Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Renovare completa + pompa de cald...

Libre Office nu vad liniile

Modalitați amuzante și ...

O disparitie de ani buni, Acces D...
 Mancarea e scumpa

Parere achiziționare BMW G20

Schimbarea bateriei moderne la VA...

Rostschreck Lidl
 Si noi suntem Florin Piersic? / J...

Rascumparare euroobligatiuni (pri...

Detartraj partial slatina

Cu ce pot izola fonic peretii pen...
 Telefon cu senzor compass BUN

Blocare google chrome cu master p...

Instalare Siemens NX pe macbook

sfat achizitie telefon pana in 20...
 

Ma simt, drogat, beat, high, dar nu consum nimic?

- - - - -
  • Please log in to reply
28 replies to this topic

#19
TheBigDealerIsHardware

TheBigDealerIsHardware

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 488
  • Înscris: 27.07.2013

 corinadaniela, on 19 februarie 2016 - 11:47, said:

salate, legume si fructe nu ai in meniu ? sau macar suc natural de fructe si legume, facut la storcator ? alte lactate in afara de lapte ? oua ?
hai, nu zilnic, dar macar de cateva ori pe saptamana sau luna.
nu mi se pare prea sanatos sa mananci cartofi prajiti zilnic.
te hidratezi corespunzator ? bei apa, ceai sau bauturi carbogazoase ?
Pai mananc fruncte in fiecare zi, dar astea nu se pun ca mese ci ca "gustari". Deobicei beau de toate, si apa, si suc, si ceai.

 disturbed, on 19 februarie 2016 - 11:48, said:

Fa o luna o proba: dormi 8 ore noaptea (nu ziua), mananca bine la intervale regulate (musai fructe, legume, mai mananca si orez/ciuperci/mazare/fasole in loc de cartofi), rareste alcoolul daca e cazul, fa miscare macar 30 min/zi. Alearga, daca nu fa flotari, danseaza, orice.
Daca nu obserci nici o imbunatatire, fuga la doctor.
Totusi treaba pare destul de serioasa, asa ca poti merge la doctorul de familie, sau la medicina muncii imediat. Poate e o problema medicala si nu de stil de viata. Tensiunea mica poate explica o parte din simptomele pe care le ai.
Alcool chiar nu imi place sa beau, nici macar la petreceri, mai bine imi aprind o tigara-doua sau trag tutun la narghilea cu arome decat sa beau. Cu alimentatia o sa incerc, cu miscarea e putin mai greu ca lucrez 8 ore pe zi si iti zic eu ca dupa ce vii de la munca obosit nu prea mai ai chef de alergare, flotari/dans.

#20
disturbed

disturbed

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 574
  • Înscris: 12.01.2007
Nu e normal ca dupa 8 ore de munca sa nu mai ai chef de nimic. Ce faci? Te bagi in pat si astepti a 2-a zi sa sune alarma ca se te duci iar la servici?

#21
lil debul

lil debul

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,662
  • Înscris: 29.09.2005
Mergi la un doctor , desi nici macar eu nu stiu la ce doctor trebuie sa mergi.

#22
caiuscorneliu

caiuscorneliu

    Lazy Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,411
  • Înscris: 06.02.2008
Poate consumi si nu stii. Esti bogat? Nevasta-ta se vrea văduvă?  :)

#23
THEBADASS

THEBADASS

    Junior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 146
  • Înscris: 18.01.2016

 TheBigDealerIsHardware, on 19 februarie 2016 - 09:54, said:

Salut. Stiu ca suna amuzant, dar ma simt ametit, "rupt de realitate", extenuat cateodata. Chiar si astazi, acum. Cateodata ma simt bine.
Dar in zilele mai "rele" sunt mai lent in miscari, ma gandesc mai greu, mai mult as sta, cateodata parca nu prea mai gandesc, ma concentrez mai greu, parca vad putin in ceata. De la ce sa fie? Adica nu ar fii o problema asta, sa zicem in timpul liber.Dar ma afecteaza si la serviciu, si e cam nasol sa vina un om si eu sa vorbesc cu el de parca as fii bagat 10 joint-uri. Ce cauze ar fii? Sau ce rezolvari?
Ma simt asa cam de vreo 2-3 ani.

Baga o luna Magne B6, miscare, somn minim 8 ore alimentatie ok, mai putin tv si display si daca tot nu rezolvi mergi la o serie de analize, sange, eco etc.

Edited by THEBADASS, 19 February 2016 - 12:35.


#24
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,530
  • Înscris: 05.06.2009
dar cu greutatea cum stai ? esti slab, normoponderal sau ai kg suplimentare ?
se spune ca oboseala nejustificata e asociata de cele mai multe ori cu probleme la nivelul ficatului. macar o ecografie sa-ti faci, daca zici ca analizele sunt bune.
mai exact, ce analize ai facut ? una sunt analizele generale de sange, alta sunt analizele mai amanuntite, menite sa depisteze anumite carente (fier, calciu) sau disfunctionalitati la nivelul tiroidei / ficatului.
daca la 21 de ani, dupa 8 ore de munca, te simti obosit si fara chef de miscare, ce-o sa faci cand o sa mai imbatranesti, iti faci o familie, apar 1-2 copii ?

#25
TheBigDealerIsHardware

TheBigDealerIsHardware

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 488
  • Înscris: 27.07.2013

 disturbed, on 19 februarie 2016 - 12:12, said:

Nu e normal ca dupa 8 ore de munca sa nu mai ai chef de nimic. Ce faci? Te bagi in pat si astepti a 2-a zi sa sune alarma ca se te duci iar la servici?
Pai, sa o luam logic. Incep munca la 12 : 30 si termin la 20 : 30. De dimineata ma spal, ma pregatesc, scot cainele pe afara de vreo 2 ori sa nu simta lipsa, dau o tura pe net, si la 11-11 :20 tre sa plec de acasa. Deci dimineata nu am timp sa fac nimic. Vin la 20 : 30 obosit, scot cainele vreo 30 min pe afara, deci termin la 9. Stau pe net, ca nu stiu ce activitate sa fac la 9 seara, si pe la 11 ma culc. In zilele libere [3 pe saptamana] fac miscare, ma plimb etc. Dar cam atat, nu ceva foarte intens.

 caiuscorneliu, on 19 februarie 2016 - 12:18, said:

Poate consumi si nu stii. Esti bogat? Nevasta-ta se vrea văduvă?  Posted Image
Frate, am 21 de ani, n-am nici prietena deocamdata, dar nevasta =)). Bogat nici nu se pune problema, sunt un om obisnuit, nici nu pot sa zic ca duc lipsa, dar nici nu pot sa zic ca imi permit de exemplu "haifon cinci es"

 corinadaniela, on 19 februarie 2016 - 12:36, said:

dar cu greutatea cum stai ? esti slab, normoponderal sau ai kg suplimentare ?
se spune ca oboseala nejustificata e asociata de cele mai multe ori cu probleme la nivelul ficatului. macar o ecografie sa-ti faci, daca zici ca analizele sunt bune.
mai exact, ce analize ai facut ? una sunt analizele generale de sange, alta sunt analizele mai amanuntite, menite sa depisteze anumite carente (fier, calciu) sau disfunctionalitati la nivelul tiroidei / ficatului.
daca la 21 de ani, dupa 8 ore de munca, te simti obosit si fara chef de miscare, ce-o sa faci cand o sa mai imbatranesti, iti faci o familie, apar 1-2 copii ?
Am greutate normala. Am facut analize generale de sange.

#26
THEBADASS

THEBADASS

    Junior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 146
  • Înscris: 18.01.2016

 corinadaniela, on 19 februarie 2016 - 12:36, said:

dar cu greutatea cum stai ? esti slab, normoponderal sau ai kg suplimentare ?
se spune ca oboseala nejustificata e asociata de cele mai multe ori cu probleme la nivelul ficatului. macar o ecografie sa-ti faci, daca zici ca analizele sunt bune.
mai exact, ce analize ai facut ? una sunt analizele generale de sange, alta sunt analizele mai amanuntite, menite sa depisteze anumite carente (fier, calciu) sau disfunctionalitati la nivelul tiroidei / ficatului.
daca la 21 de ani, dupa 8 ore de munca, te simti obosit si fara chef de miscare, ce-o sa faci cand o sa mai imbatranesti, iti faci o familie, apar 1-2 copii ?

Vezi postarea 1000 sa fie ceva memorabil!!!

"Posts: 999"

Edited by THEBADASS, 19 February 2016 - 12:50.


#27
androholic

androholic

    nemuritor si rece

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,898
  • Înscris: 26.03.2012

 TheBigDealerIsHardware, on 19 februarie 2016 - 09:54, said:

Salut. Stiu ca suna amuzant, dar ma simt ametit, "rupt de realitate", extenuat cateodata. Chiar si astazi, acum. Cateodata ma simt bine.
Dar in zilele mai "rele" sunt mai lent in miscari, ma gandesc mai greu, mai mult as sta, cateodata parca nu prea mai gandesc, ma concentrez mai greu, parca vad putin in ceata. De la ce sa fie? Adica nu ar fii o problema asta, sa zicem in timpul liber.Dar ma afecteaza si la serviciu, si e cam nasol sa vina un om si eu sa vorbesc cu el de parca as fii bagat 10 joint-uri. Ce cauze ar fii? Sau ce rezolvari?
Ma simt asa cam de vreo 2-3 ani.

Esti norocos. Altii dau o gramada de bani sa fie euforici, tu nu platesti nimic Posted Image

Edited by androholic, 19 February 2016 - 13:51.


#28
SCENT-OF-SHARP

SCENT-OF-SHARP

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 387
  • Înscris: 09.10.2015

 TheBigDealerIsHardware, on 19 februarie 2016 - 12:46, said:

Pai, sa o luam logic. Incep munca la 12 : 30 si termin la 20 : 30. De dimineata ma spal, ma pregatesc, scot cainele pe afara de vreo 2 ori sa nu simta lipsa, dau o tura pe net, si la 11-11 :20 tre sa plec de acasa. Deci dimineata nu am timp sa fac nimic. Vin la 20 : 30 obosit, scot cainele vreo 30 min pe afara, deci termin la 9. Stau pe net, ca nu stiu ce activitate sa fac la 9 seara, si pe la 11 ma culc. In zilele libere [3 pe saptamana] fac miscare, ma plimb etc. Dar cam atat, nu ceva foarte intens.
Frate, am 21 de ani, n-am nici prietena deocamdata, dar nevasta =)). Bogat nici nu se pune problema, sunt un om obisnuit, nici nu pot sa zic ca duc lipsa, dar nici nu pot sa zic ca imi permit de exemplu "haifon cinci es"

Deci logic ai zis, atunci să analizăm mai atent :

1) ” munca de la 12.30 . . . .Dimineața . . . . 11:20 tre să plec de acasă ” - Dimineața trece cam repede ! Dacă te culci la 11, atunci ar trebui să te trezești în jur de ora 7 ( max. ) , 8 ore de somn sunt suficiente și pentru persoane active ( tu nu ești ) , deci la 7 trezirea. De la 7 până la 11 trec 4 ore în care tu plimbi un câine, te pregătești și stai pe net !

2) ” 20.30 obosit, scot câinele 30 de minute . . . stau pe net la 9 seara, pe la 11 mă culc. ” - Din nou, 2 ore stai pe net.

3) Ai 3 zile libere. Sunt alții care au o singură zi liberă și profită de ea așa cum tu nu profiți de întreaga ta viață. Citește niște autobiografii a unor antreprenori, să vezi acolo ce înseamnă ” timp liber ” și cum trebuie folosit.  

4) ” Frate, am 21 de ani ” - Sunt persoane care la 40 de ani sunt mai activi decât tine. Faptul că tu la 21 de ani obosești atât de ușor, rezervoarele de energie îți sunt scăzute și fizic și mental ( deși cele două se influențează reciproc ), nu ai motivație pentru schimbare, nu ai un fel de ambiție tipică vârstei respective, etc. - toți acești factori te fac să îți organizezi timpul incredibil de prost, și evident, faptul că nu îți organizezi timpul eficient, nu îți poți organiza nici energia în mod eficient. Energia și timpul se influențează reciproc, modul în care îți folosești timpul este modul în care îți folosești și energia; pierde de timp = pierdere de energie.

Problema este, că se creează și un cerc vicios pe deasupra : faptul că tu ai acele caracteristici, pe care le-am menționat anterior, te face să îți organizezi prost timpul=energia=viața, iar asta la rândul ei va determina să continui să ai aceleași caracteristici pe care le-ai dezvoltat deja în tine ( adică slăbiciune fizice și psihică, lipsă de concentrare, lipsă de motivație , etc. ).

Eu văd la persoane tot timpul un fel de negare când li se zice acest lucru, toată lumea zice : ” Nu, nu, nu este așa, eu orice aș face, oricum așa mă voi simți, oricum îmi voi păstra caracteristicile, pentru că ăsta sunt eu. ” , dar nu este chiar așa, pentru că modul de viață pe care ni-l alegem ne va determina și modul nostru de a fi; construirea vieții este construirea caracterului, trăsăturilor persoanale, tot ceea ce facem este visceral, intern, se înrădăcinează puternic în ființa noastră.

Sistemul nervos se modelează cu fiecare acțiune, cu fiecare gând. Ceea ce faci te afectează la nivel psihic, iar psihicul afectează ceea ce faci. Totul este un cerc. Obiceiurile încep prin a fi țesuturi subțiri de păianjen și ajung să devină lanțuri groase - asta se întâmplă cu caracterul fiecăruia.

Tot ceea ce faci și nu faci, tot ceea ce gândești și nu gândești, fiecare mecanism pe care îl exersezi și fiecare mecanism pe care nu îl exersezi, totul va afecta modul în care te vei dezvolta.

Acum, un lucru esențial cu privire la schimbare ( un lucru pe care l-am auzit de la 2 persoane, care au avut un drum lung și . . . foarte greu, cu mult peste medie )  : nu faptul că te scufunzi în viață te va determina să te schimbi, ci găsirea unei alternative în care poți vedea realizarea unei vieți mai bune față de actuala ta viață. Foarte important. Ce vrea să zică această afirmație este că pe oameni, nu îi poți motiva arătându-le situația lor actuală, pentru că oricum o văd și ei singuri ( adică da, locul de muncă este plictisitor, sunt obosit, nu am chef de viață, etc. etc. ) , ci oamenii se vor motiva singuri DACĂ vor găsi o cale pe care se simt în stare să meargă, și care îi va duce spre o existență mai bună.
Nu există ” lumină la capătul tunelului ”  , dacă nu crezi cu adevărat și nu găsești cu adevărat o viziune pe care să o poți ține în minte și care să te atragă să te scoți din propriul tău ” tunel întunecat ”.
Știi de ce oamenii străzii, ratații, depresivii, etc. sunt mult mai predispuși să apeleze la droguri și să se distrugă, decât oamenii care au o viață bună ? Pentru că pentru cei din prima categorie, viața se rezumă doar la un tunel fără lumină la capăt. Adică, dacă la un om normal întrebarea este ” De ce să nu mă distrug ? ” , atunci la un om ratat este ” De ce să NU mă distrug ? Adică, până la urmă, viața mea constă din nimic în special, oricum. Ce contează cum te distrugi, dacă tot știi că nu ai șansă spre nimic bun ? ”
Nu ți-am dat exemplul ca să te compar cu un drogat, dar mentalitatea ce stă la bază este aceeași. Pur și simplu n-ai motiv să te schimbi până când nu găsești cu adevărat o viziune pentru care să te schimbi. Dacă nu te crezi în stare să îți construiești o viață bună, un viitor strălucit ( și nu mă refer la exagerări aici, pentru că atunci deja o dăm în clișeu , dar în limita realismului, ești capabil de mult mai mult decât ceea ce faci acum, trust me ) , atunci vei avea o autoprofeție, și vei rămâne exact în stadiul în care ești și peste 30 de ani.
Nu te amăgi singur, ” semințele ” pe care le ai acum în cap vor da naștere ” roadelor ” pe care le vei culege peste ani de zile. Gândește-te ce roade ai putea culege, dacă ai începe de acum să îți alegi ” semințele ” bine . . . și gândește-te ce roade vei culege, dacă decizi să nu îți pese deloc.

#29
TheFlooder

TheFlooder

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,080
  • Înscris: 06.04.2008
Daca starea e constanta independenta de vreme, alimentatie, somn, atunci e suspect de depresie !
Consulta si un medic psihiatru, lenea aia cam a asa ceva suna.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate