Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare bec far VW Touran 1T3

Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024
 Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica
 Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila
 Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K
 

Adolescentul, cum sa te comporti?

- - - - -
  • Please log in to reply
106 replies to this topic

#73
she_wolf

she_wolf

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,601
  • Înscris: 10.12.2014

 thalia, on 27 ianuarie 2016 - 16:11, said:

she-wolf , te-am intrebat si te mai intreb o data, le zici frumos, spui din experienta cu copilul tau?
Sincer,nu cred.Posted Image



Draga, e treaba ta ce crezi :). Eu ti-am zis ce ar fi bine sa faci, tu poti sa te gandesti la ce am spus sau poti sa crezi ca tu procedezi bine, dar rezultatele sunt proaste, pentru ca baiatul tau e de vina, e defect si trebuie dus pe la psihologi.
Nu mi se pare ok sa-mi ceri CV-ul si biografia, intuitia ar trebui sa te ajute sa-ti dai seama daca ce spun e de bun simt sau nu.

#74
thalia

thalia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,934
  • Înscris: 07.11.2007

 kittysor, on 27 ianuarie 2016 - 16:17, said:

nu este aiurea, este gresala suprema pe care o poate face un parinte.
sa-si duca copilul la "un strain" atunci cand el ca parinte simte ca este deposit!

Ai nu zau, da ce frate traim in jungla? Daca cer ajutor unei persoane specializate care a mai intalnit cazuri similare inseamna ca fac rau?

 she_wolf, on 27 ianuarie 2016 - 16:20, said:

Draga, e treaba ta ce crezi Posted Image. Eu ti-am zis ce ar fi bine sa faci, tu poti sa te gandesti la ce am spus sau poti sa crezi ca tu procedezi bine, dar rezultatele sunt proaste, pentru ca baiatul tau e de vina, e defect si trebuie dus pe la psihologi.
Nu mi se pare ok sa-mi ceri CV-ul si biografia, intuitia ar trebui sa te ajute sa-ti dai seama daca ce spun e de bun simt sau nu.

Draga, sfaturile date de tine sunt citate din carti. Iti repet, teoria suna bine, practica ne omoara.
Baiatul meu nu e defect, n-am spus asta si nu-l duce nimeni cu forta la psiholog . De unde Dumnezeu ati tras concluzia asta?

#75
lupini

lupini

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,247
  • Înscris: 29.12.2006

 kittysor, on 27 ianuarie 2016 - 16:20, said:

tin sa va anunt ca eu sunt total contra psihologilor

Exact aşa şi eu. Am scris mai sus: un psiholog ne face pe bani, ceea ce ne face cineva foarte apropiat, pe gratis. Şi nici nu ne simţim proşti. Posted Image

Edited by lupini, 27 January 2016 - 16:25.


#76
Alka10

Alka10

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 681
  • Înscris: 21.04.2012
Mda, eu am fost la terapeut si la neuropsihiatru cand mi s-a parut ca fetita are probleme de vorbire. Si in general, cer ajutorul, tocmai fiindca timpul pierdut nu mai poate fi recuperat uneori...

@ Thalia, adolescenta e o perioada dificila. Cel mai probabil o sa trecem si noi ceilalti parinti prin ce treci tu acum (desi in secret eu sper sa nu :)), cred ca e nevoie de o minte odihnita si de muuuulta diplomatie.

@ Kittysor : exact, cam rigid. Atata vreme cat el nu intelege sa respecte niste reguli minime (pana la urma nu i s-a interzis sa fumeze, a fost rugat doar sa nu o faca in casa) in casa parintilor lui...cand o avea casa proprie si personala poate sa ii dea si foc. :) BTW, si eu "am data la boboci" la greu in facultate (mixuri mortale de bere si lichior) dar aveam grija sa reusesc sa ajung la baie, nu sa curete mama dupa mine. Chestiune de bun simt as zice...

Eram si eu plina de principii d-astea democratice cand nu aveam copil. Am vazut insa ce usor o iau lucrurile razna...la orice varsta :(

Kittysor, daca te tine te doare maseaua, te duci la parinti sa ti-o trateze ? :)

#77
lupini

lupini

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,247
  • Înscris: 29.12.2006

 kittysor, on 27 ianuarie 2016 - 16:30, said:

eu as fi si usor complexata sa-mi expun problelmele in fata unui necunoscut
si de ce m-as lua eu dupa un psiholog? nu, nu vreau sa traiesc din carti si dupa mintea unui necunoscut!

Thalia vorbeşte despre psiholog ca despre o "persoană specializată".

Dacă un psiholog e mai specializat în cunoaşterea fiului sau fiicei, decât părinţii acestuia, atunci...necazul nu e la fiu sau fiică, ci la părinţi.

Edited by lupini, 27 January 2016 - 16:34.


#78
Arianna-D

Arianna-D

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,477
  • Înscris: 16.09.2014

 kittysor, on 27 ianuarie 2016 - 16:30, said:

eu as fi si usor complexata sa-mi expun problelmele in fata unui necunoscut :(
si de ce m-as lua eu dupa un psiholog? nu, nu vreau sa traiesc din carti si dupa mintea unui necunoscut!
Crezi ca necunoscutul ala nu a vazut zeci de cazuri similare? Macar el nu este subiectiv, cum ar fi rudele.

 lupini, on 27 ianuarie 2016 - 16:34, said:

Dacă un psiholog e mai specializat în cunoaşterea fiului sau fiicei, decât părinţii acestuia, atunci...necazul nu e la fiu sau fiică, ci la părinţi.

Uneori psihologul poate afla mai multe decat parintii.
Mie mi se pare normal ca Thalia sa ceara ajutor cand vede ca nu se poate descurca, mai bine decat sa faca "de capul ei" si rezultatele sa fie mai aiurea.

#79
Alka10

Alka10

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 681
  • Înscris: 21.04.2012
Ne inclinam in fata certitudinilor tale :)

#80
retele

retele

    Acest etern fabulos

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,788
  • Înscris: 29.04.2004

 thalia, on 27 ianuarie 2016 - 16:11, said:

she-wolf , te-am intrebat si te mai intreb o data, le zici frumos, spui din experienta cu copilul tau?
Sincer,nu cred.Posted Image
Ea e o adolescentă întârziată, n-are mai mult de 25 de ani, iar copii, nici vorbă.

#81
lupini

lupini

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,247
  • Înscris: 29.12.2006

 kittysor, on 27 ianuarie 2016 - 16:36, said:

problemele parinte-copil se ivesc fix atunci cand parintele se crede si devine superior. Si incet, incet se transforma in dictator

Se mai întâmplă că pe unii părinţi nu-i interesează prea mult până atunci de copii, şi după ce brusc apare o problemă, nu mai ştiu ce să facă.

Trebuie să înţelegem limpede: orice "adolescent normal" fumează în WC-ul şcolii sau pe ascuns în altă parte. Orice adolescent e câteodată obraznic. Orice adolescent bea în loc de o bere...7 şi apoi vomită. Spun asta din propria experienţă ! Posted Image

Însă mă întreb cum m-aş fi simţit dacă părinţii într-o zi, s-ar fi decis să meargă cu mine la psiholog ?! Aş fi simţit că am nişte părinţi cam distanţi, ce nu mă cunosc prea bine, şi vor să scape de problemele mele, trimiţându-mă la psiholog, din cauză că ei cred că-s cu capu'.




 Arianna-D, on 27 ianuarie 2016 - 16:37, said:

Uneori psihologul poate afla mai multe decat parintii.

Eu am avut şansa unor părinţi care ştiau despre mine oricând, mai multe decât orice psiholog.

De exemplu şi acum, eu n-aş putea să ascund ceva mamei mele. Doar uitându-se la mine, ştie ce gândesc, chiar dacă e un gând ascuns. Am păţit asta de multe ori. Parcă mi-ar fi scris gândul pe frunte. Posted Image

Cine are astfel de părinţi, n-are nevoie de psiholog.

Edited by lupini, 27 January 2016 - 16:50.


#82
thalia

thalia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,934
  • Înscris: 07.11.2007
Va rog sa incercati sa nu vedeti psihologul ca pe o sentinta grea, pentru ca nu e asa.

Psihologul unde am mers ne dadea teme, atat lui , cat si noua parintilor. A fost o munca de echipa, asa sper ca va fi si acum.
Stiu ca e posibil ca si noi parintii sa gresim, dar poate ca suntem atat de orbi sau atat de ocupati incat sa nu ne dam seama unde, cum si de ce?!

D'asta cer ajutorul unuia din afara. D'asta am deschis un subiect.Crezi ca e usor  dupa n ore de munca si trafic infernal sa iei drumul psihologului? Nu, dar o fac, o fac cu placere.
Poate sa se rezolve problemele, poate sa nu iasa nimic si sa pierdem bani si timp aiurea, dar macar am incercat.

#83
lupini

lupini

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,247
  • Înscris: 29.12.2006

 thalia, on 27 ianuarie 2016 - 16:54, said:

Va rog sa incercati sa nu vedeti psihologul ca pe o sentinta grea,

Mă întreb cum se simte fiul vostru în suflet, când ştie că părinţii lui cred despre el că are nevoie de psiholog ? E copilul vostru natural, sau e unul adoptat ? Întreb pentru a şti de ce vă comportaţi aşa cu el.

Nu e de mirare că el se comportă aşa şi cu voi. Aceste comportament e un strigăt de disperare că are nevoie de părinţi apropiaţi, nu de un psiholog pe bani !!!

Edited by lupini, 27 January 2016 - 16:59.


#84
Arianna-D

Arianna-D

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,477
  • Înscris: 16.09.2014
Eu chiar nu vad de ce este gresit sa doresti un ajutor din partea psihologului. Am retinut totusi si punctul de vedere al lui @Kittisor (sistemul nu e bun etc), insa intiatoarea spune ca programarile anterioare cu psihologul au fost ok.
Pana la urma nu toti au parinti atenti la toate detaliile, psihologi innascuti si alte cele.

#85
she_wolf

she_wolf

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,601
  • Înscris: 10.12.2014

 kittysor, on 27 ianuarie 2016 - 16:32, said:



@wolfi tu ce parere ai vis a vis de psihologi?


Parerea mea e ca sunt buni, dar cu conditia sa apeleze la ei cine trebuie :D. In cazul nostru, Thalia. E mai tafnoasa si mai exagerat critica decat un adolescent, zau asa...
Deci e incredibil ce proces poate face bietului copil pentru niste nimicuri. As fi de-a dreptul bucuroasa daca as afla ca doar aici face asa, pentru ca simte nevoia sa se descarce, iar acasa e ceva mai rezonabila :)



 retele, on 27 ianuarie 2016 - 16:42, said:

Ea e o adolescentă întârziată, n-are mai mult de 25 de ani, iar copii, nici vorbă.


'ai de mamaliga noastra....

#86
Arianna-D

Arianna-D

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,477
  • Înscris: 16.09.2014

 kittysor, on 27 ianuarie 2016 - 17:06, said:

singurul lucru care trebuie sa-l faci in acest moment este sa intelegi ca nimeni, absolut nimeni in lumea asta nu se poate compara cu copilul tau. Este al tau, esti mama lui, il iubesti, este viata ta ---orice ti-ar face pe lumea asta esti siingura fiinta de pe pamant care il poate susutine si ajuta; daca nu mama, atunci cine?

tu te cramponezi ca nu se imbraca gros, ca vomita de la bautura, ca nu face aia sau ailalta? Pai este robot? Vrei sa faca doar ce trebuie? Cine zice ce trebie? Un psiholog?
...sa fim seriosi!

Sa il sustina dar nu in prostioare ce il pot afecta pe termen relativ lung. Sa fim seriosi pana la capat, stii ca il lasi pe baiat sa se distreze si el vine acasa si vomita. Cat de bine crezi ca te simti, ca parinte (nu doar ca mama, ca ambii parinti au un cuvant de spus)? De ce a vomitat pana la urma, nu "tine" la bautura sau a baut prea mult? Incepem sa discutam ce inseamna "prea multa bautura", la 16 ani? Really?

#87
she_wolf

she_wolf

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,601
  • Înscris: 10.12.2014
Eu nu inteleg o chestie. De ce pe kittysor nu o intreaba nimeni daca are copchil si ce studii are? :D

#88
she_wolf

she_wolf

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,601
  • Înscris: 10.12.2014

 Arianna-D, on 27 ianuarie 2016 - 17:15, said:


Sa il sustina dar nu in prostioare ce il pot afecta pe termen relativ lung. Sa fim seriosi pana la capat, stii ca il lasi pe baiat sa se distreze si el vine acasa si vomita. Cat de bine crezi ca te simti, ca parinte (nu doar ca mama, ca ambii parinti au un cuvant de spus)? De ce a vomitat pana la urma, nu "tine" la bautura sau a baut prea mult? Incepem sa discutam ce inseamna "prea multa bautura", la 16 ani? Really?


Really, dar really de tot! :yes:
Pentru ca varianta ailalta e negarea unei realitati cu care se confrunta majoritatea adolescentilor din generatia asta si guess who o sa fie in pierdere, daca parintele se preface ca girafa nu exista si nu explica cum se bea, cat se bea, de ce sa nu bea totusi etc.

Ca sa nu mai spun cat de derutant e pentru un copchil de 16 ani, ca parintii i-au dat voie sa fumeze ZILNIC (really? Nu-i cam mult totusi?), dar ca se poarta ca niste closti speriate de uliu, ca a iesit o data in club, a baut si a vomat.
Iar aia cu tatal care a trebuit sa stearga voma saracutu' de el, e priceless :lol: Pai, putea sa nu o stearga, sa inchida baia cu lacat si sa foloseasca cosul de gunoi, pana se trezea copchilul din mahmureala si o stergea el lol.

 kittysor, on 27 ianuarie 2016 - 17:25, said:


fiindca doar imi spun parerea. Atata. Ce importanta are?!



Pai, eu ce fac? Imi spun de asemenea parerea :habarnam:

#89
thalia

thalia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,934
  • Înscris: 07.11.2007
she-wolf, te rog nu-mi bagateliza situatia ca nu e cazul, ok? Chiar n-am chef de mistouri si de glume.

Daca tie ti se pare fun ca un pusti a venit beat acasa la nici 16 ani, afla ca pentru mine nu e fun, deloc


Vezi ca citesti trunchiat, adica daca am spus ca s-a imbatat, ca de nu i-am explicat copilului cum e cu bautura, daca i-am dat voie sa fumeze, pai de ce i-am dat voie?
Aoleu, pai cum e mai bine cu voi?

Daca nu i-as fi dat voie, ah suntem ai dracu, niste parinti dictatori! Niste nemernici.

Ia ziceti, cum trebuieprocedat? Hai ca vad ca va pricepeti!

Ascult!

#90
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

 thalia, on 19 ianuarie 2016 - 15:09, said:

El este tot timpul nervos, nervozitate specifica lor, cu rare momente de afectiune sau de bine-dispunere.
Este mereu aerian, asa a fost de mic, vesnic a uitat ceva acasa sau la scoala, vesnic a intarziat dimineata. Si acum stam cu gura pe el sa se grabeasca dimineta, taicas-o il duce de obicei.
E tafnos si imbufnat oricand, de cand se trezeste dimineata si pana seara la culcare nu-i intrii-n voie.


Lol, fii miu e asa si are doar 8 ani. Nu vreau sa mi imaginez cum o sa fie peste ceva ani! :lol: Da' io il las in pace, sunt calma.

 thalia, on 27 ianuarie 2016 - 17:43, said:

Ia ziceti, cum trebuieprocedat? Hai ca vad ca va pricepeti!

Ascult!

Io zic sa l lasi in ale lui. Toti pustii de 16 ani beau si vin bauti acasa. Si io am umplut patul de voma la varsta aia. Doar sa ai grija sa i cunosti prietenii. Fii mai voioasa, glumeata.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate