Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Lanzarote

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
102 replies to this topic

#1
trandafir1970

trandafir1970

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 123
  • Înscris: 21.08.2009
Buna ziua!
Pe 7 martie urmeaza sa plec pe aceasta insula. Cazarea o am intr-un apartament din Puerto del Carmen. Daca aveti detalii despre vreme, apa marii, cum este insula in luna martie, m-as bucura enorm!
Oricum, de unde vin eu,  ploua si e frig tot timpul, asa ca pentru mine 20 grade sigur va fi canicula :).

#2
ady_77

ady_77

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,126
  • Înscris: 05.02.2009

View Posttrandafir1970, on 12 februarie 2016 - 20:28, said:

Buna ziua!
Pe 7 martie urmeaza sa plec pe aceasta insula. Cazarea o am intr-un apartament din Puerto del Carmen. Daca aveti detalii despre vreme, apa marii, cum este insula in luna martie, m-as bucura enorm!
Oricum, de unde vin eu,  ploua si e frig tot timpul, asa ca pentru mine 20 grade sigur va fi canicula Posted Image.

In martie apa are sub 18 grade,slabe sanse de baie....
De unde vii de zici ca ploua tot timpul? :)

Edited by ady_77, 12 February 2016 - 22:10.


#3
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,921
  • Înscris: 18.12.2007
Google stie de toate: http://www.holiday-w.../averages/march

#4
trandafir1970

trandafir1970

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 123
  • Înscris: 21.08.2009
...Anglia...Posted Image

View PostAlexEn, on 13 februarie 2016 - 08:22, said:

Multumesc frumos! Macar sa nu ploua, ca vantul e prezent mereu...

#5
MissDoc

MissDoc

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 20.03.2008
Eu am fost in a 2-a parte a lunii mai in Lanzarote si pot spune ca vremea a fost destul de capricioasa. Am stat 7 zile - 3 cu soare, in care s-a putut face plaja si 4 mai mult innorate in care am vizitat insula. De baie in ocean nici nu s-a pus problema, apa fiind foarte rece. Ne-am balacit doar in piscina hotelului si am evitat plaja din cauza vantului. Iti recomand tururile organizate pe insula - unul acopera toata partea de nord si unul partea de sud; chiar merita si timpul si banii. Daca ajungi cumva prin Puerto del Carmen nu rata restaurantul Casa Roja - se afla in port si preparatele lor din peste sunt pregatite din captura zilei (mai proaspat nu se poate).

#6
trandafir1970

trandafir1970

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 123
  • Înscris: 21.08.2009

View PostMissDoc, on 13 februarie 2016 - 21:59, said:

Eu am fost in a 2-a parte a lunii mai in Lanzarote si pot spune ca vremea a fost destul de capricioasa. Am stat 7 zile - 3 cu soare, in care s-a putut face plaja si 4 mai mult innorate in care am vizitat insula. De baie in ocean nici nu s-a pus problema, apa fiind foarte rece. Ne-am balacit doar in piscina hotelului si am evitat plaja din cauza vantului. Iti recomand tururile organizate pe insula - unul acopera toata partea de nord si unul partea de sud; chiar merita si timpul si banii. Daca ajungi cumva prin Puerto del Carmen nu rata restaurantul Casa Roja - se afla in port si preparatele lor din peste sunt pregatite din captura zilei (mai proaspat nu se poate).
Multumesc pentru sfaturi si recomandari! La excursii ma gandeam si eu: am in vedere vulcanii, plaja Papagayo si poate o vizita pe Fuerteventura. Sper sa se faca aceste excursii Posted Image

#7
blue74lion

blue74lion

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,948
  • Înscris: 24.04.2007
Inchiriezi tu o masina si faci ce excursii vrei, vizitezi ce vrei si stai cit vrei la fiecare obiectiv.

#8
MissDoc

MissDoc

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 20.03.2008

View Posttrandafir1970, on 14 februarie 2016 - 00:22, said:

Multumesc pentru sfaturi si recomandari! La excursii ma gandeam si eu: am in vedere vulcanii, plaja Papagayo si poate o vizita pe Fuerteventura. Sper sa se faca aceste excursii Posted Image
  Nu trebuie ratate nici Jameos de Agua, gradina de cactusi, Mirador del Rio, casa lui Cesar Manrique. Nu stiu daca te pasioneaza dar poti face si scufundari sau excursii de o zi pentru pescuit oceanic. E o zona minunata. Oferta pt excursii am gasit-o la receptia hotelului. Aveau multe optiuni si ne-am ales ce ne-a facut cu ochiul. Ma indoiesc ca nu organizeaza in luna martie, pt ca ei din turism traiesc.
  Vreme buna si distractie placuta!

#9
trandafir1970

trandafir1970

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 123
  • Înscris: 21.08.2009
Am gasit o oferta care, cred eu ,include cam toate obiectivele importante de pe insula:

Grand Tour
The Grand Tour is the most comprehensive excursion of all the trips offered by Lanzarote Experience Tours since it consists of a combination of the highlights of the North and South tours.
In the morning you will visit the Timanfaya National Park, El Golfo, Los Hervideros and the salt pans of Janubio. A buffet lunch is also included. The next stop after lunch will be in the vine-growing region of La Geria where we can try the exquisite wine of the island.
The route then takes us north, via the Monumento al Campesino (Farmer´s Monument), by César Manrique, and the old capital of the island, Teguise. Continuing through Los Valles, a view point shows us the village of Haria and the Valley of a Thousand Palms.
We skirt the Corona Volcano to make our last stop to visit Jameos del Agua.
The tour includes:
Pick-up from your Hotel
Entrance to the Timanfaya National Park
Lunch
Entrance to Jameos Del Agua
Qualified English-speaking guide
Modern air-conditioned bus
Insurance
Route: Timanfaya National Park, Salinas de Janubio, Los Hervideros, El Golfo, La Geria, Monumento al Campesino, Teguise, Haría, Malpaís de la Corona, Jameos del Agua.
Price: Adults 45€ - Children up to 12 years old 22€
Duration: Approx. 9 hours
Return to resort: around 19.00 hrs
Every Monday, Tuesday, Thursday, Saturday.


Despre excursiile pe insulele apropiate, care credeti ca merita mai mult : Fuerteventura sau Graciosa? Ma gandesc ca daca vreme de plaja nu e, macar sa explorez tot ce se poate prin imprejurimi! Posted Image

Edited by trandafir1970, 16 February 2016 - 21:48.


#10
blue74lion

blue74lion

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,948
  • Înscris: 24.04.2007
Sa nu ratezi nici Guinate Tropical park, poti chiar hrani pinguinii : http://www.discoverl...opical_park.asp
Fuerteventura merita sa o vizitezi, dar o zi nu cred ca e de ajuns.

#11
raul_6776

raul_6776

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,551
  • Înscris: 03.04.2010

View Posttrandafir1970, on 12 februarie 2016 - 20:28, said:

Buna ziua!
Pe 7 martie urmeaza sa plec pe aceasta insula. Cazarea o am intr-un apartament din Puerto del Carmen. Daca aveti detalii despre vreme, apa marii, cum este insula in luna martie, m-as bucura enorm! ---
Cred ca multi dintre noi s-ar bucura, daca ai impartasi din vacanta pe care ai petrecut-o in Lanzarote acum aproape doi ani.

Edited by raul_6776, 18 January 2018 - 10:35.


#12
Tz3posu

Tz3posu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 906
  • Înscris: 20.03.2009
Salutare, ajung in Lanzarote la sfarsit de August - inceput de Septembrie.
Vom avea o masina inchirata 100% si avem la dispozitie o saptamana.
Se recomanda o zona anume pentru cazare?
Am pus ochii pe Hotel THB Flora ce arata bine si este situat in Puerto del Carmen.

#13
bv01

bv01

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,113
  • Înscris: 06.12.2012
Yep, Puerto del Carmen e o alegere bună. Ești aproape de aeroport, plaje și... oarecum în centrul insulei. De acolo ai o grămadă de opțiuni. Mergi în sud la Playa Mujeres, Papagayo sau Playa Blanca.
Poți merge în nord, la Mirador del Rio, Playa del Risco (drumeție pe jos, super fain). Tot din nord poți să iei vaporul (super ieftin) să mergi pe La Graciosa, un adevărat paradis. Cred că am pus ceva poze pe aici, nu-mi mai amintesc exact unde.  
Distracție faină!

#14
Tz3posu

Tz3posu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 906
  • Înscris: 20.03.2009
Mi-am notat recomandarile tale si de pe threadul pentru Fuerteventura si le voi nota si pe acestea. Am citit de La Graciosa, e un must.

#15
bv01

bv01

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,113
  • Înscris: 06.12.2012
Uite aici niște idei din călătoriile trecute:

https://forum.fly-ra...ra-toamna.4985/

https://forum.fly-ra...-canarias.2479/

#16
Tz3posu

Tz3posu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 906
  • Înscris: 20.03.2009
Am trimis azi un mail la Cicar pentru rezevarea masinii, niciun raspuns deocamdata, dar am facut o rezervare online pentru care am primit si o confirmare fara sa achit vreun avans ceva.
Pentru cei ce au apelat la ei, asa functioneaza? Se bazeaza pe incredere ca tu chiar nu te razgandesti? Nu ca ma deranjeaza sau as vrea sa ma razgandesc....pretul este de 120 euro pentru un Fiat 500, e mai putin decat am platit in Cipru pentru 2 zile la AVIS(132 euro).
@bv01 din cate am vazut tu sigur ai apelat la ei din ce am vazut...
Ca intrebare secunda, e suficient Fiat 500 noi fiind doar 2 sau o sa trag de el pe acolo?
Mai ramane sa rezolv si locatia pentru cazare, deocamdata suntem putini nehotarati.

Edited by Tz3posu, 20 May 2018 - 18:17.


#17
bv01

bv01

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,113
  • Înscris: 06.12.2012
Nici nu îi interesează. Au cereri super multe. Chiar dacă tu nu onorezi rezervarea, se descurcă ei.
Și sa, așa funcționează. Sunt super OK.

E OK Fiat 500. Eu mergând cu familia nu pot lua mașina aia, deși mi-aș dori. ;)

Ah, erau turiști cu Fiat 500 inclusiv la Playa de Cofete, deci no worries.

#18
Tz3posu

Tz3posu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 906
  • Înscris: 20.03.2009
Mulțumesc de răspuns. Prețul mi se pare incredibil de bun sincer, dacă sunt atât de buni cum spui tu poate cine știe...următoarea vacanța o fac tot in zona.
Grija mea este legată și de a găsi mașina și sa nu îmi zică ca nu mai au mașina. Le dau un telefon mâine sa “le confirm” și telefonic prezenta...
Cat despre modelul de mașina l am luat pentru e simpatic tare Fiat 500. Nu ma aștept sa îmi dea fix Fiat 500, probabil depinde de disponibilități. Dacă nu îl au și oferă un preț bun nu ma deranjează nici modelul Abarth:))) de când îmi doresc sa conduc modelul ăla. Noi suntem doar 2 deocamdată și nu avem planuri de a mari numărul cu +1, avem 27-28 ani și suntem pe Trendul mai nou care e ceva mai egoist(eu personal) și nu se mai gândește la copii acum sau chiar deloc.

Edited by Tz3posu, 20 May 2018 - 21:16.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate