Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani
 Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...
 Dade, dade

Probleme accesare nr test telefon

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...
 Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...
 

Ar trebui să construim gard la granița terestră cu Serbia?

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
234 replies to this topic

Poll: Ar trebui să construim gard la granița terestră cu Serbia? (115 member(s) have cast votes)

Sunteți de acord cu construirea unui gard la granița cu Serbia pentru a împiedica întrarea refugiaților/imigranților?

  1. Da (83 votes [72.17%] - View)

    Percentage of vote: 72.17%

  2. Nu (29 votes [25.22%] - View)

    Percentage of vote: 25.22%

  3. Sunt indecis / nu știu cum este mai bine (3 votes [2.61%] - View)

    Percentage of vote: 2.61%

Dacă ați răspuns nu, de ce nu sunteți de acord?

  1. Nu, pentru că un gard nu este cea mai bună metodă de stopare a fenomenului. (18 votes [15.65%] - View)

    Percentage of vote: 15.65%

  2. Nu, pentru că un gard înseamnă în primul rând șpăgi peste spăgi. (4 votes [3.48%] - View)

    Percentage of vote: 3.48%

  3. Nu, pentru că imaginea internațională a României va avea de suferit. (3 votes [2.61%] - View)

    Percentage of vote: 2.61%

  4. Nu, pentru că sunt de acord ca refugiații/imigranți să intre în România. (2 votes [1.74%] - View)

    Percentage of vote: 1.74%

  5. Am răspuns afirmativ/nu răspund (88 votes [76.52%] - View)

    Percentage of vote: 76.52%

Vote Guests cannot vote

#19
shefu_de_combinat

shefu_de_combinat

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 46,022
  • Înscris: 18.01.2007
Eu sunt de acord. In acelasi timp sunt ferm convins ca n-o sa se faca nici pe dracu. Partial pentru ca astia-s prea panselute, partial pentru ca, sa fim seriosi, e cu construit chestii de anvergura, cine dracu are chef de asa ceva. Pai intai tre facut un studiu de prefezabilitate pentru gard. Dupaia un studiu de fezabilitate. Dupaia se face licitatia. Dupaia se contesta licitatia. Dupa care se reface studiul de fezabilitate. And so on. Se va gasi o metoda prin care la final gardul va costa mai mult decat primirea refugiatilor. Anyway, +1 la sugestia cu "fa un poll".

Edited by shefu_de_combinat, 20 January 2016 - 00:31.


#20
alinmihai1

alinmihai1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,923
  • Înscris: 13.10.2015

View Postchique, on 20 ianuarie 2016 - 00:28, said:

hai, va las sa va bucurati si voi pe-aici, sa va strigati ura in grup, sa aveti senzatia de apartenenta.

De cand iti pasa tie de sentimentele noastre?care e necazul,nu se mai poate face reintregirea familiei?Posted Image

#21
Tomaso

Tomaso

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 57,714
  • Înscris: 11.04.2005

View PostRosebud09, on 20 ianuarie 2016 - 00:11, said:

Prietenii nostri sarbi vor da si ei o mana de ajutor, dotand refugiatii cu clesti performanti: cu cat dau gaura mai repede si se cara la romani, cu atat mai bine.
Senzorii de miscare, la asa scara mare sunt  S.F. pentru politaii de granita romani

Pe timpul lui Ceașcă am forțat granița de mai multe ori.  În misiune ordonată.    Și dinspre interior și dinspre exterior.   Cel puțin odată pe an mă ocupam cu acest sport.
Era foarte greu de trecut pe timp de noapte, chiar și fără gard.   Eu am fost unul din tembelii care s-a făcut grămadă din cauza unei sârme de pe fâșie.  Sârmă cu clopoței (niște cutii de conserve).  Cred că s-a auzit și pe Lună zăngăneale   :)

Ce vreau să spun?
Un gard se poate face în mod inteligent.   senzorii de mișcare sunt ieftini și acoperă o rază destul de mare.  Aceștia pot fi integrați în stâlpii de iluminat, alimentați la panouri solare.   Conectați prin centrală gsm, pe rețea de la STS,   adidas torsion.  

Mă rog, dacă nu se pricep ei, îmi dau mie o bere și le desenz o schemă.  Și le pun și drone de patrulare, ca să scrie NYT despre noi.

#22
ionutzitaly

ionutzitaly

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,082
  • Înscris: 04.03.2014
Ungurii au cheltuit 100 de milioane$, doar pentru partea cu Serbia, vreo 160,170 km. Nu cred ca noi suntem mai eficienti decat ei, mai ales cand e vorba de contracte publice:)

#23
entwistle

entwistle

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 658
  • Înscris: 03.11.2008
Pot să pună şi mine antipersoane, că tot vom fi blagosloviţi cu vreo sută de mii de bucăţi, veniţi pe cale oficială din RFG

Edited by entwistle, 20 January 2016 - 00:32.


#24
spz

spz

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 571
  • Înscris: 18.04.2010

View Postchique, on 20 ianuarie 2016 - 00:28, said:

hai, va las sa va bucurati si voi pe-aici, sa va strigati ura in grup, sa aveti senzatia de apartenenta.

gardul asta nu se va face niciodata, din fericire guvernantii actuali nu sunt atat de idioti.

S-ar putea sa vezi garduri facute si prin occident in viitorul apropiat, paharul se umple si in cazul celor mai toleranti oameni

#25
acvaristul

acvaristul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,540
  • Înscris: 27.09.2006
Nu trebuie niciun fel de studiu de nimic... se foloseste acelasi model de gard care a fost deja testat de catre unguri.
Exista furnizorul, se stie pretul, s-a vazut calitatea, etc.

Daca onor guvernantii decid treaba asta, gardul se ridica destul de repede.

#26
Super Chief

Super Chief

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,491
  • Înscris: 21.08.2007
Io zic sa va faceti un gard de beton de vreo 400 metri inaltime, roata, dupa care umpleti cu apa, pana la buza gardului.

#27
Tomaso

Tomaso

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 57,714
  • Înscris: 11.04.2005

View Postionutzitaly, on 20 ianuarie 2016 - 00:21, said:

Cu investitie de 15.000 de euro pe km cred ca nu incetinesti nici o batrana in carucior si cu un cleste in mana.


Gardul în sine nu e musai să fie ca un zid de cetate.   Nu propun o reeditare a unui val roman, ori a marelui zid chinezesc.
Este vorba despre un gard dublu, făcut ieftin pe șpaleți (bețe din alea de solar, din beton)  cu niște sârmă ghimpată.  
Aceasta e conectată la tensiune (joasă tensiune) și are o continuitate.   Dacă tai sârma, se desface contactul și sună alarma în centrală.    Până taie ăia și gardul doi, grănicerii au ajuns iar dronele i-au localizat deja.  

So, trebuie doar să fie un factor de descurajare, dacă mă înțelegeți.

#28
ionutzitaly

ionutzitaly

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,082
  • Înscris: 04.03.2014
Inteleg ce zici, da' ungurii de ce au iesit la 100 de milioane?

#29
shefu_de_combinat

shefu_de_combinat

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 46,022
  • Înscris: 18.01.2007

View Postacvaristul, on 20 ianuarie 2016 - 00:34, said:

Nu trebuie niciun fel de studiu de nimic... se foloseste acelasi model de gard care a fost deja testat de catre unguri.

Jur ca te credeam mai perspicace. N-ai inteles nimic Posted Image
Adica tu zici sa aplicam o solutie tehnica utilizata deja cu succes in alta parte? Ce fel de gandire e asta?

View Posttomaso, on 20 ianuarie 2016 - 00:36, said:

So, trebuie doar să fie un factor de descurajare, dacă mă înțelegeți.

Avantajul nostru este ca tara in sine e un bun factor de descurajare.

Edited by shefu_de_combinat, 20 January 2016 - 00:39.


#30
ionutzitaly

ionutzitaly

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,082
  • Înscris: 04.03.2014

View Postshefu_de_combinat, on 20 ianuarie 2016 - 00:38, said:



Avantajul nostru este ca tara in sine e un bun factor de descurajare.

Sa nu trebuiasca pazit cu dronele sa nu ajunga la fier-vechi.:)

Eu nu imi imaginezi cum un gard eftin din stalpi de sera niste fire de curent si sarma ghimpata ar putea ince5ini un grup de cateva sute de disperati care au descoperit clestele...

Edited by ionutzitaly, 20 January 2016 - 00:43.


#31
Tomaso

Tomaso

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 57,714
  • Înscris: 11.04.2005

View Postionutzitaly, on 20 ianuarie 2016 - 00:38, said:

Inteleg ce zici, da' ungurii de ce au iesit la 100 de milioane?

Cred că vor să deconteze la UE

#32
acvaristul

acvaristul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,540
  • Înscris: 27.09.2006

View Postshefu_de_combinat, on 20 ianuarie 2016 - 00:38, said:

Jur ca te credeam mai perspicace. N-ai inteles nimic Posted Image
Adica tu zici sa aplicam o solutie tehnica utilizata deja cu succes in alta parte? Ce fel de gandire e asta?
Imi cer scuze, am gresit si promit sa nu se mai repete.
Am omis spaga din calcul. Posted Image

#33
cuculili

cuculili

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,291
  • Înscris: 10.05.2005
A fost deja facut...
http://www.timesnewr...ar-s-a-prabusit

dar:

Quote

În total gardul a costat 3 miliarde de Euro, 100.000 Euro era contractul inițial, restul banilor au fost sifonați prin acte adiționale.


#34
Airbag

Airbag

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,630
  • Înscris: 10.05.2005

View Posttomaso, on 20 ianuarie 2016 - 00:36, said:

,
,    Până taie ăia și gardul doi, grănicerii au ajuns iar dronele i-au localizat deja.  

,

Io cred ca se vor specializa cativa dintre ei la taiat gauri in gard.Astia se vor intoarce totdeauna inapoi si vor lua spaga de la aia care vor trece.Cu consensul granicerilor sarbi.Si daca au trecut dincolo ce poti face? ii stramtorezi inapoi prin gaura aia? ar iesi un scandal monstru cu Serbia.

#35
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,662
  • Înscris: 29.03.2006
Se pot monta mine de tip Bouncing Betty, revizuite din materiale moderne, fara piese metalice.

Smecheria e ca nu pot fi detectate usor, iar cand este cate una "activata" de un intrus, se poate declara ca a fost un terorist kamikaze care a atentat asupra granicerilor...Posted Image

Edited by loock, 20 January 2016 - 00:51.


#36
spider_zero_sapte

spider_zero_sapte

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,721
  • Înscris: 21.08.2007

View Postchique, on 20 ianuarie 2016 - 00:14, said:

o idee geniala! si-asa avem noi relatii bune cu vecinii, sa le ***** si pe alea cu Serbia, ce pana mea! Imigrantii nu vor oricum sa vina in Romania, dar nu conteaza, noi tre' sa ne dam cu stangul in dreptul, ca doar asa am apucat din mosi stramosi.
Tu poți să-ți tragi gard în Moleenbeek sau să-ți tragi o pereche de blugi noi. Ce treabă ai tu cu societatea bolnavă românească devreme ce o consideri nefrecventabilă?


ON. Nu doar gard ci și tranșee, mitraliere & co. Gardul trebuie să fie construit musai. Pușcăriași avem destui. Îi scoatem la aerisire mai ales pe cei cu scrisul cărților.

Edited by spider_zero_sapte, 20 January 2016 - 00:49.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate