Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Huawei P8 Lite vs. Samsung Galaxy A5

- - - - -
  • Please log in to reply
60 replies to this topic

#55
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015
Pai ai avut in mana ambele ca sa le compari ? In afara ca unul e din plastic si celalalt din aluminiu ce se indoaie... nu prea ar fi diferente la specificatii Posted Image
Compara ecranul sa vezi... autonomia... si prin meniu se misca cam la fel. Posted Image  Acuma ca unu duce un joc la speficicatii maxime si celalalt la minim, este altceva, ma refeream strict la interactiunea cu utilizatorul (fara a folosi jocuri solicitante sau altceva).

Stiai ca unul costa 100$ la procesul de productie, iar operatorii il iau la 200$ si apoi ti-l vand tie cu 800$ nu ? Posted Image
Daca nu au de gand sa avanseze cum au facut cu iphone de la generatia 3 la 5s si sa se faca diferiti fata de restul, eu nu mai cumpar apple... prefer oricand un s6 edge. Posted Image

Ca sa nu mai zic de detaliile de care dau dovada (camera aia iesita... uitati-va si voi la huawei p8 si luati exemplu), raportul screen-ratio (nu stiu cum sa il traduc in romana ca sa sune bine) este jalnic, la nivelul low-cost-urilor.
Niciodata nu mi-as cumpara un iphone 6.

Edited by TruculMagic, 19 January 2016 - 23:30.


#56
dragosmacovei

dragosmacovei

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,270
  • Înscris: 30.12.2013

View PostKroghy, on 19 ianuarie 2016 - 21:47, said:

asa ii spuneam si eu, daca sta la tara si creste copiii atunci e ok si uauei insa daca e fata de oras atunci e cam rusinica
bine, sa nu ma intelegeti gresit, nu am nimic cu fetele de la tara care cresc multi copiii insa la oras sunt alte pretentii ...

View PostKroghy, on 19 ianuarie 2016 - 21:16, said:

eu zic sa nu-ti faci de ras sotia cu un uauei ... intr-un final o sa alega pe altul care ii ofera calitate, adica samsung, iphone, sony, htc, lg, motorola, etc

Buuun! :)

#57
claudiuvuta

claudiuvuta

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 109
  • Înscris: 07.03.2011
Castigator la puncte... Huawei P8 Lite.
Motivele acestei alegeri sunt legate in principal de finisajul foarte bun al modelului P8 Lite, hardware-ul per total superior si faptul ca nu este un model comun. Procesorul octacore Kirin 620 si cei 2 Gb de RAM pun la colt, pur si simplu, hardware-ul modelului A5 (Quad core SD 410 + 2 Gb Ram). Samsung are o baterie mai buna (2300 mAh LiPo vs. 2200 mAh Li-Io) si o greutate mai mica cu 8 grame.  In ceea ce priveste performantele grafice, Adreno 306 vs. Mali 450MP, ambele procesoare sunt relativ mediocre, cu un plus de calitate in ceea ce priveste procesorul Mali. Legat de soft, Huawei P8 Lite va fi actualizat la versiunea Android 6.0 Marshmallow, testarea acestei versiuni a inceput deja, in timp ce Samsung nu a oferit inca un calendar oficial pentru actualizare. Se zvoneste ca va primi actualizarea in martie 2016, insa nu este ceva cert. Exista posibilitatea ca actualul A5 sa nu primeasca update la Marshmallow, iar viitorul model A5 sa vina direct cu aceasta versiune. Scorurile din Antutu sunt clar in favoarea Huawei P8 Lite, diferenta de cca. 10000 puncte in favoarea "chinezariei" :))
A5 este frumos, dar... Samsung. Nu am nimic cu producatorul sud coreean, insa in afara de varfurile de gama Galaxy S6/S6 Edge nu mi se pare ca produc niste produse ce se diferentiaza cumva intre ele foarte bine. Toate telefoanele lor arata, in mare, cam la fel si sunt variatiuni pe aceeasi tema. Este ca si cum ai cumpara un VW Golf 7 si apoi incerci sa-i cauti diferentele fata de un Golf 6 :)
Multumesc pentru sugestii. O zi buna va urez.

#58
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015
Mda... credeam ca ai ales A5 :)))))))

#59
j0hn3l

j0hn3l

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 13.09.2017
pentru cei ce inca ar avea de decis intre cele 2 telefoane .. pot spune ca:
Samsung Galaxy A5 2015 - telefon ok .. samsung va excela oricand pe Display / Culoare / Luminozitate / Contrast .. ca autonomie sa zicem ca modelul asta e mai norocos .. chiar si cand va primi 7.0 (daca va aparea in 2017) nush cat il va avantaja .. procesara si gaming e sub P8 Lite .. mai ales gaming sub S3 .. pe S3 jucam mult mai bine "Dream League Soccer 2016" pe A5 pot sa zic ca se misca foarte lent si cu franturi uneori .. iar pe P8 lite se misca mult mai bine plusul Octa-core`ului e superior net .. si sa nu vorbim de camere .. A5`ul are toate mentionate .. culoare contrast etc .. dar ca si claritate P8 lite castiga .. chiar si stabilizare
Deci as prefera Huawei P8 Lite oricand

Edited by j0hn3l, 14 September 2017 - 09:10.


#60
Nea_Voicu

Nea_Voicu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 434
  • Înscris: 29.01.2014
Acum am vazut si eu topicul asta. Pot raspunde pentru ca le-am avut pe ambele: P8 Lite vs Samsung A5 ? niciunul. La aceeasi bani iei un Moto G4 si e peste ele, sa nu mai zic de un G5.

Eu le-am avut in ordine asa: Samsung A3, apoi am luat un Samsung A5 (na, ca era mai bun)..era pe dracu. Samsung este bun doar din seria "S" 6,7,8 si "Note". Apoi satul de Samsung am trecut pe mult laudatul Huawei P8 Lite. Din primele 2 zile am regretat ca am dat acel Samsung A5...iar dupa doua saptamani l-am dat pe OLX.
Acum stau bine mersi cu un Moto G4. E altceva.
Despre Huawei am auzit lucruri bune, dar despre P9 Lite, P10 Lite.

Edited by Nea_Voicu, 14 September 2017 - 09:41.


#61
martian_693

martian_693

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,507
  • Înscris: 27.07.2016
lite e oeftinaciune... 0 calitate.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate