Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica
 Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila
 Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K
 Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...
 

viteza mica RCS-RDS prin wireless

- - - - -
  • Please log in to reply
32 replies to this topic

#1
madbunny89

madbunny89

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 22.01.2016
Salutare tuturor! De o saptamana mi-am reziliat contractul cu cei de la UPC si mi-am facut un abonament ( TV+internet ) la RDS-RCS. Am ales optiunea Fiberlink 1000 dar nu sunt prea multumit de viteza. Nu vad vreo imbunatatire semnificativa, ba din contra, e mai rau decat la UPC. Am facut zeci de teste dar degeaba. Vitezele sunt urmatoarele:

Download: 6.89 MB/s ; 55 Mbps
Upload: 6.70 MB/s ; 53.51 Mbps

Folosesc un laptop de la Asus ( K55VD ) cu urmatoarele specificatii:

Procesor: Intel Core i5 3210
Memorie: 4Gb DDR3
HDD: 500GB 5400/7200

Router-ul pe care il folosesc este cel adus de baietii de la RDS, ZTE ZXHN H298N. Distanta de la Router la laptop este de aproximativ 4 metri, dar am facut teste si langa router si nu am sesizat imbunatatiri semnificative in ceea ce priveste viteza. Dupa torrente trag cu maxim 6 Mb. Am folosit WI-FI-ul vecinului de deasupra ( are net de la UPC si un router pe care a dat aproximativ 80 de lei, nu stiu exact ce firma este ) si am am facut un test. Surpriza maxima: viteza de dl a fost de 7,12 MB/s.

Ce pot face pentru a obtine viteze mai mari? ( in afara de varianta " stai pe Wi-FI-ul vecinului" )

Edited by madbunny89, 22 January 2016 - 13:14.


#2
sarac.lipit

sarac.lipit

    Cînd eºti condus de proºti, toate merg prost

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,828
  • Înscris: 14.06.2006
Atît am io în zilele proaste la ab.100....
Direct prin cablu din router cît ai?
Dar fãrã router?

#3
tigerheart

tigerheart

    Savage Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,897
  • Înscris: 07.08.2008
Dar pe direct cat prinzi? Sau prin lan din router...

#4
DdorinN

DdorinN

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 341
  • Înscris: 15.05.2007
Prin cablu ai incercat ? Vezi ce canale ocupa reteaua ta WI-FI , eventual muta pe un canal liber (sau mai liber..)

#5
madbunny89

madbunny89

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 22.01.2016

 DdorinN, on 22 ianuarie 2016 - 13:25, said:

Prin cablu ai incercat ? Vezi ce canale ocupa reteaua ta WI-FI , eventual muta pe un canal liber (sau mai liber..)

Am incercat prin cablu dar nu se conecteaza. Probabil este o problema hardware la portul LAN al laptopului. Cum vad ce canale ocupa reteaua WI-FI?

#6
DdorinN

DdorinN

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 341
  • Înscris: 15.05.2007
Eu folosesc chestia asta, https://play.google....c.wifi.analyzer

Iti arata ce canale wi-fi sunt ocupate/libere prin zona, sa nu se bata cap in cap cu reteaua vecinilor..

#7
alexupit

alexupit

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,327
  • Înscris: 23.09.2008
Mereu am spus ca cine ia router de la RDS e prost. In primul rand, iti da un jaf. In al doilea rand, platesti chirie. Eu NU am luat router de la ei. Am facut doar contractul de net si routerul mi-l luasem eu. Mai ales ca acum sunt destul de ieftine, chiar nu inteleg de ce luati de la ei. Va da unul prost pentru care mai si platiti chirie si nu va ramane voua. Mie cu routerul meu imi scade foarte putin viteza fata de cum e direct pe fir. Aproape insesizabil.

#8
Hider141

Hider141

    trolling here since 2008

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,867
  • Înscris: 06.01.2008

 madbunny89, on 22 ianuarie 2016 - 13:13, said:

Router-ul pe care il folosesc este cel adus de baietii de la RDS, ZTE ZXHN H298N. Distanta de la Router la laptop este de aproximativ 4 metri, dar am facut teste si langa router si nu am sesizat imbunatatiri semnificative in ceea ce priveste viteza. Dupa torrente trag cu maxim 6 Mb.
1) din cate vad routerul de la RDS are wifi. verifica sa vezi ce viteze prinzi cu laptopul pe wifi.
2) poate cablul UTP e de calitate proasta, e intrerupt, sau nu e bine mufat. Am intalnit cabluri UTP venite la pachet cu routere TP-LINK Gigabit TL-WR1043ND si TP-LINK Gigabit TL-WDR3600 N600 Dual Band ce se conectau ori la 10Mbps, ori la 100Mbps.

am gresit, credeam ca te conectezi prin cablu.

Edited by Hider141, 22 January 2016 - 13:51.


#9
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,839
  • Înscris: 14.10.2008
FL 1.000 merge cel mai bine cu Asus N-56-U, in acest caz routerul creste viteza la PC-urile mai vechi/mai slabe.

#10
madbunny89

madbunny89

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 22.01.2016

 DdorinN, on 22 ianuarie 2016 - 13:30, said:

Eu folosesc chestia asta, https://play.google....c.wifi.analyzer

Iti arata ce canale wi-fi sunt ocupate/libere prin zona, sa nu se bata cap in cap cu reteaua vecinilor..

"Internet" este WI-FI-ul meu, celelalte ale vecinilor. Telefonul folosit: un Allview X2
[ http://i64.tinypic.com/9k3tk4.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

@Hider141: pai prin wifi sunt conectat. cablurile sunt bine mufate si sunt aproape noi ( le-am schimbat anul trecut cand am renovat tot apartamentul. astia de la RDS mi-au lasat cablurile de la UPC, au zis ca nu e nevoie sa le mai schimbe )

@alexupit: nu cred ca sunt chiar prost. Imi trebuia un router care sa "duca" viteza mentionata de RDS/RCS. Wi-Fi-ul meu, un Cisco Linksys, nu suporta astfel de viteze.

@Neaceasca85: pai nu cred ca laptopul meu este chiar atat de slab. poate doar placa de retea o fi slaba...

Edited by madbunny89, 22 January 2016 - 13:49.


#11
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,574
  • Înscris: 15.06.2004
1. Ai un Netis exact pe canalul tau. E cam ciudat la tine - de obicei varful e pe mijloc - canalele 5-6 - la tine exact acolo e gol. Poti muta pe canalul 5.
2. ZTE ala nu e un router foarte potent - cam atata poate - e printre cele mai slabe gigabit - oricum e gigabit doar pe LAN - pe Wireless e 300N si partea proasta e ca nu are nici antene externe.
3. Probabil nici Wi-Fi-ul din laptopul tau nu e foarte rapid - 150N-300N maxim.

#12
madbunny89

madbunny89

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 22.01.2016

 eiffel, on 22 ianuarie 2016 - 14:22, said:

1. Ai un Netis exact pe canalul tau. E cam ciudat la tine - de obicei varful e pe mijloc - canalele 5-6 - la tine exact acolo e gol. Poti muta pe canalul 5.
2. ZTE ala nu e un router foarte potent - cam atata poate - e printre cele mai slabe gigabit - oricum e gigabit doar pe LAN - pe Wireless e 300N si partea proasta e ca nu are nici antene externe.
3. Probabil nici Wi-Fi-ul din laptopul tau nu e foarte rapid - 150N-300N maxim.


Iti multumesc pentru raspuns. Multumesc tuturor pentru ajutorul acordat. Poate suna cam aiurea intrebarea mea, dar cum pot muta pe un alt canal? Nu am mai facut asta pana acum si nu stiu cum se procedeaza.

#13
dreaQ

dreaQ

    I'm too old for this shit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,382
  • Înscris: 02.06.2005
Iti iei FL 1000 si stai pe wi-fi ca sa ce? Nu inteleg combinatia...

#14
manoman

manoman

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 756
  • Înscris: 25.10.2013
Pai cam asta e viteza maxima pe WiFi ce o poti astepta de la routerul lor, 1Gbps o sa primesti doar pe cablu si doar daca te conectezi direct.
Apropo, tu ai pe laptop un chipset wifi de la Atheros, ce are ca maxim posibil 150Mbps, nu-ti vei imbunatati sensibil vitezele orice ai face asa, trebuie sa te conectezi prin cablu.
Ca sa schimbi canalul intri in setarile routerului si o sa gasesti optiunea asta in ferestra principala de Wireless.

#15
Adi blondu

Adi blondu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,724
  • Înscris: 05.01.2007

 madbunny89, on 22 ianuarie 2016 - 14:59, said:

Iti multumesc pentru raspuns. Multumesc tuturor pentru ajutorul acordat. Poate suna cam aiurea intrebarea mea, dar cum pot muta pe un alt canal? Nu am mai facut asta pana acum si nu stiu cum se procedeaza.
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/wB8avnh3VJI?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by Adi blondu, 22 January 2016 - 15:21.


#16
DdorinN

DdorinN

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 341
  • Înscris: 15.05.2007
Muta pe canalul 5 sau 6, ca sa faci asta intra prin browser in setarile routerului, la o adresa de genul http://192.168.1.1 sau http://192.168.0.1

Edited by DdorinN, 22 January 2016 - 16:10.


#17
madbunny89

madbunny89

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 22.01.2016
Va multumesc tuturor pentru sugestii. Am mutat pe canalul 6 si de asemenea am schimbat pe 40 Mhz ( era setat pe 20 Mhz ). Noile viteze:

Download: 13.041 Mb/s
Upload: 13.367 Mb/s

#18
manoman

manoman

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 756
  • Înscris: 25.10.2013

 madbunny89, on 22 ianuarie 2016 - 19:03, said:


Download: 13.041 Mb/s
Upload: 13.367 Mb/s
Da, cam asta e maximum posibil pentru cardul tau wireless.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate