Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Programul GPU Teak III, de la Asus

Motor aer conditionat

Malmö, Suedia, city break, cuplat...

Caut medic chirurg
 Substante de baza la pastile de r...

Taiere meri gradina

Inginer PNA / CNS ROMATSA

"DIY" UPS 12V - Scoate cu...
 Grafic in excel

Extensie de browser care sa reduc...

Priza smart monitorizare consum e...

Unde reclam spamul electoral?
 Putem avea incredere in Victor Or...

Inel de logodna

Certificat de deces pentru un cet...

Programare weekend
 

legumicultura ecologica de la parloaga la... profit

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
408 replies to this topic

#163
StudioOne

StudioOne

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,501
  • Înscris: 21.07.2008

View Postenatudar, on 18 februarie 2016 - 20:26, said:

don one, hai sa lamuresc ceva. carnetul de producator este valabil numai pentru persoane fizice. nu si pentru pfa, pfa-ul este o forma de organizare juridica, adica vei fi obligat sa vizi pe bon fiscal, factura, etc. iar organismele de certificare ecologica nu certifica decat entitati juridice. ori cum nebunia mea este eco, nu am alte solutii. oricum voi cere si parerea lui achim. multumesc.
nu, nu de tine era vorba.
Iar ai citit printre randuri.
Am spus asa. Poti fi pfa dar iti trebuie casa de marcat etc..... nu mai repet.
sau  poti fi producator autorizat  cu carnet de producator. Si da esti persoana fizica in cazul al doilea. Aici nu-ti trebuie facturier, chitantier nici casa de marcat. Carnetul de producator are file ca si facturierul in mai multe exemplare. Cand vin eu si iau de la dumneata 3 kg de morcovi, 1 pepene si 2 kg de castraveti nu-mi tai fila din carnet. II dai doar lui Nea Caisa  care cumpara pentru revanzare.
Hai ca ne intelegem pana la urma. Si daca dumneata zici ca doar firmele pot fi acreditate ca producatori BIO asa o fi.  Nu ma bag mai departe ca nu tine de cunostintele mele.
Dar nu-mi vine sa-mi iau ochii de la cainii tai. Sa-ti traiasca.
Am si eu  unul care s-a imprietenit cu pisica :))

Attached Files



#164
777r777

777r777

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 106
  • Înscris: 02.02.2005
Îmi cer scuze nu am observat .....
Pai și de ce să lăsați un an să treacă ......este o experiență pe care nu o puteți înlocui cu nimic...
Am înțeles ca banii îi aveți .....dorință de implicare există.....   Fiul va pistonează să începeți .......ambiția pare să nu va lipsească....
Și atunci de ce să pierdeți un an în care , pentru maxim 10 la sută din suma de care dispuneți, sumă necesară pentru înființarea culturilor, veți câștiga experiență.

Dar deja cred ca am depășit măsura și , înainte să fiu atenționat , am să merg " să beau un pahar cu apă rece ".

Edited by 777r777, 18 February 2016 - 21:13.


#165
enatudar

enatudar

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 166
  • Înscris: 30.03.2005
don one, nu-mi plac contrazicerile, nu de alta dar ma face sa-mi pun intrebari privind capacitatea mea de a fi rational. nu este nici o aluzie. o sa aprofundez. ce zici ii cuplam?

don 7, am mai postat. am in folosinta deja 200 mp de solar si mai doresc sa fac altul de 150 mp. deci ocupatie o sa am. atat cat o sa fie, pentru ca nu vreau sa neglijez afacerea. va fi mult de lucru, nu mai am 50 de ani, asa ca... IO zic ca e de ajuns pentru anul asta.

al tau are figura de mascul. gresesc?

Attached Files


Edited by enatudar, 18 February 2016 - 21:20.


#166
fr0ggybv

fr0ggybv

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,144
  • Înscris: 29.10.2008

View Postenatudar, on 18 februarie 2016 - 14:06, said:

salut frati forumisti,
mi-am luat o teapa astazi, nici nu va inchipuiti. eram programat la registru sa infiintez societatea. cum mAI sunt si  zgarcit, am ales forma juridica - srl-d. nexam taxe.

chestia cu srl-d si caen este o porcarie.

alea sunt interzise pentru ca ue nu acorda fonduri nerambursabile pentru codurile respective.
dar nu reusesc sa inteleg da ce nu ai voie sa faci srl-d cu codurile alea daca nu ai de gand sa ceri fonduri.
birocratie romaneasca tipica.

Edited by fr0ggybv, 18 February 2016 - 21:29.


#167
enatudar

enatudar

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 166
  • Înscris: 30.03.2005
don bv, nu stiu daca asta este motivul pentru care caen-urile alea nu sunt acceptate la srl-d, din moment ce eu cunosc ca fondurile se dau pentru cei pana in 35 de ani. nu stiu s-ar putea sa gresesc, nu ma pricep. s-ar putea sa fie altceva, pentru ca nu iti mai da voie sa folosesti titulatura de s.c. ( societate comerciala)?!! deci, te inregistreaza cu "denumire firma" srl-d adica debutant. si din moment ce devii om de afaceri,cu ce drept imi restrangi dreptul la munca? nu sunt expert, dar o sa ma conformez. la srl se accepta toate. deci chiar daca am sub 35 de ani tot pot sa accesez. am dreptate sau nu?

adica fac un srl simplu si accesez fonduri cu caen-urile respective. deci tot le accesez.

#168
fr0ggybv

fr0ggybv

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,144
  • Înscris: 29.10.2008
s-a scos limita de varsta la srl-d din cate stiu.

eu am vrut sa fac pentru acvacultura si bineintels nu am putut. desi nu aveam nici cea mai mica intentie sa cer ajutor/finantare de la stat/ue. asta e, mergem pe burta/negru. daca nu ii convine statului sa primeasca impozite ...

srl nu stiu, ca nu m-a interesat.

Edited by fr0ggybv, 18 February 2016 - 21:44.


#169
enatudar

enatudar

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 166
  • Înscris: 30.03.2005
don bv, la srl nu exista oprelisti. ai putea sa incerci iarasi. eu preferam srl-d pentru ca nu plateai nimic

nu pentru fonduri

#170
abubue

abubue

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 465
  • Înscris: 31.01.2016
stiai ca ? ... se poate infiinta o firma in Bulgaria sau Ungaria (membre ale UE) dar cu punct de lucru in Romania ! ...
si platesti doar TVA-ul Romaniei ! ... restul taxelor "merg" in tarile respective ! ... unde, sunt convins ca si coruptia si birocratia si impozitarea, sunt mai mici !

Edited by abubue, 18 February 2016 - 22:02.


#171
enatudar

enatudar

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 166
  • Înscris: 30.03.2005
da. ca la masini.
te sun maine. pe la cat?

#172
abubue

abubue

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 465
  • Înscris: 31.01.2016
sunt batran ! ... dorm putin ! ... :)

#173
crisbud

crisbud

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,242
  • Înscris: 07.12.2011

View Postabubue, on 18 februarie 2016 - 22:00, said:

stiai ca ? ... se poate infiinta o firma in Bulgaria sau Ungaria (membre ale UE) dar cu punct de lucru in Romania ! ...
si platesti doar TVA-ul Romaniei ! ... restul taxelor "merg" in tarile respective ! ... unde, sunt convins ca si coruptia si birocratia si impozitarea, sunt mai mici !

Cu 2-3 "artificee, artificee" inclusiv tva e platit in cipru...

#174
abubue

abubue

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 465
  • Înscris: 31.01.2016
daca vinzi tomate in Cipru, esti cel mai tare legumicultor din Romania ! ...

Edited by abubue, 19 February 2016 - 07:37.


#175
crisbud

crisbud

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,242
  • Înscris: 07.12.2011
Bine. Tva-ul e platit in conturile din Cipru!

#176
silesax

silesax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 47,162
  • Înscris: 15.10.2009
dar nu ne ai spus de ce vrei sa faci 28 de solarii cu suprafata mica ?,de ce nu ai ales 6 solarii de 500mp fiecare?!!

#177
abubue

abubue

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 465
  • Înscris: 31.01.2016

View Postfr0ggybv, on 18 februarie 2016 - 21:29, said:

birocratie romaneasca tipica.
"cam ce planuri aveti cu noi ?"

Attached Files


Edited by abubue, 19 February 2016 - 08:25.


#178
StudioOne

StudioOne

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,501
  • Înscris: 21.07.2008

View Postenatudar, on 18 februarie 2016 - 21:22, said:

don one, nu-mi plac contrazicerile, nu de alta dar ma face sa-mi pun intrebari privind capacitatea mea de a fi rational. nu este nici o aluzie. o sa aprofundez. ce zici ii cuplam?
al tau are figura de mascul. gresesc?
Mascul 8 luni si inca e pui, Nu stie el d`alea. Si nu e 100% pur. Are samanta de maidanez in el. Tacsu e frumos tare in schimb mamica e juma-juma. L-am luat anul trecut in august era un pufulete tot.
Ce-o iesi? albi cu pete negre sau invers?

Attached Files



#179
virg72

virg72

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,048
  • Înscris: 14.01.2012
raspuns ptr sile. te rog sa fii mai explicit. bile sau patrati, pentru ca daca vorbim de patrati, pretul este acelasi sau chiar mai mare daca vrei sa fii autorizat. ti-o garantez, am facut toate calculele.
Solar din bile.

Attached Files



#180
silesax

silesax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 47,162
  • Înscris: 15.10.2009
eu vb de patrati .dar mai rezistent iese cu bile dar sint mai scumpe.
nu inteleg fraza.-pretul este acelasi sau chiar mai mare daca vrei sa fii autorizat. ti-o garantez, am facut toate calculele.???

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate