Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...
 Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE

Va rog recomandati echipa serioa...
 Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas

Amenda in Lipsa ?
 

Poti fi crestin si placut lui Dumnezeu si daca nu te duci la nicio biserica?

* - - - - 1 votes
  • This topic is locked This topic is locked
361 replies to this topic

#1
AlynutzTigerAtlantic

AlynutzTigerAtlantic

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 556
  • Înscris: 10.01.2013
Hello.Eu sunt crestin ortodox botezat insa nu prea ma atrage mersul la biserica ,toate ritualurile alea,aglomeratia din biserica,slujbele lungi,plictisitoare,afacerismul unor preoti,raceala altora ,numarul mare de batrani de acolo,moastele si tot ce se face la biserica..nu sunt de acord cu mergi la biserica ca si cum mergi la scoala,adica regulat in fiecare duminica..DAR..deci DAR  cred in Dumnezeu,in Iisus Hristos,am icoane acasa ,ma rog si vreau sa citesc Biblia,sa o studiez (am citit-o doar pe sarite putin mai demult) ,vreau sa am o relatie  spirituala cu Dumnezeu ,vreau sa ma indrept  de la pacate si sa ma apropii de Dumnezeu mai mult dar nu simt nevoia sa merg la biserica..pur si simplu nu imi place ..si sa nu mai spun ca cateodata am si anxietate si disconfort emotional ,simt o oarecare tensiune emotionala in biserica..mai ales cand e aglomerat dar asta nu e problema ,faza e ca nu sunt asa de acord cu toate ritualurile si traditiile din biserica...dar il apreciez si il simpatizez pe Papa Francisc,pe unii preoti cu har,pe unii duhovnici cu har (Arsenie Boca de exemplu) si cred in Dumnezeu.
As vrea sa am parte de ''nasterea din nou'' de cea care se spune in Biblie..
Intrebarea mea este poti fi crestin ,placut lui Dumnezeu si daca nu merg la biserica ?Sau trebuie neaparat sa merg la biserica ca sa fiu crestin?Eu nu prea consider ca e asa..plus ca oamenii credinciosi nu mai sunt ce erau odata si credinta nu mai e asa de accentuata in biserica..adica cred ca ati vazut la vax populi pe net,ca intrebau femeile si batranii daca merg la biserica si ei ziceau bineinteles ,cum sa nu,dar nu stiau ce se sarbatoreste de Paste si de Craciun?(Invierea Domnului,respectiv Nasterea Domnului)sau ca si unii preoti sau cei ce lucreaza in domenii bisericesti sunt afaceristi ,aroganti,mandri etc(unii)
Ar fi o problema pentru Dumnezeu faptul ca eu nu ma duc la biserica?Repet,ma rog,o sa citesc si o sa studiez Biblia ,o sa incerc sa am grija si la starea spirituala si sa evit pacatele ,sa incerc sa am un comportament cat mai crestinesc...insa nu ma atrage sa ma duc la biserica...
E o problema?Nu ma pot numi crestin daca nu merg la biserica desi cred in Iisus ca si Fiul lui Dumnezeu?
Mai e cineva in aceeasi situatie cu mine?Voi ce ziceti ?Poti sa fii crestin  si placut Creatorului si daca nu mergi la biserica?

#2
alinmihai1

alinmihai1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,923
  • Înscris: 13.10.2015

 AlynutzTigerAtlantic, on 11 ianuarie 2016 - 03:56, said:

E o problema?Nu ma pot numi crestin daca nu merg la biserica desi cred in Iisus ca si Fiul lui Dumnezeu?
Voi ce ziceti ?Poti sa fii crestin  si placut Creatorului si daca nu mergi la biserica?
De ce nu?avand in vedere ca jizas a babardit-o pe muma-sa io zic ca are niste standarde destul de flexibile.....Posted Image

Edited by alinmihai1, 11 January 2016 - 04:23.


#3
_-AppleS-_

_-AppleS-_

    ✮✮✮✮✮✮✮✮

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,512
  • Înscris: 09.07.2014
Singura problema este ca te rogi la pereti si crezi in fiinte imaginare , altele nu mai ai .

#4
OriginalCopy

OriginalCopy

    I'm harmful, fear me please! :))

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,268
  • Înscris: 10.08.2006

 AlynutzTigerAtlantic, on 11 ianuarie 2016 - 03:56, said:

Poti fi crestin si placut lui Dumnezeu si daca nu te duci la nicio biserica?
Mersul la biserica nu conteaza, poti trimite banii prin posta si Dumnezeu te va ierta. De birocratie se ocupa popa (colectarea banilor si trimiterea lor mai departe catre El).

#5
lacrimidedor

lacrimidedor

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 589
  • Înscris: 19.08.2015
Daca esti asa de placut lui Dumnezeu ai grija, poate te cheama la el :D

#6
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,457
  • Înscris: 30.10.2003
Alynutze, du-te si la biserica, dar la ultima parte a slujbei. Eviti sa dai bani precum si comentariile carcotasilor de pe aici. La sfarsit se explica si pasajele din Biblie care s-au citit mai devreme. Stai si asculti ce zice nenea preotul.

#7
OriginalCopy

OriginalCopy

    I'm harmful, fear me please! :))

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,268
  • Înscris: 10.08.2006

 Bursul, on 11 ianuarie 2016 - 08:39, said:

Alynutze, du-te si la biserica, dar la ultima parte a slujbei.
Cu babutele care fac schimb de retete si cu tinerii care fac parada modei p-acolo?

#8
ASCENDED

ASCENDED

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,749
  • Înscris: 02.07.2010
@Aline:
1)Le cam încurci.Aia cu nașterea a 2-a oară nu este la ortodocși.
2)Ești creștin(by default) doar pentru că ai ales să crezi(și chiar crezi) în Isus,și ești bun(sau măcar încerci în limita posibilităților-aici nu mă refer la donații financiare bisericii sau altcuiva).Adică să fii bun,nu rău(să încerci să faci doar bine,nu rău-sau măcar cât mai puțin posibil).
3)Ar mai fi una,dar o poți afla și singur(presupun că ai citit NT).

Și eu consider că sunt ortodox,dar nu prea trec pe la biserică(deloc pe la slujbe,cât mai puțin posibil la eventuri mai mult sau mai puțin rele).
Din ce am citit și înțeles eu din NT,Isus ar fi zis că:"Acolo unde se adună(sunt) 2 oameni în numele meu,voi fi și eu",eu înțeleg că acolo este(poate fi considerată că este) o biserică.Chiar dacă nu are prezent un papă,pastor,preot,popă,etc.Oricum,Dumnezeu este pretutindeni,așa că eu cred că poți fi creștin și dacă nu ești prezent la slujbele din biserică.
Pentru că:biserica nu este un partid!
Deci:
Poți fi creștin fără să treci pe la biserică.

#9
fastcojo

fastcojo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,390
  • Înscris: 12.05.2006

 AlynutzTigerAtlantic, on 11 ianuarie 2016 - 03:56, said:

Poti sa fii crestin  si placut Creatorului si daca nu mergi la biserica?

Da, dar cu eforturi (spirituale) mai mari!

#10
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,897
  • Înscris: 25.06.2007

 alinmihai1, on 11 ianuarie 2016 - 04:23, said:

...
Esti total in afara subiectului, dar te repezi sa emiti idiotenii :nonobad:

@initiator: ai raspunsul corect in mesajul #8.

#11
alalaltu

alalaltu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,837
  • Înscris: 30.10.2006
Incearca sa nu faci rau altuia si vei fi mai crestin decat toti aia care trec pe acolo doar de gura satului.

#12
mario_bril

mario_bril

    Hermetic member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,421
  • Înscris: 13.05.2010

 ASCENDED, on 11 ianuarie 2016 - 09:26, said:

Deci:
Poți fi creștin fără să treci pe la biserică.
Extra Ecclesiam nulla salus! :nonobad:

#13
DJPocaitul

DJPocaitul

    Active Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 1,778
  • Înscris: 17.09.2014
NU !NU! NU!

#14
ASCENDED

ASCENDED

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,749
  • Înscris: 02.07.2010

 mario_bril, on 11 ianuarie 2016 - 10:26, said:

Extra Ecclesiam nulla salus! Posted Image
Adică:"În afara bisericii nu este salvare"?
Dacă traducerea este corectă,eu zic că Dumnezeu,și implicit Isus,au puterea de decizie în problemele astea.Ei salvează!Și apoi raiul este al lui Dumnezeu,și implicit al lui Isus,deci ei decid pe cine primesc(salvează) în rai.Ei au ultimul cuvânt de spus!Dacă ei decid să salveze pe cineva care nu face parte din biserică,o vor face,iar biserică nu va putea face decât să se conformeze deciziei lor.

#15
DJPocaitul

DJPocaitul

    Active Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 1,778
  • Înscris: 17.09.2014
.......daca traiesti in viata fara Dumnezeu...tot fara EL ai sa mori si unde vei ajunge daca l-ai respins in viata asta?????????????????

#16
battman

battman

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 607
  • Înscris: 05.04.2011

 DJPocaitul, on 11 ianuarie 2016 - 11:18, said:

.......daca traiesti in viata fara Dumnezeu...tot fara EL ai sa mori si unde vei ajunge daca l-ai respins in viata asta?????????????????

Unde? 2 metri sub pamant, acolo unde ajungi si tu, si eu si toti...Nici unde altundeva

#17
mario_bril

mario_bril

    Hermetic member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,421
  • Înscris: 13.05.2010

 ASCENDED, on 11 ianuarie 2016 - 11:13, said:

Adică:"În afara bisericii nu este salvare"?
Dacă traducerea este corectă,eu zic că Dumnezeu,și implicit Isus,au puterea de decizie în problemele astea.Ei salvează!Și apoi raiul este al lui Dumnezeu,și implicit al lui Isus,deci ei decid pe cine primesc(salvează) în rai.Ei au ultimul cuvânt de spus!Dacă ei decid să salveze pe cineva care nu face parte din biserică,o vor face,iar biserică nu va putea face decât să se conformeze deciziei lor.
Dumneata poți zice ce dorești, însă Biblia este extrem de clară și fermă, după cum poți observa:

Şi Eu îţi zic ţie, că tu eşti Petru şi pe această piatră voi zidi Biserica Mea şi porţile iadului nu o vor birui.
Drept aceea, luaţi aminte de voi înşivă şi de toată turma, întru care Duhul Sfânt v-a pus pe voi episcopi, ca să păstraţi Biserica lui Dumnezeu, pe care a câştigat-o cu însuşi sângele Său.
Bărbaţilor, iubiţi pe femeile voastre, după cum şi Hristos a iubit Biserica, şi S-a dat pe Sine pentru ea,
Fără să părăsim Biserica noastră, precum le este obiceiul unora, ci îndemnători făcându-ne, cu atât mai mult, cu cât vedeţi că se apropie ziua aceea.

Edited by mario_bril, 11 January 2016 - 11:36.


#18
Sfantul Jakob

Sfantul Jakob

    membru anodin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,187
  • Înscris: 26.01.2007

 AlynutzTigerAtlantic, on 11 ianuarie 2016 - 03:56, said:

Repet,ma rog,o sa citesc si o sa studiez Biblia ,o sa incerc sa am grija si la starea spirituala si sa evit pacatele ,sa incerc sa am un comportament cat mai crestinesc...insa nu ma atrage sa ma duc la biserica...
Raspunsul corect nu-l poti primi din parerile unora dintre noi, din experientele altora, etc. Raspunsul il vezi atunci cand studiezi crestinismul instituit de Isus si de apostolii Sai.
Nu vei găsi niciunde in Noul Testament si in Biserica primara vreun crestin care vagabondeaza singuratic izolat de adunarea credinciosilor. Sau daca il vei gasi, el este mustrat si sfatuit sa revina in mijlocul adunarii. Uite ce invata apostolul pe unii ca tine care voiau sa paraseasca biserica si sa traiasca singuri:

Evrei 10:25
nu părăsim adunarea noastră, cum au unii obicei; ci să ne îndemnăm unii pe alţii şi cu atât mai mult, cu cât vedeţi că ziua se apropie.



Viata crestina se traieste impreuna cu Biserica.
Cand zic Biserica, nu ma refer neaparat la biserica institutionala, la Biserica Ortodoxa sau Penticostala sau altele asemenea. Vorbesc despre o comunitate de credinciosi crestini care se ghideaza dupa invatatura lui Isus si a apostolilor. Aceasta adunare poate sa se numeasca ortodoxa sau penticostala sau sa aiba alt nume sau sa nu aiba niciun nume.
Dar crestinul nu traieste in izolationism. Sansele tale de a trai crestinismul singur sunt ZERO.

Uite aici ce poruncește Noul Testament celor care a devenit crestini:

Romani 12:10
Iubiţi-vă unii pe alţii cu o dragoste frăţească. În cinste, fiecare să dea întâietate altuia.

Romani 15:7
Aşadar, primiţi-vă unii pe alţii, cum v-a primit şi pe voi Hristos, spre slava lui Dumnezeu.

Romani 15:14
În ce vă priveşte pe voi, fraţilor, eu însumi sunt încredinţat că sunteţi plini de bunătate, plini şi de orice fel de cunoştinţă, şi astfel sunteţi în stare să vă sfătuiţi unii pe alţii.

Efeseni 4:2
cu toată smerenia şi blândeţea, cu îndelungă răbdare; îngăduiţi-vă unii pe alţii în dragoste

Coloseni 3:9
Nu vă minţiţi unii pe alţii, întrucât v-aţi dezbrăcat de omul cel vechi cu faptele lui,

Coloseni 3:13
Îngăduiţi-vă unii pe alţii, şi dacă unul are pricină să se plângă de altul, iertaţi-vă unul pe altul. Cum v-a iertat Hristos, aşa iertaţi-vă şi voi.

Coloseni 3:16
Cuvântul lui Hristos să locuiască din belşug în voi în toată înţelepciunea. Învăţaţi-vă şi sfătuiţi-vă unii pe alţii cu psalmi, cu cântări de laudă şi cu cântări duhovniceşti, cântând lui Dumnezeu cu mulţumire în inima voastră.

1 Tesaloniceni 4:18

Mângâiaţi-vă, dar, unii pe alţii cu aceste cuvinte.

1 Tesaloniceni 5:11
De aceea mângâiaţi-vă şi întăriţi-vă unii pe alţii, cum şi faceţi în adevăr.

Evrei 3:13
Ci îndemnaţi-vă unii pe alţii în fiecare zi, câtă vreme se zice: „astăzi”, pentru ca niciunul din voi să nu se împietrească prin înşelăciunea păcatului.

Iacov 4:11
Nu vă vorbiţi de rău unii pe alţii, fraţilor! Cine vorbeşte de rău pe un frate sau judecă pe fratele său, vorbeşte de rău Legea sau judecă Legea. Şi, dacă judeci Legea, nu eşti împlinitor al Legii, ci judecător.

1 Petru 1:22
Deci ca unii care prin ascultarea de adevăr v-aţi curăţat sufletele prin Duhul, ca să aveţi o dragoste de fraţi neprefăcută, iubiţi-vă cu căldură unii pe alţii, din toată inima;


Cum ai putea tu sa implinesti aceste porunci si altele ca acestea, daca traiesti singur?

Asadar, daca vrei sa fii crestin, nu-i suficient sa citesti Biblia si sa te rogi ci trebuie sa iti gasesti o adunare crestina. Viziteaza mai multe, roaga-te si apoi alatura-te uneia din ele. Cea spre care te calauzeste Dumnezeu.
Nu-ti cauta scuze la nesfarsit. Exista astazi tot felul de adunari crestine. Si vei gasi si pastori sau preoti care nu-s ahtiati dupa bani, vei gasi si oameni ai lui Dumnezeu care-L iubesc cu adevarat pe Domnul. Nu vei gasi perfectiune nicaieri, dar nici tu nu esti perfect, nu uita!

 AlynutzTigerAtlantic, on 11 ianuarie 2016 - 03:56, said:

Mai e cineva in aceeasi situatie cu mine?Voi ce ziceti ?
Da, mai sunt o multime in situatia ta. Si ei scornesc tot felul de scuze ca si tine. Dar si ei, ca si tine, se impotrivesc poruncilor clare ale Noului Testament. Si trebuie ca si ei sa se alature Bisericii. Altfel pretentiile lor, cum ca ar fi crestini, sunt vorbe in vant.

 ASCENDED, on 11 ianuarie 2016 - 11:13, said:

.Ei au ultimul cuvânt de spus!
Dumnezeu si-a spus ultimul cuvant: „crestinii nu trebuie sa paraseasca Biserica” ci sa se iubeasca si sa se indemne ”unii pe altii”. Sa traiasca in comunitatea credinciosilor

 ASCENDED, on 11 ianuarie 2016 - 11:13, said:

Dacă ei decid să salveze pe cineva care nu face parte din biserică,o vor face,iar biserică nu va putea face decât să se conformeze deciziei lor.
Dumnezeu poate face ce vrea El, desigur.
Dumnezeu poate si sa arunce in iad pe crestini si sa-i duca in cer pe satanisti.

Dar Dumnezeu, macar ca face tot ce vrea, NU isi va incalca propriul sau Cuvant, Biblia.

Edited by Sfantul Jakob, 11 January 2016 - 11:39.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate