Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)
 

Poti fi crestin si placut lui Dumnezeu si daca nu te duci la nicio biserica?

* - - - - 1 votes
  • This topic is locked This topic is locked
361 replies to this topic

#235
altnume

altnume

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,822
  • Înscris: 30.01.2010

View PostAlynutzTigerAtlantic, on 11 ianuarie 2016 - 03:56, said:

Poti sa fii crestin  si placut Creatorului si daca nu mergi la biserica?
Binenteles, poti fi placut 'Creatorului" si daca te duci la curve sau daca transezi oameni, depinde numai ce parametrii functionali ai atribui acestui creator.

#236
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
iisus nu a facut nici o religie  ,desi da poti fi crestin si fara sa mergi la biserica

#237
mario_bril

mario_bril

    Hermetic member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,421
  • Înscris: 13.05.2010

View PostRay25tm, on 17 aprilie 2017 - 20:29, said:

iisus nu a facut nici o religie  ,desi da poti fi crestin si fara sa mergi la biserica
Şi Eu îţi zic ţie, că tu eşti Petru şi pe această piatră voi zidi Biserica Mea şi porţile iadului nu o vor birui.

Deci Biserica, în toată Iudeea şi Galileea şi Samaria, avea pace, zidindu-se şi umblând în frica de Domnul, şi sporea prin mângâierea Duhului Sfânt.

#238
Sfantul Jakob

Sfantul Jakob

    membru anodin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,220
  • Înscris: 26.01.2007

View PostRay25tm, on 17 aprilie 2017 - 20:29, said:

poti fi crestin si fara sa mergi la biserica
Tinand cont ca asta o zice un ateu, e cazu' sa luam aminte! Posted Image

#239
Travertin

Travertin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,066
  • Înscris: 04.10.2015

View PostRay25tm, on 17 aprilie 2017 - 20:29, said:

iisus nu a facut nici o religie  ,desi da poti fi crestin si fara sa mergi la biserica

Poti fii ateu si sa mergi la biserica?

#240
Ayami

Ayami

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,062
  • Înscris: 08.12.2013

View PostAlynutzTigerAtlantic, on 11 ianuarie 2016 - 03:56, said:

Hello.Eu sunt crestin ortodox botezat insa nu prea ma atrage mersul la biserica ,toate ritualurile alea,aglomeratia din biserica,slujbele lungi,plictisitoare,afacerismul unor preoti,raceala altora ,numarul mare de batrani de acolo,moastele si tot ce se face la biserica..nu sunt de acord cu mergi la biserica ca si cum mergi la scoala,adica regulat in fiecare duminica..DAR..deci DAR  cred in Dumnezeu,in Iisus Hristos,am icoane acasa ,ma rog si vreau sa citesc Biblia,sa o studiez (am citit-o doar pe sarite putin mai demult) ,vreau sa am o relatie  spirituala cu Dumnezeu ,vreau sa ma indrept  de la pacate si sa ma apropii de Dumnezeu mai mult dar nu simt nevoia sa merg la biserica..pur si simplu nu imi place ..si sa nu mai spun ca cateodata am si anxietate si disconfort emotional ,simt o oarecare tensiune emotionala in biserica..mai ales cand e aglomerat dar asta nu e problema ,faza e ca nu sunt asa de acord cu toate ritualurile si traditiile din biserica...dar il apreciez si il simpatizez pe Papa Francisc,pe unii preoti cu har,pe unii duhovnici cu har (Arsenie Boca de exemplu) si cred in Dumnezeu.
As vrea sa am parte de ''nasterea din nou'' de cea care se spune in Biblie..
Intrebarea mea este poti fi crestin ,placut lui Dumnezeu si daca nu merg la biserica ?Sau trebuie neaparat sa merg la biserica ca sa fiu crestin?Eu nu prea consider ca e asa..plus ca oamenii credinciosi nu mai sunt ce erau odata si credinta nu mai e asa de accentuata in biserica..adica cred ca ati vazut la vax populi pe net,ca intrebau femeile si batranii daca merg la biserica si ei ziceau bineinteles ,cum sa nu,dar nu stiau ce se sarbatoreste de Paste si de Craciun?(Invierea Domnului,respectiv Nasterea Domnului)sau ca si unii preoti sau cei ce lucreaza in domenii bisericesti sunt afaceristi ,aroganti,mandri etc(unii)
Ar fi o problema pentru Dumnezeu faptul ca eu nu ma duc la biserica?Repet,ma rog,o sa citesc si o sa studiez Biblia ,o sa incerc sa am grija si la starea spirituala si sa evit pacatele ,sa incerc sa am un comportament cat mai crestinesc...insa nu ma atrage sa ma duc la biserica...
E o problema?Nu ma pot numi crestin daca nu merg la biserica desi cred in Iisus ca si Fiul lui Dumnezeu?
Mai e cineva in aceeasi situatie cu mine?Voi ce ziceti ?Poti sa fii crestin  si placut Creatorului si daca nu mergi la biserica?
daca nu esti atras nu te du
toate alea nu e pentru tine

#241
fastcojo

fastcojo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,390
  • Înscris: 12.05.2006

View PostTravertin, on 20 aprilie 2017 - 22:44, said:

Poti fii ateu si sa mergi la biserica?

Bineinteles.
In vizita.
Din curiozitate (obiceiuri, oameni noi, etc).
Din obligatie (inmormintari, nunti, botezuri).
De placere (muzica, picturi).

In rest, de ce ar merge un ateu la biserica?
Doar din spirit de fronda?
Sau ca sa vada daca drobul sau de sare este mai mic decit al altora?

#242
Sfantul Jakob

Sfantul Jakob

    membru anodin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,220
  • Înscris: 26.01.2007

View Postfastcojo, on 15 mai 2017 - 14:08, said:

In rest, de ce ar merge un ateu la biserica?
Pentru ca e biserica lui si o iubeste. Acolo se edifica in credinta inchinandu-se zanei Selectia Naturala, acolo aude istorisiri minunate despre cat de inteligenti au fost ateii de-a lungul veacurilor, acolo socializeaza cu fratii si surorile. E ceva sublim. Happy clappy, ce mai?

#243
fastcojo

fastcojo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,390
  • Înscris: 12.05.2006
Ateul nu devine credincios (adevarat, nu fariseu) doar mergind la Biserica si atat.
Poate doar s-o pocai, la voi sau la altii!

#244
mellbo

mellbo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 885
  • Înscris: 07.06.2010
Fiți inteligenți ca de prosti geme lumea.

Creeatorul nostru e mult prea inteligent pentru ca sa aibă nevoie de ceva de la noi. Bisericile din mușuroi, pupături de cruci sau sfarcuri popești, chiar sunteți la fel de idioți ca acum 500 de ani?

Credeți in Isus caci el a încercat sa va spună ca sunteți aici pentru ca sunteți suflete noi născute si trebuie sa învățați lucruri. NU stiu daca a fost copilul lui Dumnezeu sau altceva dar a venit cu informații despre lume si existenta sa e dovedita istoric. Sunteti aici ca sa iubiți si nu intra in discutie iubirea sexuala. Iubiți creeatia, iubiți inteligenta ajutați tot ce e viu. Asta este ceea ce trebuie voi sa faceti.

La biserica sau in genunchi.. nu va oprește nimeni dar e fix Zero.

BONUS: nu exista iadul, nu exista rai. nu exista evoluționism.

Edited by mellbo, 08 September 2021 - 11:12.


#245
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,104
  • Înscris: 09.01.2007
Biserica adica:
cladire ?
organizatie ?
secta ?
grup informal ?
doctrina ?
ekklesia - totalitatea celor cu convingeri principale comune, indiferent de afilierea oficiala ?
Trupul lui Hristos ?
...care din ele ?!

#246
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007
Biserica pamanteasca, adunarea a doi sau trei in numele Domnului.

#247
odastramosilor

odastramosilor

    resemnat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,725
  • Înscris: 29.02.2004

View Postmellbo, on 08 septembrie 2021 - 11:08, said:

NU stiu daca a fost copilul lui Dumnezeu sau altceva dar ...

bre nea cutare, oamenii destepti vorbesc despre ce stiu, nu despre ce nu stiu.
despre ce nu stiu, aia destepti tac.
de ce tac?
ca sa nu se faca de ras.

mai vii si cu bonusuri :)

Dhoamne...

bre daca te plictisesti ai aria de politica, acolo chiar politicienii vorbesc aflandu-se-ntreaba cand tre sa aiba treab sa fie seriosi...
aicea pe religie,  chiar daca vii ca Dorel cu chestii pestrite, dar tre sa crezi in ele... daca matale nu crezi sau nu stii in ce sa crezi, noi ce sa facem?

sa vb si noi despre ce nu stim?

bababiatule!

#248
lupini

lupini

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,243
  • Înscris: 29.12.2006

View Postmellbo, on 08 septembrie 2021 - 11:08, said:

nu exista iadul, nu exista rai. nu exista evoluționism.

Mă gândesc că ai informaţii solide în privinţa negaţiilor susţinute de tine.

În ceea ce priveşte Iadul şi Raiul, nu mă bag deoarece aceste concepte fac parte din visul ancestral al umanităţii prin care, de când a apărut conştiinţa şi ierarhia politică sau de altă natură, oamenii au visat la un loc unde să meargă cei răi, şi la unul în care să ajungă cei buni. Un astfel de concept a apărut şi în era actuală, informaţională, şi se numeşte simulism: locul din mediul virtual al viitorului, unde ar putea ajunge informaţia omului după ce moare. În astfel de peroraţii filosofice nu mă bag deoarece fiecare om are viziunea sa.

Însă, când cineva vorbeşte despre concluzii ale unor investigaţii raţionale, cum este evoluţionismul, un posesor al unei afirmaţii sau negaţii demnă de crezare, trebuie să fie stăpân pe cunoştinţele sale.

Evoluţia e despre adaptarea la mediu, şi, în cazul de faţă ne referim la evoluţia naturală deoarece există şi evoluţia socială, economică, tehnologică, şi aşa mai departe. În oricare dintre ele, dar mai cu seamă în cea naturală, biologică, avem de-a face cu un concept numit speciaţie, care e de patru feluri: alopatrică, peripatrică, parapatrică şi simpatrică. Am scris despre ele aici.


Mă gândesc că atunci când negi aceste idei, ai informaţii solide în sprijinul acelor negaţii. Altfel e doar un slogan fără sprijin argumentativ.


.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .



View Postoverseas, on 08 septembrie 2021 - 11:25, said:

Biserica adica:
cladire ?
organizatie ?
secta ?
grup informal ?
doctrina ?
ekklesia - totalitatea celor cu convingeri principale comune, indiferent de afilierea oficiala ?
Trupul lui Hristos ?
...care din ele ?!

Ai omis să pui: Centru de Colectare a Banilor de la cei crezători în poveşti cu zei. De fapt, se poate include la organizaţie.

Edited by lupini, 08 September 2021 - 16:47.


#249
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

View Postlupini, on 08 septembrie 2021 - 16:35, said:

Ai omis să pui: Centru de Colectare a Banilor. De fapt, se poate include la organizaţie.

Si daca nu platesc taxe....... e grup organizat. DIICOT anybody?

#250
lupini

lupini

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,243
  • Înscris: 29.12.2006

View Postzexelica, on 08 septembrie 2021 - 16:38, said:

Si daca nu platesc taxe....... e grup organizat. DIICOT anybody?

Nu e de DIICOT deoarece neplata taxelor de către biserici, ele însele fiind paradisuri fiscale, se face cu complicitatea legilor statale. În toată lumea nu doar în România. Din acest motiv, în Statele Unite de exemplu, sunt pastori (şarlatani) foarte bogaţi care au şi avioane private...evident..."în Numele Domnului". :)

#251
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007
Sarlatani, da.

View PostAlynutzTigerAtlantic, on 11 ianuarie 2016 - 03:56, said:

Mai e cineva in aceeasi situatie cu mine?Voi ce ziceti ?Poti sa fii crestin  si placut Creatorului si daca nu mergi la biserica?
Din 1994, da.

#252
lupini

lupini

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,243
  • Înscris: 29.12.2006

View Postzexelica, on 08 septembrie 2021 - 16:50, said:

Din 1994, da.

Ce a fost în 1994 ? Intuiesc răspunsul dar întreb deoarece poate că intuiţia mă înşală. :)

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate