Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!

La multi ani de Florii!
 Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...

Laptop cu HDD atasare memorie MMC...
 Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...

Intoleranța lactoza- vegan v...
 Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012

Baby Reindeer - 2024
 

balcon inchis inclus in m. patrati utili

- - - - -
  • Please log in to reply
119 replies to this topic

#109
FC72

FC72

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,628
  • Înscris: 06.03.2005
Eu nici nu am sesizat despre ce complex era vorba, nu ca ar conta.
La mine a contat nu numai existenta unui balcon pe post de balcon ci la fel de importat sa fie la living nu la dormitoare sau bucatarie, pentru a avea acces la el oricine fara a fi nevoie sa treca prin spatii "private".
Tot foarte important era sa fie pe rasarit sa pot sta dimineata relaxat la o cafea si soare.Pe sud ar fi fost prea cald , la fel si la apus, dupa caldura din cursul zilei sa mai vina soarele nu era deloc bine.La nord era prea putin soare, nu pot rezista nici plantele.
Poate ca aceste amanunte par exagerate dar cand iti cumperi o locuinta trebuie sa stii exact ce vrei nu sa te trezesti ca transformi balconul in bucatarie pentru ca nu poti pune o masa acolo.

#110
Immortal

Immortal

    nemuritoru'

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,930
  • Înscris: 11.01.2004

View PostFC72, on 16 februarie 2016 - 13:08, said:

Revenind la problema cu balconul, eu stiu conform actelor de la cadastru ca nu este inclus in spatiu util iar ca si consecinta nu se plateste impozit ca pentru spatiu util.
Treaba cu inchis/deschis il face util sau nu, este discutabila.Eu am pus geamuri glisante securizate care se strang in lateral si ramane complet deschis dar se pot trage si este complet inchis.Deci cum este util sau nu?

Imi poti da niste detalii despre solutia de inchidere? Cat te-a costat (eventual comparativ cu clasicul tripan) si cum se comporta dpdv al izolarii termice? Este...practic, esti multumit de solutia aleasa?
Ma gandesc si eu la o solutie de genul, in ideea ca nu obtureaza mai deloc vederea.

#111
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Pt inchisul balconului "in conformitate cu legislatia in vigoare aveti nevoie de: Autorizatie de constructie, Proiect, Acordul Asociatiei"

Quote

Necesitatea acordului de la Asociatia de proprietari este stipulata in urmatoarea lege:
LEGEA 230 din 2007: articol 11 punct 2
Proprietarul nu poate schimba aspectul sau destinatia partii comune,fara a obtine mai intai acordul din partea asociatiei de proprietari


Pe partea cealalta, proiectul siautorizatia de constructie este obligatorie
LEGEA 50 din 1991: articol 3
Autorizatia de construire se elibereaza pentru:
a) lucrari de construire, reconstruire, consolidare, modificare, extindere, schimbare de destinatie sau de reparare a constructiilor de orice fel, precum si a instalatiilor aferente acestora, cu exceptia celor prevazute la art. 11;


Daca nu respectati legea riscati sanctiuni foarte costisitoare si demolarea constructiei ilegale.
In functie de caz, amenda poate fi cu mult mai mare decat constructia in sine.

Pe partea cealalta, proiectul siautorizatia de constructie este obligatorie
LEGEA 50 din 1991: articol 26
(1) Constituie contraventii urmatoarele fapte, daca nu au fost savarsite in astfel de conditii incat, potrivit legii, sa fie considerate infractiuni:
a) executarea sau desfiintarea, totala ori partiala, fara autorizatie a lucrarilor prevazute la art.
(2) Contraventiile prevazute la alin. (1), savarsite de persoanele fizice sau juridice, se sanctioneaza cu amenda dupa cum urmeaza:
- de la 1.000 lei la 100.000 lei, cele prevazute la lit. a);

Edited by MembruAnonim, 18 February 2016 - 11:09.


#112
FC72

FC72

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,628
  • Înscris: 06.03.2005
Am ales solutia cu geamuri glisante securizate pentru protectie temporara la intemperii, nu ma interesa izolarea termica.
Geamurile au garnitura magnetica sunt etanse intre ele dar in partea care gliseaza pe sina exista perie, aerul poate intra/iesi.Binenteles ca nu bate vantul si nu se formeaza curent dar exista o ventilatie.
Este greu de apreciat cat izoleaza termic as estima cam 30% izolatie fata de termopan.
Eu sunt incantat, nu multumit, este exact ce imi doream, costurile au fost de 3000 lei pentru o suprafata vitrata de peste 5mp.
Solutia se preteaza  la balcoane, terase pentru care nu se poate emite autorizatie de modificare.

#113
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
deci cam 600 lei pe mp?. multicel...

#114
anam27

anam27

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 65
  • Înscris: 17.04.2015

View PostFC72, on 18 februarie 2016 - 12:08, said:

Am ales solutia cu geamuri glisante securizate pentru protectie temporara la intemperii, nu ma interesa izolarea termica.
Eu sunt incantat, nu multumit, este exact ce imi doream, costurile au fost de 3000 lei pentru o suprafata vitrata de peste 5mp.
Solutia se preteaza  la balcoane, terase pentru care nu se poate emite autorizatie de modificare.

Buna,

Cu ce firma ai lucrat?

Daca se poate, te rog sa pui foto.

Multumesc!

#115
FC72

FC72

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,628
  • Înscris: 06.03.2005
Am pus poza dar mai pun odata.
Firma este Valedo, sper ca nu se considera reclama, am gasit tot aici pe forum informatia despre ea.

Attached Files



#116
anam27

anam27

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 65
  • Înscris: 17.04.2015
Merci!

Frumos!

#117
FC72

FC72

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,628
  • Înscris: 06.03.2005
Uite si noaptea pe furtuna cu ploaie, nu intra apa.

Attached Files



#118
cezar21

cezar21

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 155
  • Înscris: 08.08.2007
A iesit o treaba grozava

#119
jakota

jakota

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,676
  • Înscris: 22.05.2011

View PostFC72, on 19 februarie 2016 - 20:32, said:

Uite si noaptea pe furtuna cu ploaie, nu intra apa.

Foarte interesant.
Eu am optat pt semi - 'inchiderea' unui coltishor al balconului cu policarbonat, pt ferit de vant si ploaie.  Nimic fancy si nu se vede rau.

#120
luciangeorgescu

luciangeorgescu

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 15.03.2016

View Postcezar21, on 14 februarie 2016 - 18:23, said:

Toate garsonierele simple si duble s au dat si inca e departe de a fi finalizat ansamblu...totul se va da pana constructia va ajunge la rosu..parterul si ultimul etaj se vor vinde ultimele..nu vrea lumea..dar si alea se dau cu o luna,doua inainte de finalizarea constructiei

salut ,
ai platit rezervarea ?, scuza-ma daca ai mentionat deja si nu am vazut eu ,...cred ca o sa fac si eu pasul asta tot pentru 2 camere in acelasi ansamblu ... nu am mai gasit pe nimeni sa vorbeasca despre family de langa metrou .

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate