Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...

Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere
 Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...
 Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import
 Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...
 

viteza mica RCS-RDS prin wireless

- - - - -
  • Please log in to reply
32 replies to this topic

#19
madbunny89

madbunny89

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 22.01.2016

 manoman, on 23 ianuarie 2016 - 00:19, said:

Da, cam asta e maximum posibil pentru cardul tau wireless.

Multumesc. Daca ramane la viteza asta, eu ma declar multumit.

#20
Heavyd

Heavyd

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,604
  • Înscris: 08.08.2007
Daca nu vrei cablu cumpara un stick USB wireless AC

#21
madbunny89

madbunny89

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 22.01.2016

 Heavyd, on 24 ianuarie 2016 - 10:13, said:

Daca nu vrei cablu cumpara un stick USB wireless AC

Clar nu vreau cablu. Ce stick wireless mi-ai recomanda?

#22
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,570
  • Înscris: 15.06.2004
Pai degeaba iei doar stick - poti lua unul 300N maxim - ca atata stie routerul. Deci tot nu va fi gigabit.

Daca vrei gigabit pe wireless trebuie sa schimbi si routerul.
Iar astea pe la 1200N sau peste costa cam mult.

#23
TheGrudge

TheGrudge

    Watcher

  • Grup: Moderators
  • Posts: 2,451
  • Înscris: 25.08.2006
Salut,
O intrebare :
Anterior, aveam Fiberlink 100, router TP-Link 843 ND.Viteza pe download (cu cablul in router) : 10mb ; wireless in aceeasi camera :9 mb
Actual : Fiberlink 300, ONT HG8245H de la RDS.Viteza pe download (cu cablul in ONT) : 11mb ; wireless (un perete distanta) : 5mb
Daca pierderea pe wireless o inteleg sa zicem, de ce viteza atat de mica pe cablu? Ce pot face sa cresc viteza atat pe cablu cat si pe wireless?
Mersi !

#24
manoman

manoman

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 756
  • Înscris: 25.10.2013

 TheGrudge, on 25 ianuarie 2016 - 16:48, said:

Salut,
O intrebare :
Anterior, aveam Fiberlink 100, router TP-Link 843 ND.Viteza pe download (cu cablul in router) : 10mb ; wireless in aceeasi camera :9 mb
Actual : Fiberlink 300, ONT HG8245H de la RDS.Viteza pe download (cu cablul in ONT) : 11mb ; wireless (un perete distanta) : 5mb
Daca pierderea pe wireless o inteleg sa zicem, de ce viteza atat de mica pe cablu? Ce pot face sa cresc viteza atat pe cablu cat si pe wireless?
Mersi !
11MB sau 11Mb? Pentru ca 11MB este maximum ce poate fi obtinut pe o retea LAN de 100Mb deci e normal sa se plafoneze viteza la asta. Daca vrei sa ai mai mult acum ca ai acces la FL300 instaleaza o placa de extensie cu un LAN de 1Gb si cupleaza cablul in intrarea numita GE din ONT.
Viteza scazuta in WiFi vine de la ONT, care nu e prea stralucit pe partea de wireless si pe deasupra si peretele mai taie din semnal - pentru asta singura solutie e un router performant cu setarile facute corect. In plus nu uita ca chiar cu setari la maximum nu vei putea obtine mai mult decit ce ai avut data trecuta, placa din pc-ul tau nu e capabila de viteze mai mari iar schimbarea ei cu un stick separat te va costa iarasi niste bani.

#25
sorin83

sorin83

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,262
  • Înscris: 19.08.2007
Eu am viteze mult mai bune la fl300 cu ont hg8245h, desi toate device-urile mele au maxim 100 pe lan si maxim standardul n pe wifi.
Pe wifi am intre 20 si 45 mb (in functie de cate obstacole am intre router si device) si pe cablu am 90-95mb.
Wifi-ul l-am setat pe auto 20/40 si am pus canalul 11 pentru ca e mai liber la mine in bloc.

Ps. Am acoperire mai buna la wifi prin ont decât prin fostul router (dlink dir600).
L-am montat pe un perete in hol (aproape in centrul apartamentului) si antenele le-am oriebtat perpendicular (una verticala si una orizontala de-a lungul peretelui).

Attached Files


Edited by sorin83, 05 February 2016 - 23:03.


#26
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,570
  • Înscris: 15.06.2004
Stai la casa sau la bloc ?
Aia orizontala e buna sa dai semnal la etaj sau la apartamentul de jos, nu te ajuta prea mult la semnalul de pe acelasi nivel. Undele radiaza perpendicular pe axul antenei.

O acoperire mai buna obtii la un unghi de 30-45 de grade.

#27
sorin83

sorin83

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,262
  • Înscris: 19.08.2007
La bloc.
E pus cam la 50-60 cm de podea si m-a gândit ca o sa acopere mai bine asa. Merci de clarificare.

#28
VladutzU2013

VladutzU2013

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,557
  • Înscris: 21.01.2013
De obicei routerul trebuie amplasat cat mai sus pentru a acoperi spatiul bine asa am citit un documentar pe net.

#29
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,570
  • Înscris: 15.06.2004
Ideal ar fi ca antenele sa fie verticale si la acelasi nivel ptr router si client.

Daca il montezi mai sus sau mai jos e bine ca una din antene sa fie un pic inclinata.
Ptr un router cu 3 antene - cazul meu am cea centrala verticala si cele doua laterale inclinate cam la 30 de grade - e pus mai sus - deasupra unei usi.

Cu toate 3 verticale am cateva colturi prin casa in care semnalul e mai slab sau inexistent. Asa cum il am acum e acoperirea maxima - verificat cu WiFi Analyzer.

#30
Sthalker

Sthalker

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 09.01.2017
Salutare,

Vad ca e veche  tema  insa poate ma poate  jauta cineva.
Am internet de la RCSRds ... Desktopul este  legat  prin router.
Daca leg   PC-ul direct prin cablu  viteza  se duce la test la 400 mb/s  ma rog. Daca leg  prin  Router  si fac test  scade la 93 Mb/s

Ce  ar trebui sa fac sa am si la PC viteza mare ca inainte.

Multumesc anticipat

Model Router: 300M Wireless N Gigabit Router
Model No. TL-WR1043ND

Edited by Sthalker, 03 February 2019 - 01:16.


#31
KyKyKyKy

KyKyKyKy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,191
  • Înscris: 18.04.2008
E wi_fi.
Canalul etc?
Sau te referi prin fir?
Cu ce viteză se sincronizează placa de rețea?

Edited by KyKyKyKy, 03 February 2019 - 01:25.


#32
Sthalker

Sthalker

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 09.01.2017
Sincer  va spun eu nu le am cu  setarile. Cineva ma ajutat acum ceva timp. Astazi a venit  si a resetat acest router. Insa netul merge pe Desktop foarte  rau.. se incarca paginile  foarte  greoi sau  in general dau click pe ceva  si nu se intampla nimic.

Mai noi am observat  ca nici nu mai este stabil WI-FI  daca ma uit   pe telefon la ceva ( Youtube )  merge se opreste  si tot asa  ...arata semnul exclamarii la semnal. ( Ma refer la telefon)

Desktopul este legat  prin cablu ( Din router  vine la Desktop)
De exemplu  daca incarc pagina de youtube  arata  primele   4 filmulete  restul sunt  patratele albe  ....trebuie sa stau  5 minute  pana le pot vedea nomral.
inainte nu era asa ceva.

Testu care  il facuse  direct din cutia  de la RDS  ( fara  router)  la speedtest  era 490 mb/s. Acum prin  router  e 94 mb/s si a inceput  sa si pice  WI-FI  pe  telefon ....ciudat

Edited by Sthalker, 03 February 2019 - 02:05.


#33
Sthalker

Sthalker

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 09.01.2017
Mai nou  acum dimineata  nici macar  nu ma mai pot lega la WI-FI  nu mai gaseste  telefonul reteaua .....cum se poate  verifica  routeru ...poate  el are  probleme

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate