Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Constructie casa demisol+parter Zalau 2016

- - - - -
  • Please log in to reply
143 replies to this topic

#127
oMariusRO

oMariusRO

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,397
  • Înscris: 18.08.2014
Sunt curios cat ar fi manopera la tencuiala asta, daca la una decorativa se ia acum de la 15 lei in sus (cel putin in Bucuresti). Eu cred ca per total te duce lejer spre 75 de lei/mp. Daca tii la aspect si nu ai 200mp de acoperit, probabil merita.

Edited by oMariusRO, 12 March 2018 - 15:38.


#128
Andr33i

Andr33i

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 139
  • Înscris: 01.02.2016
Eu am vreo 30-40 mp

#129
Andr33i

Andr33i

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 139
  • Înscris: 01.02.2016
Am luat legatura cu o firma care se ocupa de placari fatade, si am primit o oferta pentru placare cu hpl 50 mp. Este intre 130-140 EU/mp. Clar depaseste bugetul pe care sunt dispus sa il pun la bataie pentru treaba asta....asa ca mai studiez...

#130
dana84

dana84

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,663
  • Înscris: 14.06.2013
Mmm, destul de mult. Cand am cerut eu oferte pentru hpl era 45 eur/mp cel de la Abet Laminati si 65 eur/mp de la Parklex. Plus structura ~15 eur/mp. Preturi fara tva.
Insa din cate stiu eu, ca sa poti pune hpl trebuie sa faci structura inainte de termosistem.

#131
Andr33i

Andr33i

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 139
  • Înscris: 01.02.2016
Da, asa este...foarte mult. Azi am trecut pe langa o casa nou construita care avea o parte a fatadei placata cu lemn. M-am oprit si am avut norocul sa il prind acolo pe seful de santier. Mi-a prezentat lambriurile folosite. Sunt din lemn termotratat adus din Suedia. Pretul a zis ca e in jur de 250 ron/mp cu tot cu sistemul de prindere. De aratat arata foarte foarte bine, mai bine decat placarile cu hpl.

#132
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,966
  • Înscris: 03.12.2005
Incercam sa gasesc si pe site la dede un produs pe care il au expus in magazin. Tot un lemn termotratat. Au mai multe profile, si canelate si netede, preturile de pe la 140 lei in jos. Parca retin si ceva pret mai mic, dar nu mai stiu la ce.

#133
Andr33i

Andr33i

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 139
  • Înscris: 01.02.2016
In perioada asta am finalizat si cu fatada casei. Am dat tencuiala minerala de la Sto. Cam asta e rezultatul...Pana la urma, pentru acest moment am renuntat la placarea cu lemn si am dat o culoare mai inchisa(gri). In viitor, voi vedea ce va fi, deocamdata ramane asa.

Attached Files



#134
Lachitza

Lachitza

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 304
  • Înscris: 10.01.2014
Salut Andrei. Voi construi si eu in Zalau ( Crasnei - Prelungirea Gherea ), tot cu Galvacsy.
Stiu ca ia cu cativa EUR per mp dar din cate am inteles este un adevarat profesionist si proiectul este defapt fff important fata de ce credeam eu.
Cel putin asa am inteles de la ,,patiti". Decat cu un simplu semnatar al foilor desenate de tine acasa, mai bine proiectant arhitect.
Daca esti disponibil si pentru alte informatii legat de echipa de constructori si preturi reale, nu prostiile de pe web, da mi te rog un PM cu un numar de telefon.
Am multe intrebari intrucat vreau anul asta sau anul viitor sa incep la rosu, terenul este deja luat.
Mersi si spor. Foarte frumoasa casa, iar detaliile ca in multe lucruri fac diferenta intre duzina si ceva cu adevarat gandit.
Cu stima,
Tudor

#135
conu71

conu71

    Termopanist

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,070
  • Înscris: 22.06.2004
felicitari, se muta pe finalizate.

#136
behind_da_sun

behind_da_sun

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 254
  • Înscris: 20.03.2007
Foarte frumoasa casa si exterior dar mai ales interior, aveti gusturi foarte bune! Imi pare rau ca jurnalul nu a fost mai detaliat. Felicitari

#137
puisor

puisor

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,437
  • Înscris: 21.01.2009
Nu s-a murdarit in exterior tencuiala in partea de jos? Din poze nu se vede soclu. Si casa noastra e tot in panta si nu suntem inca hotarati daca sa facem sau nu soclu.

#138
iladi

iladi

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,436
  • Înscris: 29.04.2008
Se murdareste, orice culoare ar fi. Intra in pitoresc.

#139
Andr33i

Andr33i

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 139
  • Înscris: 01.02.2016

View Postpuisor, on 13 martie 2019 - 09:57, said:

Nu s-a murdarit in exterior tencuiala in partea de jos? Din poze nu se vede soclu. Si casa noastra e tot in panta si nu suntem inca hotarati daca sa facem sau nu soclu.


Noi nu avem soclu, nu prea se vede a fi murdar, am facut trotuare pe toate partile casei.

Attached Files


Edited by Andr33i, 20 March 2019 - 10:38.


#140
puisor

puisor

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,437
  • Înscris: 21.01.2009
Pietrisul chiar de langa casa cum se comporta? Au iesit buruieni, s-a murdarit? E geotextil sub el?

#141
Andr33i

Andr33i

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 139
  • Înscris: 01.02.2016

View Postpuisor, on 24 martie 2019 - 06:22, said:

Pietrisul chiar de langa casa cum se comporta? Au iesit buruieni, s-a murdarit? E geotextil sub el?

Pietrisul ornamental are sub el geotextil si sub geotextil pietris de dren pana la dren...nu are cum sa iasa buruieni...inca nu am niciuna.

#142
grapefruit

grapefruit

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 599
  • Înscris: 25.06.2013
Cat a costat toata investitia?

#143
puisor

puisor

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,437
  • Înscris: 21.01.2009
Am ajuns si noi la capitolul manufacturat masa. Poti sa imi spui te rog ce grosime are blatul la masa de dining? Multumesc!

#144
Andr33i

Andr33i

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 139
  • Înscris: 01.02.2016

View Postpuisor, on 30 mai 2019 - 11:39, said:

Am ajuns si noi la capitolul manufacturat masa. Poti sa imi spui te rog ce grosime are blatul la masa de dining? Multumesc!

Grosimea lui este de 3 cm, dar pe conturul lui e de 6 cm. Am ales solutia asta pentru a putea incorpora cadrul metalic in blat.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate