Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Idei cale de actiune recuperare g...

Intoleranța lactoza- vegan v...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012
 Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!

Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...
 Best gaming laptop?

Humane (2024)

Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3
 Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions
 

balcon inchis inclus in m. patrati utili

- - - - -
  • Please log in to reply
119 replies to this topic

#37
nonameshadow

nonameshadow

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 3,520
  • Înscris: 06.05.2008

View Postcezar21, on 14 februarie 2016 - 08:16, said:

nu am o problema in a accepta faptul ca balconul nu face parte din suprafata utila..doar ca citisem niste lucruri interesante despre faptul ca daca spargi peretele comun dintre living si balcon poti obtine legal niste mp utili in plus...asta imi era neclaritatea...

Apropo...apartamentul din poza este confort 2 sporit sau confort 1? Ce imi poti spune legat de asta

Daca iti extinzi livingul si renunti la balcon atunci da, sunt utili dar trebuie sa refaci releveul si restul actelor(asta daca apartamentul e finalizat si are toate actele scoase).

#38
cezar21

cezar21

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 155
  • Înscris: 08.08.2007
Dar e confort 1 sau 2

#39
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,043
  • Înscris: 24.02.2006
da

#40
bicosu

bicosu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,034
  • Înscris: 03.01.2007
e mic

#41
vacantamijlocie

vacantamijlocie

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,804
  • Înscris: 13.08.2008

View Postcezar21, on 14 februarie 2016 - 11:39, said:

Dar e confort 1 sau 2

E confort 1, decomandat- are circa 50 mp utili ( fara terasa de 3 mp ).

#42
greenvision

greenvision

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,120
  • Înscris: 03.01.2010
Conform standardelor privind evaluarea imobilelor suprafata balcoanelor nu este inclusa in suprafata utila(dpmdv dezvoltatorul induce cumparatorul in eroare)

#43
cezar21

cezar21

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 155
  • Înscris: 08.08.2007

View Postvacantamijlocie, on 14 februarie 2016 - 14:16, said:



E confort 1, decomandat- are circa 50 mp utili ( fara terasa de 3 mp ).
la asta m am gandit si eu in prima faza...un apartament confort 2 ma gandesc ca are maxim 45 mp si probabil e si semidecomandat

View Postgreenvision, on 14 februarie 2016 - 14:24, said:

Conform standardelor privind evaluarea imobilelor suprafata balcoanelor nu este inclusa in suprafata utila(dpmdv dezvoltatorul induce cumparatorul in eroare)
adevarat...dar daca se vrea marirea suprafetei se poate sparge peretele comun..desi balconul are utilitatea lui si e mai mult decat binevenit intr un apartament

Acum ca am lamurit aceste aspecte,vin si va intreb:ce ma fac cu o baie de 5mp fara geam...este cam micuta e adevarat...citind pe internet intr un articol,am observat ca multi avem problema asta...eu locuiesc intr un ap de 3 camere din 86 si baia e mai mult decat decenta...probabil la imobilele noi se construiesc bai mici

In acest complex mai sunt si apartamente de aproape 80 k...ce credeti..baia este cu maxim1 mp mai spatioasa..am fost atent la aspectul asta..bineinteles ca sufrageria si dormitoarele sunt mai mari decat ce v am aratat in pliant...insa la o asemenea suma te astepti si la o baie mai maricica

#44
nonameshadow

nonameshadow

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 3,520
  • Înscris: 06.05.2008
Nu inteleg de ce asa mare accent pe baie... Cat timp petreci in baie? :)))
Nu te aud sa zici insa nimic de bucatarie, care e minuscula ;)

E adevarat ca la baie e un mare dezavantaj ca nu are geam dar ca dimensiune nu stiu de ce ti-ai dori mai mult.

#45
radunic

radunic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,044
  • Înscris: 09.08.2005

View Postcezar21, on 14 februarie 2016 - 15:30, said:

Acum ca am lamurit aceste aspecte,vin si va intreb:ce ma fac cu o baie de 5mp fara geam...este cam micuta e adevarat...
În locul tău m-aș întreba mai degrabă unde cazez aspiratorul, geamantanele și toate celelalte catrafuse pe care omul locuitor al unui apartament cît de cît normal le ascunde într-o debara...

#46
cezar21

cezar21

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 155
  • Înscris: 08.08.2007

View Postnonameshadow, on 14 februarie 2016 - 15:53, said:

Nu inteleg de ce asa mare accent pe baie... Cat timp petreci in baie? :)))
Nu te aud sa zici insa nimic de bucatarie, care e minuscula ;) crezi ca e minuscula...pai la confort 1 trebuie sa fie ok zic eu

E adevarat ca la baie e un mare dezavantaj ca nu are geam dar ca dimensiune nu stiu de ce ti-ai dori mai mult.

View Postradunic, on 14 februarie 2016 - 17:50, said:


ĂŽn locul tău m-aș Ă®ntreba mai degrabă unde cazez aspiratorul, geamantanele și toate celelalte catrafuse pe care omul locuitor al unui apartament cĂ®t de cĂ®t normal le ascunde Ă®ntr-o debara...

Eu spun ca o suprafata de 50 mp ajunge...voi chiar aveti de la 70 +???

Si o bucataria ce suprafata trebuie sa aibe pt a fi ok in conceptia voastra?

#47
nonameshadow

nonameshadow

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 3,520
  • Înscris: 06.05.2008
Pai daca o bucatarie care e cu aproape 2 mp mai mare decat baia ti se pare ok.... La mine are 12 mp si nu ar fi stricat daca era mai mare....

#48
cezar21

cezar21

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 155
  • Înscris: 08.08.2007

View Postnonameshadow, on 14 februarie 2016 - 17:57, said:

Pai daca o bucatarie care e cu aproape 2 mp mai mare decat baia ti se pare ok.... La mine are 12 mp si nu ar fi stricat daca era mai mare....
o bucatarie de 7 mp este ideala pt 2,3 persoane...sigur,nu ar strica sa fie de 20 mp..dar de unde...

Ai te rog in vedere ca ap.costa 44 mii...deci sunt niste bani la mijloc

#49
nonameshadow

nonameshadow

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 3,520
  • Înscris: 06.05.2008
Pana la urma tine se preferinte... Doar ca mi se pare ciudat sa spui ca baia e mica si bucataria care e cu 2 mp mai mare ti se pare ok... Ideea e ca daca tie iti place compartimentarea si e facut ok, restul nu mai conteaza.

#50
cezar21

cezar21

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 155
  • Înscris: 08.08.2007
Daca suprafele astea vi se par mici..oare cum Dumnezeu traiesc aia la confort 2 sau 3 prin ferentari

#51
nonameshadow

nonameshadow

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 3,520
  • Înscris: 06.05.2008
Imi poti spune cum se numeste ansamblul?

Nici apartamentul meu nu e cu mult mai mare... Doar ca mai am vreo 2 debarale si camerele si balconul putin mai mari

#52
cezar21

cezar21

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 155
  • Înscris: 08.08.2007

View Postnonameshadow, on 14 februarie 2016 - 18:05, said:

Pana la urma tine se preferinte... Doar ca mi se pare ciudat sa spui ca baia e mica si bucataria care e cu 2 mp mai mare ti se pare ok... Ideea e ca daca tie iti place compartimentarea si e facut ok, restul nu mai conteaza.
te rog retine ca am gasit si un apartament la 34 de mii cu suprafata de 43 mp...ala da apartament mic cu 2 camere...

E vorba despre family residence

View Postnonameshadow, on 14 februarie 2016 - 18:08, said:

Imi poti spune cum se numeste ansamblul?

Nici apartamentul meu nu e cu mult mai mare... Doar ca mai am vreo 2 debarale si camerele si balconul putin mai mari
  oare ce suprafata utila ai..fara balcon

#53
nonameshadow

nonameshadow

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 3,520
  • Înscris: 06.05.2008
55 fara balcon. Plus 6 mp balconul.

Recomandarea mea e sa te duci sa vezi zona cand ploua sau dupa o ploaie... Nu stiu exact unde se construieste, da cunosc zona. Mi se pare putin cam scump.

Ai si loc de parcare in banii astia?

#54
cezar21

cezar21

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 155
  • Înscris: 08.08.2007
Fara loc de parcare..este scump si pt ca este f aproape de metrou...si sproape de viitoarea pasarela promisa de astia de ceva timp

View Postnonameshadow, on 14 februarie 2016 - 18:16, said:

55 fara balcon. Plus 6 mp balconul.

Recomandarea mea e sa te duci sa vezi zona cand ploua sau dupa o ploaie... Nu stiu exact unde se construieste, da cunosc zona. Mi se pare putin cam scump.

Ai si loc de parcare in banii astia?
dupa ploaie e dezastru..dar am cizme de calitate..nu ma opreste asta

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate