Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Centrala termica immergas

Amenda in Lipsa ?

Acoperire gol extrior intre termo...

Intreprindere individuala fara ac...
 Marci Biciclete - recomandari

Lipsa Tensiune pe o Faza, bransam...

Recomandare bicicleta copil 5 ani.

Recomandare kit automat acces usa
 [email][nvidia] Your GeForce NOW ...

Site nesigur

Baghetele ornamentale intre foile...

O recomandare pentru o camera ful...
 Pareri magazin online quickmobile?

Unde gasesc banane albastre?

Despre compania de aministrare Sq...

Durere taietura deget dupa 2 luni
 

Reciclarea deseurilor la Romānia

* * * * * 1 votes
  • This topic is locked This topic is locked
81 replies to this topic

#37
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,447
  • Înscris: 30.10.2003

View Postshiva, on 25 ianuarie 2016 - 01:18, said:

Pe mine ma inerveaza treaba cu maritul taxelor pt. ca ecologie, pt. ca "poluatorul plateste". E un bullshit.
Daca intradevar iti doresti sa se recicleze mai mult - reduci taxele firmelor care folosesc ambalaje "bune".
La taxele normale nu cred ca s-ar sinchisi vreo firma sa bage bani in echipamente ca sa reduca poluarea. Banuiesc ca marirea taxelor nu au fost luate asa peste noapte.
Vezi cazul Continental - Timisoara. Urla timisorenii de ani de zile ca pute a cauciuc la ei in zona, nu s-a luat nici o masura. Ce se poate face in acest caz?

#38
shiva

shiva

    Nameless hero. Professional bug slayer mom.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,856
  • Înscris: 06.10.2003

View PostBursul, on 25 ianuarie 2016 - 09:45, said:

[....]Banuiesc ca marirea taxelor nu au fost luate asa peste noapte[...]
Am inteles ca e vb. de ceva directiva europeana...

La Sebes a fost obligat Kronospan cu ceva ani in urma sa monteze filtre de particule. In cazurile astea, presiunea publica si primaria pot face minuni.

#39
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,526
  • Înscris: 15.06.2004

View PostBursul, on 20 ianuarie 2016 - 13:31, said:

Ma gandeam ca de ce nu e si la noi asa. Apoi mi-a venit in minte ca s-ar gasi o gramada de destepti care sa falsifice etichetele.

Etichetele n-au nicio treaba - aia platesc inapoi la ambalaj, nu la a cui e eticheta.
Magazinele fac reciclarea posibila, nu producatorul. Nu te intreaba nici macar de la ce magazin ai luat ambalajele.

Magazinul strange ambalajele - le livrezi si gata compactate, ca e mai usor sa le cari - si le trimite la firmele de recilrae.

Firmele de reciclare de la noi sunt doar cu numele - incaseaza taxa verde si alti bani, dar nu recicleaza aproape nimic. E normal, patronii sunt politicienii care au scos legea, si nu stiu sa faca reciclare.

Acum cu noile taxe vor ajunge doar niste bani in buzunarul cuiva si atat. Nu o sa vedem reciclare deloc.

Edited by eiffel, 25 January 2016 - 10:29.


#40
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,447
  • Înscris: 30.10.2003
In Germania aparatul citeste codul de bare. Sticla de bere costa 8 centi, iar o sticla de plastic de suc 15 sau 25 centi.
Sucul de cola care are aceeasi forma si eticheta cumparat in Austria nu va fi acceptat in aparat pentru ca codul de bare e diferit.
Cred ca am incercat o data, nu mai tin minte.

Edited by Bursul, 25 January 2016 - 10:39.


#41
djl

djl

    Smrt fa¹izmu, sloboda narodu! Īmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,480
  • Înscris: 13.06.2004

View PostBursul, on 25 ianuarie 2016 - 09:45, said:

La taxele normale nu cred ca s-ar sinchisi vreo firma sa bage bani in echipamente ca sa reduca poluarea. Banuiesc ca marirea taxelor nu au fost luate asa peste noapte.
Vezi cazul Continental - Timisoara. Urla timisorenii de ani de zile ca pute a cauciuc la ei in zona, nu s-a luat nici o masura. Ce se poate face in acest caz?

Dacă pune în pericol viaţa oamenilor, da, să fie amendat. Însă pentru cei care vor să reducă poluarea, să fie reduceri de taxe. Îl încurajezi pe cel care vrea să facă bine, nu-i pui beţe în roate.

#42
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,447
  • Înscris: 30.10.2003
Sa nu uitam ca alte state au si politia gunoiului, iar unii vecini chiar fac reclamatii. Nu stiu unde citisem ca gunoierii i-au adus cuiva acasa punga si au zis ca daca mai fac greseala sa arunce gunoiul aiurea nu mai ridica gunoiul de la casa respecitva, atat lui cat si vecinilor. Acum nu stiu cat adevar si cat mit este, dar detectivi din astia de gunoi chiar exista.

#43
djl

djl

    Smrt fa¹izmu, sloboda narodu! Īmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,480
  • Înscris: 13.06.2004
@ genius : eu reciclez din... datorie. Am spus mai sus de ce.

#44
petit_christian

petit_christian

    Homo mirabilis

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,801
  • Înscris: 15.08.2014

View PostBursul, on 25 ianuarie 2016 - 13:10, said:

Să nu uitam ca alte state au si politia gunoiului, iar unii vecini chiar fac reclamatii. Nu stiu unde citisem ca gunoierii i-au adus cuiva acasa punga si au zis ca daca mai fac greseala sa arunce gunoiul aiurea nu mai ridica gunoiul de la casa respecitva, atat lui cat si vecinilor. Acum nu stiu cat adevar si cat mit este, dar detectivi din astia de gunoi chiar exista.
În unele țări există. În Franța îi zice Brigade Verte.
Dar nu e ca în De. Plăteşti în funcție de cantitea de gunoi (pt cei ce stau la case), aşa că merge omul de bunăvoie la centrele de triere (Decheterie) unde aruncă gratis fier, sticlă, plastic, electeonice,etc, în containere separate.
În oraşe, la fiecare cvartal de blocuri există containere speciale unde se face selectarea deşeurilor. Arunci din conştiință, că gunoiul se aruncă la ghena comună.
Pt haine există de asemenea tomberoane speciale, iar bateriile, becurile, ş.a le poți depune în orice supermarket.
La cauciucuri e mai naşpa că cer 6 euro să te scape de el.
Dacă eşti cu inițiativă îl vinzi sau îl dai gratis celor ce se ocupă cu exportul către Africa. Acolo îs bune pînă explodează.

P.D chiar şi în Ro există Poliția Ecologică. E atît de activă că nici nu ați auzit de ea.

#45
redbotos

redbotos

    Productiv

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,141
  • Înscris: 01.03.2015
CHIAR EXISTA POLITIA ECOLOGICA Posted Image Posted Image ?
si unde au sediu sa-i trezesc putin?
sa le dam de treaba .

dupa un search , am vazut ca sunt in ORADEA , dar in Suceava nu sunt.
am dat peste ceva in orasul meu , ecologica srl da nustiu cu ce se ocupa.

#46
petit_christian

petit_christian

    Homo mirabilis

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,801
  • Înscris: 15.08.2014
Pozele astea sunt din fața clćdirii īn care locuiesc
Cu dedicație pentru Djl ( sper sć nu te indispui prea tare, nu cć nu ai avea motiv).Attached File  20160127_083839.jpg   479.49K   22 downloads

Attached Files



#47
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,447
  • Înscris: 30.10.2003

View Postredbotos, on 27 ianuarie 2016 - 08:45, said:

CHIAR EXISTA POLITIA ECOLOGICA Posted Image Posted Image ?
si unde au sediu sa-i trezesc putin?
sa le dam de treaba .

dupa un search , am vazut ca sunt in ORADEA , dar in Suceava nu sunt.
am dat peste ceva in orasul meu , ecologica srl da nustiu cu ce se ocupa.

Astia nu cred ca se ocupa cu chestiile marunte. Mai degraba au in vizor firmele. In orasele romanesti sunt zeci de locuri unde se arunca gunoaie, rampe de gunoi practic. Nimeni nu se sesizeaza. Apoi te miri ca se imbolnaveste lumea.

#48
arcond

arcond

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 2,116
  • Înscris: 15.11.2006
" in anul 2050, masa materialelor plastice aruncate in oceanul planetar risca sa o depaseasca pe cea totala a pestilor." http://www.ziare.com...lanetei-1405698
  Daca in fiecare locuinta ar fi min. 100 de ghivece din acesti recipienti de plastic , efectul negativ s-ar diminua considerabil . Este ideea pe care o sustin .
  Poluarea nu mai e doar o problema de discutat , sunt necesare actiuni energice pentru diminuarea efectelor la scara globala .
  A lasa totul pe seama autoritatilor se pare ca nu e solutia cea mai buna .
  Reiau ideea exprimata anterior - este necesara implicarea fiecarui locuitot al planetei , actiunea este simpla , doar trebuie pusa in practica .
  Orice pas facut aduce doar beneficii , pe multiple planuri . Un aer mai curat , relaxare , castiguri financiare .

#49
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,447
  • Înscris: 30.10.2003
Clar ca daca stam dupa autoritatile romanesti putem astepta mult si bine. Reciclarea trebuie promovata agresiv si scoase in evidenta avantajele reciclarii. In timp vor ajunge in pozitii cheie si oameni care sunt cu adevarat interesati de reciclare. Iar apoi se poate explica si aplica chiar in scoli si gradinite, unde elevii se vor obisnui sa sorteze gunoiul.

Cand ajung in Romania eu am o senzatie de disconfort cand vad ca trebuie sa arunc plasticul la gunoi, in oras nu exista asa ceva.

#50
djl

djl

    Smrt fa¹izmu, sloboda narodu! Īmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,480
  • Înscris: 13.06.2004
Între orele 13 şi 14 a fost la R.R.A. (Radio România Actualităţi) ceva despre scanadalul ăla cu transferul de responsabilitate în ceea ce priveşte reciclarea ambalajelor. Văd că e un talmeş-balmeş cu normele în cazul transferului de responsabilitate.
Ieri în schimb era o maşină de tocat brazii pe la mine prin zonă. Dar nu i-au luat pe toţi.

#51
arcond

arcond

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 2,116
  • Înscris: 15.11.2006
De-a dreptul uimitor : http://www.vice.com/...opilor-de-gunoi

#52
djl

djl

    Smrt fa¹izmu, sloboda narodu! Īmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,480
  • Înscris: 13.06.2004
Ţine şi de mentalităţi. Dar şi de cei de la serviciile de salubritate care nu curăţă acele tomberoane stradale... (cel puţin în Sectorul 2).

#53
alexandrualexe

alexandrualexe

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 382
  • Înscris: 05.07.2015

View PostToxic00, on 20 ianuarie 2016 - 21:25, said:

De ce crezi ca in germania iti ofera 0.25E/pet daca-l duci inapoi la magazin si nu fac o ghena sa-i dai foc?

Gresit!! Nu iti ofera 0,25E/pet!!! Ci iti inapoieaza cei 0,25E/pet pe care i-ai platit in prealabil la cumpararea petului. Mai pe scurt: sticla de cola la jumate costa 0,50E. Tu la casa platesti 0,75E. Cei 0.25E platiti in plus ii vei recupera cand aduci petul gol inapoi!!!!!!!!

Edited by alexandrualexe, 17 March 2016 - 09:47.


#54
arcond

arcond

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 2,116
  • Înscris: 15.11.2006
Se poate face mult , pacat ca nu o fac toti  : " Cel mai bine plătit român a câştigat, anul trecut, 16,3 milioane de lei, echivalentul a 3,6 milioane de euro, din colectarea deşeurilor nepericuloase " http://www.capital.ro/cel-mai-bine-platit-roman-lucreaza-in-salubritate-si-i-au-intrat-in-cont-300000-de-euro-lunar-in-2015.html

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate