Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Exista un soft care sa reia autom...

Identificare plante

Cum declari o variabila care nu s...

Schimbare certificat de inmatricu...
 Poligon auto București

nelamurire legata de pret la mode...

Hotel cu restaurant si Demipensiu...

Croaziera in Mediterana de Vest 1...
 Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam

Mini server - VMware
 betano.ro

Poveste fara sfarșit

I-auziti voi! - nu vor romani...

Colon iritabil
 

LIDL - Pareri / Sugestii / Reclamatii

* * * * - 11 votes
  • Please log in to reply
5401 replies to this topic

#1099
cattavencu

cattavencu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,774
  • Înscris: 19.09.2006

 Pudu, on 30 noiembrie 2021 - 08:19, said:

Lidl a facut-o de oaie! A inlocuit iaurtul de 3,5% facut la Fabrica de lapte Brasov (Olympus), cu unul produs de Mirdatod. Cel nou este foarte slab calitativ, e ca un fel de aracet. Pentru mine e o mare lovitura deoarece eram abonat la iaurtul Pilos de 3,5%, mancand aproape zilnic un pahar de 400 grame. Am incercat de cateva ori si iaurtul de la Mirdatod, pur si simplu nu ma pot intelege cu el. In cele din urma am renuntat, si am inceput sa cumpar iaurt de 1,5% (acesta inca este adus de la Fabrica de lapte Brasov) dar nu e la fel de bun ca cel de 3.5%.

Mirdatod e o infectie la toate produsele. Am luat urda si branza din Auchan. Niste porcarii.

Lidl - iaurtul de 0,1% grasime care era facut de fabrica de la Brasov si care era excelent, semana cu iaurtul din anii 80, ala clar, limpede -  ei bine, l-au inlocuit cu iaurt facut de Albalact, o infectie ingrosata cu cine stie ce (faina?) si care e vanduta tot pe post de iaurt slab.

#1100
ForsakenTotal

ForsakenTotal

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 362
  • Înscris: 27.08.2021
La Lidl se schimba relativ frecvent producatorii din spatele brandurilor de magazin. La unele produse este trecut producatorul efectiv, la altele nu deci nu-ti poti da seama asa de usor. Kefirul de 0,4 l de exemplu era produs in Polonia, apoi a fost produs la Brasov, apoi din nou in Polonia. Cel la 1 l e in continuare la Brasov, ultima oara cand am verificat. Mie cel facut in Polonia mi se pare mai bun, mai intens gustul.
Si la salamul de Sibiu au tot schimbat producatorii.
Banuiesc ca e vorba fie de contracte limitate in timp care expira si aleg alti producatori Lidl, or producatorii nu pot respecta standarde de calitate, teremene/cantitati livrare.

#1101
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,873
  • Înscris: 25.01.2007
Cat timp produsele în general scad la calitate, nu cred ca e vorba de standardul de calitate al producătorilor. Mai degrabă lidl vrea mai ieftin, ii doare în cot de calitate.

#1102
pufarin

pufarin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,597
  • Înscris: 21.02.2006
Lidl, luat la puricat, probabil nu a cotizat cat trebuie unde trebuie.

#1103
Puferiu_

Puferiu_

    Membru foarte activ

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,436
  • Înscris: 05.07.2018
Zicea un coleg cu cateva pagini in urma despre perlele de branza cu smantana ca nu sunt bune. Pacat ca a zis dupa ce am luat vreo 10 bucati. Numai perle nu sunt alea. Am desfacut zilele trecute o cutie si era mai mult o pasta. Credeam ca ingheata prea tare frigiderul meu. Nici vorba, asa erau. Nici ca nu mai cumpar asa ceva de la Lidl.

#1104
Puferiu_

Puferiu_

    Membru foarte activ

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,436
  • Înscris: 05.07.2018

 slai, on 01 decembrie 2021 - 01:58, said:

Cat timp produsele în general scad la calitate, nu cred ca e vorba de standardul de calitate al producătorilor. Mai degrabă lidl vrea mai ieftin, ii doare în cot de calitate.
Mai, de la inceput Lidl nu s-a vrut un magazin cu produse de calitate. Cel putin nu la noi. Culmea e ca produsele importate sunt mai ieftine decat cele facute la noi.

#1105
pavelescu

pavelescu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,365
  • Înscris: 02.02.2005

Quote

Alte deficienţe:
neconcordanţa preţurilor de la raft cu cele de la casa de marcat
Mi s-a intamplat de 2 ori in ultimele saptamani. Inseamna ca a fost ceva general.

#1106
isr2002

isr2002

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,981
  • Înscris: 06.09.2004

 ForsakenTotal, on 30 noiembrie 2021 - 23:35, said:

..
Banuiesc ca e vorba fie de contracte limitate in timp care expira si aleg alti producatori Lidl, or producatorii nu pot respecta standarde de calitate, teremene/cantitati livrare.
E vorba doar de pretul de achizitie. Posted Image

#1107
Costel2014

Costel2014

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,242
  • Înscris: 02.09.2014
"Lidl, amendat cu 350.000 de lei. Nereguli: produse expirate, insecte în vitrine, etichete neconforme" https://www.rfi.ro/e...rinele-etichete
Hmm, 70.000 de euro amenda, le-au dat de i-au julit, nu ca la altii 3000-5000 de lei, apa de ploaie...

#1108
pufarin

pufarin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,597
  • Înscris: 21.02.2006

 Puferiu_, on 02 decembrie 2021 - 19:28, said:

Zicea un coleg cu cateva pagini in urma despre perlele de branza cu smantana ca nu sunt bune. Pacat ca a zis dupa ce am luat vreo 10 bucati. Numai perle nu sunt alea. Am desfacut zilele trecute o cutie si era mai mult o pasta. Credeam ca ingheata prea tare frigiderul meu. Nici vorba, asa erau. Nici ca nu mai cumpar asa ceva de la Lidl.

Eu eram ala, ba chiar au sarit cativa colegi sa imi spuna ca nu stiu eu cu ce se manaca perlele cu smantana. :)

#1109
cuculea

cuculea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,200
  • Înscris: 08.12.2006
Are cineva Dispenser săpun lichid, cu senzor Silvercrest?

Stiu ca a mai fost la vanzare in trecut la Lidl, saptamana viitoare va fi iar la 40 ron? Cum e calitativ? se strica repede? Pareri ?

https://www.lidl.ro/...u-senzor/p64633

Edited by cuculea, 04 December 2021 - 21:48.


#1110
underb

underb

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,491
  • Înscris: 08.03.2015
A tras apa la baterii chiar daca avea garnitura.
Dar mai iau. Il etansez eu de data asta.
In rest ok.
E bun pt cine are copchii ca ajung greu sa apese pe ala manual.

Ca adult, doar te prostesti. E cvasi-inutil. Ca nu e mare branza sa apesi pe unul manual.

Edited by underb, 04 December 2021 - 23:07.


#1111
ech

ech

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 15,835
  • Înscris: 01.09.2006
Eu am de vreo 2-3 ani varianta mai veche, care face spuma.
Al meu e foarte sensibil la apa, desi are garnitura.
Dar dupa uscare a functionat in continuare. Acum l-am pus intr-un suport fara fund, unde nu mai poate lua apa si nu am mai avut probleme.

#1112
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,526
  • Înscris: 05.06.2009
Un dispenser de săpun lichid aproape identic, dar mai ieftin cu 10 lei, găsești în Jumbo.

#1113
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/W_Aj_oWZl0w?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#1114
cuculea

cuculea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,200
  • Înscris: 08.12.2006

 corinadaniela, on 05 decembrie 2021 - 08:54, said:

Un dispenser de săpun lichid aproape identic, dar mai ieftin cu 10 lei, găsești în Jumbo.
Ma interseaza sa fie si ceva mai calitativ. Am mai avut doua de la alte firme , dupa cateva luni de folosire, ba nu mai curgea deloc sapun, ba curgea prea mult, apoi s au blocat de tot.

De la jumbo, tot ce am luat pana acum, in afara de vesela(cani, farfurii , pahare), mi s a parut de cea mai prosta calitate, marfa multa, ieftina si slab calitativa.

 underb, on 04 decembrie 2021 - 23:02, said:

E bun pt cine are copchii ca ajung greu sa apese pe ala manual.

Ca adult, doar te prostesti. E cvasi-inutil. Ca nu e mare branza sa apesi pe unul manual.

Il iau din alt motiv…vin din gradina foarte des, cu mainile murdare , pana apas pe pistonul ala de la cel manual, fac varza tot prin baie, pun si ceva mai mult sapun si pana apas pe pompita aia, maini murdare, de multe ori il mai si rastorn in intentia de a feri restul lucrurilor sa nu le murdaresc. Si chiar nu imi place sa curat dupa.

#1115
cattavencu

cattavencu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,774
  • Înscris: 19.09.2006

 Costel2014, on 03 decembrie 2021 - 12:02, said:

"Lidl, amendat cu 350.000 de lei. Nereguli: produse expirate, insecte în vitrine, etichete neconforme" https://www.rfi.ro/e...rinele-etichete
Hmm, 70.000 de euro amenda, le-au dat de i-au julit, nu ca la altii 3000-5000 de lei, apa de ploaie...

cifra de afaceri in 2020: 12,86 miliarde lei, comparativ cu 9,7 miliarde lei în 2019
profit net de 756 milioane lei (7,77%)

Daca impartim 756 de milioane la 365 de zile, rezulta un profit de 2.071.000 lei / zi

Acum sa luam amenda. 350.000 de lei reprezinta 17% din profitul pe o zi dintr-un an.

Io cred ca nu aveti nici cea mai mica idee pe ce picior mare, de fapt nu mare, IMENS traiesc hipermarketurile - evident, motivul fiind consumerismul romanilor.

Deseori ma uit la lumea de pe langa mine in magazin, cum cumpara toate cacaturile posibile si imposibile. Mai ales haine. Trentze. Tzoale.

Stirea este aici:

https://www.profit.r...retail-20228302

Ce e interesant e profitul lui Kaufland: la aproape aceeasi cifra de afaceri, profitul Kaufland este cu 28% (!!!) mai mare.
Asta adevereste urmatorul fapt:  Kaufland e mult mai scump ca Lidl.

Ce e si mai interesant, e ca mare parte din profitul Lidl e facut din non-branduri, adica din marcile lui de magazin.

Oricum, Lidl e sef la preturi la multe categorii. Cel putin pentru mine. 80% Lidl, 15% Penny, 5% Kaufland - cam astfel e defalcata zona mea de cumparaturi.

Edited by cattavencu, 05 December 2021 - 11:52.


#1116
Manasu

Manasu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,898
  • Înscris: 25.12.2016

 cattavencu, on 05 decembrie 2021 - 11:41, said:

Io cred ca nu aveti nici cea mai mica idee pe ce picior mare, de fapt nu mare, IMENS traiesc hipermarketurile - evident, motivul fiind consumerismul romanilor.
Nu te lasa pacalit de cifrele alea. In realitate, piata romaneasca este destul de redusa. De aceea unele lanturi de supermarketuri nici nu vor inca sa intre in Romania.
https://www.zf.ro/co...icient-20235725
Asa-zisul consumerism al romanilor este - logic - limitat de veniturile mici.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

2 user(s) are reading this topic

1 members, 1 guests, 0 anonymous users

wertyck

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate