Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Tatuator handpoke

Plaja de nudisti in Grecia?

Mufa microusb a telefonului mobil...

"Ciudatenii" control pasa...
 Impamantare

Apple maps pe Windows 10

Sfarsitul woke-ismului si al core...

Renovare completa + pompa de cald...
 Libre Office nu vad liniile

Modalitați amuzante și ...

O disparitie de ani buni, Acces D...

Mancarea e scumpa
 Parere achiziționare BMW G20

Schimbarea bateriei moderne la VA...

Rostschreck Lidl

Si noi suntem Florin Piersic? / J...
 

a doua facultate de limbi straine?

- - - - -
  • Please log in to reply
13 replies to this topic

#1
Sarah_N

Sarah_N

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 163
  • Înscris: 18.10.2008
Am terminat in urma cu niste ani facultatea de limbi straine, sectia engleza-franceza. Ma gandeam ca mi-ar placea sa mai studiez doua limbi, mai rare, japoneza cu hindi, sau japoneza cu studii iudaice. Am facut intre timp la eurocor niste cursuri, de rusa, si germana, si limba yiddish am studiat-o timp de un an cat eram in facultate la un curs. Inteleg ca germana ar fi o limba grea de studiat la nivel de facultate, iar la sectia de rusa se studiaza literatura in limba romana.
Sau ar fi mai bine sa procedez si cu celelalte limbi pe care mi-as dori sa le invat tot prin cursuri, si nu prin inscriere la facultate? Ma gandesc ca facultatea dureaza acum doar 3 ani, eu pe prima am facut-o de 4 ani + masterul 1 an.

#2
lacrimidedor

lacrimidedor

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 589
  • Înscris: 19.08.2015
De maritat cand te mai mariti?

#3
Michidoo

Michidoo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,425
  • Înscris: 15.01.2008
la japoneza n-ai nicio sansa daca o iei de la zero in facultate. Acolo, din anul 2-3 incepi sa studiezi literatura, or nu siu cum o sa reusesti intr-un timp asa de scurt sa inveti bazele limbii, ca sa poti apoi citi si intelege, daramite sa mai dai si examene. Din cate stiu, cei care fac japoneza la facultate cunosc deja limba, au facut meditatii, ca la liceu nu se face, cu cateva exceptii. Daca te hotarasti sa te inhami la asta, in mod clar trebuie sa faci si tu meditatii, in paralel cu facultatea. Altfel, dupa ce reusesti sa stapanesti limba o sa poti castiga binisor, din traduceri, meditatii, eventual te angajezi la ambasada etc.

#4
Patrulescu

Patrulescu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,896
  • Înscris: 03.09.2015
Japoneza e o limba moarta practic...

#5
andrei_marin77

andrei_marin77

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 263
  • Înscris: 22.12.2015
Si cu ce specializare termini?Vrei sa fi somera?Ai rude in alte tari sa-ti asigure un trai decent?
Daca nu ai rude ajungi vanzator sau in cel mai rau caz profesor.Si nu cred ca poti trai cu un salariu de profesoara de limbi straine asa ca mai gandeste-te la ce job cauti ca s-ar putea sa-ti regreti alegerea.
Apropo vezi ca ai postat unde nu trebuie daca vrei facultate exista acesta categorie:
http://forum.softped...facultatea-mea/

Edited by andrei_marin77, 16 January 2016 - 17:35.


#6
Purpura

Purpura

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,818
  • Înscris: 14.02.2014

 Patrulescu, on 16 ianuarie 2016 - 17:18, said:

Japoneza e o limba moarta practic...

Bietii japonezi.

#7
Toxic00

Toxic00

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,191
  • Înscris: 18.03.2007
Mai avantajoasa este chineza...La cate afaceri straine sunt in tara aia...

Edited by Toxic00, 16 January 2016 - 17:32.


#8
florin011

florin011

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,042
  • Înscris: 30.08.2013
Afacerile tot in engleza se fac. Deci asta cu limba chineza..

#9
Zinus

Zinus

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,735
  • Înscris: 23.04.2014
In opinia mea, daca tot faci o adoua facultate ar trebui sa schimbi domeniul. Ca sa ai un "plan B" in caz ca nu-ti place "ce ti-a adus" actualul domeniu.

Edited by Zinus, 16 January 2016 - 18:48.


#10
Toxic00

Toxic00

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,191
  • Înscris: 18.03.2007

 florin011, on 16 ianuarie 2016 - 18:33, said:

Afacerile tot in engleza se fac. Deci asta cu limba chineza..

Sigur. Majoritatea afaceristilor chinezi stiu engleza de ii dor mainile.
Citeam acum vreun an ca in programa scolara din tarile nordice a fost introdusa limba chineza. Oare de ce?

Edited by Toxic00, 16 January 2016 - 18:57.


#11
bulan60

bulan60

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,274
  • Înscris: 19.01.2009

 Toxic00, on 16 ianuarie 2016 - 18:56, said:

Citeam acum vreun an ca in programa scolara din tarile nordice a fost introdusa limba chineza. Oare de ce?
Aia au cacat multicultural in cap d'aia.

#12
florin011

florin011

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,042
  • Înscris: 30.08.2013

 Toxic00, on 16 ianuarie 2016 - 18:56, said:

Sigur. Majoritatea afaceristilor chinezi stiu engleza de ii dor mainile.
Citeam acum vreun an ca in programa scolara din tarile nordice a fost introdusa limba chineza. Oare de ce?
vorbim de afaceristi, nu de harcea-barcea, dorel 'jox ui lin' care are si el 100k dolari. multi dintre afaceristii chinezi au copiii scoliti prin america.
m-as mira sa nu cunoasca engleza, macar la nivel de afaceri. gandesc, astia inter-continentali nu iau masa impreuna, nu se intalnesc si ei ca baietii la golf?
dar poate ai dreptate...

#13
Patrulescu

Patrulescu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,896
  • Înscris: 03.09.2015
Pana si chinezii aia din magazinele cu maruntisuri care au aparut peste tot stiu si engleza si romana, credeti ca veneau ei aici numai cu chineza?

#14
Sarah_N

Sarah_N

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 163
  • Înscris: 18.10.2008

 Michidoo, on 16 ianuarie 2016 - 17:06, said:

la japoneza n-ai nicio sansa daca o iei de la zero in facultate. Acolo, din anul 2-3 incepi sa studiezi literatura, or nu siu cum o sa reusesti intr-un timp asa de scurt sa inveti bazele limbii, ca sa poti apoi citi si intelege, daramite sa mai dai si examene. Din cate stiu, cei care fac japoneza la facultate cunosc deja limba, au facut meditatii, ca la liceu nu se face, cu cateva exceptii. Daca te hotarasti sa te inhami la asta, in mod clar trebuie sa faci si tu meditatii, in paralel cu facultatea. Altfel, dupa ce reusesti sa stapanesti limba o sa poti castiga binisor, din traduceri, meditatii, eventual te angajezi la ambasada etc.

Multumesc pt raspuns. Urmeaza mai intai sa invat limba, mai vad pe viitor ce fac...

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate