Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...
 Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere

Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...
 Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024
 Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...
 

Huawei P8 Lite vs. Samsung Galaxy A5

- - - - -
  • Please log in to reply
60 replies to this topic

#37
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015
Nu pun ziare pe pereti Posted Image
@Kroghy: Esti foarte tare Posted Image

#38
claudiuvuta

claudiuvuta

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 109
  • Înscris: 07.03.2011
@Kroghy
Multumesc pentru contributia adusă, dar mi se pare că esti pueril. Deja îmi pare rău ca am deschis acest topic la cate argumente pro Samsung am primit. Cred ca o sa cumpăr un Huawei din ambitie :)

Edited by claudiuvuta, 19 January 2016 - 20:24.


#39
Kroghy

Kroghy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,974
  • Înscris: 06.01.2006
defapt tu voiai sa cumperi uauei dar voiai o confirmare
eu l-am butonat jumatate de ora ca sa vad si e jalnic, ecranul e prost, softul e prost, carcasa striga a ieftineala
dar tu cumpara-l din ambitie, e bine ca nu ai ambitii prea inalte
eu m-am lamurit cu uauei, chiar eram curios sa vad de ce e asa de laudat si e praf, mi-a placut mai mult vodafone smart ultra 6 decat uauei insa ecranul superamoled si calitatea materialelor si a softului e incomparabil mai buna la samsung j5 sau a5

Edited by Kroghy, 19 January 2016 - 20:29.


#40
claudiuvuta

claudiuvuta

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 109
  • Înscris: 07.03.2011
Man, ambitiile celor care au trecut de varsta de 18 ani depasesc "idealul" de a detine o marca sau alta de telefon. De fapt si la 18 ani sunt puerile astfel de ambitii. Oricum, multumesc pentru efortul tau.

#41
maxb2000

maxb2000

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,452
  • Înscris: 14.01.2011
@Kroghy

Tu faci Huawei o chinezarie...Te intreb eu acuma: o sa primeasca cumva faimosul tau Samsung J5 mai multe de un singur update de Android ? Ei bine iti spun eu ca nu. Poate nu primeste nici unul. Samsung exceptand de telefoanele high-end nu stie altceva si pana si acolo o dau in bara cand vine vorba despre Note 5 unde sunt probleme cu RAM managementul si cu faimosul stylus pe care daca il bagi cum nu trebuie se duce dracu.

Huawei in acest moment este sponsorul lui Arsenal si presupun ca te gandesti si tu ca o echipa mare de football nu face parteneriat cu orice chinezarie de firma.

Eu sincer la telefoanele Huawei nu am ce reprosa din punct de vedere a designului deoarece arata foarte si sunt simpliste.

Si iti spun eu ca in US pe langa Samsung si iPhone lumea aprecieaza si Huawei si Motorola.

Ca sa nu mai zic ca daca pun pe langa Samsung-ul tau J5 si Moto G-ul cu procesor si RAM inferior parca vad ca te ia la viteza....Da bine eu am Android 6.0 tu 5.1 :))

Inainte sa spui ca e ecranul prost si toate alea te rog frumos sa te uiti la review-uri care au testat de la Note 5 pana la telefoane ZTE si altele si care spun ca device-ul nu are nici-o problema: pocketnow.com, www.technobuffalo.com, https://www.youtube....marquesbrownlee, https://www.youtube....a9VIIAHTse4C3hw,

#42
Alex_23

Alex_23

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,343
  • Înscris: 01.09.2012

View PostKroghy, on 19 ianuarie 2016 - 20:27, said:

defapt tu voiai sa cumperi uauei dar voiai o confirmare
eu l-am butonat jumatate de ora ca sa vad si e jalnic, ecranul e prost, softul e prost, carcasa striga a ieftineala
dar tu cumpara-l din ambitie, e bine ca nu ai ambitii prea inalte
eu m-am lamurit cu uauei, chiar eram curios sa vad de ce e asa de laudat si e praf, mi-a placut mai mult vodafone smart ultra 6 decat uauei insa ecranul superamoled si calitatea materialelor si a softului e incomparabil mai buna la samsung j5 sau a5

Ai niste argumente de 2 lei . O tot ti cu superamoledul ala spalacit . Iti dau si de mancare astia de la samsung ? P8 Lite se p..a pe J5-ul tau  fara probleme

#43
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015

View Postclaudiuvuta, on 19 ianuarie 2016 - 20:21, said:

@Kroghy
Multumesc pentru contributia adusă, dar mi se pare că esti pueril. Deja îmi pare rău ca am deschis acest topic la cate argumente pro Samsung am primit. Cred ca o sa cumpăr un Huawei din ambitie Posted Image

Bine atunci, dar de argumentele mele ce zici ? Hai sa excludem ala in care sotia ta prefera samsungul deoarece e mai cunoscut decat huawei-ul.
Cred ca designul, ecranul superamoled, dimensiunile si greutatea + autonomia net superioara (dovedita prin intermediul testelor facute de gsmarena in mod individual pentru fiecare telefon testat, deci nu subiectiv) + posibilitatea de vanzare pe viitor, merita cei 65euro in plus acest telefon !

#44
driftking91

driftking91

    Freak on a leash

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,736
  • Înscris: 28.12.2008

View PostTruculMagic, on 19 ianuarie 2016 - 20:46, said:

Cred ca designul, ecranul superamoled, dimensiunile si greutatea + autonomia net superioara (dovedita prin intermediul testelor facute de gsmarena in mod individual pentru fiecare telefon testat, deci nu subiectiv) + posibilitatea de vanzare pe viitor, merita cei 65euro in plus acest telefon !

Designul e subiectiv; greutatea şi mărimea sunt foarte apropiate, adică P8 Lite e cu 8 grame mai greu decât A5, îţi dai seama? Autonomia este mai bună la A5.

Sincer, pe mine nici nu mă prea încântă Huawei-ul, de aia am şi întrebat dacă e dispus să ia şi altceva, însă argumentele pro Samsung sunt foarte slabe.

Edited by driftking91, 19 January 2016 - 20:54.


#45
Kroghy

Kroghy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,974
  • Înscris: 06.01.2006

View Postdriftking91, on 19 ianuarie 2016 - 20:52, said:

Sincer, pe mine nici nu mă prea încântă Huawei-ul, de aia am şi întrebat dacă e dispus să ia şi altceva, însă argumentele pro Samsung sunt foarte slabe.
argumentele pro uauei sunt sublime dar inexistente
am fost curios sa-l testez putin si e jalnic, se vede, se simte si se misca ca un produs foarte ieftin, de calitate inferioara
vodafone smart ultra 6 insa mi-a placut, ecranul e mare, rezolutie mare, chiar am stat si m-am gandit daca sa iau VSU6 sau J5 si pana la urma am ales J5 pt. ecranul de vis
superamoled are culor frumoase, placute si are functie de exterior care face boost la luminozitate pt. 15 minute, un lucru pt. cand esti afara si bate soarele

View Postclaudiuvuta, on 19 ianuarie 2016 - 21:00, said:

Pot sa dau la rate? Ha ha
depinde ce bei, daca bei bauturi de calitate slaba si mult atunci probabil vei da la rate
eu beau bauturi bune si nu exagerez asa ca nu am dat niciodata la rate

asa e si cu telefoanele, e periculos sa folosesti uauei, eu dupa 30 de minute simteam ca nu mai pot sa ating telefonul ala, ma deranja la degete
recomand ceva bun, de calitate, pentru oameni fini, ca sa nu apara iritatii sau senzatie de voma cum produc telefoanele uauei si olviu

Edited by Kroghy, 19 January 2016 - 21:12.


#46
claudiuvuta

claudiuvuta

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 109
  • Înscris: 07.03.2011
Am rugamintea ca un admin sa stearga postările colegului Kroghy si apoi sa inchida topicul. Multumesc

Edited by claudiuvuta, 19 January 2016 - 21:08.


#47
Alex_23

Alex_23

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,343
  • Înscris: 01.09.2012
Cat snobism pe capul unora , auzi " ma deranja la degete" , pai trebuia sa le tai ca sa nu te mai deranjeze , atatea fite pe capul unora de iti vine sa ii scuipi intre ochi cand ii vezi

#48
Andrei_006

Andrei_006

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 323
  • Înscris: 24.07.2014

View Postalexandrubold, on 19 ianuarie 2016 - 20:40, said:

Ai niste argumente de 2 lei . O tot ti cu superamoledul ala spalacit . Iti dau si de mancare astia de la samsung ? P8 Lite se p..a pe J5-ul tau  fara probleme

Fara suparare, dar cine compara un J5 cu ceva mai slab decat un LG G4 inseamna ca n-a butonat asa ceva si vorbeste doar din auzite sau din ce vede in specificatii, dupa mine, J5 e o minune a celor de la samsung, au gresit ei cu ceva de l-au facut asa bun, costa jumate cat un galaxy A8 si e mai rapid, ecran mai bun, mai luminos, mai frumos, si pana la urma ala e baza ca la te benoclezi cand dai likeuri pe feisbuc.
Inca n-am butonat noua gama de A3, A5, A7, care costa incredibil de mult, dar daca au mai imbunatatit  touchwizu' de pe J5/J7, nici nu mai e nevoie de note 5, galaxy s6, sunt rip.

Ca sa fiu on-topic.
A5 e elegant, e superb, poate cel mai frumos telefon sub 1500 lei, dar, android si touchwiz vechi, aici pierde mult, daca ar avea versiune de pe J5 si acelasi ecran ar fi....well, OP.
Hameiu', si el e frumusel, nu  zic nu, se misca binisor, dar depinde si ce nevasta ai, daca e asa mai diva Posted Image , parca mai bine ii sta cu un A5 decat sa i se imp*lice limba cand vrea sa le spuna prietenelor ce telefon are.

Edited by Andrei_006, 19 January 2016 - 21:42.


#49
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015

View Postdriftking91, on 19 ianuarie 2016 - 20:52, said:

Designul e subiectiv; greutatea şi mărimea sunt foarte apropiate, adică P8 Lite e cu 8 grame mai greu decât A5, îţi dai seama? Autonomia este mai bună la A5.

Sincer, pe mine nici nu mă prea încântă Huawei-ul, de aia am şi întrebat dacă e dispus să ia şi altceva, însă argumentele pro Samsung sunt foarte slabe.

Eu unul percep orice diferenta de greutate... am schimbat un samsung de la 15xg la 14xg si se simte. Si sa nu uitam de grosime... ce bine arata A5-ul Posted Image

#50
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015
J5-ul chiar a impresionat multa lume. Se misca mai bine ca Samsung S5 si vede videoclipurile la fel sau chiar mai frumos decat un iphone 6 ... iar autonomia net superioada, ca sa nu mai zic ca se si misca foarte interesant/rapid.

#51
CRISTAKEM10

CRISTAKEM10

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 831
  • Înscris: 05.02.2005
Maine vine cineva si zice ca un samsung cu 1 g de ram se pisa pe SAMSUNG  s5,
Si credulii cred si il cumpara.
Si apoi zic ca telefoanele nu se compara cu aifon...

Edited by CRISTAKEM10, 19 January 2016 - 22:20.


#52
Kroghy

Kroghy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,974
  • Înscris: 06.01.2006
am uitat sa va spun cum e cu fetele
la magazinul Vodafone astazi erau doua fete, cea care mi-a vandut mie telefonul spunea ca are colegi care au luat p8 lite si ca la baieti le place mai mult p8 lite din cauza specificatiilor mai bune
chiar am butonat p8 lite si fata lucrand in magazin de telefonie a auzit si ea vorbe bune despre uauei si am conversat putin
insa a spus clar ca ea vrea sa-si cumpere un J5 pt. design, culoare (aurie) si pt. ca e Samsung chiar daca colegii ei spun ca uauei sta putin mai bine la partea tehnica
asta ca sa afle si altii ce vor fetele

Edited by Kroghy, 19 January 2016 - 22:40.


#53
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015

View PostCRISTAKEM10, on 19 ianuarie 2016 - 22:15, said:

Maine vine cineva si zice ca un samsung cu 1 g de ram se pisa pe SAMSUNG  s5,
Si credulii cred si il cumpara.
Si apoi zic ca telefoanele nu se compara cu aifon...

J1 este cel mai prost samsung din oferta actuala al brandului SAMSUNG. j5 este alta mancare de peste.

Arata-mi ce are in plus iphone 6 fata de galaxy j5 cand te uiti la videoclipuri ? Rezolutia este tot HD, insa culorile sunt mult mai saturate si imi place mult acest lucru.
Touchwiz-ul a fost mult mai optimizat la j5 decat la s5, de aceea se misca mai bine.

#54
Alex_23

Alex_23

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,343
  • Înscris: 01.09.2012
Vai de capu meu acum facem comparatie J5 cu iphone 6  , hai ca se poate mai bine de atat

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate