Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...
 Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...

Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere

Laptop Gaming
 Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...
 Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import
 

Ar trebui să construim gard la granița terestră cu Serbia?

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
234 replies to this topic

Poll: Ar trebui să construim gard la granița terestră cu Serbia? (115 member(s) have cast votes)

Sunteți de acord cu construirea unui gard la granița cu Serbia pentru a împiedica întrarea refugiaților/imigranților?

  1. Da (83 votes [72.17%] - View)

    Percentage of vote: 72.17%

  2. Nu (29 votes [25.22%] - View)

    Percentage of vote: 25.22%

  3. Sunt indecis / nu știu cum este mai bine (3 votes [2.61%] - View)

    Percentage of vote: 2.61%

Dacă ați răspuns nu, de ce nu sunteți de acord?

  1. Nu, pentru că un gard nu este cea mai bună metodă de stopare a fenomenului. (18 votes [15.65%] - View)

    Percentage of vote: 15.65%

  2. Nu, pentru că un gard înseamnă în primul rând șpăgi peste spăgi. (4 votes [3.48%] - View)

    Percentage of vote: 3.48%

  3. Nu, pentru că imaginea internațională a României va avea de suferit. (3 votes [2.61%] - View)

    Percentage of vote: 2.61%

  4. Nu, pentru că sunt de acord ca refugiații/imigranți să intre în România. (2 votes [1.74%] - View)

    Percentage of vote: 1.74%

  5. Am răspuns afirmativ/nu răspund (88 votes [76.52%] - View)

    Percentage of vote: 76.52%

Vote Guests cannot vote

#37
Tomaso

Tomaso

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 57,714
  • Înscris: 11.04.2005
http://www.stehos.ro...lasa-Gard-2000/

să zicem că facem gard de 4m înlțime.
Ne trebuie  400 role x 10ml din produsul de mai sus pentru un gard dublu, de 1km lungime.

Avem 60 lei pe rolă  * 400 role =  24000 lei = 5275 Euro plasa.
Restul până la 12-15000 ar fi restul,  șpalierii, manopera & shit.

Și nu am socotit la cantiatea imensă necesară, unde poți obține preț de preț, ci am socotit la preț de magazin, ca să acoperim șpăguțele eventuale.

Apropo, am o idee genială, din nou!
Oare nu ar merge făcut pe fonduri europene?

#38
Rosebud09

Rosebud09

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,631
  • Înscris: 02.10.2009

 tomaso, on 20 ianuarie 2016 - 00:31, said:

Ce vreau să spun?
Un gard se poate face în mod inteligent.   senzorii de mișcare sunt ieftini și acoperă o rază destul de mare.  Aceștia pot fi integrați în stâlpii de iluminat, alimentați la panouri solare.   Conectați prin centrală gsm, pe rețea de la STS,   adidas torsion.  

Mă rog, dacă nu se pricep ei, îmi dau mie o bere și le desenz o schemă.  Și le pun și drone de patrulare, ca să scrie NYT despre noi.

Senzorii aia sunt mare bataie de cap. Trebuie sa fie destepti foc, sa nu sara alarma cand trece o pisica, iepure, pasare mai dolofana, sau daca se misca vreo creanga.
Aici pe la mine mai toata lumea are senzori din astia de miscare prin curti, nu sa prinda hotii dar macar sa aprinda lumina cand iesi afara, cand te apropii cu masina, etc.
E chiar amuzant sa vad cum senzorii  (ai vecinilor ) aprind imediat lumina si intorc reflectorul spre mine, de fiecare data cand ies in curte sau vin a garaj. Mie nu-mi tebuie ca am lumina de la ei Posted Image Ei i-am deconectat pe ai mei, nici nu stiu daca mai merg, ca erau prea sensibili la orice raton sau miscare a firelor de la vant.
Cred ca pot fi orbiti de vreun sistem destept.
Plus ca penetratorii pot fi si ei destepti: intra (cat ma discret) in acelasi timp, vreo 5 insi la kilometrul 3, vreo 10 la kilomerul 8, alte grupuri in acelasi timp la km 12 si la 16. Cati politai iti trebuie?

Edited by Rosebud09, 20 January 2016 - 00:59.


#39
Mount_Yerrmom

Mount_Yerrmom

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,288
  • Înscris: 05.08.2015
Io zic sa construim doo.

Garduri.

#40
Tomaso

Tomaso

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 57,714
  • Înscris: 11.04.2005

 Airbag, on 20 ianuarie 2016 - 00:48, said:

Io cred ca se vor specializa cativa dintre ei la taiat gauri in gard.Astia se vor intoarce totdeauna inapoi si vor lua spaga de la aia care vor trece.Cu consensul granicerilor sarbi.Si daca au trecut dincolo ce poti face? ii stramtorezi inapoi prin gaura aia? ar iesi un scandal monstru cu Serbia.

Ăia care se specializează pe tăiatul gardului ar fi buni de folosit ca ținte la antrenamentul trupelor speciale.  Tras la țintă, urmărit prin bălăriile patriei, fugăriți cu câini și torțe, plm, dacă-i bal, bal să fie.

#41
tenzen

tenzen

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,797
  • Înscris: 28.06.2007

 tomaso, on 20 ianuarie 2016 - 00:01, said:

Cred că s-ar putea vorbi despre acest gard ca despre o investiție care ne-ar scuti de niște cheltuieli ulterioare.
Cam cât de mari? Să calculăm.

Presupunem că vom fi nevoiți să cazăm 10.000 de emigranți în vederea sortării acestora.  

Avem deja un cost estimat de 2500 lei lunar pe cap de emigrant.
Un emigrant x 550 euro lunar = 6600 Euro anual
10.000 de emigranți x 6600 euro = 66.000.000 Euro anual.
1. Ai uitat studiul de fezabilitate
2. Nu cred ca vine nici dracu la noi.

#42
Mount_Yerrmom

Mount_Yerrmom

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,288
  • Înscris: 05.08.2015

 Rosebud09, on 20 ianuarie 2016 - 00:53, said:

Senzorii aia sunt mare bataie de cap. \

D-aia nu se folosesc senzori de miscare, ci senzori de prezenta, volumetrici.

#43
Tomaso

Tomaso

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 57,714
  • Înscris: 11.04.2005

 Rosebud09, on 20 ianuarie 2016 - 00:53, said:


Senzorii aia sunt mare bataie de cap. Trebuie sa fie destepti foc, sa nu sara alarma cand trece o pisica, iepure, pasare mai dolofana, sau daca se misca vreo creanga.
Aici pe la mine mai toata lumea are senzori din astia de miscare prin curti, nu sa prinda hotii dar macar sa aprinda lumina cand iesi afara, cand te apropii cu masina, etc.
E chiar amuzant sa vad cum senzorii  (ai vecinilor ) aprind imediat lumina si intorc reflectorul spre mine, de fiecare data cand ies in curte sau vin a garaj. Mie nu-mi tebuie ca am lumina de la lei Posted Image Ei i-am deconectat pe ai mei, nici nu stiu daca mai merg, ca erau prea sensibili la orice raton sau miscare a firelor de la vant.
Cred ca pot fi orbiti de vreun sistem destept.

Din cauza asta am zis de gard dublu.
În mijloc sunt stâlpii de iluminat cu senzorul orientat în jos și setat pe o volumetrie medie, ca să nu ia ciorile și bursucii.
Mă rog, dacă se vrea, se poate.

#44
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,662
  • Înscris: 29.03.2006
Uite una mai tare, tot vor sa-i ia lui Tiriac terenul de vanatoare - sa-i dea in schimb o fasie pe lungimea granitei, sa vaneze acolo mistreti si ce mai pica...Posted Image

O sa rezolve el gardurile, nu trebuie sa ne mai batem noi capul cu fel de fel de calcule si spagi....

O sa scoata banii investiti fara probleme, pt ca fondul cinegetic de vanatoare o sa fie imbogatit cu exemplare noi si exotice...Posted Image , si o sa vina buluc vanatorii din toate colturile lumii...

Edited by loock, 20 January 2016 - 01:05.


#45
spider_zero_sapte

spider_zero_sapte

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,721
  • Înscris: 21.08.2007
Și numaidecât pază privată cu un sistem de recompense baban pentru cei care reușesc să captureze infractori fără să-i facă strecurătoare.
Nici ideea cu bouncing Betty nu e rea. Mai revigorăm și industria de armament cu ocazia asta.

#46
Mount_Yerrmom

Mount_Yerrmom

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,288
  • Înscris: 05.08.2015
Mult mai tare ar fi sa-i primim, sa luam 6.500 EUR/capita de la nemti ca sa-i intretinem si sa-i facem pierduti.

I-am rupt pe unguri, ca nu pot sa faca gard de la Sannicolau la Satu Mare.

Nu mai facem niciun gard, facem o autostrada, Sibiu-Pitesti ceva. Poate ne ajung banii si pentru Tg Mures - Iasi.

Edited by Mount_Yerrmom, 20 January 2016 - 01:02.


#47
cris_ncs

cris_ncs

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,807
  • Înscris: 12.01.2007

 tomaso, on 20 ianuarie 2016 - 00:52, said:

http://www.stehos.ro...lasa-Gard-2000/

să zicem că facem gard de 4m înlțime.
Ne trebuie  400 role x 10ml din produsul de mai sus pentru un gard dublu, de 1km lungime.

Avem 60 lei pe rolă  * 400 role =  24000 lei = 5275 Euro plasa.
Restul până la 12-15000 ar fi restul,  șpalierii, manopera & shit.

Și nu am socotit la cantiatea imensă necesară, unde poți obține preț de preț, ci am socotit la preț de magazin, ca să acoperim șpăguțele eventuale.

Apropo, am o idee genială, din nou!
Oare nu ar merge făcut pe fonduri europene?

La manopera mie se pare prea puțin,fără exagerare !
Poate să lucreze cu deținuți,altfel nu văd cum o firmă specializată,poate accepta un preț așa de mic.

#48
Tomaso

Tomaso

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 57,714
  • Înscris: 11.04.2005

 spider_zero_sapte, on 20 ianuarie 2016 - 00:58, said:

Și numaidecât pază privată cu un sistem de recompense baban pentru cei care reușesc să captureze infractori fără să-i facă strecurătoare.
Nici ideea cu bouncing Betty nu e rea. Mai revigorăm și industria de armament cu ocazia asta.

[ http://www.wired.com/images_blogs/photos/uncategorized/2007/06/04/samson_rcws.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

For years and years, the Israeli military has been trying to figure out a way to keep Palestinian militants in the Gaza Strip from crossing over into Israel proper.  
The latest tactic: create a set of "automated kill zones" by networking together remote-controlled machine guns, ground sensors, and drones along the 60-kilometer border.

Prietenii noștri israelieni ne pot ajuta cu know how:
http://www.wired.com...or_years_and_y/

#49
spider_zero_sapte

spider_zero_sapte

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,721
  • Înscris: 21.08.2007
Deținuți, voluntari...etc

#50
cuculili

cuculili

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,291
  • Înscris: 10.05.2005

 tomaso, on 20 ianuarie 2016 - 00:52, said:


Și nu am socotit la cantiatea imensă necesară, unde poți obține preț de preț, ci am socotit la preț de magazin, ca să acoperim șpăguțele eventuale.

Posted Image In Romania?
Tara unde s-au pus panselute cu 70 euro bucata in Bucuresti si banci de lemn pe o strada in Arad cu 8000 euro bucata?

#51
ionutzitaly

ionutzitaly

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,076
  • Înscris: 04.03.2014

 tomaso, on 20 ianuarie 2016 - 00:56, said:



Din cauza asta am zis de gard dublu.
În mijloc sunt stĂąlpii de iluminat cu senzorul orientat Ăźn jos și setat pe o volumetrie medie, ca să nu ia ciorile și bursucii.
Mă rog, dacă se vrea, se poate.

Acuma imagineaza-te pe tine, si inca vreo 100 de barbati si gandeste-te cat v-ar lua sa fiti dincolo de acel gard de plasa de sarma.

#52
cris_ncs

cris_ncs

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,807
  • Înscris: 12.01.2007

 spider_zero_sapte, on 20 ianuarie 2016 - 01:03, said:

Deținuți, voluntari...etc

Ok,sunt de acord ! Dar mă tem că nici lulea nu va lucra moca acolo voluntar.

#53
spider_zero_sapte

spider_zero_sapte

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,721
  • Înscris: 21.08.2007
Mda, că Toma are IQ-ul unui babuin!

Au fost postate clipuri pe net. A văzut o lume întreagă cât de inteligenți sunt.
Fugarii din fostul bloc comunist au fost dintre cei mai experimentați în materie de trecere ilegală a frontierei. Puțini au reușit si nu exista atâta tehnologie pe vremea aia.

#54
shefu_de_combinat

shefu_de_combinat

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 46,022
  • Înscris: 18.01.2007
Daca vorbim de granite terestre, n-ar trebui facut un gard si la granita cu Bulgaria intre Silistra si Vama Veche? De ce n-ar incerca cineva sa intre pe acolo?
Also, daca aia vor sa treaca Dunarea cu barca, then what?

 loock, on 20 ianuarie 2016 - 00:48, said:

Se pot monta mine de tip Bouncing Betty

Posted Image Adevaru' e ca daca tot ne punem uniunea-n cap, macar s-o facem cu stil

 ionutzitaly, on 20 ianuarie 2016 - 01:04, said:

Acuma imagineaza-te pe tine, si inca vreo 100 de barbati si gandeste-te cat v-ar lua sa fiti dincolo de acel gard de plasa de sarma.

Not all fences are creaded equal

[ http://resources1.news.com.au/images/2015/01/15/1227185/608097-c51944ae-9c4c-11e4-86b2-7ba151851551.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Btw, jucaria de mai sus e facuta de nemti. Nu comentam.

Edited by shefu_de_combinat, 20 January 2016 - 01:11.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate