Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani
 Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...
 Dade, dade

Probleme accesare nr test telefon

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...
 Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...
 

Adolescentul, cum sa te comporti?

- - - - -
  • Please log in to reply
106 replies to this topic

#1
thalia

thalia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,934
  • Înscris: 07.11.2007
Am nevoie de ajutorul vostru pentru ca simt ca am ajuns intr-o fundatura si nu stiu cum sa-i dau de cap.
Am un baiat adolescent cu care simt de la o vreme ca nu ma mai inteleg si este foarte dureros pentru mine!

El este tot timpul nervos, nervozitate specifica lor, cu rare momente de afectiune sau de bine-dispunere.
Este mereu aerian, asa a fost de mic, vesnic a uitat ceva acasa sau la scoala, vesnic a intarziat dimineata. Si acum stam cu gura pe el sa se grabeasca dimineta, taicas-o il duce de obicei.
E tafnos si imbufnat oricand, de cand se trezeste dimineata si pana seara la culcare nu-i intrii-n voie.

Nu suntem parinti severi, l-am lasat oriunde cu placere, l-am lasat sa fumeze (sa incerce) sau sa bea o bere.
Cu fumatul l-am lasat pentru ca oricum fumau la scoala ca serpii , acum vad ca fumeaza pe ascuns si acasa (in camera lui), lucru cu care nu sunt de acord!!!

Eu, recunosc ca sunt mai iute, nu am rabdare , nu mai am rabdare, si ne luam la cearta in fiecare zi, de la si pentru lucruri marunte, de la mizeria din camera lui si pana la tigari.
Un exemplu mai jos

De dimineata pe gerul asta a vrut sa plece la scoala intr-un tricou si o jacheta, ambele extrem de subtiri.
l-am spus ca e ger afara si nu trebuie sa plece asa ca raceste.
Iarasi "m-a pus la zid" ca el stie mai bine si sa-l las in pace!

Si tot asa,

Cu taicas-o se intelege mai bine, el are alta tactica,e mai calm, dar si il lasa sa dea cu capul daca greseste.

Intrebarea este gresesc eu atat de tare? Unde gresesc? Cand se va termina perioada asta de adolescenta? Se va termina vreodata?
Voi cum procedati cu ai vostri?

#2
LensFlare

LensFlare

    Tin Foil Mask Society

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,762
  • Înscris: 09.05.2005
Pai din ce citesc nu prea are nicio restrictie, are liber la tigari, acool, pbbl nici nu are o ora fixa cand trebuie sa fie acasa...

#3
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,443
  • Înscris: 10.08.2005
mai intreaba-l cate o chestie alta, o sa se termine si asta, cand da de greu
asta cu i-am spus pare obicei dictatorial, chiar daca ii vrei binele
vorbiti cu el cat mai des

are prietena?

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/Kl2oNFw-djE?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#4
thalia

thalia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,934
  • Înscris: 07.11.2007
Am spus ca nu i-am interzis sa nu fumeze sau sa bea o bere.
Cu fumatul a cam exagerat in ultimele doua luni.
Nu vine la orice ora, imi pare rau ca s-a inteles asta. De iesit iese numai in week-end si la ora 10 seara unul din noi se duce dupa el.

Nu are prietena. As vrea sa vorbesc mai des cu el, insa nu ai cu cine, e mereu tafnos si imi zice ca vreau sa-l descos.

Edited by thalia, 19 January 2016 - 15:32.


#5
Konatau

Konatau

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 205
  • Înscris: 18.03.2012
Trebuie sa petreceti mai mult timp impreuna, si tu cu el, si voi ambii parinti cu el, mergeti undeva in weekend, mai mergeti la cumparaturi, luati-i o haina, ceva, si daca alege ceva aiurea nu sariti pe el cu gura, important e sa comunicati mult si sa petreceti timp impreuna, si nu amana! Comunica cu el oricand ai ocazia, de exemplu, cand e sa pleci undeva, intreaba-l, "Imi sta bine asa?", poate n-o sa-ti faca un compliment din prima, dar e un inceput. Uneori tre' sa lasi atitudinea de mama si sa fii ca o prietena.

Parerea mea.

#6
JurasikMan

JurasikMan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,289
  • Înscris: 30.10.2006
Nu exista retete . Fiecare adolescent este diferit . Tu esti adult si vezi viata ca si adult. Ai responsabilitati . El nu are . Pana nu se loveste de ideea de responsabilitate , nu ii poti insufla tu acest mod de viata. O sa te pun si eu putin la zid ( la figurat ) dar nu o fac cu rautate ci ca sa iti dai seama unde gresesti.
Cu un copil supravegheat , indrumat cu atentie , este facil sa comunici.
Cu un copil lasat de capul lui , care cap este foarte asemanator ( ca si continut )  cu al unui maimutoi aflat in perioada de imperechere , nu te poti intelege.
L-ati lasat pana acum de capul lui si acum , brusc, vreti sa raspunda la comenzi. Nu se va intampla asta. El are alte comenzi . Comenzile la care raspunde el sunt : anturajul , fetele de care este interesat , telefoanele mobile , internetul , calculatoarele , berea cu prietenii ( in cazuri extreme jointul , doza , punga , etc ) . El stie deja tot si va considera fraieri ca nu puteti intelege cum stau lucrurile in viata. Toti adolescentii sunt prosti . Acesta este apanajul adolescentei . Este varsta la care poti fi prost. Toti copii ajunsi in acest interval , fara exceptie , abuzeaza de dreptul de a fi tampiti . ( aia care va incadrati  de pe softpedia , nu va obositi sa imi dati replica , oricum nu intelegeti despre ce discuta oamenii mari ).
No acum , ce ai de facut. Prosteste-l. Daca nu il poti manipula , l-ai pierdut . Nu il poti obliga pentru ca vei genera o repulsie care nu va trece vreodata . Adolescentii , in special baietii , sunt ca elefantii la rut . Nimeni nu se intelege cu ei daca sunt scapati de sub control. Trebuie sa fi mai inteligenta decat el , nu mai puternica . Trebuie sa il ieie usor de langa anturaj , nu de tot , dar macar sa ii oferi alternativa. Iesiri cu familia , la distanta mare de prieteni , eventual permisiunea de a lua cu el un amic mai apropiat , sau o prietena , dar in cadru pe care il poti controla. Cine isi imagineaza ca ii poate explica copilului si el intelege, este la fel de prost ca si plodul in discutie . Copii isi detesta parintii daca anturajul a preluat controlul. De cele mai multe ori parintii incearca sa se impuna cu forta. Daca unul din parinti este dominant , poate sa functioneze. Daca doar va dati dominanti , va calca in picioare . Daca va simte slabi o sa va desconsidere si mai mult neputinta .
Eu lucrez destul cu adlescenti . Am asupra unora o influenta mult mai mare decat au parintii lor pentru ca se tem de mine . Se tem fizic , pentru ca atunci cand in antrenez ii mai si bat la propriu ( adica fizic ) . Am parinti care vin si imi spun ca nu se pot intelege cu ei si nu pricep cum fac de le impun respect . Problema este ca un adolescent este ca o masina pe gheata . Cat o ai sub control , cat nu ii permiti sa rupa aderenta , lucrurile merg bine . O poti struni . Cand scapa si aluneca ...s-a dus . Nici dracu nu o mai opreste .
Du-l la un sport . Obliga-l sa mearga , altfel taie-i toate avantajele pe care le are. Du-l la arte martiale. In cateva luni ai sa simti diferenta de disciplina. nu este ceva spectaculos si instant , dar este de durata .

#7
mihnearau

mihnearau

    viitor banat

  • Grup: Validating
  • Posts: 5,485
  • Înscris: 19.12.2015
zi-i ca-l duci la orfelinat! :D

#8
thalia

thalia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,934
  • Înscris: 07.11.2007
Eu n-am gasit" reteta" si ma doare enorm ca nu reusesc sa ma inteleg cu el !

Cu atat durerea e mai mare ca de mine era lipit parca cand era mic, pana pe la vreo 12 ani. Apoi dupa pre-adolescenta incet, incet s-a schimbat. Foarte rar are momente cand e bine-dispus si atmosfera intre noi e ca odinioara.

De invatat , invata si rezultatele se vad. La scoala lui nu se poate copia , asa ca rezultatele sunt pe bune. Nu chiuleste de la scoala, la o simpla intarziere suntem imediat anuntati (asa e sistemul , nu l-am cerut noi).

Sunt constienta ca si la mine este problema pentru ca sunt iute si il cicalesc, dar o fac spre binele lui, insa cum bine ai zis , adultii gandesc intr-un fel , ei in altfel, nu se gandesc aproape niciodata la consecinte.

Merge la sport, o data la doua saptamani, dar nu se omoara.

#9
mihnearau

mihnearau

    viitor banat

  • Grup: Validating
  • Posts: 5,485
  • Înscris: 19.12.2015

 thalia, on 19 ianuarie 2016 - 15:49, said:


Sunt constienta ca si la mine este problema pentru ca sunt iute si il cicalesc, dar o fac spre binele lui, insa cum bine ai zis , adultii gandesc intr-un fel , ei in altfel, nu se gandesc aproape niciodata la consecinte.

asta e contradictie in termeni!

#10
thalia

thalia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,934
  • Înscris: 07.11.2007

 mihnearau, on 19 ianuarie 2016 - 15:51, said:


asta e contradictie in termeni!

Stiu, dar cum sa nu te apuce nervii cand el vroia zilele trecute pe "floscaiala" aia sa mearga in tenisi la scoala, ca cica nu i-a mai luat de mult!

#11
mihnearau

mihnearau

    viitor banat

  • Grup: Validating
  • Posts: 5,485
  • Înscris: 19.12.2015

 thalia, on 19 ianuarie 2016 - 15:52, said:


Stiu, dar cum sa nu te apuce nervii cand el vroia zilele trecute pe "floscaiala" aia sa mearga in tenisi la scoala, ca cica nu i-a mai luat de mult!

zi-i ca altii nu mai vede 1 an!
si sa-i spele singur

#12
Serafim606

Serafim606

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,704
  • Înscris: 25.11.2014
Cati ani are pustiul?

#13
thalia

thalia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,934
  • Înscris: 07.11.2007
Nu mi-era de spalat, ci ca-i tin rece!

16 ani.

#14
Serafim606

Serafim606

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,704
  • Înscris: 25.11.2014
La 16 ani toti adolescentii au excese. Si pe mine la 16 ani ma lasa mama sa beau si sa fumez. Si din cand in cand eram tafnos si nu-mi convenea nimic. M-a ignorat si m-a lasat sa ma lovesc singur de toate. M-am trezit la realitate cu o durere grava de cap ce cred ca nu as fi avut-o daca o ascultam. Dar mi-a prins bine.

#15
MikeSpike

MikeSpike

    Cinic real

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,682
  • Înscris: 22.01.2015
Implica si "busteanu" in discutiile voastre.Stii cum e -militianu bun,militianu rau.La mine(demult)a functionat.Odata cu trecerea anilor am realizat ca amandoi(parintii)imi vroiau binele.Creaza un respect de ambele parti.succes

#16
Prien

Prien

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,877
  • Înscris: 11.12.2006
Plodul meu e nitel mai mare, adica deja 18 ani si ceva+student in anul I.
Si mie a incercat sa imi raspunda la misto. Din pacate pt el ceva nu imi iesise la job, ma framanta esecul..asa ca nu am mai avut umor.
Si i-am explicat extrem de simplu, casa mea, regulile mele, nu iti convin, pleaca, angajeaza-te,si te ti din cat castigi..Uite, iti dau voie sa iti alegi cu ce haine pleci..Am deschis dulapul si el a inlemnit..
Ce atata democratie. Chiar, ai niste chestii trantite pe jos. I le-am aruncat in pat. Si daca nu mai ai nevoie, ti le arunc pe geam.
Ai prieteni care sa te tina macar cateva zile pana castigi primul salariu? Ai unde sa te angajezi? Ai capacitatea de a rezista la Mc Donald? Sti ce salariu ti se ofera acolo? Ok, da sti programare, traiesti din ea. Eu la 18 ani castigam din depanarea radio/tv..(asa a fost si stie ca nu il mint)
Normal a dat-o la intors. Ideea e ca nu ma crezuse atat de decis..
Fumatul. Eu nu mai fumez, dar sotia da. Dar doar in balconas. Asa ca i-am zis ca pana la 18 ani, daca il simt il plesnesc, iar dupa 18 doar in balconas, ca sa nu imi imputa casa mea, in care il primesc si pe el..
Dta arunca-i scrumiera in pat. Si mucurile peste lucrurile lui..
Da, si al meu a avut note Ok, si premi..Nu a luat doar I, ci si Ii si III, mentiuni, dar oricat peste 9 si ceva ca medie.
Adevarul e ca nici eu nu am avut doar 10.. De ex la muzica si desen, unde behaiam sau deseneam cu picioarele.mi-a fost clar ca nu am talent si nu m-am strofocat...Asa ca nu l-am certat pt fleacuri..
Foarte frumos, sincer ma bucur si pt tine si pt mine, ca sunt tatal tau, dar nu inveti pt mine.
Ca se socheaza, asta e . Sau invata ce e autoritatea sau il pierzi si mai rau.
Chiar, mama mea m-a prevenit referitor la niste "amici"..Vezi ca asta nu imi place, o sa ti-o traga.. Eu, nu batman..Si dupa nicio luna, am luat o teapa..di granda.. Apoi inca una desi la fel imi spusese, atentie..
Dupa aia mi-am zis ca in interesul meu sa o ascult..
Fa si dta la fel cu amicii lui..Si lasa-l sa se loveasca si dupa aia, ce ti-am zis eu, copilasule, hi,hi? Doar am trecut si eu prin viata..
Daca vrei sa te mai arzi, nu s aprofiti de experientele mele, treaba lui matalica..

#17
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,524
  • Înscris: 05.06.2009
incearca sa discuti cu fiul tau intr-un moment in care pare mai bine dispus / odihnit / relaxat. la voi comunicarea e sublima, dar lipseste (aproape) cu desavarsire.

discutia poart-o de la egal la egal, calma, cu ton normal. arata-i respect, arata-i ca esti dispusa sa-l asculti fara sa-l intrerupi, fara sa ridici tonul, fara sa-i faci vesnicele reprosuri. trateaza-l ca pe un adult in devenire ce este, nu ca pe pustiul de 12 ani lipit de mami.
s-ar putea sa ajute si prezenta sotului tau intr-o astfel de discutie, daca tot spui ca se inteleg mai bine. organizati un fel de "interventie" in care sa-i aratati ca il iubiti, dar ca atitudinea si stilul lui lasa uneori de dorit.
ca daca vrea sa fie tratat ca un adult, cu asumarea unor decizii sau fapte, e cazul sa inceteze sa se mai comporte ca un copil incapatanat.

sau, o varianta ar fi sa incerce sotul tau sa discute cu el, ca intre baieti / barbati. sa-l intrebe daca are vreun motiv anume pentru nervozitate si tafna - sa nu aiba probleme - cu iubita, cu colegii/profesorii, cu prietenii, samd. ca poate tie nu ti-ar spune totul, dar sotului tau - poate ca da .

#18
OriginalCopy

OriginalCopy

    I'm harmful, fear me please! :))

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,268
  • Înscris: 10.08.2006
Du-l la sport.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate