Probabil adrenalina, excitementul locurilor noi etc. conteaza. La intors insa o sa simti din plin oboseala si la mai mult de o saptamana dupa.

(astea ar trebui mutate de un admin la topicul despre vacante in US ca nu prea au treaba cu viza)

#4619
Robert_Kiran

Robert_Kiran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,709
  • Înscris: 19.08.2007

View Postkayman, on 02 februarie 2024 - 20:12, said:

E corect spus 'l-ai vazut', ca atunci cand te uiti la niste poze... Posted Image Daca vrei mai mult decat 'vazut'.... 5 zile sunt nimic, iar NY nu e Paris. Dar pt. o prima impresie, ca sa vezi cat de inalte sunt blocurile in realitate, sau cat de mica e statuia libertatii in realitate, e arhisuficient.

2300 de dolari pt 2 pers..... ce primiti de banii aia? Ca daca vreau sa-mi iau bilet la hisky de pe site, numai ala e peste 1000 / pers. acum. E si cazarea inclusa in pachet?

Si apropo de oboseala... la dus nu am avut nicio problema cu adaptarea rapida, si eram la 10 ore distanta la inceput, nu 7. Probabil adrenalina, excitementul locurilor noi etc. conteaza. La intors insa o sa simti din plin oboseala si la mai mult de o saptamana dupa.

(astea ar trebui mutate de un admin la topicul despre vacante in US ca nu prea au treaba cu viza)
Din ce au zis cei de la Altex, cazare, transport cu avionul cu bagaj de mana (pentru cala era o diferenta).
Iar faza cu pozele chiar nu am inteles-o ... poate imi explici si mie!

LE eu am scris 2300 euro, nu dolari!

Edited by Robert_Kiran, 02 February 2024 - 20:54.


#4620
danigoleman

danigoleman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,559
  • Înscris: 13.09.2022

View Postkayman, on 02 februarie 2024 - 20:12, said:

Si apropo de oboseala... la dus nu am avut nicio problema cu adaptarea rapida, si eram la 10 ore distanta la inceput, nu 7. Probabil adrenalina, excitementul locurilor noi etc. conteaza. La intors insa o sa simti din plin oboseala si la mai mult de o saptamana dupa.

Parca asa e tot timpul, adaptarea cand te duci de la est la vest e mai usoara decat invers, cand te intorci, de la vest la est.

Apoi, mai pui mesele (restaurantele sunt f scumpe, nici street foodul nu e deloc ieftin, minim 5  dolari o gustare, daca iti tine de foame o ora e bine, in final se aduna), intrarile la obiective(Deloc ieftine, un city pass de 3 zile te duce spre 200 dolari de persoana), transportul local, deci mai vine sigur un 300 dolari de persoana, minim in plus.

Noi  nu vrem sa il descurajam, dar, parerea mea, daca te organizezi pe cont propriu si prinzi un bilet de avion mai ieftin (incepe de la 500 euro) si o cazare tot asa, din timp luata, iesi in aceeasi suma totala dar stai dublu, ca sa merite inconvenientele cu fusul orar. Ideal ar fi vreo 10 zile, poate faci si ceva excursii la Washington sau Philadelphia. Din suma aia, daca iti asigura doar avion si cazare si nimic in plus, agentia baga vreo 400 euro in buzunar...si care-i sensul, daca nu iti ofera nimic la fata locului, decat zborul si cazarea??
Dar el sa mearga cum vrea si apoi sa traga concluziile.

View PostRobert_Kiran, on 02 februarie 2024 - 17:21, said:

In 5 zile am vazut Parisul ()! Si nu a fost oboseala mare!

Bineinteles ca nu a fost. Dar nu poti compara un zbor de 3 ore cu unul de aproape 10 ore.

Edited by danigoleman, 03 February 2024 - 00:08.


#4621
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,511
  • Înscris: 19.04.2009

View PostRobert_Kiran, on 02 februarie 2024 - 15:37, said:


Esti sigur? Ia uite aici:

https://www.ustravel...o/business-visa

Dovezi ale veniturilor realizate, taxele și impozitele plătite, dovezi ale proprietăților sau afacerilor deținute.
Itinerarul călătoriei dumneavoastră și/sau alte explicații cu privire la călătoria planificată.
Scrisoare din partea angajatorului dumneavoastră care să detalieze funcția, salariul și durata angajării dumneavoastră, durata aprobată a concediului, precum și scopul profesional, dacă este cazul, al călătoriei în Statele Unite.

Documentele în original sunt întotdeauna preferate fotocopiilor, iar dumneavoastră trebuie să aduceți aceste documente la interviu. Nu trimiteți niciun document către Ambasadă prin fax, e-mail sau poștă.


Care ar fi pasii de urmat? De la zero?

Nu îți mai cere nimeni nimic. Fac ei background check. Deci cine muncește la negru slabe șanse.

#4622
kayman

kayman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,009
  • Înscris: 22.01.2008
Inca o chestie - daca te duci pt. 4 zile si nu stai fix in buricul Manhattanului o sa vezi foarte multe trenuri / metrouri si mai putin orasul. Deci mare atentie ce cazare iti da agentia de banii aia.

#4623
boz1

boz1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 263
  • Înscris: 13.07.2009
1. Și eu sunt de părere că înainte de orice trebuie obținută viza. Iar la viză doar te întreabă despre unele lucruri, nu cere nimeni niciun document. Au ei sigur acces la niște baze de date.
2. Fără viză, nu văd sensul unei rezervări. Nu se știe niciodată. Apoi ai timp liniștit să îți aranjezi sejurul.
3. Și eu cred că pe cont propriu s-ar ieși mult mai convenabil. Cazarea și zborul se pot lua lejer și pe cont propriu, plus că, într-adevăr, 5 zile reprezintă extrem de puțin pentru NY.  Eu am stat 10 și aș mai merge 10. Atenție la rezervări pentru obiective, să le iei online înainte.

#4624
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,511
  • Înscris: 19.04.2009
Chiar ambasadă îți spune să NU rezervi nimic înainte să primești viza.

#4625
ovidiu21

ovidiu21

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,407
  • Înscris: 09.08.2006
Imi da viza turistica daca n-am facultate ?
Ca poate considera ca raman acolo ilegal, ca sa muncesc... :)

#4626
Alex432

Alex432

    sit at big tables

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,216
  • Înscris: 28.05.2020
Salutare,

Imi puteti spune cat mai este timpul de asteptare pentru o viza B1/B2 ? (Bucuresti)
Mie mi-ar trebui in septembrie.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate