Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 

Constructie casa demisol+parter Zalau 2016

- - - - -
  • Please log in to reply
143 replies to this topic

#1
Andr33i

Andr33i

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 139
  • Înscris: 01.02.2016
Buna tuturor!

Cu ajutorul lui Dumnezeu, vreau cat de repede sa intru si eu in gasca celor care isi contruiesc casa mult dorita...parca nu mai am rabdare...Am citit multe sfaturi bune aici pe forum si m-am gandit ca nu mi-ar strica nici mie niste sfaturi cu privire la constructie. Atasez cateva imagini cu planul casesi si...astept parerile/sfaturile voastre.

Multumesc anticipat tuturor!

Attached Files


Edited by Andr33i, 02 February 2016 - 00:08.


#2
dana84

dana84

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,663
  • Înscris: 14.06.2013
Cat timp mai poti edita, te rog sterge numele tau si ale arhitectului din planuri. Asa sunt regulile forumului.

#3
andreilesan

andreilesan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,835
  • Înscris: 11.03.2012

 Andr33i, on 01 februarie 2016 - 23:39, said:

Buna tuturor!
Bine ai venit aici @Andr33i.

 Andr33i, on 01 februarie 2016 - 23:39, said:

...parca nu mai am rabdare...
Iti recomand sa iti stapanesti firea, caci lipsa de rabdare uneori te va putea face sa nu observi niste sfaturi foarte pretioase...

 Andr33i, on 01 februarie 2016 - 23:39, said:

Am citit multe sfaturi bune aici pe forum si m-am gandit ca nu mi-ar strica nici mie niste sfaturi cu privire la constructie. Atasez cateva imagini cu planul casesi si...astept parerile/sfaturile voastre.
Ai putea posta si niste Sectiuni (din planuri vad ca ai trei)? Intreb caci nu cred ca e suficient doar 10cm de termoizolant pe peretii exteriori si asi vrea sa vad cat a fost prevazut si la alte elemente de constructie.
Am remarcat ca elevatiile care sunt in imediatul contact cu peretii interiori a spatiilor incalzite de la Demisol sunt anvelopate, dar se poate si mai bine de atat (daca vrei sa faci o constructie calitativa si din punctul de vedere al Eficientei Energetice).
Imi place ca arhitectul a prevazut cazangeria in demisol. Bravo! Cu ce combustibil va fi incalzita casa? In ce valoare a consumului anual specific aferent incalzirii a fost incadrata cladirea?
In ceea ce priveste cosul iti recomand sa folosesti un cos ceramic profesional, multistrat (nu asa cum a fost prezentat in plan ca o zidarie pe doar trei laturi in demisol.. dar e loc de imbunatatit). Tot aici sa ai in vedere la Scurgeri sa prevezi colectarea condensului din cos racordata din start la Scurgere.Posted Image

P.S. Pentru ce sistem de incalzire optez in casa (calorifere, suprafete radiante, etc)?

Edited by andreilesan, 02 February 2016 - 09:18.


#4
Andr33i

Andr33i

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 139
  • Înscris: 01.02.2016
In primul rand multumesc pentru disponibilitate si sfaturi...

Cu rabdare e mai greu...daca se poate cred ca as vrea sa incep luna aceasta..sa vad cum a fi timpul. Totul este pregatit...de principiu.

Am planificat utilizarea unui sistem de incalzire in pardoseala pe toata suprafata casei. Cred ca voi merge pe incalzire pe lemne, centrala cu gazeificare + puffer de 1000/1500 L.

Cosul de fum va fi asa cum mi-ai recomandat cos ceramic profesional. Inca nu m-am hotarat care sa il aleg...as avea 2 variante: primul de la Cemacon: http://www.cemacon.r...tem-cos-de-fum/ (avantajul aici este ca il pot obtine la un pret foarte bun, si cred ca si calitatea este ok), al doilea de la Schiedel http://www.schiedel....e-fum-ceramice( este mai scump si probabil ca mai bun...)

Termoizolatia o sa fie de 15 cm, nu m-am hotarat ce anume inca. Polistiren grafitat de calitate sau vata bazaltica...Tind spre polistiren, varianta mai ieftina dar cu coeficient de transfer termic asemanator vatei minerale. Deasemenea planuiesc instalarea unui sistem central de ventilatie cu recuperare de caldura eventul cu put canadian...si aici inca nu stiu exact ce sa aleg, mai ales ca la noi nu prea am auzit sa se fi montat...aici ar fii muuulta nevoie de sfaturi si recomandari.

Deocamdata, in zilele urmatoare trebuie sa ma ocup putin de drumul de acces, astfel incat sa nu am probleme la turnarea betonului nici daca vor fi ceva precipitatii...

Deasemenea, am facut deja comanda pentru lemn, astfel incat sa poata stea 2,3 luni la uscat. Aici inca ma gandesc cum sa il depozitez, la teren, decoamdata nu am unde sa le protejez, ma gandesc inca cum sa fac....

Attached Files



#5
brawnie

brawnie

    Ing.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,395
  • Înscris: 25.09.2008
Am scris acum cateva minute pe topicul altui coleg referitor la zidaria portanta.... Nu se respecta normativul P100-1:2013.
Comentariile le gasesti aici nu le mai scriu inca odata pentru ca sunt aceleasi... Nu se respecta prevederile normativului privind amplasarea stalpisorilor de beton armat. Vezi fisierul pdf atasat in postul indicat.
Vad ca e o tendinta a proiectantilor sa nu respecte normativele...de ce oare?

LE: Cam asa ar arata planurile DACA (trebuie) ar respecta normativul.

Attached Files


Edited by brawnie, 02 February 2016 - 10:53.


#6
andreilesan

andreilesan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,835
  • Înscris: 11.03.2012

 Andr33i, on 02 februarie 2016 - 10:24, said:

Cu rabdare e mai greu...daca se poate cred ca as vrea sa incep luna aceasta..sa vad cum a fi timpul. Totul este pregatit...de principiu.
Eu cred ca te voi dezamagi usor spunand ca inca mai sunt detalii asupra carora mai e de lucru.. Insa, daca esti dispus sa te implici personal, vei avea sanse mari de izbanda.

 Andr33i, on 02 februarie 2016 - 10:24, said:

Am planificat utilizarea unui sistem de incalzire in pardoseala pe toata suprafata casei.
Daca vrei doar IPAT - iti recomand sa prevezi un spatiu tehnologic suficient pentru aceasta solutie si sa prevezi minim 20cm de termoizolant la placa de pe sol. Ca tot esti pamantean cu colega noastra @dana84 - iti recomand cat mai degraba sa apuci sa citesti topicul dansei. Crede-ma ca nu-ti va parea rau.Posted Image

 Andr33i, on 02 februarie 2016 - 10:24, said:

Cred ca voi merge pe incalzire pe lemne, centrala cu gazeificare + puffer de 1000/1500 L.
Cu atat mai mult.. citeste topicul dansei, dar intrebarile le poti pune aici - si in masura timpului disponibil iti voi raspunde ori eu, ori alti colegi..

 Andr33i, on 02 februarie 2016 - 10:24, said:

Cosul de fum va fi asa cum mi-ai recomandat cos ceramic profesional. Inca nu m-am hotarat care sa il aleg...as avea 2 variante: primul de la Cemacon: http://www.cemacon.r...tem-cos-de-fum/ (avantajul aici este ca il pot obtine la un pret foarte bun, si cred ca si calitatea este ok), al doilea de la Schiedel http://www.schiedel....e-fum-ceramice( este mai scump si probabil ca mai bun...)
Eu as alege intre Schiedel, Tona, Leier (ordinea e aliatorie) si as lasa Cemacon-ul..

 Andr33i, on 02 februarie 2016 - 10:24, said:

Termoizolatia o sa fie de 15 cm, nu m-am hotarat ce anume inca. Polistiren grafitat de calitate sau vata bazaltica...Tind spre polistiren, varianta mai ieftina dar cu coeficient de transfer termic asemanator vatei minerale.
Uite-te ce zice @dana84 aici:   http://forum.softped...0#entry16590711

 Andr33i, on 02 februarie 2016 - 10:24, said:

Deasemenea planuiesc instalarea unui sistem central de ventilatie cu recuperare de caldura eventul cu put canadian...si aici inca nu stiu exact ce sa aleg, mai ales ca la noi nu prea am auzit sa se fi montat...aici ar fii muuulta nevoie de sfaturi si recomandari.
Ei, vezi d-ta, deaceea am zis ca nu e vreme de pierdut, e de studiat. Ce trebuie prevazut si in ce faza, incat sa fie totul prevazut ca in cazul oportun (al investitiei) sa poti sa faci mutarea/pasul hotarat.

 Andr33i, on 02 februarie 2016 - 10:24, said:

Deocamdata, in zilele urmatoare trebuie sa ma ocup putin de drumul de acces, astfel incat sa nu am probleme la turnarea betonului nici daca vor fi ceva precipitatii...
Spor!Posted Image

 brawnie, on 02 februarie 2016 - 10:41, said:

Vad ca e o tendinta a proiectantilor sa nu respecte normativele...de ce oare?
Este firesc sa nu respect ceea ce: fie nu cunosc, fie ce consider o "'prostie""..Posted Image

@Andr33i, proiectul d-tale nu respecta nici Normele cu privire la Eficienta Energetica si incadrarea imobilului sub 100 kWh/(mp an).

Edited by andreilesan, 02 February 2016 - 10:52.


#7
brawnie

brawnie

    Ing.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,395
  • Înscris: 25.09.2008

 andreilesan, on 02 februarie 2016 - 10:49, said:

Este firesc sa nu respect ceea ce: fie nu cunosc, fie ce consider o "'prostie""..Posted Image
As inclina totusi spre prima parte a afirmatiei... Cine suntem noi (proiectantii) sa contrazicem un normativ? Inca odata o spun normativul este LEGE si nu un indrumator de proiectare. In normativ nu se dau recomandari pe care daca vreau le respect sau nu ci sunt impuse niste cerinte minime.
Spor.

#8
andreilesan

andreilesan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,835
  • Înscris: 11.03.2012

 brawnie, on 02 februarie 2016 - 10:58, said:

As inclina totusi spre prima parte a afirmatiei... Cine suntem noi (proiectantii) sa contrazicem un normativ? Inca odata o spun normativul este LEGE si nu un indrumator de proiectare. In normativ nu se dau recomandari pe care daca vreau le respect sau nu ci sunt impuse niste cerinte minime.
Spor.
Si eu as vrea sa inclin in aceeasi parte cu d-ta.. Insa de unde apar atunci notiunile de "'Exagerari" privind Rezistenta, Termoizolatia, etc...?
Intrebarea e retorica, nu vreau sa poluam topicul tizului meu si pamanteanului tau.Posted Image

#9
doarUNom

doarUNom

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,899
  • Înscris: 21.01.2014

 Andr33i, on 01 februarie 2016 - 23:39, said:

Atasez cateva imagini cu planul casei
Poti sa postezi si fatadele ? Sau 3d , daca exista .

#10
Andr33i

Andr33i

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 139
  • Înscris: 01.02.2016
Imi pare rau ca deocamdata nu pot sa stau si sa analizez sfaturile vostre...o voi face dupa ce ajung acasa de la servici... Totusi, atasez cateva poze cu exteriorul casei...Multumesc inca o data pentru postarile voastre!

Attached Files

  • Attached File  1.jpg   1.13MB   244 downloads
  • Attached File  4.jpg   1.17MB   233 downloads
  • Attached File  3.jpg   992.75K   226 downloads
  • Attached File  7.jpg   969.87K   223 downloads


#11
Andr33i

Andr33i

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 139
  • Înscris: 01.02.2016

 doarUNom, on 02 februarie 2016 - 11:05, said:

Poti sa postezi si fatadele ? Sau 3d , daca exista .

Am atasat si fatadele...

 brawnie, on 02 februarie 2016 - 10:41, said:

Am scris acum cateva minute pe topicul altui coleg referitor la zidaria portanta.... Nu se respecta normativul P100-1:2013.
Comentariile le gasesti aici nu le mai scriu inca odata pentru ca sunt aceleasi... Nu se respecta prevederile normativului privind amplasarea stalpisorilor de beton armat. Vezi fisierul pdf atasat in postul indicat.
Vad ca e o tendinta a proiectantilor sa nu respecte normativele...de ce oare?

LE: Cam asa ar arata planurile DACA (trebuie) ar respecta normativul.

Multumesc pentru raspuns, o sa analizez si eu mai in detaliu planul corectat trimis de tine si o sa incerc sa remediez situatia...Sunt nou in ale constructiilor, ce mai stiu stiu doar din ce am citit pe net...

 andreilesan, on 02 februarie 2016 - 10:49, said:

Eu cred ca te voi dezamagi usor spunand ca inca mai sunt detalii asupra carora mai e de lucru.. Insa, daca esti dispus sa te implici personal, vei avea sanse mari de izbanda.

Daca vrei doar IPAT - iti recomand sa prevezi un spatiu tehnologic suficient pentru aceasta solutie si sa prevezi minim 20cm de termoizolant la placa de pe sol. Ca tot esti pamantean cu colega noastra @dana84 - iti recomand cat mai degraba sa apuci sa citesti topicul dansei. Crede-ma ca nu-ti va parea rau.Posted Image

Cu atat mai mult.. citeste topicul dansei, dar intrebarile le poti pune aici - si in masura timpului disponibil iti voi raspunde ori eu, ori alti colegi..

Eu as alege intre Schiedel, Tona, Leier (ordinea e aliatorie) si as lasa Cemacon-ul..

Uite-te ce zice @dana84 aici:   http://forum.softped...0#entry16590711

Ei, vezi d-ta, deaceea am zis ca nu e vreme de pierdut, e de studiat. Ce trebuie prevazut si in ce faza, incat sa fie totul prevazut ca in cazul oportun (al investitiei) sa poti sa faci mutarea/pasul hotarat.

Spor!Posted Image


Este firesc sa nu respect ceea ce: fie nu cunosc, fie ce consider o "'prostie""..Posted Image

@Andr33i, proiectul d-tale nu respecta nici Normele cu privire la Eficienta Energetica si incadrarea imobilului sub 100 kWh/(mp an).

Am inceput sa citesc topicul recomandat...inca citesc. Vreau sa imi fac si eu un calcul de necesar termic...si variante de termoizolatie asa cum a facut si ea...Sunt totusi sunt la inceput si multe notiuni nu le prea inteleg...inca...

Edited by Andr33i, 02 February 2016 - 13:51.


#12
andreilesan

andreilesan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,835
  • Înscris: 11.03.2012

 Andr33i, on 02 februarie 2016 - 13:44, said:

Am inceput sa citesc topicul recomandat...inca citesc. Vreau sa imi fac si eu un calcul de necesar termic...si variante de termoizolatie asa cum a facut si ea...Sunt totusi la inceput si multe notiuni nu le prea inteleg...inca...
Nimeni nu le stie pe toate, Andrei. Intreaba - si ti se va raspunde.Posted Image

#13
Andr33i

Andr33i

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 139
  • Înscris: 01.02.2016

 andreilesan, on 02 februarie 2016 - 13:46, said:

Nimeni nu le stie pe toate, Andrei. Intreaba - si ti se va raspunde.Posted Image

In primul rand ce parere ai despre proiect? Terenul pe care il am la dispozitie este de 1100mp, zic eu suficient pentru o casa parter. Te rog si sa imi sugerezi o varianta de anvelopare casa pe care o consideri buna, dar care nici sa nu fie foarte scumpa, sa se incadreze in categoriile de pret medii...

Multumesc anticipat...

#14
the_lion

the_lion

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,486
  • Înscris: 04.05.2007
Iti anticipez eu raspunsul lui celalalt Andrei.
Exista si o varianta de structura de rezistenta care sa nu fie foarte scumpa, sa se incadreze in categoriile de pret medii? Sau exista doar variante care respecta normativele?

Daca nici pe acest forum, cel putin in ultimii 2 ani, nu gasesti suficiente informatii despre acest aspect....nu vad unde ai mai putea gasi. A lucrat @andreilesan ca picatura chinezeasca....punctual, aproape la fiecare nou jurnal deschis. Cu putin bunavointa eu zic ca o sa afli...
Oricum, sunt convins ca @andreilesan are o rabdare formidabila si o sa-ti spuna punctual si tie.

Edited by the_lion, 02 February 2016 - 15:58.


#15
manghels

manghels

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,878
  • Înscris: 27.02.2008
Din pacate...(ceea ce nu e rau numaidecat) in ce ofera Andrei ca sfat/recomandari pt izolatii termice..nu se incadreaza la categoria ..ieftin...ci doar eficient ..20cm placa de la cota zero...20cm pe pereti..40 cm planseu / sau intre capriori (poate si un 10cm pe elevatie..interior/exterior..daca nu macar exterior)..puncti termice..putine..spre deloc.. sau tratarea lor cu grija..Cos de fum profesional..cat mai central..si bine gandit..Si astea...vin din experienta..si calcule..Dar pot fi particularizate pe fiecare proiect in parte...zona tarii..etc..

Acu'...nu toti ne permitem 'din prima' izolatiile alea..insa macar la placa zero poti sa le faci (ca sa te asiguri...mai ales ca acolo nu mai poti interveni)..iar pe pereti si pe planseu...mai poti adauga cand iti revii din socul investitiei..Dar macar un minim de ~15cm pe pereti si 20-30 cm izolant pe planseu..e cat de cat acceptabil...

Edited by manghels, 02 February 2016 - 16:31.


#16
andreilesan

andreilesan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,835
  • Înscris: 11.03.2012

 manghels, on 02 februarie 2016 - 16:26, said:

.....Si astea..... pot fi particularizate pe fiecare proiect in parte...zona tarii..etc..

Acu'...nu toti ne permitem 'din prima' izolatiile alea....Dar macar un minim de ~15cm pe pereti si 20-30 cm izolant pe planseu..e cat de cat acceptabil...
Man, tocmai ca fiind in acea zona a tarii si fiind vorba de casa parter : cu doar 15cm pe pereti si 30cm pe planseu - nu cred ca se poate incadra sub 100 kWh/(mp an).Posted Image
Posted Image

 Andr33i, on 02 februarie 2016 - 15:48, said:


In primul rand ce parere ai despre proiect? Terenul pe care il am la dispozitie este de 1100mp, zic eu suficient pentru o casa parter. .
Proiectul e interesant si provocator. Imi place si cum arata, insa nu lua parerea mea de baza in ceea ce priveste arhitectura, caci nu sunt arhitect.

 Andr33i, on 02 februarie 2016 - 15:48, said:

Te rog si sa imi sugerezi o varianta de anvelopare casa pe care o consideri buna, dar care nici sa nu fie foarte scumpa, sa se incadreze in categoriile de pret medii...
Tocmai pentru ca este o provocare proiectul d-tale - ar fi indicat sa mai colaborezi cu arhitectul pentru a mai lucra dansul la detalii de anvelopare, caci la capitolul acesta mai sunt rezerve si ar fi pacat sa nu o faci ca la carte. Insa, daca nu ai macar 500 Euro/mp de cladire ca si buget - ti-as recomanda sa o regandesti astfel incat sa incapi in bugetul alocat, sa nu te intinzi mai mult decat poti duce (chiar daca e reusit proiectul).

Cat priveste grosimile de termoizolatii ce te-ar retine sa o anvelopezi incat sa consumi cat mai putine lemne, ceea ce ar duce la un confort sporit cu deranj minim? 4 tone de lemne pe sezonul de incalzire ar fi rau?Posted Image

#17
Andr33i

Andr33i

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 139
  • Înscris: 01.02.2016
Ce parere aveti despre un sistem de ventilatie cu recuperare de caldura bazat pe recuperatorul de caldura Mitsubishi Electric Lossnay LGH-50RVX ?

#18
andreilesan

andreilesan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,835
  • Înscris: 11.03.2012

 Andr33i, on 03 februarie 2016 - 20:00, said:

Ce parere aveti despre un sistem de ventilatie cu recuperare de caldura..
Posted Image ..Foarte bunaPosted Imagedaca ti-l poti permite..

 Andr33i, on 03 februarie 2016 - 20:00, said:

..bazat pe recuperatorul de caldura Mitsubishi Electric Lossnay LGH-50RVX ?
Eu unul pe acesta nu-l cunosc..Posted Image

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate