Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Lanzarote

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
102 replies to this topic

#91
nniki

nniki

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,979
  • Înscris: 15.05.2009

View Postatupi, on 14 ianuarie 2022 - 16:03, said:

Deci daca simti ca mai ai ceva interesant de postat nu te sfii, ai cel putin 2 cititori Posted Image
Are cel putin 3. Posted Image
Foarte interesante istoriile prezentate.
Eu ma bucur ca e asa de mult public romanesc catre Dubai. Ne lasa noua destinatiile fara malluri si zgarie nori. Posted Image

Edited by nniki, 02 February 2022 - 01:04.


#92
nasty2

nasty2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 916
  • Înscris: 22.02.2011

View PostOrinocoFlow, on 08 ianuarie 2022 - 23:04, said:

E din Odiseea Spatiala! Posted Image Posted Image Richard Strauss - Also Sprach Zarathustra

Tatăl? Da?
Ia uite ce ce oe acolo și noi?
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/8Xm2HMqbTmA?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#93
Ntim

Ntim

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 629
  • Înscris: 01.02.2008
Lanzarote  vacanta  de top.

Aveam pe lista Madeira dar pana la urma am ajuns in Insulele Canare, Madeira nu a iesit la calcul din cauza transportului care era mai complicat si mult mai scump,  daca nu e Madeira atunci hai in Canare ca tot la ocean e.

Transport  Timisoara - Lanzarote si retur

  Trebuia sa fie ceva de genul plecare dimineata si sosire in aceeasi zi la destinatie dar era cu transfer si in ziua de azi e mai riscant cu transferul fiinca totul era organizat pe cont propriu.
Plecare dimineata la ora 6 din Tm si sosire la Madrid dupa ora locala 8, Dupa aterizare am facut pana la sosiri cam ceva peste jumate ora, foarte mare aeroportul, aveam plecarea tot de la acelasi terminal la ora 13,30 mai departe dar ca de obicei Ryanair pleaca cu intarziere  (primul segment a fost cu Wizz)  de 40 minute.  Sosire in Lanzarote dupa aprox  3 ore dar la alt fus orar fata de Madrid si la alta clima si temperatura, noi eram imbracati pentru clima de la noi, acolo vara in toata regula.   Dupa aprox 20 minute autobuz spre cazare 1,40 euro biletul pana in Puerto del Carmen cea mai renumita statiune din Lanzarote.
Pe  insula am circulat cu autobuze locale denumite intercity.

Retur

Aici nu mai e bun buletinul trebuie pasaport si la sosire in Luton scanezi singur pasaportul.
Trebuia sa fie la fel plecare din Lanzarote cu escala undeva si mai departe dupa cateva ore spre Timisoara.  Nu mai mergea varianta prin Madrid asa ca am ales alta varianta ca sa se potriveasca.
Plecare din Lanzarote la ora locala 12,15 si sosire in Londra Luton la ora 16.20 ora locala care e aceiasi cu Lanzarote dar diferita de Madrid.
Aeroportul din Luton un amestec de tot felul de natii si civilizatii, total diferit fata de aeroportul din Madrid sau din Lanzarote,  aici apare si plasa de rafie ca bagaj de mana sau de cala,  pe tabela de plecari doar in interval de cateva ore sunt afisate doar spre Romania  8 zboruri,  se vede ca a disparut in mare masura termenul turist si a fost inlocuit cu alceva, un fel de gara de nord de la Bucuresti, asta a fost perceptia mea ajungand aici din o destinatie ultra turistica.  Merg sa cumpar apa de baut si in frigider apa din Romania, pe afisul cu pret era la fel ca la noi cu deosebirea ca aici era pretul in Lire. Primul segment de zbor a fost cu Ryanair si urmatorul cu Wizz.
La ora locala 21.15 plecare spre Timisoara si sosire noaptea la ora 01,50 .

Am plecat ziua pe la ora 12 din Lanzarote la o temperatura de aprox 25 de grade, am ajuns la Luton dupa ora 16 la o temperatura in jur de 5 grade si ploua, noaptea la sosire in Tm undeva la zero grade.

Vrei sa mergi acasa cu Uber sau Bolt dar preturile la sosirea avionului sar  de 200  lei, dupa 40 de minute coboara la 45 - 60  lei.

Conditiile de calatorie cu cele doua companii au fost decente, se vedea foarte tare diferenta pe zborul Madrid - Lanzarote ca se merge spre o zona turistica si mai tare pe zborul spre Luton unde pasagerii erau in cea mai mare proportie din zona de limba engleza.

Cam atat despre transportul spre una din Insulele Canare.

Lanzarote intra sus de tot in destinatiile turistice de top, asta e doar una din insulele din zona, in total sunt sapte si fiecare are aeroport, cam departe de Romania dar daca te organizezi se poate.

Doua poze
1 Rar vezi pe un aeroport pe tabela Timisoara langa alte destinatii de felul asta
2  Avionul aterizeaza langa Puerto del Carmen   Lanzarote

Attached Files

  • Attached File  5.jpg   339.27K   30 downloads
  • Attached File  6.jpg   191.53K   32 downloads


#94
mdt

mdt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,606
  • Înscris: 12.12.2006
Sa va fie de bine vacanta! In ce perioada ati fost?
P.S. Tari pozele!!!

Edited by mdt, 18 March 2023 - 13:46.


#95
Ntim

Ntim

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 629
  • Înscris: 01.02.2008
Inceputul lunii martie 10 zile, cazarea jumate in Puerto del Carmen si jumate in Costa Teguise.
Capitala insulei se numeste Arrecife.    De la aeroport pana in Puerto del Carmen aprox  6 - 8 km, pana in Arrecife cam tot 6 - 8 km, pana in Costa Teguise aprox 12 - 14 km.

#96
honney_bunny

honney_bunny

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 346
  • Înscris: 23.01.2010
Bine ati revenit! Cand ai timp, poate ne povestesti ce ati vizitat si ce v-a placut cel mai mult.

Edited by honney_bunny, 18 March 2023 - 21:22.


#97
Ntim

Ntim

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 629
  • Înscris: 01.02.2008
Cate ceva despre cazari


In prima faza vroiam sa rezerv cazarea in capitala insulei in Arrecife dar nu a iesit cum vroiam, trebuia sa fie ceva la max 300 metrii distanta de faleza si ocean   si cred criteriu important sa nu depaseasca 100 euro pe noapte dubla.  Dupa ce am rezervat zborurile am trecut la cazare,
In Arrecife nu mai era ce vroiam si celelalte preturi erau mari, am  trecut la faza a doua unde urma sa rezerv dupa aia si am rezervat din prima un apartament cu bucatarie  si dormitor separat in un complex din Puerto del Carmen cea mai mare si renumita statiune din Lanzarote.
Nu vroiam sa rezerv toata perioada fiinca apar probleme cu zborurile si e vorba de risc si pierdut ceva bani si  daca rezervam doar o zi era mai scump si am ales varianta 4 nopti, daca pierd pierd mai putin decat tot, pana la urma am ajuns cu bine si am nimerit in un complex plin la refuz cu englezi 99% si 2 din alta parte adica noi din europa de est. Complexul era de 2* dar eu ii dau  4* .

Trebuia rezervat ceva si pe mai departe, in prima faza vroiam sa rezerv tot acolo dar m-am razgandit si asa am ajuns in Costa Teguise sa rezerv alceva tot asa  pe booking   ultima camera, gogoasa asta cu ultima camera nu stiu daca e adevarata dar dupa ce am rezervat nu mai era cazare disponibila  acolo unde vroiam.

De ce  Costa Teguise si nu alceva ?
Asta parea statiune mai renumita,  Arecife a iesit din discutie fiinca era in primul rand oras si pe urma statiune. Si aici in Costa Teguise am ales un apartament in un fel de complex de lux clasificat din nou doar la 2* dar si asta merita sigur 4* in perceptia mea, bonus piscina cu apa incalzita undeva la 22  grade. Aici la fel majoritari englezii dar erau si ceva nemti dar putini. Ce mi s-a parut curios nu am vazut francezi sau italieni decat ff putini asta prin statiuni. Aici la cazarea asta aveam de mers pana pe faleza si o mica plaja cam 5 minute.

Cazarile prima din Puerto del Carmen 90 euro dubla pe noapte  fara nici o masa dar cu bucatarie dotata bine.
Cazarea din Costa Teguise 95 euro dubla pe noapte tot cu bucatarie totul lux.

Multe cazari la 150 -250 -300 -500 euro dubla pe noapte fara nici o masa.
Bineanteles erau si cazari  pe la 50 euro  noapte dar la mare distanta de faleza si ocean cam la 4  - 5 - km.
Internet bun in ambele locuri.

Pe celelalte saituri de rezervari preturile erau tot pe acolo ca la booking.
In unele cazuri sau mai bine zis la unele cazari pretul difera bine daca  faci rezervarea pe calculator sau daca  faci pe telefon, dar daca pleci in vacanta nu iei calculatorul cu tine.

Cu toate ca ambele cazari erau clasificate la 2*  meritau sigur 4*.

Poza 1   Prima cazare din Puerto del Carmen
Poza 2  Aceeasi cazare noaptea

Poza 3  In fata cazarii din Costa Teguise ziua
Poza 4  In fata cazarii la parter unde e becul noaptea

Attached Files

  • Attached File  kk.jpg   188.02K   20 downloads
  • Attached File  9.jpg   192.2K   20 downloads
  • Attached File  77.jpg   171.86K   20 downloads
  • Attached File  10.jpg   103.4K   18 downloads


#98
nasty2

nasty2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 916
  • Înscris: 22.02.2011
Foarte frumos!
Cazările pe booking trebuie făcute cu un filtru prin care cauți NUMAI cu anulare gratuită! Am avut la ultmile 5 bilete de avion, 4 schimbări de orar, chiar de zi. Normal și cu un filtru pe notă:9+

#99
Ntim

Ntim

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 629
  • Înscris: 01.02.2008
Ce am facut in zona 10 zile

In zona asta ai destule de facut si vazut, nu poti in 10 zile sa vezi tot sau aproape tot dar fiind la ocean am ales zona de plaje si baie in luna martie la inceput, stiu ca trebuia sa vad si aia si ailalta fiinca sunt zone pe care le vezi doar in insulele astea  DAR ce fac cu plajele ca sunt destule,  fiind si cald si destul de bine pentru baie am luat la rand plajele pe unde am avut cazarile si nu numai si chiar sunt multe plaje unele laudate de multi care au fost pe aici, eu am vazut si plaje laudate care nu cred ca merita tinand cont ca la 10 minute pe jos sunt alte plaje mult mai bune, dar conteaza mult si peisajul.

Ce zone am vizitat

Puerto del Carmen
Principala statiune din Lanzarote si cea mai mare, aici am avut prima cazare, aici sunt si cele mai bune plaje din zona de statiuni vizitate, nu din tot Lanzarote doar din ce am vazut eu. Faleza lunga, viata de noapte si baza turistilor din zona de limba engleza cu tabieturile lor asta insemnand si consumul de alcool in exces inclusiv cu femei de toate varstele cu alcool mult la bord.  Multi turisti de varsta a treia aici, multi insemnand peste 75 %,   sezon plin in toata regula.

Costa Teguise
La fel statiune mare cu plaje multe, aici a fost cea de a doua cazare. Statiune ceva mai linistita fata de cealalta  unde am fost, o faleza total diferita de Puerto del Carmen dar statiune destul de mare si buna de pus pe lista de cazare in Lanzarote.

Playa Blanca
Aici doar am fost in vizita si plaja si baie fara cazare.  De aici din aceasta statiune pleaca si feryboturile spre Fuerteventura cea mai apropiata insula din zona. Feriboturile circula des. Statiune mare si asta si excelenta zona de vizitat, ca si plaje ceva mai slab   in statiune nu in jur.  O zi a fost putin tinand cont ca aici nu am avut cazare, merita sigur mai multe zile vizita aici.

Arrecife
Asta este capitala insulei si nu e considerata statiune, am fost in vizita aici cam o zi intraga majoritar in zona falezei, este si aici o plaja buna in centrul statiunii, ai ce vedea in zona multe obiective de vizitat dar cea mai spectaculoasa zona e aia din dreptul Grand Hotel & Spa cu intrarea aia spre ocean pe pontonul ala mare si lung spre Isole de Fermina un loc putin spus spectaculos ceva ce sub nici o forma nu trebuie ratat daca ajungeti in Lanzarote. Mai sunt multe de spus despre Arrecife dar ma opresc aici.

Ce nu am vizitat
Strict la rubrica plaje.   In primul rand Playa Papagayo, motivul era la cativa km de statiunea Playa Blanca si nu puteam sa ajung si acolo in aceeasi zi.
Plajele din zona Caleta de Sebo de pe insula Graciosa din  insula ce apartine de Lanzarote.  Aici nu am mai ajuns fiinca am pus pe lista Arrecife. Daca mergeam spre Graciosa nu vedeam Arrecife.

Asta  inseamna ca 10 zile sunt cam putine pentru vizitat Lanzarote, asta doar la rubrica plaje,  mai este si varianta cealalta combini paljele cu celelalte obiective unele extrem de importante dar eu am ales varianta   Plaje si baie in ocean asta la inceput de martie.

Topul meu pe statiunile vizitate

1  Puerto del Carmen
2 Costa Teguise
3 Playa Blanca
Asta e strict clasamentul meu.

Cand e de mers aici ?   Oricand adica in ori ce luna a anului.

Cateva poze din zona.  Daca e important revin cu plajele.

Attached Files

  • Attached File  5.jpg   233.65K   23 downloads
  • Attached File  6.jpg   213.42K   23 downloads
  • Attached File  2.jpg   212.47K   25 downloads
  • Attached File  3.jpg   127.53K   23 downloads
  • Attached File  10.jpg   203.07K   22 downloads
  • Attached File  9.jpg   144.84K   20 downloads


#100
nasty2

nasty2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 916
  • Înscris: 22.02.2011
Ceva despre Manrique?

#101
Ntim

Ntim

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 629
  • Înscris: 01.02.2008

View Postnasty2, on 30 martie 2023 - 16:31, said:

Ceva despre Manrique?

Mai sus scrie        Plaja si baie
Locul unu in Lanzarote de vizitat este  Parque Nacional De Timanfaya,  Cesar Manrique sau  Fundatia, Muzeul sunt ceva mai jos in top,  am scris si ce am ratat   bineanteles tot la rubrica plaja si baie ex- Playa Papagayo si alte plaje

Daca as fi fost la Muzeul respectiv as fi scris ceva dar las pe altii care au fost sa scrie. Eu am fost la        Plaja si baie la ocean       in luna martie  si a iesit bine spre foarte bine.

#102
zuv

zuv

    Erectile member :)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,196
  • Înscris: 05.01.2008
Lanzarote

Attached Files



#103
bv01

bv01

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,098
  • Înscris: 06.12.2012

View Postzuv, on 30 august 2023 - 10:39, said:

Lanzarote

Lanzarote & Fuerteventura trebuie văzute de jos. Absolut superbe.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate