Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...

Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!
 La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!

La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e
 Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...

Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...
 Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...

Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...
 

Lanzarote

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
102 replies to this topic

#73
nasty2

nasty2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 937
  • Înscris: 22.02.2011
Și imaginile de pe Insula Graciosa:
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/MzFsEITMfRk?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#74
nasty2

nasty2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 937
  • Înscris: 22.02.2011
După spectacolul naturii la Timanfaya, cred că Cesar Manrique este onul care a reușit să găsească o cale de împăcare a turismului cu natura.
O casă concepută de Cesar Manrique și Jesus Soto, Lagomar, în Nazaret.
E Celebra casă pierdută de Omar Sharif la cărți ( bridge):  
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/hlCqU9ZGzYE?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#75
nasty2

nasty2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 937
  • Înscris: 22.02.2011

View Postnasty2, on 30 august 2020 - 07:21, said:

Și câteva cuvinte despre geniul lui Cesar Manrique:
Concepția lui Manrique a fost clară: păstrarea tradiției locale, fără clădiri înalte care să acopere OCEANUL și insula Lanzarote.
Singurul hotel de vreo 15 etaje a fost făcut când artistul era plecat pt un timp mai lung din insulă.
Apoi pt a face atractivă insula pt turiști  a creat: Los Jameos del Agua, cu Auditoriu de 600 de locuri în peșteră, cu o acustică fantastică, parcul vulcanic Tamanfaya, cu restaurantul Diablo, , Jardin de Cactus, Fundația, Casa Muzeu, casa Campesino, El Almacen, hotelul Las Salinas, statui cinetice, moriști, a amenajat puncte de mirador ( del Rio) piscine naturale, a reabilitat clădiri vechi, a făcut proiectele pt casele care pot fi construite numai în specificul locului ( ușile și ferestrele spre mare vopsite în albastru, cele spre insulă, maro).
https://www.theguard...ct-of-lanzarote

Dacă am fi avut și noi în România un geniu de acest gen, cred că ar fi exploatat casele noastre tradiționale, din diferite zone, plus natura locului și chiar am fi fost o forță în turism.

Am mai fost o dată în Lanzarote în 2018, pun din nou din urmă comentariul despre acest geniu Cesar Manrique!

#76
nasty2

nasty2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 937
  • Înscris: 22.02.2011
piscine naturale, valuri, apus de soare, imagini de vis:
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/2g1H1o7hCjA?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#77
nasty2

nasty2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 937
  • Înscris: 22.02.2011
Jameos del Agua și Cueva de los Verdes sunt 2 atracții alăturate, realizate de Cesar Manrique.  Pun imagini de la prima, pt a 2-a numai niște detalii, ca supriza pe care o veți avea când o veți vizita să fie totală:

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/Cjgz1VfYJ1s?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

“Cueva de los Verdes (Spanish for "Verdes' cave", from the "Verdes" family) is a lava tube and tourist attraction of the Haria municipality on the island of Lanzarote in the Canary Islands (Spain). The cave lies within the Monumento Natural del Malpaís de La Corona, a protected area of the Canary Islands.

The cave was created around 3,000 years ago by lava flows erupting from the nearby volcano Monte Corona, flowing across the Malpaís de la Corona toward the sea. As in all lava tubes, the top of a lava stream cooled and developed a solid crust, and the lava stream later drained away leaving the top crust as the roof of a cave. In about 20 spots, the roof of the cave collapsed, forming a cavern known locally as a jameo. The caves extend for 6 kilometres (3.7 mi) above sea level and for another 1.5 kilometres (0.93 mi) below the sea (the Tunnel de la Atlantida)

One jameo forms the entrance to the Cueva de los Verdes. Two kilometres of the cave system were developed for tourists in the 1960s, with the cave walls illuminated by colorful lights.
The cave is also famous for its concert hall which is located near the entrance and exit of the cave. The concert hall has about 15 to 20 rows with 26 seats in each row, allowing up to 500 people in the concert hall at once.[citation needed]

In earlier centuries, inhabitants throughout Lanzarote hid in this cave to protect themselves from European pirates and Muslim slave raiders.” sursa: Wikipedia

Edited by nasty2, 13 January 2022 - 00:09.


#78
OrinocoFlow

OrinocoFlow

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 553
  • Înscris: 02.10.2021
Piscinele naturale sunt ceva deosebit, asta e de langa Playa Blanca.

Attached Files



#79
nasty2

nasty2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 937
  • Înscris: 22.02.2011
În continuare despre Cesar Manrique:
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/yOoJw_NgzDI?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
partea a II-a:
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/Tm2114c7kOs?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]


și încă:
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/Tm2114c7kOs?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by nasty2, 13 January 2022 - 20:14.


#80
nasty2

nasty2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 937
  • Înscris: 22.02.2011
Arta lui Cesar Manrique:
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/hSgeDS428HE?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#81
nasty2

nasty2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 937
  • Înscris: 22.02.2011
Cesar Manrique a creat o operă de artă în cinstea localnicilor din Lanzarote ( goanches?) care au descoperit că lava neagră poroasa, mărunțită pe toată suprafața cultivată, poate iriga terenul cu picatura, prin acumularea apei din aer. Se condensează roua prin roca poroasa. De aceea toate terenurile agricole din zonă sunt negre.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/aBdewtKzzok?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Monumento del Campesino

#82
nasty2

nasty2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 937
  • Înscris: 22.02.2011
De am ajuns să vizitez insulele Canare?
E simplu: am citit o carte  despre istoria fenicienilor și am cam dedus cum au fost populate aceste insule.
Pe scurt:
Istorie: [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/ZfcbAOEL8U0?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
O ipoteză a originii populației native din insulele Canare. Fenicienii au o istorie mai veche a existenței lor  a navigației în Marea Mediterană și Oceanul Atlantic. Fenicienii căutau ținuturi și populații cu care să facă schimburi cometciale, nu duceau lupte de cucerire, ca scop al lor. Ei construiau porturi unde veneau periodic pentru a face schimb de mărfuri cu populatiile băștinașe. Când au înconjurat Africa, călătoria durând foarte mult au poposit pe un țărm fertil și au plantat grâu, plecând mai departe după seceriș. Comerțul în zonele necunoscute se făcea lăsând pe țarm ce aveau la schimb și primeau alături mărfurile băștinașe fiind la distanță. Numai dacă erau de acord cu paritatea luau marfa, altfel așteptau la modificarea cantităților sau a mărfurilor. Asta vrea să spună că erau pașnici și corecți. Deci se pare că descoperind insulele Canare cel mai probabil că le-au populat cu oameni care să satisfacă nevoile lor de comerț și de aprovizionare pentru drumurile lor lungi din zonă. Deci i-au învățat să cultive grâu, să săreze pește, să producă garum, care era foarte scump, să producă purpură. Oamenii din acea epocă aveau tehnici de îmbălsămare, construiau piramide, deci au fost în contact cu civilizația egipteană. Puteau proveni și din comerțul cu sclavi din bazinul Mediteranian. De ce este această ipoteză foarte plauzibilă? Pentru că ulterior s-a constatat că aceste populații nu știau să navigheze ( au fost aduse de fenicienii buni navigatori), s-au descoperit caverne la malul oceanului folosite ca depozite de cereale, aveau tehnica mumificării, construiau piramide, au terasat pentru agricultură insulele, aveau știința irigațiilor. După distrugerea Cartaginei de romani, insulele au mai fost vizitate de greci apoi de romani. După căderea Imperiului Roman, insulele au fost uitate și s-au întors în stadiul primitiv, cànd au fost cucerite de spanioli după mai bine de 1000 de ani de izolare.

La asemenea text lung, merg niște poze ( unii se vor uita numai la ele)

Attached Files


Edited by nasty2, 14 January 2022 - 09:19.


#83
nasty2

nasty2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 937
  • Înscris: 22.02.2011
Motivul pt care am dorit sa vizitez aceste locuri este ca vreau sa vad raiul/paradisul/campiile Elisee, FĂRĂ PAȘAPORT.
Am gasit despre insulele Azore, Canare si Madeira; sursele: istoricii/geografii antici greci Polybius si roman, Plinius, din care rezum:
“Acest arhipelag formează alături de Insulele Azore şi de Insulele Canare regiunea Macaronesia. Numele dat acestui grup de insule vulcanice vine de la geografii greci, care au numit insulele aflate la vest de strâmtoarea Gibraltar “makárōn nêsoi”, adică "insulele celor fericiţi". Acest tărâm, descris de Plinius cel Bătrân ca fiind "abundent în fructe şi păsări de toate felurile", era locul în ajungeau eroii din mitologia greacă. Romanii credeau că pe aceste insule se aflau Câmpiile Elizee, tărâmul paradisiac situat dincolo de apus în care ajungeau după moarte oamenii virtuoşi. "

Alta sursa: Istoria fenicienilor. Ei le-au descoperit inaintea grecilor si romanilor.

De la fenicieni nu au ramas multe dovezi pt ca erau urati de greci si de romani si li s-au sters/distrus multe realizari, fiind dati uitarii intentionat.

Fenicienii cam pe la 1000-800 iHr au descoperit insulele, care erau locuite, posibil de urmasii atlantilor sau berberi sau e posibil ca fenicienii sa le fi adus tehnica imbalsamarii de la egipteni si chiar piramidele (Guimar)
Oricum i-a determinat sa produca mai mult pt schimburile comerciale cu ei. Adica i-a scos din starea de culegatori si pescari. Dar e o ipoteza , poate nici nu erau așa, fiind deja mai avansati.
O anumita insula, posibil Madeira a fost locul lor secret de a fugi in caz ca va cadea imperiul lor maritim ( poate Cartagina). N-au apucat...

Oricum vizitati oriunde ajungeti muzeele de paleontologie locale. In insulele acestea spaniole si portugheze, istoria pt ei incepe cu primul lor descoperitor sau conquistador, deci cautati cultura/vestigii pre-hispanice sau pre-portugheze.
Fenicienii care au descoperit aceste insule posibil locuite de berberi, au stabilit una din ele, mai ascunsă, un posibil refugiu în caz de prăbușire/cucerire a cetăților lor din Mediterană. Tenerife, cu Teide, care se vede de peste tot, nu pare mai ascunsă. Poate Madeira, care e mai la distanță, să fi fost?
Oricum piramide au fost descoperite și în Tenerife. Vizitați muzeul Thor Heyerdahl pt a vedea descoperirile lui.
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/Wy4yBERfyXc?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Deci Fenicienii au fost cei care au descoperit Insulele Canare, care erau locuite.
Să nu uităm că Europa era o prințesă feniciană.
https://ro.m.wikiped...ropa_(mitologie)
Așa ca europenii ar trebui să cerceteze mai mult civilizația feniciană.
Garum, condimentul folosit de fenicieni, se pare că era produsul de export cel mai scump al insulelor Canare.
Rețeta exista din neolitic sau poate a fost adusă de fenicieni.
https://era.ed.ac.uk/handle/1842/26702

#84
nasty2

nasty2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 937
  • Înscris: 22.02.2011
Abandonez acest post, că văd că nu prezintă interes!
Așadar ADIO LANZAROTE:
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/Q6HGThmxCy4?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#85
OrinocoFlow

OrinocoFlow

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 553
  • Înscris: 02.10.2021
Nu stiu la ce te referi ca nu prezinta interes, dar ce te asteptai daca faci un review dintr-o perspectiva culturala?
Nu ai scris nimic de haleala, bautura, pret benzina, pret hartie igienica, nicio poza cu mici...huooo! Ce Fenicieni domle?

Lasand gluma, posteaza in continuare ca lumea citeste chiar daca nu lasa mesaje.

#86
atupi

atupi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,585
  • Înscris: 17.08.2007
@nasty2 asa cum spune si @OrinocoFlow chiar daca nu se comenteaza nu inseamna ca nu este citit. Personal am citit de dimineata si am gasit f interesant scurtul tau conspect istoric si cultural. Chiar m aintrebam cu sotia in timp ce e plimbam pe acolo, oare cum traiau oamenii acolo acum sute de ani cand mijloacele de transport nu erau la indemana oricui.
Chiar am retinut ca marile eruptii din Timafanya au distrus prin acoperirea cu lava cele mai fertile zone ale insulei.
Deci daca simti ca mai ai ceva interesant de postat nu te sfii, ai cel putin 2 cititori :)

#87
nasty2

nasty2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 937
  • Înscris: 22.02.2011
Mulțumesc mult!
Mi-ați dat curaj!
Cred că nu sunt mulți care vor să viziteze Lanzarote...
În fine acum e “ prea târziu” , am plecat cu ferry în Fuerteventura.
Deci continui acolo!
Am glumit și eu.

#88
atupi

atupi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,585
  • Înscris: 17.08.2007
Lanzarote ca si Fuerteventura nu au un PR puternic in RO si sunt si destul de greu de accesat. Apoi nu sunt asa wow ca Tenerife care are zbor direct din Bucuresti de exemplu.

#89
OrinocoFlow

OrinocoFlow

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 553
  • Înscris: 02.10.2021

View Postatupi, on 14 ianuarie 2022 - 16:03, said:

@nasty2 asa cum spune si @OrinocoFlow chiar daca nu se comenteaza nu inseamna ca nu este citit. Personal am citit de dimineata si am gasit f interesant scurtul tau conspect istoric si cultural. Chiar m aintrebam cu sotia in timp ce e plimbam pe acolo, oare cum traiau oamenii acolo acum sute de ani cand mijloacele de transport nu erau la indemana oricui.
Chiar am retinut ca marile eruptii din Timafanya au distrus prin acoperirea cu lava cele mai fertile zone ale insulei.
Deci daca simti ca mai ai ceva interesant de postat nu te sfii, ai cel putin 2 cititori Posted Image

Aveau camile pentru transport si munca pamantului.

Smecheri spaniolii astia, cum nu pomenesc nimic de fencieni sau alte civilizatii, ca si cum ei ar fi descoperit insula.

Sunt mai multi cititiori, daca va uitati la nr de download-uri la poze.

View Postnasty2, on 14 ianuarie 2022 - 16:38, said:

Mulțumesc mult!
Mi-ați dat curaj!
Cred că nu sunt mulți care vor să viziteze Lanzarote...
În fine acum e “ prea târziu” , am plecat cu ferry în Fuerteventura.
Deci continui acolo!
Am glumit și eu.

E ignoranta.
Inainte de Maldive, Dubai, Egipt, Zanzibar ar putea vizita o tara ce este in UE, poti intra cu pasapot verde si nu au legi islamice sau saracie lucie.

Legat de Cezar Manrique, doar un exemplu de opera creata de el, mi s-a parut ca trasmite veselie si pofta de viata, asa cum era el ca si om. Poza mai jos cu tabloul care are vreo 5 m latime, as zice, sau mai mult?

Attached Files


Edited by OrinocoFlow, 14 January 2022 - 19:36.


#90
bv01

bv01

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,115
  • Înscris: 06.12.2012
LOL, de ce m-aș duce în Dubai, când pot vizita niște zone civilizate, cum ar fi Lanzarote sau Fuerteventura? Locuri unde chiar ai ce vizita, unde ai ce vedea. Locuri NATURALE.


View Postatupi, on 14 ianuarie 2022 - 16:45, said:

Lanzarote ca si Fuerteventura nu au un PR puternic in RO si sunt si destul de greu de accesat. Apoi nu sunt asa wow ca Tenerife care are zbor direct din Bucuresti de exemplu.

Lasă că e bine așa. ;)
Nu știu ce naiba e așa WOW la Tenerife, poate marketing. Am fost de multe ori în Insulele Canare, Tenerife ar fi pe ultimul loc în preferințele mele. La egalitate cu Gran Canaria.
Mă duc și anul ăsta, dar nu aș putea face un concediu DOAR cu Tenerife, așa că 50/50 cu Lanzarote.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate