Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Ar trebui să construim gard la granița terestră cu Serbia?

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
234 replies to this topic

Poll: Ar trebui să construim gard la granița terestră cu Serbia? (115 member(s) have cast votes)

Sunteți de acord cu construirea unui gard la granița cu Serbia pentru a împiedica întrarea refugiaților/imigranților?

  1. Da (83 votes [72.17%] - View)

    Percentage of vote: 72.17%

  2. Nu (29 votes [25.22%] - View)

    Percentage of vote: 25.22%

  3. Sunt indecis / nu știu cum este mai bine (3 votes [2.61%] - View)

    Percentage of vote: 2.61%

Dacă ați răspuns nu, de ce nu sunteți de acord?

  1. Nu, pentru că un gard nu este cea mai bună metodă de stopare a fenomenului. (18 votes [15.65%] - View)

    Percentage of vote: 15.65%

  2. Nu, pentru că un gard înseamnă în primul rând șpăgi peste spăgi. (4 votes [3.48%] - View)

    Percentage of vote: 3.48%

  3. Nu, pentru că imaginea internațională a României va avea de suferit. (3 votes [2.61%] - View)

    Percentage of vote: 2.61%

  4. Nu, pentru că sunt de acord ca refugiații/imigranți să intre în România. (2 votes [1.74%] - View)

    Percentage of vote: 1.74%

  5. Am răspuns afirmativ/nu răspund (88 votes [76.52%] - View)

    Percentage of vote: 76.52%

Vote Guests cannot vote

#1
Tomaso

Tomaso

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 57,714
  • Înscris: 11.04.2005
Pe scurt, în trei luni se va face suficient de cald  pentru ca exodul emigranților musulmani către occident să continue.

De data aceasta nu mai este vorba să apărăm frontierele Schengen, întrucât nu mai există liberă circulație în Europa.   E nevoie să ne apărăm noi de emigranți.
S-ar părea că gardurile sunt o soluție.  În Israel fac treabă,  gardul ungurilor a tăiat elanul emigranților,  aud că și alte țări își trag gard la graniță.

În concluzie, ce spuneți, ar fi util să facem și noi un gard la granița terestră cu Serbia? Pe acolo încă mai vin emigranți și dacă acum, în Ianuarie, au trecut 60 de bucăți odată, în mai și iunie, sau în vară, ne putem trezi cu mii de oameni care dau buluc.  Ce să facem, că nu putem să tregem cu pușca în ei, chiar dacă ne forțează granița?

Eu zic că un gard dublu, de vreo 4 m înălțime, cu senzori de mișcare puși să simtă mișcare în partea interioară, dintre garduri, ar face treabă bună.
Costurile nu ar fi cine știe ce.  Estimez cam 10 - 12000 Euro/km.    Sunt aproximativ 300km (+/- 10km) de gard.  
Efortul financiar al statul ar fi de aproximativ  3 milioane euro.   Hai să zicem 4, sau 5 milioane.   Oricum este puțin la nivel de stat și dacă ne raportăm la miliardul de euro pe care l-am plătit celor de la EADS pentru  ”securizarea” frontierelor  în vederea aderării ulterioare la spațiul Schengen.


Cred că s-ar putea vorbi despre acest gard ca despre o investiție care ne-ar scuti de niște cheltuieli ulterioare.
Cam cât de mari? Să calculăm.

Presupunem că vom fi nevoiți să cazăm 10.000 de emigranți în vederea sortării acestora.  

Avem deja un cost estimat de 2500 lei lunar pe cap de emigrant.
Un emigrant x 550 euro lunar = 6600 Euro anual
10.000 de emigranți x 6600 euro = 66.000.000 Euro anual.

Și acești bani sunt estimați doar pentru cazare, masă, pază, plus școala copiilor.   Dacă se îmbolnăvesc, costurile cresc.  Dacă se bat, costurile cresc.   Etc.

So, un gard de 3-6 milioane  ne poate scuti nu numai de cheltuirea unei sume de 10 ori mai mari, în fiecare an, dar și de publicitatea negativă care este cauzată de emigranți. Sau cum ar fi să avem parte de un Hădăreni contra emigranților? Să vedem o răbufnire scurtă a minerilor din Valea Jiului care se va solda cu incendieri și moartea a 500 de emigranți? Cam cum ar arăta România în ochii imbecililor din occident? Vă spun io:   Nasol!  

Așa că, pe bune, chiar cred că gardul este o soluție.
În plus, va dispare și contrabanda, ca efect secundar.

Edited by tomaso, 20 January 2016 - 02:08.


#2
spz

spz

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 571
  • Înscris: 18.04.2010
Categoric da, orice masura impotriva "refugiatilor" este bine venita. Incet incet toata Europa se trezeste la realitate si apararea proprilor granite o sa devina cel mai important factor al acestor ani

#3
argonaut

argonaut

    Beware of the bird

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 29,332
  • Înscris: 29.07.2013

View Posttomaso, on 20 ianuarie 2016 - 00:01, said:

Eu zic că un gard dublu, de vreo 4 m înălțime, cu senzori de mișcare puși să simtă mișcare în partea interioară, dintre garduri, ar face treabă bună.
Costurile nu ar fi cine știe ce.  Estimez cam 10 - 12000 Euro/km.    Sunt aproximativ 300km (+/- 10km) de gard.  

Ai o eroare de calcul !

Daca la noi Km de autostrada de cat e, Km de gard se va duce la minim 40-50.000 de euro !

#4
acvaristul

acvaristul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,540
  • Înscris: 27.09.2006
Da, si eu sunt de acord.
Pentru ce mai exista control la frontiera, daca orice gasca de boschetari trece ca Voda prin loboda?


@tomaso: Modifica topicul si fa-l poll, ca sa se si poata vota.

#5
Rosebud09

Rosebud09

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,625
  • Înscris: 02.10.2009
Prietenii nostri sarbi vor da si ei o mana de ajutor, dotand refugiatii cu clesti performanti: cu cat dau gaura mai repede si se cara la romani, cu atat mai bine.
Senzorii de miscare, la asa scara mare sunt  S.F. pentru politaii de granita romani

#6
chique

chique

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,839
  • Înscris: 28.07.2013
o idee geniala! si-asa avem noi relatii bune cu vecinii, sa le ***** si pe alea cu Serbia, ce pana mea! Imigrantii nu vor oricum sa vina in Romania, dar nu conteaza, noi tre' sa ne dam cu stangul in dreptul, ca doar asa am apucat din mosi stramosi.

#7
balios

balios

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,867
  • Înscris: 27.06.2014
De acord, cu o singura exceptie. Sa nu fie de 4 metri ci de 7-8. Cu 4-5 fire de sarma ghimpata deasupra. Si daca e posibil sa fie si electrificat, cu atat mai bine. Posted Image

#8
tavitu

tavitu

    Minune: HE a început să emită facturile!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,598
  • Înscris: 16.02.2009
În opinia mea un gard este inutil, dacă ar fi să cheltuim 3-4-5-XYZ mil euro pentru a împiedica sosirea de refugiați/imigranți pe teritoriul României mai bine îi cheltuim în a combate ISIS și a stabiliza situația în țările de origine.

#9
cris_ncs

cris_ncs

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,807
  • Înscris: 12.01.2007
Absolut ! Dar în niciun caz construit de ai noștri !
Cine crede că arăbeții nu vor veni aici,se înșeală !
Curând vor veni cu milioanele în Ro,și ar trebui să vă aparați femeile și prietenele.
Fac pariu,că urmatoarea invazie a masculilor în Europa de vest,nu va fi formată din masculi arabi,ci din Români divorțați sau celibatari !

Edited by cris_ncs, 20 January 2016 - 00:18.


#10
alinmihai1

alinmihai1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,923
  • Înscris: 13.10.2015
Da,sunt pentru,cazul Ungariei a demonstrat ca e util,macar ai un control asupra fluxului daca nu il poti opri complet.

#11
ionutzitaly

ionutzitaly

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,075
  • Înscris: 04.03.2014
Cu investitie de 15.000 de euro pe km cred ca nu incetinesti nici o batrana in carucior si cu un cleste in mana.

#12
florinho12

florinho12

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,364
  • Înscris: 19.08.2010
sa fim seriosi politicenii nostrii care sunt vanduti strainilor nu o sa faca niciun gard pentru ca au ordine sa primeasca refugiati .. o sa lase frontiera asa si o sa zica ca nu au ce face pentru ca sunt prea multi.. o sa vedem in vara daca am sau nu dreptate

#13
spz

spz

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 571
  • Înscris: 18.04.2010

View Postchique, on 20 ianuarie 2016 - 00:14, said:

o idee geniala! si-asa avem noi relatii bune cu vecinii, sa le ***** si pe alea cu Serbia, ce pana mea! Imigrantii nu vor oricum sa vina in Romania, dar nu conteaza, noi tre' sa ne dam cu stangul in dreptul, ca doar asa am apucat din mosi stramosi.

Doamne ce dramatica esti, auzi sa distrugem relatile cu Serbia, pana una alta sarbii au nevoie de votul nostru pentru UE, nu invers. O sa ajunga si la noi exodul, sa ne amagim singuri ca refugiatii o sa ne ocoleasca mereu si mereu si dupaia sa ne lovim de realitate nu e o solutie

#14
chique

chique

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,839
  • Înscris: 28.07.2013

View Postionutzitaly, on 20 ianuarie 2016 - 00:21, said:

Cu investitie de 15.000 de euro pe km cred ca nu incetinesti nici o batrana in carucior si cu un cleste in mana.

in bunul spirit romanesc, e posibil sa faca gardul dar sarmele sa se rupa singure dupa 2 saptamani, pentru ca erau prea tensionate. (deh, s-a mai furat din material).

#15
alinmihai1

alinmihai1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,923
  • Înscris: 13.10.2015

View Postspz, on 20 ianuarie 2016 - 00:24, said:


Doamne ce dramatica esti, auzi sa distrugem relatile cu Serbia,
Interesul poarta fesul,mereu acelasi personaje bocesc boschetarii astia sub diverse pretexte.....fix relatiile cu Serbia sunt problema cea mai mare a Romaniei daca vin incoace sute de mii de salbatici....Posted Image Posted Image

#16
balios

balios

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,867
  • Înscris: 27.06.2014
Ar mai fi o solutie impotriva refugiatilor. Un nou Antonescu (nu, nu ma refer la Crin). :peacefingers:
Cred ca ar mai rezolva si alte probleme pe langa cea a refugiatilor.

Edited by balios, 20 January 2016 - 00:30.


#17
chique

chique

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,839
  • Înscris: 28.07.2013
hai, va las sa va bucurati si voi pe-aici, sa va strigati ura in grup, sa aveti senzatia de apartenenta.

gardul asta nu se va face niciodata, din fericire guvernantii actuali nu sunt atat de idioti.

Edited by chique, 20 January 2016 - 00:28.


#18
_-AppleS-_

_-AppleS-_

    ✮✮✮✮✮✮✮✮

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,512
  • Înscris: 09.07.2014
Toate lumea sa-si faca gard si gata , un zid chinezesc in jurul mintii , si asa am scapat si de nenorocirea asta .

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate