Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!

Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...
 Best gaming laptop?

Humane (2024)

Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3
 Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions
 Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica

Ce componenta e asta si ce ziceti...
 

balcon inchis inclus in m. patrati utili

- - - - -
  • Please log in to reply
119 replies to this topic

#19
cezar21

cezar21

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 155
  • Înscris: 08.08.2007
Attached File  IMG-20160130-WA0002.jpeg   813.16K   85 downloads

#20
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,043
  • Înscris: 24.02.2006
bravo, ai reusit sa faci o poza din care nu se intelege mai nimic.

asa cum ti-am explicat, cel ce a tiparit brosura respectiva foloseste incorect termenul de "suprafata utila". e irelevant daca e balcon inchis, "terasa" sau podea de reactor nuclear, conform termenilor din lege nu trebuie sa intre in categoria "suprafata utila".

#21
cezar21

cezar21

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 155
  • Înscris: 08.08.2007

View Post_Smiley_, on 13 februarie 2016 - 16:44, said:

bravo, ai reusit sa faci o poza din care nu se intelege mai nimic.

asa cum ti-am explicat, cel ce a tiparit brosura respectiva foloseste incorect termenul de "suprafata utila". e irelevant daca e balcon inchis, "terasa" sau podea de reactor nuclear, conform termenilor din lege nu trebuie sa intre in categoria "suprafata utila".
  tu intelegi ca un balcon inchis e considerat incapere separata si se adauga la suprafata utila

#22
gicafranica

gicafranica

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,386
  • Înscris: 27.05.2014
Dezvoltatorii mai seriosi, specifica in clar suprafata utila + balcon.
Schita aia in poza de mai sus pare a unui dezvoltator din popesti, deci e ok asa.
Ha ha ha.

#23
cezar21

cezar21

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 155
  • Înscris: 08.08.2007

View Postgicafranica, on 13 februarie 2016 - 17:47, said:

Dezvoltatorii mai seriosi, specifica in clar suprafata utila + balcon.
Schita aia in poza de mai sus pare a unui dezvoltator din popesti, deci e ok asa.
Ha ha ha.
balconul inchis e considerat incapere de sine statatoare...asa ca..

#24
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,043
  • Înscris: 24.02.2006

View Postcezar21, on 13 februarie 2016 - 17:53, said:

balconul inchis e considerat incapere de sine statatoare...asa ca..
stimabile, poti sa-l consideri si dispozitiv de teleportare, daca definitia legala spune ca balconul nu-i inclus in suprafata utila atunci nu-i inclus si gata.

#25
bicosu

bicosu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,034
  • Înscris: 03.01.2007
Dar o incapere inchisa este balcon? Eu cred ca nu. Vezi DEX. Acea incapere nu e balcon, este un rahat - spatiu depozitare/bucatarie/continuare lkiving

#26
cezar21

cezar21

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 155
  • Înscris: 08.08.2007

View Postbicosu, on 13 februarie 2016 - 18:48, said:

Dar o incapere inchisa este balcon? Eu cred ca nu. Vezi DEX. Acea incapere nu e balcon, este un rahat - spatiu depozitare/bucatarie/continuare lkiving
in momentul in care spargi peretele comun al livingului si al balconului nu va rezulta o incapere mai mare..ce ma tot freci la melodie

#27
bicosu

bicosu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,034
  • Înscris: 03.01.2007
Nu te frec deloc, ala inchis nu e balcon. E orice vrei tu, dar nu balcon.

#28
vacantamijlocie

vacantamijlocie

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,804
  • Înscris: 13.08.2008
Suprafata utila nu include balconul/ logia/ terasa. Asta se vede in orice releveu/ cadastru.
Multi agenti incearca sa pacaleasca clientii, spunand ca balconul intra in S utila pentru ca... e util.Posted Image
La multi tine vrajeala asta ieftina de agent coclit. Ei stiu bine adevarul, pentru ca vad releveul.

#29
cezar21

cezar21

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 155
  • Înscris: 08.08.2007

View Postvacantamijlocie, on 13 februarie 2016 - 20:07, said:

Suprafata utila nu include balconul/ logia/ terasa. Asta se vede in orice releveu/ cadastru.
Multi agenti incearca sa pacaleasca clientii, spunand ca balconul intra in S utila pentru ca... e util.Posted Image
La multi tine vrajeala asta ieftina de agent coclit. Ei stiu bine adevarul, pentru ca vad releveul.
perfect de acord..insa ia aminte ca este vorba de un balcon inchis..adica o camera de sine statatoare..cu putina imaginatie poti transforma chiar intr un mini dormitor...asa ca despre ce vorbim

#30
cezar21

cezar21

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 155
  • Înscris: 08.08.2007
Attached File  IMG-20160131-WA0000.jpg   170.28K   54 downloads

#31
nonameshadow

nonameshadow

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 3,520
  • Înscris: 06.05.2008

View Postcezar21, on 13 februarie 2016 - 21:50, said:

perfect de acord..insa ia aminte ca este vorba de un balcon inchis..adica o camera de sine statatoare..cu putina imaginatie poti transforma chiar intr un mini dormitor...asa ca despre ce vorbim

Dormitor pentru papusi? :))))

Tu acum incerci sa ne convingi pe noi sau sa te convingi pe tine ca e suprafata utila conform legislatiei in vigoare?

Edited by nonameshadow, 13 February 2016 - 22:55.


#32
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,043
  • Înscris: 24.02.2006

View Postcezar21, on 13 februarie 2016 - 21:50, said:

perfect de acord..insa ia aminte ca este vorba de un balcon inchis..adica o camera de sine statatoare..cu putina imaginatie poti transforma chiar intr un mini dormitor...asa ca despre ce vorbim
cu putina imaginatie poti considera ca apartamentul ala are 6 camere: livingul si dormitorul sunt deja pe schita, terasa e un mini dormitor, holul e de 2 ori mai mare decat terasa asa ca-l poti transforma in 2 mini dormitoare, iar baia aia imensa de 5mp poate fi recompartimentata, incat sa mai bagi si acolo un mini dormitor.

ca si idee, vezi si tu ce scrie mare, sus de tot, pe pliantul din pozele postate: "2 camere".

#33
Quantum

Quantum

    verklarung

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,543
  • Înscris: 24.05.2005
initiator. nu stiu de ce faci o furtuna intr-un pahar de apa!
Logia sau holul au definitiile in inlegislatie, si trebuie luate ca atare (asa se face si impozitarea).

Pana la urma treaba se reduce la a accepta apartamentul cum este in totalitatea lui, sau nu.

#34
cezar21

cezar21

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 155
  • Înscris: 08.08.2007

View PostQuantum, on 14 februarie 2016 - 07:45, said:

initiator. nu stiu de ce faci o furtuna intr-un pahar de apa!
Logia sau holul au definitiile in inlegislatie, si trebuie luate ca atare (asa se face si impozitarea).

Pana la urma treaba se reduce la a accepta apartamentul cum este in totalitatea lui, sau nu.
nu am o problema in a accepta faptul ca balconul nu face parte din suprafata utila..doar ca citisem niste lucruri interesante despre faptul ca daca spargi peretele comun dintre living si balcon poti obtine legal niste mp utili in plus...asta imi era neclaritatea...

Apropo...apartamentul din poza este confort 2 sporit sau confort 1? Ce imi poti spune legat de asta

#35
vacantamijlocie

vacantamijlocie

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,804
  • Înscris: 13.08.2008
Adreseaza- te unei firme de cadastru.

#36
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,043
  • Înscris: 24.02.2006

View Postcezar21, on 14 februarie 2016 - 08:16, said:

........
Apropo...apartamentul din poza este confort 2 sporit sau confort 1? Ce imi poti spune legat de asta

daca-ti spunem, o sa incepi iarasi ca tu ai auzit ceva, ca s-ar putea sa fie altfel si ca ai putea, cu ceva imaginatie, sa consideri ca e alt grad de confort :)

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate