Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cel mai ieftin TV LED mic

Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...

"enerlux p" afisaj interm...
 Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 

Huawei P8 Lite vs. Samsung Galaxy A5

- - - - -
  • Please log in to reply
60 replies to this topic

#1
claudiuvuta

claudiuvuta

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 109
  • Înscris: 07.03.2011
Salut,

Doresc sa achizitionez unul dintre cele doua telefoane de mai jos:

1. Samsung Galaxy A5 - pret la liber 264 euro (Vodafone)
http://www.gsmarena....axy_a5-6761.php

2. 2. Huawei P8 Lite - pret la liber 199 euro (Vodafone)
http://www.gsmarena....p8lite-7201.php

Puse cap la cap aceste doua telefoane ofera, in general, o experienta asemanatoare. Poate Huawei, insa, este superior la anumite capitole. Telefonul doresc sa il cumpar pentru sotia mea. Evident, pe mine ma intereseaza aspectele tehnice, in timp ce pe ea, nu Posted Image
La prima impresie pare ca modelul Huawei este mai bun, in curand urmand a oferi si Android Marshmallow, in timp ce pentru Samsung Galaxy A5 mai trebuie asteptat pentru actualizare.
Obiectiv vorbind, din experienta voastra cu unul sau cu celalalt, dintre cele doua modele, ce ati cumpara?

Multumesc.

Attached Files



#2
Ryzen

Ryzen

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 59
  • Înscris: 20.10.2015
Intreab-o daca vrea sa mai plateasca 60 de euro pentru logo-ul Samsung.

In rest sunt la fel (Ma rog, inafara de procesorul mai bun de la P8), desi soft-ul de la Huawei e un pic mai urat dar se rezolva cu un launcher si ceva tweaking.
Cum nici eu nu rulez cu Touchwiz.

Edited by Ryzen, 19 January 2016 - 10:03.


#3
claudiuvuta

claudiuvuta

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 109
  • Înscris: 07.03.2011
@Ryzen
Acelea sunt preturile fara contract, daca prelungesc abonamentul, probabil vor costa maxim 150 euro, fiecare dintre ele.

Edited by claudiuvuta, 19 January 2016 - 10:07.


#4
Serafim606

Serafim606

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,704
  • Înscris: 25.11.2014
Mergi pe P8. Pe Samsung n-ai sa vezi tu prea curand update la 6.0. Cel mai probabil va ramane blocat pe acadea.

#5
botelucian

botelucian

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,217
  • Înscris: 23.03.2007

View PostKroghy, on 19 ianuarie 2016 - 10:05, said:

Samsung e firma consacrata, de varf iar A5 e model de mijloc cu ecran bun amoled, carcasa metalica.
Uauei e o firma de antene si mai nou s-a lansat cu telefoane ieftine si proaste.
macar are firma serioasa Vodafone nu de chinezarie uauei.
si de cand prostafone e firma serioasa de telefoane? cu traditie zici? pai cred ca traditia e de prin anii 90 cand a inceput chinezu sa faca electronice mobile
a5 e mai bun decat p8 lite clar , dar raport calitate pret e mai ok p8 .
huawei e in top 5 producatori mondiali locul 4 , ieftin si prost face toata lumea chiar si premaritul SAMSUNG - galaxi grand , value mega etc

pt initiator compara samsung galaxy A5 cu huawei P8 (fara lite ) ca sa fie comparatie corecta .

#6
frantic

frantic

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 502
  • Înscris: 31.07.2006
Ambele sunt terminale decente, cu performante asemanatoare, insa A5 ar merita doar dac-ar fi la acelasi pret ca P8 Lite. Sa dai 65 euro in plus doar pentru sigla, chiar nu cred ca e o afacere.

#7
CristianLC

CristianLC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,035
  • Înscris: 10.01.2014

View PostKroghy, on 19 ianuarie 2016 - 10:05, said:

Vodafone Smart Ultra 6, are ecran mai mare de 5.5" cu rezolutie mai mare 1080p si macar are firma serioasa Vodafone nu de chinezarie uauei.
Ala e un ZTE cu sigla Vodafone pe el. Deci tot chinezarie. S-a umplut de experti pe aici in ultima vreme
On: P8 lite.  A5 e overpriced

Edited by CristianLC, 19 January 2016 - 10:18.


#8
Hider141

Hider141

    trolling here since 2008

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,867
  • Înscris: 06.01.2008

View PostKroghy, on 19 ianuarie 2016 - 10:05, said:

Daca vrei specificatii atunci ia Vodafone Smart Ultra 6, are ecran mai mare de 5.5" cu rezolutie mai mare 1080p si macar are firma serioasa Vodafone nu de chinezarie uauei.
Tocmai partea cu rosu dovedeste ignoranta ta, si faptul ca vorbesti numai prostii (ca sa nu scriu direct expresia americana "You talk shit!").
Huawei, alaturi de Lenovo si ZTE au inceput de multi ani sa produca si smartphone-uri si tablete, chiar daca in trecutul indepartat nu se ocupau cu asa ceva.
Iar mult laudatul (de catre tine) Vodafone Smart Ultra 6 e produs de {ding!} {ding!} {ding!} ZTE, adica tot o firma din China.

Edited by Hider141, 19 January 2016 - 10:22.


#9
missionnad

missionnad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,496
  • Înscris: 13.11.2011

View PostKroghy, on 19 ianuarie 2016 - 10:05, said:

Samsung e firma consacrata, de varf iar A5 e model de mijloc cu ecran bun amoled, carcasa metalica.
Uauei e o firma de antene si mai nou s-a lansat cu telefoane ieftine si proaste.
Nu exista comparatie decat pe hartie, in realitate Samsung A5 e incomparabil mai bun.
Te poti uita si la J5 care are acelasi ecran de 5" si amoled sau sa astepti J3 care va avea acelasi ecran de 5" amoled la un pret mai mic.
Daca vrei specificatii atunci ia Vodafone Smart Ultra 6, are ecran mai mare de 5.5" cu rezolutie mai mare 1080p si macar are firma serioasa Vodafone nu de chinezarie uauei.
Are un prieten A5,ecranul este foarte luminos chiar si afara la soare,ai impresia ca ar fi un IPS,nicidecum AMOLED,un minus ar fi acela ca nu e Full HD.
Alt minus ar fi camera foto,comparata cu cea de la S4-ul meu,pozele facute in exterior cu A5 au prea mult contrast,nu stiu...sunt prea stralucite si enerveaza,deranjeaza.
Aveam cateva poze facute cu cele doua telefoane,daca le gasesc le postez aici.
In rest arata bine,e metallic,culoarea aurie il avantajeaza.

Edited by missionnad, 19 January 2016 - 10:25.


#10
Alex_23

Alex_23

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,343
  • Înscris: 01.09.2012

View Postclaudiuvuta, on 19 ianuarie 2016 - 09:56, said:


La prima impresie pare ca modelul Huawei este mai bun, in curand urmand a oferi si Android Marshmallow, in timp ce pentru Samsung Galaxy A5 mai trebuie asteptat pentru actualizare.
O sa astepte posesorii de A5 6.0 mult si bine , samsung nu o sa mai ofere alt update major

#11
Hider141

Hider141

    trolling here since 2008

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,867
  • Înscris: 06.01.2008

View PostKroghy, on 19 ianuarie 2016 - 10:22, said:

si iphone se face in china, cel mai important e firma care impune anumite standarde de calitate
vodafone smart ultra 6 are sigla vodafone care e printre cele mai mari firme din europa, iesi pe strada si intreaba cine a auzit de vodafone si samsung si o sa vezi ca toti au auzit de ambele
Imi vine sa rad si cu gura, si cu ***dul de tine.
Intreb si eu inca o data: DE CAND PRODUCE VODAFONE TELEFOANE, ca sa recomanzi asa ceva in detrimentul unui Huawei? Vodafone doar isi pune sigla si soft-ul modificat pe telefoane produse de Zte sau Alcatel, exact ca "brandurile" Allview, Serioux sau Eboda.
Singura diferenta e faptul ca ZTE e o firma mai ok si mai veche pe piata decat decat cele de la care isi iau telefoanele cei de la Allview, Serioux, etc.

View PostKroghy, on 19 ianuarie 2016 - 10:22, said:

uauei nu merita, e mult prea scump raportand la renumele slab si lipsa de incredere intr-o firma de echipamente ieftine
Cica, ieftine...evident ca daca iei un router la 50 RON atunci atat te si tine. Chinezul stie sa faca (si face) atat echipamente slabe si ieftine, cat si echipamente foarte bune si scumpe.
Calitatea depinde in primul rand de cat esti tu dispus (drept cumparator) sa platesti sau de cat e dispus sa plateasca furnizorul tau de telefonie/internet pe echipament. Nu e de vina Huawei daca cei de la Orange/Voda/Digi vor sa cumpere cele mai prastii echipamente pentru a reduce costurile si a maximiza profiturile.

Edited by Hider141, 19 January 2016 - 10:34.


#12
claudiuvuta

claudiuvuta

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 109
  • Înscris: 07.03.2011
Cata pasiune :)
Puteti, in cazul in care nu cer prea mult, sa argumentati in legatura, strict, cu caracteristicile sau experienta pe care o aveti cu cele doua telefoane? Ca idee, Huawei nu este chinezarie in sensul de produs de calitate inferioara. Noul Nexus 6P, varf de gama al Google, este produs de catre Huawei si costa 2800 lei.

#13
Alex_23

Alex_23

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,343
  • Înscris: 01.09.2012
Eu am P8 Lite si sunt multumit de el , pana si la capitolul semnal sta mult mai bine ca samsung ( cu samsung nici nu vrea sa treaca indoor pe 4g , in schimb huawei are 1-2 linii ) sistemul se misca mult mai bine , nu am avut lag deloc si il am din noiembrie ( o singura data a trebuit sa-l restartez atata tot ) bateria daca o incarc la 10 seara pana dimineata nu consuma 1% ceea ce la samsung ma trezeam cu 5-10 % mancati peste noapte

Attached Files


Edited by alexandrubold, 19 January 2016 - 10:45.


#14
CRISTAKEM10

CRISTAKEM10

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 831
  • Înscris: 05.02.2005
Strict la subiect A5.
Referitor la vomafone sa-i stearga cineva posturile ca nu suntem la gradinita.

#15
frantic

frantic

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 502
  • Înscris: 31.07.2006
Am ambele telefoane. Diferente mari in utilizarea de zi cu zi nu exista intre cele doua modele. La Samsung am mai observat cateodata un foarte mic lag, probabil din cauza touchwiz-ului, insa, in ansamblu, e un telefon bun. Are cateva chestii in plus fata de P8 Lite, cum ar fi posibilitatea de a-i pune husa smart view, o baterie ceva mai buna, carcasa din aluminiu, dar pentru astea nu merita sa platesti 65 euro in plus. Eu as merge pe P8 Lite.

#16
prisonbreak

prisonbreak

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,209
  • Înscris: 15.05.2007
Mie din contra, 65 euro mi se pare o diferenta prea mica pentru a alege huawei. N-as lua p8 lite nici la concurenta cu j5, cu atat mai putin daca vorbim de a5.

#17
primuministru

primuministru

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,845
  • Înscris: 05.10.2007

View Postclaudiuvuta, on 19 ianuarie 2016 - 09:56, said:

Salut,

Doresc sa achizitionez unul dintre cele doua telefoane de mai jos:

Evident, pe mine ma intereseaza aspectele tehnice, in timp ce pe ea, nu Posted Image


Nu-s diferente semnificative intre cele 2 modele, iar daca sotia nu E interesata de aspectele tehnice il va alege INTOTDEAUNA pe cel care arata mai frumos, mai subtire, mai colorat...etc.Adica Huawei ! Se preteaza pentru femei si nu vei face o alegere proasta chiar deloc.

#18
Kroghy

Kroghy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,974
  • Înscris: 06.01.2006

View Postprisonbreak, on 19 ianuarie 2016 - 11:55, said:

Mie din contra, 65 euro mi se pare o diferenta prea mica pentru a alege huawei. N-as lua p8 lite nici la concurenta cu j5, cu atat mai putin daca vorbim de a5.
asa zic si eu, chiar ma gandesc serios sa iau un J5, azi pot face prelungire insa nu m-am hotarat la telefon
J5 are acelasi pret cu p8 lite deci nu are nici un sens sa iau o ieftineala no-name cand pot lua un samsung original

View Postprimuministru, on 19 ianuarie 2016 - 12:29, said:

Adica Huawei ! Se preteaza pentru femei
auriul de la J5 si A5 se potriveste de minune la o fata
forma e mai frumoasa, rotunjita, feminina nu patratoasa ca la p8 lite
firma mai buna arata ca ai grija de sotie nu ii dai un telefon no-name de care sa rada prietenele

Edited by Kroghy, 19 January 2016 - 12:52.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate