Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Obiecte vechi și inutile car...

Mentenanta Acoperis

Cheder deteriorat , zgariat, cum ...

Laptop HP 15-AF001NQ, AMD E1-6015...
 Blat de bucatarie lungime 4,60 m

Termostat incalzire si racire

Configurare retea cu modem Vodafo...

Curtea Penala Internationala soli...
 Sunt obligate bancile sa opteze p...

Pensie anticipata partiala cu cer...

Subscriptii

Cat ar costa acest poster, se poa...
 Cum sa scapam de sobolani?

Alser Forest SA a dat teapa de 1,...

COD Eroare ABS ( Ford Mondeo MK5 )

Implanturi dentare clinici Consta...
 

Recomandare TV Full HD 81 CM

- - - - -
  • Please log in to reply
41 replies to this topic

#1
Cristi_77

Cristi_77

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,523
  • Înscris: 10.03.2014
Bună dimineața! Vă rog să îmi dați și mie un sfat, o părere despre achiziția unui televizor full HD, de diagonala 81 de CM. Am găsit la ALTEX câteva modele la prețuri destul de bune. La 1160 de LEI am găsit un model clasic fără ”accesorii inteligente”. ”Oferta Smart” ajunge la 1500 de LEI. Iar ultima variantă ar fi cu un ”bonus” 3D la 1700 de LEI, în această perioadă fiind și ceva oferte, probabil rămase în stocuri după sărbători. Dintre cele trei modele, m-ar ”tenta” cel ”smart” având și Wi-Fi. Primul este un TV foarte un la acel preț, dar mă gândesc că, dacă tot ”dau un ban”, să merite. Cel 3D nu mă ”atrage” prea mult , deși diferența de preț e infirmă față de cel ”smart”, pentru simplul motiv că în grila TV nu am niciun post de acest fel, iar acestei tehnologii, după părerea mea, „i-a cam trecu vremea”. Momentan, am un Samsung de care sunt mulțumit, însă la care am problemă. Sunt abonat la o firmă locală care oferă pentru pachetul Extra card CI. Există vreo diferență între CI și CI+? Voi mai putea folosi modulul CI în noul televizor, dacă acesta are CI+? Am înțeles că LG ar avea un plus pe partea de TV în fața celor de la Samsung. E o informație credibilă ? Are cineva dintre voi unul dintre aceste modele, cum se ”comportă” ?
P.S. Îi rog să răspundă doar pe userii are chiar vor să ajute și au păreri/sfaturi pertinente și avizate în domeniu.
P.P.S. Dacă nu e postat pe aria potrivită, îl rog pe unul dintre moderatori să îl mute în secțiunea potrivită.
Mulțumesc pentru înțelegere și aștept răspunsurile voastre.

Edited by Cristi_77, 22 January 2016 - 10:32.


#2
aazz

aazz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,679
  • Înscris: 13.02.2012
http://www.emag.ro/t...p/pd/DSF0VMBBM/

#3
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007
Eu am exact modelul asta.
Sunt incantat de el.

#4
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,696
  • Înscris: 24.11.2015
http://www.altex.ro/...ps-43puh4900-88

cel mai ieftin televizor 4k de 109cm Posted Image
eu am tot de 80 si imi pare rau ca n-am luat unu mai mare.

Edited by TruculMagic, 22 January 2016 - 12:09.


#5
sanderoalex

sanderoalex

    Nefumător înrăit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,653
  • Înscris: 26.03.2009
1.ce vrei sa vizionezi la tv?(cablu,filme,filme in browserul tv-ului...)
2.ce distanta de vizionare ai?alegerea diagonalei se face in functie de distanta de vizionare.indicat e sa te pozitionezi cat mai aproape de  linia mov,in cel mai rau caz
in spatiul mov.
[ http://i.rtings.com/images/resolutions-worth-it-comparison.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]


3.sunt 2 tipuri de panel:VA si IPS.primul are contrast si nivel de negru  mai ridicate decat ips-ul,al 2 lea are unghiuri de vizualizare mai bune.lg-ul are panel ips,celelalte au in principal VA,dar unii mai folosesc la anumite modele si ips.daca ai unghiuri mici de vizualizare(nu stai prea in lateral fata de tv),iti recomand VA.sunt de evitat tv-urile curbate,in special pe diagonale mici.
4.ledurile actuale au panel cu  refresh nativ de 50 hz,100 hz,si din ce in ce mai rar de 200 hz.din tv-urile puse de tine,doar lg-32lf650v are probabil panel de 100 hz. zic probabil , deoarece multi producatori nu mai pun la 32 inch acelasi tip de panel ca la cele mari.unii nu mai pun nici panel full hd la 32 inch.
cele cu 100 hz si 200 hz permit  interpolarea ,care ajuta la formarea unor imagini mai bune.rezultatul se vede la scenele in miscare,filme cu actiune rapida si sport in general.
5.evita ofertele teribile ,gen 4k la pret de ... alea sunt glume nereusite,cu panel de 50 hz,care sunt bune pe post de rama foto!cand o sa vezi o emisiune tv sau un film pe ele ,te apuca durerea de cap.
6.din pacate,tv-urile de 100 hz,vin insotite de functii suplimentare ,gen smart sau 3d.desi e mai ok un media box cu android decat smartul de pe tv,esti constrans sa iei un smart,daca vrei si un panel/imagine bun(a).lucrul bun e ca daca tv-ul are wifi si suporta dlna,poti urmari filme direct din pc fara cabluri,cu plex sau serviio.
7.modulul CI merge pe CI+.lg are ca avantaj fata de samsung dvb-t2,ptr receptie prin antena a programelor digitale.din pacate cred ca o sa schimbi tv-ul inainte de a-l folosi .

Edited by sanderoalex, 22 January 2016 - 12:57.


#6
Cristi_77

Cristi_77

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,523
  • Înscris: 10.03.2014

 Cristi_77, on 22 ianuarie 2016 - 10:30, said:

Sunt abonat la o firmă locală care oferă pentru pachetul Extra card CI. Există vreo diferență între CI și CI+? Voi mai putea folosi modulul CI în noul televizor, dacă acesta are CI+? Am înțeles că LG ar avea un plus pe partea de TV în fața celor de la Samsung. E o informație credibilă ? Are cineva dintre voi unul dintre aceste modele, cum se ”comportă” ?


Televizorul îl voi folosi îndeosebi pentru cablu TV, dar nu exclud posibilitatea de a viziona câte un film ocazional, dacă voi opta pentru varianta ”smart”. Distanța față de televizor va fi, în medie, 3-4 metri, mai mult nu îmi permite spațiul, de aceea și evit să cumpăr un televizor cu diagonala mai mare de 81 de cm. Vă mulțumesc tutror pentru răspunsuri și recomandări, dar aș dori câteva răspunsuri concrete la întrebările mele din primul post.

Edited by Cristi_77, 22 January 2016 - 13:11.


#7
RODigitalum-megafanro

RODigitalum-megafanro

    *Pro-Digital*

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,754
  • Înscris: 07.04.2006
Pentru C.I.+: http://forum.softped...cs-rds-sau-upc/

 Cristi_77, on 22 ianuarie 2016 - 10:30, said:

P.P.S. Dacă nu e postat pe aria potrivită, îl rog pe unul dintre moderatori să îl mute în secțiunea potrivită.

L-am mutat aici: http://forum.softped...2#entry18619312

 Cristi_77, on 22 ianuarie 2016 - 10:30, said:

ultima variantă ar fi cu un ”bonus” 3D la 1700 de LEI, în această perioadă fiind și ceva oferte, probabil rămase în stocuri după sărbători.
Varianta câștigătoare. Posted Image Are webOS 2.0, 3D și este model 2015.

Edited by megafanro, 22 January 2016 - 13:21.


#8
crislacor

crislacor

    Cui îi pasă...?!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,074
  • Înscris: 20.06.2009

 Cristi_77, on 22 ianuarie 2016 - 13:11, said:

(...) Distanța față de televizor va fi, în medie, 3-4 metri, mai mult nu îmi permite spațiul, de aceea și evit să cumpăr un televizor cu diagonala mai mare de 81 de cm. (...)
Din principiu, nu fac recomandări de achiziție, pot cel mult să dau răspunsuri despre cum merg ale mele. Ceea ce nu mai e de actualitate acum, că au deja niște ani...Posted Image
Totuși, o remarcă am și e una de bun simț, testată pe propria piele: la distanța de 3-4 metri, un televizor de 81 cm e EXTREM DE MIC! Nu spun că trebuie luat neapărat ca etalon, dar graficul pus mai sus de colegul @sanderoalex îți poate da o idee despre cum ar trebui să fie... Personal, pentru acea distanță, aș merge cel puțin pe un 48-50''! Iar dacă pentru asta e nevoie să mai aștepți puțin, pînă pui niște bani deoparte, eu sunt convins că va merita așteptarea!Posted Image

#9
Cristi_77

Cristi_77

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,523
  • Înscris: 10.03.2014
Nu se pune problema banilor din simplul motiv că, îl voi lua în rate. Cu ”banii jos” nu îmi permit la un salariu mediu în România cu cheltuielile lunare și nici nu se merită. De așteptat aș mai aștepta numai că actualul TV este în ”moarte clinică” și mă poate ”lăsa” în orice moment. Sigur îl pot repara, dar nu știu dacă merită, mai ales că e CRT. M-a ”îndurat” 16 ani, nu îi mai pot cere prea multe. Camerele mele sunt micuțe, iar un televizor de 121 mi se pare prea mare, totuși. Știu, poate o să regret, iar un TV nu îl iei în fiecare zi, dar voi alege între 2 variante, unul de 81 și unul de până în maxim 110 cm. Ca și calitate, se merită un LG în detrimentul unui Samsung/Philips ? Pe internet sunt, în general, impresii pozitive, dar aș vrea să aflu și poziția unui posesor. Mulțumesc anticipat.

#10
crislacor

crislacor

    Cui îi pasă...?!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,074
  • Înscris: 20.06.2009
Camera nu contează cît îi de mare, contează doar distanța de vizionare.Posted Image  Dacă totuși te vei duce pe un 43'' (eu, încă o dată, exclud 32''-ul), să faci astfel încît să muți canapeaua și fotoliile la mai puțin de 3 metri de televizor...Posted Image
Cît despre acel „versus” de la sfîrșit, tot din postarea colegului @sanderoalex poți alege ceea ce crezi că ți se potrivește cel mai bine.

#11
aazz

aazz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,679
  • Înscris: 13.02.2012
sony au imaginea si culorile cele mai din cate am vazut [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/JotQgNmEYAw?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#12
dragosmacovei

dragosmacovei

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,270
  • Înscris: 30.12.2013
De 32" cu DLNA http://www.emag.ro/t...h/pd/D9F17MBBM/
Daca te uiti de la mai mult de 2m atunci unul de 40" e mai potrivit http://www.altex.ro/...msung-ue40j5200
Amandoua au sunet DTS, DLNA pt vizionat filme direct de pe PC fara cablu video, aplicatie Netflix.

Philips e doar brandul iar LG-urile ieftine nu prea au sunet DTS.

#13
crislacor

crislacor

    Cui îi pasă...?!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,074
  • Înscris: 20.06.2009
Da, se vede cu ochiul liber diferența! Și tocmai de-aia ți s-a spus de „transmisiuni sportive”, pentru că aici există foarte multă mișcare (atât a subiecților în imagine, cît și a camerei de filmat), iar mișcarea pe un panou de 100 Hz e total diferită de cea pe un panou de 50 Hz!

P.S. Evident, cele de mai sus nu sunt valabile dacă te uiți de la 5 metri la un televizor de 32'' (de fapt, nici de la 3 sau 4 metri)...Posted Image  Dar, dacă te interesează cu adevărat o experiență plăcută în fața televizorului (și să vezi ceva, nu doar niște culori ce se schimbă pe ecran), alegi ceea ce trebuie și nu altceva!

Edited by crislacor, 22 January 2016 - 17:37.


#14
RODigitalum-megafanro

RODigitalum-megafanro

    *Pro-Digital*

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,754
  • Înscris: 07.04.2006

 Cristi_77, on 22 ianuarie 2016 - 15:20, said:

Nu se pune problema banilor din simplul motiv că, îl voi lua în rate. Cu ”banii jos” nu îmi permit la un salariu mediu în România cu cheltuielile lunare și nici nu se merită. De așteptat aș mai aștepta numai că actualul TV este în ”moarte clinică” și mă poate ”lăsa” în orice moment. Sigur îl pot repara, dar nu știu dacă merită, mai ales că e CRT. M-a ”îndurat” 16 ani, nu îi mai pot cere prea multe. Camerele mele sunt micuțe, iar un televizor de 121 mi se pare prea mare, totuși. Știu, poate o să regret, iar un TV nu îl iei în fiecare zi, dar voi alege între 2 variante, unul de 81 și unul de până în maxim 110 cm. Ca și calitate, se merită un LG în detrimentul unui Samsung/Philips ? Pe internet sunt, în general, impresii pozitive, dar aș vrea să aflu și poziția unui posesor. Mulțumesc anticipat.
Unul de 101 cm nu încape? Sau 109 cm?

Edited by megafanro, 22 January 2016 - 17:44.


#15
crislacor

crislacor

    Cui îi pasă...?!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,074
  • Înscris: 20.06.2009

 megafanro, on 22 ianuarie 2016 - 17:44, said:

Unul de 101 cm nu încape? Sau 109 cm?
The bigger the better...Posted Image

Edited by crislacor, 22 January 2016 - 17:49.


#16
primuministru

primuministru

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,847
  • Înscris: 05.10.2007

 crislacor, on 22 ianuarie 2016 - 17:49, said:

The bigger the better...Posted Image

Da, daca ai o camera sau un living cu o suprafata de peste 25-30mp.Omul v-a spus cla ca "Distanța față de televizor va fi, în medie, 3-4 metri, mai mult nu îmi permite spațiul, de aceea și evit să cumpăr un televizor cu diagonala mai mare de 81 de cm."
Dar voi nu si nu, sa-si ia ditamai pleasca sa vada si vecinu de pe scara ailalta.

#17
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,696
  • Înscris: 24.11.2015
Daca tot treci de la televizor clasic la led... orice ai cumpara o sa fie diferenta mare.
http://www.altex.ro/...32j4100  asta e doar HD si e 950lei, cu 200lei mai ieftin decat celalalt LG FHD pe care l-ai pus. Asta daca nu vrei sa dai multi bani pe un TV si vrei sa ai o rata cat mai mica pe care sa nu o simti.
Oricum canale in Romania FHD nu avem, sunt doar HD, deci n-ai nimic de pierdut.
Sau daca banii nu conteaza, atunci ia unul mai mare de 80 si sa fie 4k (cel mai ieftin e philips-ul ala la 1.700lei).

#18
KLM2009

KLM2009

    The Punish3r

  • Grup: Moderators
  • Posts: 25,868
  • Înscris: 07.07.2009
Sunt o gramada de posturi Full HD la operatorii din Romania (peste 40). Fiind in anul 2016 in nici un caz nu as recomanda sa mai ia cineva doar TV HD Ready dar nici pocnitoarele alea de 4 K sub 2.000 de lei. In oferte nici nu ar trebui sa mai ofere cele HD Ready. Alea sunt bune poate pentru o bucatarie.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate