Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...
 Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata
 Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura
 Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici
 

Huawei P8 Lite vs. Samsung Galaxy A5

- - - - -
  • Please log in to reply
60 replies to this topic

#19
Alex_23

Alex_23

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,333
  • Înscris: 01.09.2012
Unii daca n-au samsung in buzunar nu se simt bine . Oare de ce au ajuns cei de la Huawei nr 3 mondial la vanzari in 2015 pentru ca sunt cele mai proaste nu ? Asa slabi cum ii cred unii astia ii vor depasi intr-o zi

Edited by alexandrubold, 19 January 2016 - 12:55.


#20
Kroghy

Kroghy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,973
  • Înscris: 06.01.2006
huawei a crescut in top la vanzanri cu produse slabe si ieftine
Logan e nr.1 la vanzri in Romania dar asta nu inseamna ca e mai bun ca un Mercedes
nu neaparat samsung, e bun si iphone sau motorola sau lg sau sony sau orice alt producator renumit ca sa nu-ti fie rusine cand il scoti din buzunar

#21
primuministru

primuministru

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,845
  • Înscris: 05.10.2007

View PostKroghy, on 19 ianuarie 2016 - 12:52, said:

auriul de la J5 si A5 se potriveste de minune la o fata
forma e mai frumoasa, rotunjita, feminina nu patratoasa ca la p8 lite
firma mai buna arata ca ai grija de sotie nu ii dai un telefon no-name de care sa rada prietenele

Auriu isi iau cocalarii si pitipoancele ! Huawei e no-name ? Scuza-ma ca-ti spun dar citesti prea multe bloguri de pe la noi de traiesti cu impresia ca pe lumea asta exista numai Samsung si haifon !

#22
Alex_23

Alex_23

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,333
  • Înscris: 01.09.2012

View PostKroghy, on 19 ianuarie 2016 - 13:03, said:

huawei a crescut in top la vanzanri cu produse slabe si ieftine
Logan e nr.1 la vanzri in Romania dar asta nu inseamna ca e mai bun ca un Mercedes
nu neaparat samsung, e bun si iphone sau motorola sau lg sau sony sau orice alt producator renumit ca sa nu-ti fie rusine cand il scoti din buzunar

Slabe crezi tu , pentru ca o ti una si buna cu samsung , experimenteaza un Huawei P8 sau un Mate 7 sa vezi
Iphone iti spun sincer ( da-mi unul si ti-l vand in secunda 2 , de ce sa-mi i-au iphone sa ma dau mare cu el cand il scot din buzunar .
Ce crezi Motorola o sa fie cumparat de Lenovo tot niste chinezi ( ce sa faci )
Sony nu prea mai este asa vizibil

#23
claudiuvuta

claudiuvuta

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 109
  • Înscris: 07.03.2011

View PostKroghy, on 19 ianuarie 2016 - 13:03, said:

huawei a crescut in top la vanzanri cu produse slabe si ieftine
Logan e nr.1 la vanzri in Romania dar asta nu inseamna ca e mai bun ca un Mercedes
nu neaparat samsung, e bun si iphone sau motorola sau lg sau sony sau orice alt producator renumit ca sa nu-ti fie rusine cand il scoti din buzunar

Salut, multumesc de sugestie, insa eu nu consider Huawei o firma ce face doar produse ieftine. Telefoane ieftine produce si Samsung. Un telefon este doar un telefon, nu trebuie sa fii mandru cand il scoti din buzunar sau sa te simti rusinat. Un telefon este doar un telefon...
Cele doua modele sunt, ambele, mid range, nu top of the line. Huawei are un hardware aparent superior, iar Samsung este bine finisat, lucru important pentru o persoana de sex feminin. Asta nu inseamna ca Huawei nu este si el foarte bine finisat.
Asa cum spuneam intr-o postare anterioara Huawei produce si telefoane de top, sub brand propriu, dar si telefoane etalon in lumea Android, cum ar fi Nexus P6. Mai mult decat atat, in 2016, se zvoneste ca Google va continua parteneriatul cu Huawei pentru lansarea inca unui Nexus. Huawei nu este brand ieftin sau chinezarie in sensul de calitate inferioara. Este un brand chinezesc care a cunoscut o crestere fulminanta. Pe vremea telefoanelor Nokia, adica acum vreo 10 - 15 ani, cand auzeai de Samsung nu se gandea nimeni ca va deveni ceea ce sunt astazi si totusi au ajuns sus. Prin acelasi proces trec si cei de la Huawei astazi. In gama lor gasesti produse de foarte buna calitate. Un Mate S este mai scump decat Galaxy S6, de exemplu. Oricand as alege Mate S in defavoarea Galaxy S6.
Aici vorbim de doua telefoane de clasa medie, Huawei P8 Lite vs. Samsung Galaxy A5. Deci..... Cine este castigator? :)

#24
Kroghy

Kroghy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,973
  • Înscris: 06.01.2006

View Postclaudiuvuta, on 19 ianuarie 2016 - 13:59, said:

Aici vorbim de doua telefoane de clasa medie, Huawei P8 Lite vs. Samsung Galaxy A5. Deci..... Cine este castigator?
A5, castigator prin KO!

#25
prisonbreak

prisonbreak

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,209
  • Înscris: 15.05.2007

View Postclaudiuvuta, on 19 ianuarie 2016 - 13:59, said:

Un Mate S este mai scump decat Galaxy S6, de exemplu. Oricand as alege Mate S in defavoarea Galaxy S6.

Eu n-as plati un pret premium pe produsul unui producator pe care eu nu il percep ca fiind premium. Indiferent ce zic unii sau altii. But that's just me.
Insa, orice parere vei primi va fi pur subiectiva. Ai pt fiecare model topic dedicat, lectureaza-le, mergi in magazine si vezi care iti place mai mult si gata alegerea. Unanimitate de pareri nu vei obtine, daca asta cauti.
Si asta n-o zic in calitate de fun samsung, pt ca nu-s!

Edited by prisonbreak, 19 January 2016 - 14:17.


#26
driftking91

driftking91

    Freak on a leash

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,731
  • Înscris: 28.12.2008

View PostKroghy, on 19 ianuarie 2016 - 10:22, said:

si iphone se face in china, cel mai important e firma care impune anumite standarde de calitate
vodafone smart ultra 6 are sigla vodafone care e printre cele mai mari firme din europa, iesi pe strada si intreaba cine a auzit de vodafone si samsung si o sa vezi ca toti au auzit de ambele
intreaba cine a auzit de uauei si zte sau foxcon si o sa vezi ca sunt putin care au auzit de asa ceva
concluzia: daca vrei ceva bun iei Samsung, daca vrei specificatii cat mai bune la pret cat mai mic iei vodafone
uauei nu merita, e mult prea scump raportand la renumele slab si lipsa de incredere intr-o firma de echipamente ieftine

Mai taie din ele că te faci de râs pe aici...

ON: Strict telefoanele astea două? Până în 1200 lei mai găseşti şi alte modele.

Edited by driftking91, 19 January 2016 - 16:01.


#27
claudiuvuta

claudiuvuta

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 109
  • Înscris: 07.03.2011
Da-mi un exemplu, ar fi util sa stiu ce mai pot găsi. Interesant mi se pare si Alcatel One Touch Idol 3, versiunea de 4,7".

#28
jegmihai

jegmihai

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,536
  • Înscris: 03.09.2013
Xiaomi Redmi Note 3?

#29
claudiuvuta

claudiuvuta

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 109
  • Înscris: 07.03.2011
Foarte frumos,dar nu se găsește un oferta Vodafone...

#30
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015
Chiar daca P8Lite are un pret mai bun si posibil ca la partea de procesor si placa video sa fie o idee mai bun, eu as alege fara sa clipesc A5 din aceste motive:
-este mai usor, este mai subtire, raportul ecran/carcasa este mai bun la A5 (71% vs 68.3% cat are P8Lite)
-ecranul este mai viu (SuperAmoled la Samsung)
-designul (revin la punctul 1) mi se pare mult mai frumos la A5, cu toate ca si P8 Lite arata bine
-si inca un argument solid ar fi bateria mai mare si autonomia mai ridicata
-va fi mult mai usor de vandut samsungul pe viitor.
-sotia ta va folosi un samsung cand va fi cu prietenele, care are un aspect premium, pe cand prietenele ei nu vor stii ce-i ala huawei. Doar cunoscatorii il pot aprecia. (e un motiv pueril, insa consider ca se incadreaza in cerintele tale).

Deci merita acei 60e in plus.

[ https://i.imgur.com/dwdoJSJ.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
[ https://i.imgur.com/iPu6x3H.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
PS: MENTIONEZ ca ambele sunt DUOS/DUAL-SIM, iar varianta A5 fara DUAL-SIM tine 74h (nu 69 cat are modelul DUOS) .
ACEST TEST A FOST REALIZAT DE GSMARENA, deci nu sunt doar cifre de pe hartie din specificatiile date de producator !!!

Edited by TruculMagic, 19 January 2016 - 18:24.


#31
dragosmacovei

dragosmacovei

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,270
  • Înscris: 30.12.2013

View PostTruculMagic, on 19 ianuarie 2016 - 18:18, said:

-sotia ta va folosi un samsung cand va fi cu prietenele, care are un aspect premium, pe cand prietenele ei nu vor stii ce-i ala huawei. Doar cunoscatorii il pot aprecia. (e un motiv pueril, insa consider ca se incadreaza in cerintele tale).

Foarte tare comentariul!!!

Eram sigur ca n-o sa ne dezamagesti nici astazi! Posted Image

#32
primuministru

primuministru

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,845
  • Înscris: 05.10.2007

View PostTruculMagic, on 19 ianuarie 2016 - 18:18, said:

-sotia ta va folosi un samsung cand va fi cu prietenele, care are un aspect premium, pe cand prietenele ei nu vor stii ce-i ala huawei. Doar cunoscatorii il pot aprecia. (e un motiv pueril, insa consider ca se incadreaza in cerintele tale).

Ti-a spus omul mai sus, dar se pare ca nu ai citit :"Un telefon este doar un telefon, nu trebuie sa fii mandru cand il scoti din buzunar sau sa te simti rusinat. Un telefon este doar un telefon..."
Femeile nu se lauda cu mobilele asa cum facem noi barbatii, pentru ele e doar un alt obiect (necesar) din geanta ! Nu conteaza aspectul premium, poa' sa umble si Nokia 1100.
Who cares ??

#33
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015
E vorba despre sotia lui, nu despre el. El apreciaza partea pe care o apreciem majoritatea, sotia lui in schimb va aprecia imaginea, deoarece nu este pasionata de fascinantele snapdragonuri 820, xiaomi, huawei si alte lucruri care mie mi se par interesante.
Am si subliniat ca este un motiv pueril (intocmai ca voi doar de el va legati) Posted Image

View Postprimuministru, on 19 ianuarie 2016 - 18:52, said:


Ti-a spus omul mai sus, dar se pare ca nu ai citit :"Un telefon este doar un telefon, nu trebuie sa fii mandru cand il scoti din buzunar sau sa te simti rusinat. Un telefon este doar un telefon..."
Femeile nu se lauda cu mobilele asa cum facem noi barbatii, pentru ele e doar un alt obiect (necesar) din geanta ! Nu conteaza aspectul premium, poa' sa umble si Nokia 1100.
Who cares ??

Nu stiu in ce lume traiesti, insa eu vad zilnic numai femei cu telefoanele la vedere, nici nu sunt capabile sa il tina in mana, toate au iphone 6 si telefoane de la 5" in sus pe gold.
Nici nu stii cata invidie exista intre femei.
PS: Daca eu si tu purtam acelasi model de geaca, o sa ne consideram frati, iar 2 femei daca poarta acelasi model de sacou o sa se considere dusmani Posted Image

#34
CRISTAKEM10

CRISTAKEM10

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 831
  • Înscris: 05.02.2005
HUAWEI P8 LITE se afla exact intre SAMSUNG A3 si A5 pe o scara a valorilor ori cum le-ati lua.
Acum urmeaza partea cu ... mai dai 65 ieuro pentru o treapta in sus sau castigi 65 .

#35
Kroghy

Kroghy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,973
  • Înscris: 06.01.2006

View PostTruculMagic, on 19 ianuarie 2016 - 18:18, said:

-sotia ta va folosi un samsung cand va fi cu prietenele, care are un aspect premium, pe cand prietenele ei nu vor stii ce-i ala huawei. Doar cunoscatorii il pot aprecia. (e un motiv pueril, insa consider ca se incadreaza in cerintele tale).
asta i-am zis si eu, mie mi-ar fi rusine sa-i dau sotiei un uauei, e ca si cum te-ar trimite la servici cu hainele botite si murdare
eu tocmai am cumparat un J5, am testat jumatate de ora uaueiul pe care il lauda multi si chiar nu am gasit nimic bun la el, e urat, slab, se vede rau, butoanele sunt pe ecran si fura din suprafata ecranului, nu merita decat la pret de J1

View Postprimuministru, on 19 ianuarie 2016 - 18:52, said:

Ti-a spus omul mai sus, dar se pare ca nu ai citit :"Un telefon este doar un telefon, nu trebuie sa fii mandru cand il scoti din buzunar sau sa te simti rusinat. Un telefon este doar un telefon..."
un telefon e doar un telefon daca e un jaf de uauei sau olview, daca e samsung sau iphone e mai mult decat un telefon, e un obiect pe care il butonezi din placere si nu din nevoie

View Postprimuministru, on 19 ianuarie 2016 - 18:52, said:

Femeile nu se lauda cu mobilele asa cum facem noi barbatii, pentru ele e doar un alt obiect (necesar) din geanta ! Nu conteaza aspectul premium, poa' sa umble si Nokia 1100.
asta sa crezi tu, cu atat mai mult femeile se lauda cu bijuteriile, iar cu cat sunt mai rafinate cu atat au bijuterii mai scumpe iar la telefoane iphone 6s este standardul si nu oricare model ci neaparat gold roze
bine eu vorbesc de femeile de la oras care mai ies in lume nu cele de la tara care stau acasa si cresc copiii

View PostTruculMagic, on 19 ianuarie 2016 - 19:06, said:

Nu stiu in ce lume traiesti, insa eu vad zilnic numai femei cu telefoanele la vedere, nici nu sunt capabile sa il tina in mana, toate au iphone 6 si telefoane de la 5" in sus pe gold.
Nici nu stii cata invidie exista intre femei.
nu stiu ei ce-s alea femei, la facultate toate fetele stau cu telefonul in mana, nu-l baga in buzunar decat daca e un jaf de uauei, cine are iphone sau samsung il tine cat mai sus ca sa-l vada toate
femeile mai mature il tin in poseta insa abia asteapta orice ocazie sa puna telefonul pe masa sa le arate prietenelor noua bijuterie, asta daca au ce arata ca daca au uauei se fac ca ploua de rusine

Edited by Kroghy, 19 January 2016 - 19:39.


#36
driftking91

driftking91

    Freak on a leash

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,731
  • Înscris: 28.12.2008

View PostTruculMagic, on 19 ianuarie 2016 - 19:06, said:

Nu stiu in ce lume traiesti, insa eu vad zilnic numai femei cu telefoanele la vedere, nici nu sunt capabile sa il tina in mana, toate au iphone 6 si telefoane de la 5" in sus pe gold.
Nici nu stii cata invidie exista intre femei.

Ştii care e chestia, 99% se va pune o husă/carcasă peste telefonul nou, mai ales pe unul care costă ceva bani. Deci faza cu aspectul premium e discutabilă.

@Kroghy

Nu-i aşa că ai poster cu Samsung pe perete? Posted Image

Edited by driftking91, 19 January 2016 - 19:38.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate