Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Reciclarea deseurilor la România

* * * * * 1 votes
  • This topic is locked This topic is locked
81 replies to this topic

#73
djl

djl

    Smrt faąizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,572
  • Înscris: 13.06.2004
Eu am văzut într-o seară cum nu le prea descărcau selectiv în camion. Posibil să le fi separat după aceea.
Nu mi s-a infirmat sau confirmat că firmele acelea care descarcă tomberoanele stradale le colecteză selectiv, aşa că am urme de îndoială.

#74
alexandrualexe

alexandrualexe

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 382
  • Înscris: 05.07.2015
Nemtii au asa de multi bani incat pe unii ii doare in c*r de peturile care costa 0,25Euro si le arunca la gunoi decat sa mearga sa isi ia banii pe ele. WTF?! O tara tampita cu oameni si mai tampiti. Si inca mai am multe chestii infioratoare sa impartasesc. Dar na.. ma abtin.

#75
addysoftware

addysoftware

    Ecological Member :)

  • Grup: Moderators
  • Posts: 7,552
  • Înscris: 12.04.2007
Unii, da. Foarte putini. Majoritatea nu. Majoritatea recicleaza. Am fost in Germania in 2000. Era uimitor de curata. Cand am revenit dupa 6 luni in Ro am trecut prin Arad si imi venea sa plang... in ce hal arata.

La formarea mentalitatii au avut o contributie substantiala si amenzile.

#76
Anonymous1986

Anonymous1986

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,382
  • Înscris: 03.03.2016
[ http://i.cubeupload.com/0IVVOk.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ][ https://u.cubeupload.com/0IVVOk.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by Anonymous1986, 10 May 2017 - 20:50.


#77
addysoftware

addysoftware

    Ecological Member :)

  • Grup: Moderators
  • Posts: 7,552
  • Înscris: 12.04.2007
Eu tare as vrea sa se implementeze o usor altfel impartire a deseurilor pe categorii:
  • hartie, plastice, metale - ca si pana acum
  • incinerabile (in care sa bage tot omu' tot ce nu poate separa, si sa stie naibii ca nu ajunge la groapa municipala ca sa polueze 1000 de ani, ci ajunge in incineratoare speciale si se transforma imediat in energie utilizabila.
  • organice
N-ar fi nevoie decat de inca o ghena, ceva mai mare decat celelalte, si cate o centrala electrica de mica putere cuplata la incinerator in fiecare oras/orasel.

#78
owl1960

owl1960

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,822
  • Înscris: 26.04.2017

View Postsfantu.dracu, on 20 ianuarie 2016 - 11:27, said:

Știi că degeaba sunt adunate Ă®n tomberoane individuale? Tomberoanele vor fi golite Ă®ntr-o singură mașină. Da, fix Ă®n aia care e plină deja cu gunoiul menajer.
Mașinile care ridică gunoiul menajer amestecat să-i zicem nu se duc să descarce la groapa de gunoi.
Se duc la firma lor și descarcă pe o platformă betonată.
Acolo gunoiul este sortat temeinic și pus pe sortimente.
Jos pe beton rămâne efectiv ce nu poate fi folosit la nimic.
La sfârșit de zi se încarcă în alte mașini și se duce la groapă.
Dacă nu vedem noi cum se procesează gunoiul asta nu înseamnă că alții nu fac bani din asta.

#79
Fuserisk

Fuserisk

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,874
  • Înscris: 26.02.2018
Eu nu cred în reciclare, cred că e mai utilă incinerarea. Cu excepția sticlei, metalului și a deșeurilor electrice, totul amestecat cu păcură și... la FOC să se producă energie! Gropile de gunoi nici n-ar trebui să existe! Știu că e împotriva modei.

#80
Eugen_D

Eugen_D

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,431
  • Înscris: 05.05.2014

View PostAdm, on 20 ianuarie 2016 - 11:25, said:

Autoritatile locale sunt stat in stat, iar serviciile publice sunt vaci de muls.
Daca nu ne da UE o amenda uriasa, nu se va misca nimic, pentru ca nu e nimeni interesat de subiect.

* Legea nr. 181/2020 privind gestionarea deșeurilor nepericuloase compostabile a intrat în vigoare pe 20 februarie 2021. Contravențiile se sancționează cu amendă de la 400 lei la 30.000 lei.

#81
Driade

Driade

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 337
  • Înscris: 14.08.2018

View PostFuserisk, on 17 octombrie 2019 - 17:16, said:

Eu nu cred în reciclare, cred că e mai utilă incinerarea. Cu excepția sticlei, metalului și a deșeurilor electrice, totul amestecat cu păcură și... la FOC să se producă energie! Gropile de gunoi nici n-ar trebui să existe! Știu că e împotriva modei.

Incinerarea reduce volumul deseurilor doar cu 70-80%, si apar cenusi acide, CO2, dioxina, etc. E o solutie absolut aberanta!

#82
Anonymous1986

Anonymous1986

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,382
  • Înscris: 03.03.2016
https://youtu.be/c8a...?feature=shared
Reciclarea e cam scam

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate